Na jeho stránkach si prečítajte:
ZAJAC POĽNÝ V ROKU 2012
O tom, ako u nás prežil zajac poľný posledné tri „veľmi zlé roky“ informujú autori Doc. Ing. SLAMEČKA, CSc., MVDr. RASTISLAV JURČÍK, PhD., Ing. TOMÁŠ SLÁDEČEK a Bc. JURAJ MÉRES. V článku, ktorý vychádza z niekoľkoročného pozorovania zajačej zveri v niekoľkých okresoch južného Slovenska sa potvrdzuje, že ani vlaňajšok nepriniesol výraznejšie zmeny k lepšiemu. Článok sa podrobne zaoberá príčinami strát na prírastkoch. Tie sú badateľné najmä po zberových prácach a pripomínajú nevyhnutnosť vytvoriť celý komplex ekologických opatrení, ktoré by zlepšili životné podmienky zajaca poľného. V združeniach, v ktorých chcú mať v revíri zajaca poľného, by si mali článok dôkladne preštudovať.
SPEKTRUM
Informácie o činnosti v poľovníckych združeniach.
PO VEĽKEJ VODE
Čo nás čaká počas tohtoročných letných mesiacov, v ktorých treba naprávať škody spôsobené povodňami na voľne žijúcej zveri.
SRNČIE LETO
Slovom a obrazom o jednotlivých fázach srnčej ruje. Autor RNDr. PAVOL TURŇA sledoval srnčiu zver počas celého obdobia jej rozmnožovania, t. j. štyri letné týždne. Vysvetľuje tiež, prečo ešte pred sto rokmi sa za obdobie „skutočnej“ srnčej ruje považoval september, kým ruja v letných mesiacoch sa označovala ako „zdanlivá“. Text i fotografie približujú krásne letné obdobie, ktoré je spojené so začiatkom budúcej generácie srnčej zveri.
NEZABUDNUTEĽNÝ ZÁŽITOK NA POĽANE
O každoročnej prehliadke poľovníckych trofejí a jeleních zhodov vo voľnej prírode v prekrásnom prostredí Poľany píše JOZEF ŠABO. Návštevníci tohtoročnej prehliadky si tu mohli prezrieť 62 trofejí jeleňov a 259 jeleních zhodov (z toho 78 párov). Návštevníka takejto prehliadky priamo na zelenej lúke uchvátia nielen samotné vystavené trofeje a zhody, ale aj májová príroda, ktorá pre ne vytvára prirodzený rámec. Autor v článku informuje aj o zaujímavom projekte súvisiacom s cezhraničnou spoluprácou SR s Maďarskom, ktorý je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ a jeho cieľom je ochrana prírodných hodnôt.
PRINESIE SPOLUPRÁCA ŠANCU MALEJ ZVERI?
Informácia doc. Ing. JAROSLAVA SLAMEČKU, CSc. o významnom stretnutí pracovníkov vedy a výskumu, ktoré sa konalo z podnetu Poľnohospodárskeho družstva Mojmírovce a poľovníckych spoločností Mojmírovce a Poľný Kesov. Praktici aj odborníci i zo zahraničia sa stretli, aby sa spoločne poradili, čo treba vykonať pre záchranu malej zveri. Konštatovali, že na jej úbytku sa „podpisujú“ predovšetkým nebývalé zmeny v agrárnej krajine, preto treba urobiť všetko pre jej obnovu, zoznamovať sa s modelovými revírmi, posúdiť význam farmového chovu jarabíc a bažantov, sledovať choroby zveri. Za hlavný problém domáci aj zahraniční hostia seminára označili nevyhnutnosť ekologizácie krajiny. V jednotlivých referátoch odborníci i praktici hovorili o vlastných skúsenostiach, ktoré si treba osvojiť všade tam, kde chcú, aby sa z ich revírov natrvalo nevytratila malá zver.
LÁKAVÁ KUKURICA
„Kukurica sa od okamihu dozrievania stáva pre diviačiu zver mimoriadnym lákadlom...“ píšu v úvode svojho príspevku Ing. JÁN MERCEL a ANTON MIKUŠKA. Nečudo, že pestovatelia tejto kultúrnej plodiny každoročne zaznamenávajú veľké škody, ktoré v nej spôsobia diviaky. Ako ich však od nej odlákať? Jedným zo spôsobov je, ako odporúčajú autori, odlov mladých diviakov. No lov v hustých porastoch nie je jednoduchý, preto ponúkajú čitateľom niekoľko svojich v praxi overených skúseností, ktoré pomôžu zmenšiť škody.
VÝZNAM TUKU PRE ZAJACA
Často si myslíme, že o jednotlivých druhoch zveri vieme všetko, napr. zajac poľný nám pripadá ako živočích „dôverne známy“. V skutočnosti si počas bežnej praxe neuvedomujeme jeho rôzne špecifiká, ktoré by sme pri jeho obhospodarovaní mali lepšie poznať. Vieme napr. prečo potrebuje viac tuku? Vieme, ako ho získava? Aký je jeho tráviaci trakt a prečo je inak usporiadaný ako u iných druhov? Ak chceme pre jeho udržanie v našich revíroch vykonať to, čo mu pomôže prežiť i v zmenených podmienkach, musíme dôkladnejšie poznať aj jeho biológiu, s ktorou nás podrobnejšie zoznámi i článok o význame tuku.
NOŽE UŽ PO ŠTRNÁSTY RAZ
Posledných dvadsať rokov prinieslo u nás nebývalý rozvoj nožiarskeho remesla. Preto je možné pravidelne usporadúvať ich výstavy o ktoré, ako píše Ing. ALOJZ DRÁBEK, prejavuje čoraz väčší záujem i široká verejnosť. Na tohtoročnej jarnej výstave, ktorá sa konala v Bratislave, bolo možné vidieť nože najrôznejších typov, dominovali však poľovnícke – nože, dýky, ale i rôzne repliky napr. mečov a pod. Jednotlivé exponáty vzbudzovali zaslúžený obdiv svojou výzdobou, ale aj praktickými vlastnosťami. Jedinečné zdobenie poľovníckych nožov ako i materiály, ktoré sa pri ich výrobe používajú, vytvárajú z nich praktické ako i umelecké diela a sú prejavom vysokého majstrovstva našich nožiarov.
NEMECKÝ DURIČ
Do galérie poľovne upotrebiteľných psov, ktorú predstavuje v seriáli Ing. JÁN ZAJAC patrí tiež nemecký durič. Autor čitateľom približuje históriu jeho chovu, pracovné vlastnosti a prednosti, ktoré prejavuje pri durení zveri. Osvedčuje sa ako mimoriadne výkonný poľovný pes, vytrvalý a hlasitý. Aby sa uvedené vlastnosti tohto plemena uchovali, nemeckí chovatelia dbajú na ich chov a výcvik predovšetkým poľovníkmi, ktorí mu umožnia, aby sa jeho prednosti nestratili ani v budúcnosti.
MALÁ ZVER CHCE VEĽKÚ STAROSTLIVOSŤ
Pohľad na činnosť Poľovníckeho združenia Priateľstvo, Dolný Bar – Mad (okres Dunajská Streda). Dve obce majú jedno spoločné PZ, čo sa v praxi veľmi dobre osvedčuje, lebo nielenže sú ich revíry podobné, ale členovia v jednej i druhej obci majú spoločný záujem: vo svojich rovinatých chotároch jej vytvoriť čo najlepšie podmienky.
UČIŤ SA TREBA CELÝ ŽIVOT
Z rozhovoru s výkonným riaditeľom Slovenskej poľovníckej komory PaedDr. IMRICHOM ŠUBOM vyplýva, že v súčasnosti už nie je možné, aby poľovník po celý život vystačil so znalosťami, ktoré získal v kurze o prvý poľovný lístok. O. i. pripomína, že poľovník sa musí zoznamovať s informáciami súvisiacimi s poľovníckou legislatívou ako aj s novými odbornými vedomosťami. Slovenská poľovnícka komora a Slovenský poľovnícky zväz umožňujú svojim členom pravidelne sa vzdelávať prostredníctvom najrôznejších podujatí zameraných na najaktuálnejšie odborné vedomosti i skúsenosti, ktoré sú v meniacich sa prírodných podmienkach nevyhnutné.
MELEAGROS
V mytológii možno nájsť mnoho príbehov súvisiacich s poľovníctvom a takým je aj ďalší z pera RNDR. ĽUBOMÍRA BRTEKA, CSc. Číta sa ako rozprávka, no v nej možno nájsť veľa poučného: o ľudskej povahe, prírode, myslení „bohov“ a „polobohov“, ktoré v dávnej minulosti vytvárala ľudská fantázia, ale i o živote vôbec a rôznych spôsoboch lovu.
ZELENÉ PRÍBEHY
Ponúkame tri: ONESKORENÝ LIST, ktorý napísal akad. maliar a sochár LADISLAV BERÁK svojmu zosnulému priateľovi Ladislavovi Grmanovi, ďalej príbeh, ktorý sa nemusel skončiť dobre – DOHĽADÁVKA MEDVEĎA a napokon zaujímavé sledovanie zveri v lese i na poli – DVAKRÁT O LÍŠKE.
STABÁR, REZBÁR, DREVORUBAČ
Ktoré zviera „ovláda až tri „remeslá“? Je to najväčší európsky hlodavec – bobor vodný. Dlhší čas ho na rieke Morave a jej brehoch sledoval autor príspevku i fotografií MUDr. MARIAN ZELINA. Jeho pozorovanie odkrýva, čo všetko dokáže tento zaujímavý chránený živočích, ktorý našu planétu obýva už sedem miliónov rokov. Bobrie kolónie žijú skryto, preto nie je jednoduché pozorovať a zachytiť všetky ich aktivity. Bobrovi môžeme však aj závidieť: zuby, ktorými dokáže tak usilovne hrýzť a preto sa rýchle opotrebúvajú, mu však aj – dorastajú!
O CESTÁCH ĎALEKÝCH
O cestách do ďalekých a exotických krajín sme sa zhovárali s Ing. MIROSLAVOM JEVOČINOM z poľovníckej a cestovnej agentúry AB-CENTRUM Michalovce. Poľovačky v zahraničí organizuje už od r. 2002 a za ten čas prešiel kus sveta. Cestovná agentúra pôsobí od r. 2002 a dnes je známa už mnohým poľovníkom. Pre záujemcov pripravuje poľovačky alebo poznávacie cesty tak do blízkych ako aj vzdialených končín sveta, napr. do Maďarska, ale aj na Aljašku. Kto využíva jej služby a čo agentúra poskytuje? O aký lov majú poľovníci záujem? Je cesta za exotickým úlovkom fyzicky náročná...? O tom aj o iných zaujímavostiach nájdete podrobnejšie informácie v rozhovore.
AMERIKA A ZBRANE...
...Hvizdáky, Mastná pokuta a ďalšie informácie zo zahraničnej poľovníckej tlače ponúka naša pravidelná rubrika ZAUJÍMAVOSTI.
ČITÁRNIČKA
Uverejňujeme krátky úryvok zo zaujímavej knižočky autorov Pavla Fabiana ZVEROLEKÁR NEHRYZIE. Knižka je vtipne napísaná a doplnená rovnako vtipnými kresbičkami Miroslava Pavlíčka. Číta sa ľahko, jej riadky vo vás vyvolajú veľakrát úsmev, ale súčasne aj poučia, čo robiť, ak váš zvierací kamarát ochorie alebo sa iba správa „podozrivo“. Tak kvôli vtipnému textu ako i krátkym a výstižným radám sa ju vyplatí prečítať si.
DOBRÚ CHUŤ!
Ponúkame recept MIROSLAVA PTÁČKA na slávnostný obed, ktorého hlavným chodom môžu byť: Pečené prsia z divej kačice s tvarohovo-žemľovými knedličkami a omáčkou z lesných plodov.
POĽOVNÍCKY KALENDÁR
LOV
NEZABUDNIME
Aké povinnosti máme v revíri v siedmom mesiaci roka? K bežným teraz pribudli aj ďalšie, ktorými budeme musieť naprávať škody spôsobenými dlhými dažďami i chladnejším počasím.
ČO SA DEJE V REVÍRI?
VÝCHODY A ZÁPADY SLNKA A MESIACA
S OTVORENÝMI OČAMI
VESELÁ BODKA
– Dobre si ho trafil? Už tretíkrát sa ma opýtal, kde najbližšie rastú maliny alebo kde je tu aspoň kontajner...