Na jeho stránkach si prečítajte
MEDVEĎ HNEDÝ A POĽNOHOSPODÁRSTVO
Prvá časť článku autorov Ing. VLADIMÍRA VICIANA, PhD. a MICHAELY KALAMÁROVEJ o príčinách častých rozporov ku ktorým dochádza v dôsledku výskytu medveďa hnedého a poľnohospodárskej činnosti človeka. Článok sa zaoberá konkrétnou oblasťou týchto stretov na území orografického celku Poľana a jeho periférnych častí. Osobitne rozoberá otázku súvisiacu so zmenou sledovaného územia, v ktorom došlo k výraznému úbytku ornej pôdy, lúk a pasienkov a súčasne k rozšíreniu pestovania kukurice a iných plodín, ktoré medveď vyhľadáva. V závere prvej časti autori zhrnuli niekoľko odporúčaní, ktoré by mohli nežiaduce strety minimalizovať.
SPEKTRUM
Oznamy a informácie z činnosti poľovníckych združení.
PRÍBEHY ZO ŽIVOTA
Malá úvaha o potrebe poznať a v praxi uplatňovať stanovy SPZ.
KRÁLIK DIVÝ – MÁ EŠTE ŠANCU?
Č i má u nás králik divý ešte vôbec nejakú budúcnosť, to je otázka, ktorú si kladú mnohí poľovníci najmä v oblastiach, kde sa pred niekoľkými rokmi hojne vyskytoval. Podľa autorov článku, ktorými sú JAROSLAV SLAMEČKA, PETER KAŠTIER a JOZEF GAŠPARÍK „králik patrí k tým druhom zveri, ktoré v určitých obdobiach a na určitých miestach sú buď extrémne premnožené a ľudia všetkými možnými prostriedkami redukujú ich početnosť, alebo sa ich stavy dostávajú do extrémne nízkych kritických hodnôt“. Práve druhý extrém sa už niekoľko rokov odohráva v našich revíroch: početnosť ich výskytu a produkcia sa stali zanedbateľnými. Pretože v mnohých revíroch by radi nahradili chýbajúceho zajaca poľného za králika divého, článok sa zaoberá nielen príčinami katastrofálneho úbytku králika divého u nás, ale hľadá aj riešenie a záujemcom radi, odkiaľ vziať králika na vypúšťanie, upozorňuje na podmienky, ktoré potrebuje pre svoju existenciu, spôsoby prípadného zazverovania. V závere článku nájde čitateľ aj niekoľko zaujímavých poznatkov s reintrodukciou králika divého zo zahraničia.
AKÚ STAROSTLIVOSŤ? CELOROČNÚ!
V článku jeho autor Ing. JOZEF HERZ, PhD. zhrnul všetky zásady starostlivosti o srnčiu zver počas celého roka. Nestačí len jej zimné prikrmovanie, ale ak chceme zvýšiť jej početnosť a kvalitu potrebuje našu neustálu pozornosť. Upozorňuje o. i na potrebu zmierňovania náhlych zmien, ktorým ľahšie podlieha ako iné druhy, na potravu, akú nachádza v našom revíri, význam soli pre jej výživu, zmierňovanie nebezpečenstva, ktoré jej hrozí na rozľahlých lánoch repky, možnosť znižovania počtu jej úhynov na cestách... Článok tak poskytuje stručne zhrnuté zásady celoročnej starostlivosti o srnčiu zver.
PÚTNIČKA V SÚMRAKU
Áno, je to ona „sluka, táto krásna dlhozobka, ktorá vstupovala a vstupuje do života poľovníkov i milovníkov prírody ako tradičný posol jari“, píše v úvode svojho príspevku JOZEF ŠABO. Okrem vlastných dojmov , ktoré po mnoho rokov vyvolával jej prílet do našich končín, opisuje jej spôsob života, zmieňuje sa tiež o faktoch súvisiacich s jej odstrelom v dávnejšej minulosti (nielen u nás, ale aj v zahraničí) i nezáujme našich poľovníkov o jej jesenný lov. Napriek všetkému pre autora tak ako pre veľkú väčšinu však slučí tok ostáva ako symbol prichádzajúcej jari. Kvôli nemu sa vyplatí odobrať sa do revíru a privítať ju ako posla nadchádzajúcej jari.
NÁVRAT VLKA
Náš spolupracovník Dr. Ing. LUBOMÍR BLAŠKO, Eberswald (NSR) sa v článku zaoberá vývinom početnosti vlka dravého v Nemecku od začiatku 20. storočia. Konštatuje, že sa už pred niekoľkými rokmi začal jeho návrat predovšetkým do východnej časti krajiny, no súčasne sa dostal i do zoznamu prísne chránených živočíchov. Pretože počty vlčích svoriek každým rokom pribúdajú, podobne ako i jeho migrácia do veľkých mestských aglomerácií, môže sa stať jeho prísna ochrana kontraproduktívnou. Práve preto sa i v Nemecku čoraz častejšie ozývajú hlasy, aby bol vlk dravý zaradený medzi poľovnú zver. Zatiaľ sa to v minulom roku podarilo iba v spolkovej krajine Sasko.
NEBEPEČNÉ PARAZITY
Užitočná informácia osobitne pre majiteľov psov o význame a spôsoboch ich prevencie pred rôznymi parazitmi, ktoré môžu vyvolať vážne ochorenia aj u ľudí.
NAJLEPŠÍ PSÍK MOJHO ŽIVOTA
Vyznanie JOZEFA DEMČÁKA, majiteľa a chovateľa maďarského stavača D´ Huntera z Vodného mlyna, ktorý sa stal základom úspešného chovu a s ktorým získal množstvo vzácnych ocenení. Preto nečudo, že ho jeho chovateľ považuje „za najlepšieho vo svojom živote“. Okrem výpočtu rôznych ocenení tohto psíka sú cenné aj rady chovateľa týkajúce sa správneho prístupu poľovníka k výcviku svojho psa.
ŠVÝCKY DURIČ
„Na našich výstavách psov je švýcky durič po bernskom druhým najčastejšie vídaným variantom švajčiarskych duričov,“ konštatuje v úvode autor nášho seriálu o plemenách poľovne upotrebiteľných psov Ing. JÁN ZAJAC. Čitateľ sa z článku dozvie o pôvode tohto starobylého plemena, stavbe jeho tela ako i prednostiach, ktorými sú obratnosť a oddanosť.
QUO VADIS, SLOVENSKÝ HRUBOSRSTÝ STAVAČ?
Treticu článok, ktoré sú v tomto čísle venované kynológii, uzatvára zamyslenie Ing. MICHALA URBANA o osude nášho národného plemena: slovenského hrubosrstého stavača. Od jeho medzinárodného uznania onedlho uplynie tridsať rokov a za tento čas osvedčil mnohé svoje prednosti. Článok je zhrnutím , bilanciou úsilia mnohých chovateľov, ktorí tomuto nášmu národnému plemenu venovali svoju pozornosť. Ich úsilie, ako to osvedčujú výsledky, neboli márne.
KDE SA VYCHOVÁVAJÚ BUDÚCI VETERINÁRSKI LEKÁRI
Náš rozhovor s prof. MVDr. EMILOM PILIPČINCOM, rektorom Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. Z rozhovoru sa čitateľ dozvie o začiatkoch vysokoškolského veterinárskeho štúdia na Slovensku, jeho súčasnom význame, o pedagogických a mnohých vedecko-výskumných úlohách, ktoré rieši. Naša veterinárska univerzita zastáva významné postavenie a svojimi výsledkami si získala vysoké uznanie nielen doma, ale i v zahraničí. Preto je vyhľadávaná aj mnohými záujemcami o štúdium zo zahraničia. Absolventi univerzity ako budúci veterinárni lekári, pochopiteľne, počas štúdia získavajú tiež rozsiahle vedomosti o poľovníctve a voľne žijúcej zveri. Veď mnohí z nich sa stanú poľovníkmi tak ako je ním aj rektor tejto naše jvýznamnej pedagogicko-vedeckej inštitúcie.
KRÍŽOM-KRÁŽOM PO REVÍRI
taký je titulok jednej z príhod (autora MARTINA MATIAŠKU), ktorý sme zaradili do rubriky Na zelenej vlne. Veríme, že čitateľov zaujmú aj ďalšie dva zážitky: Diablovo pokúšanie a Z rodného brloha.
TEST PUŠKOHĽADOV HAWKE ®
Ak si chcete zaobstarať nový puškohľad, všimnime si článok, ktorý predstavuje výrobok anglickej značky. Autor príspevku, ktorý bol jedným z odborníkov testujúcich tento výrobok o ňom píše: „Testované zameriavacie ďalekohľady spåňajú vysoké nároky a sú pritom cenovo dostupné“.
80 % LÍŠOK MOŽETE ULOVIŤ VÁBENÍM
Ide o mnohým našim poľovníkom už známe švédske vábničky Predator, ktoré si získali uznanie v celej Európe. Fungujú v takmer všetkých prírodných podmienkach a ich ovládanie je viac ako jednoduché. Výrobca ponúka vábnčky aj na prilákanie vysokej zveri, diviaky ba dokonca aj medvede, ktoré si týmto jednoduchým zariadením prilákate na vzdialenosť, aby ste ich mohli pozorovať alebo fotografovať.
MOŽE ZALETIEŤ AJ K NÁM
Končíme seriál Sovy – známe neznáme, v ktorom jeho autor RNDr. STANISLAV HARVANÆÍK predstavuje u nás prakticky sa nevyskytujúcu sovu tmavú, ktorá však patrí do zoznamu európskych sov. Rozšírená je predovšetkým v Rusku, Švédsku a Fínsku. Pretože však dokáže migrovať i na veľké vzdialenosti, výnimočne by mohla zaletieť aj k nám.
ZAUJÍMAVOSTI
Výber niekoľkých informácií z európskej poľovníckej tlače: Tisíce vlkov, TBC jelenej zveri, Mäsožravce a sladkosti...
ČITÁRNIČKA
Upozorňujeme na zaujímavú publikáciu Ivana Kňazeho V slovenských revíroch. Už pri jej letmom prelistovaní čitateľ zistí, že jej 191 stránok hýri nielen krásnymi fotografiami, ale aj množstvom autorových zážitkov. Snímky donútia čitateľov vziať publikáciu do ruky aj niekoľkokrát a znova sa pokochať výjavmi, ktoré sa autorovi podarilo zachytiť. Ak by ste chceli svojim priateľom napr. pri ich životnom jubileu urobiť radosť, splní aj úlohu krásneho darčeka.
POĽOVNÍCKY MAREC
Stránka obsahuje čas lov, Povinnosti užívateľov poľových revírov a poľovníckych hospodárov, Čo treba urobiť pre chovateľskou prehliadkou, Východy a západy Slnka a Mesiaca a NEZABUDNIME: niekoľko praktických rád o našich povinnostiach v revíri počas marca.
DOBRÚ CHUŤ!
Recept šéfkuchára ANDREJA ZEDNÍČKA: PLNENÁ PREPELIČKA
VESELÁ BODKA
POZRITE SI NAŠU PONUKU NA STR. 23: široký výber poľovníckych nožov, doplnkov poľovníckeho výstroja a pestrý prehľad kníh a DVD s tematikou prírody a poľovníctva.