Ponúka vám veľa aktuálnych informácií a zaujímavého čítania:
Čo treba vedieť o novom Trestnom zákone
Kpt. Mgr. Martin Korch z Prezídia Policajného zboru SR informuje poľovníkov, ktorí sa môžu ocitnúť v rôznych situáciách, o tom, čo znamená „krajná núdza“ alebo „nutná obrana“ a kedy sa použitie zbrane považuje za oprávnené.
Čo treba vedieť o novom Trestnom zákone
Kpt. Mgr. Martin Korch z Prezídia Policajného zboru SR informuje poľovníkov, ktorí sa môžu ocitnúť v rôznych situáciách, o tom, čo znamená „krajná núdza“ alebo „nutná obrana“ a kedy sa použitie zbrane považuje za oprávnené.
Tchory a norky - rozoznáte ich?
S našimi malými lasicovitými šelmami, ich rozšírení, ale aj o „prišelcovi“ minkovi čitateľov zoznamujú autori Pavel Hell a Jaroslav Slamečka.
Príprava na znášku
Článok je určený chovateľom bažantov, ktorí sa usilujú umelým odchovom prispieť k rozšíreniu bažanta v našich revíroch. Radia im skúsení autori - J. Miško, E. Mišková z Účelového zariadenia Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach.
Švédsko - krajina s bohatstvom zveri
Ďalší zo seriálu článkov o poľovníctve v krajinách Európskej únie. Dozviete sa v ňom, ako si švédski poľovníci prenajímajú revíry, na čo a kedy poľujú a možno vás prekvapí, že chytanie zveri do pascí, ktoré má v krajine dlhú tradíciu, je povolené aj dnes, no len s osobitným povolením.
Krása v kove a dreve
Svoje práce predstavuje mladý majster-nožiar R. Kováčik, ktorého výrobky sú porovnateľné so zahraničnými.
Problémy s krkavcom
Po dlhšom čase sa môže poľovnícka verejnosť oboznámiť s výskytom a biológiou u nás sa vyskytujúcich príslušníkov čeľade krkavcovitého vtáctva, ktoré sa v posledných rokoch rozmnožilo, tak že nielen poľovníkom narobilo vrásky na čele a bolo treba prijať legislatívne opatrenia. Autor Ing. Branislav Soviš pripravuje o krkavcovitých dve ďalšie pokračovania.
Čo treba vedieť o pytliactve
Trestná činnosť pytliactva spôsobuje vysoké škody nielen na genofonde zveri, ale pre poľovnícke združenia a spoločnosti predstavuje aj veľké materiálne škody. Pripravili sme preto niekoľko príspevkov z pera Libora Gašpierika tri príspevky, ktoré podrobnejšie ozrejmujú pytliactvo ako trestný čin, charakteristiku páchateľa a najmä prevenciu trestného činu pytliactva.
Zmeny klímy a ich možné dôsledky na ekosystémy
Prof. RNDr. Milan Lapin, CSc. z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave, známy aj v zahraničí, zoznamuje našich čitateľov so závažným problémom ľudstva - globálnym otepľovaním. Čo znamenajú pre človeka, zver a prírodu vôbec? Čo môže zmierniť zmeny, ktoré už pociťujeme sami na sebe? Podarí sa ľudstvu na ne adaptovať? O tom všetkom nás informuje u nás i v zahraničí uznávaný odborník. Jeho článok vás iste zaujme a potvrdí možno aj mnohé vaše pozorovania a skúsenosti.
Labradorský retríver - pes, ktorý nesklame
Zaujímavá história plemena, ktoré je vo svete azda najviac rozšírené. O jeho vlastnostiach, vrodených schopnostiach a praktickom využití i v poľovníctve píše Ing. Ján Zajac.
Hlavou do stromu
„...naraz som zazrel, ako spoza stromu vykúka veľká hlava. Medveď! Dlho tam stál, obzeral sa na všetky strany, vetril a v jeden okamih sa mi zazdalo, že sa pozerá rovno na mňa...“ myslel si Ing. Milan Meško, ktorému sa podarilo uloviť medveďa. Nie hocijakého, ale - zlatého. Stretnutie s poľovníkom s takým zriedkavým šťastím sprostredkoval Jozef Ferenec.
Zoznámte sa s hercom, televíznym moderátorom a poľovníkom
Ivanom Vojtekom
S „Tulim“ sme hovorili - o čom inom ako o poľovníctve. O jeho vzťahu k tejto záľube, o tom o čo ho obohacuje pobyt v prírode a stretnutie s priateľmi, aj o jeho ostrejšej výmene názorov s istým vraj „ochranárom“, ktorý ním pohàdal ako so zabijakom. Úprimne sa vyznáva, že do prírody si chodí „oprať“ mozog a že človek sa nikdy nesmie pokúšať zmocniť sa jej a ovládnuť ju. No a keďže je Tuli veselým človekom, aj vám „odkázal“ niekoľko - vtipov. A pozdravuje vás.
Najlepšie je spať alebo mať „kožuch“
O zveri v zime, ktorá je pre ňu najťažším obdobím“, píše jej znalec a dlhoročný pozorovateľ Ing. Miroslav Saniga, CSc. Tie, ktoré spia, alebo sa v zime zaodievajú do hustejšej kožušiny ju prežívajú ľahšie, ale čo tie ostatné?
Návšteva Yellowstonu
Zážitky z návštevy, ku ktorým patrilo aj pozorovanie „jelenej ruje v mestečku“ vám sprostredkoval Rostislav Stach.
Na zelenej vlne
Na „zelenú vlnu“ vás naladia a najmä dobrý oddych vám prinesú tri zaujímavé príbehy - Dobrý brloh (Martin Mríz z Rokytova pri Humennom), Líška guľou strelená (Mgr. Peter Kušík z Obeckova) a Nádej zomiera posledná (Štefan Remper, PZ Gemerský Sad).
Nenápadná pomocníčka - palica
Beriete si do revíru palicu? Ak áno, iste viete, že vám môže poslúžiť pri najrôznejších činnostiach. No keď ju nemávate so sebou, pripomenie vám Ing. Pavlech pri čom pomáha jemu. Niekedy ju použije ako „predåženú ruku“, inokedy ako oporu, prenosný vešiak či dokonca „kroniku“.
Strelectvo
Test dvojakového trojaka Merkel DR 97, ktorý je síce drahou puškou, zaujme nejedného poľovníka, ale aj takého, ktorý si ju nekúpi, iste upútajú jej technické parametre.
Jedinečné „tešínky“
Fotografie tzv. „tešínok“ iste pritiahnu zrak každého, kto sa zaujíma o históriu zbraní, ale nielen ich. Spracovanie a výzdoba týchto pušiek je doslova pastvou pre oči. Autor Mgr. Michal Pírek čitateľovi približuje, kde sa vyrábali, na čo sa používali.
Poľovnícky svet
V pravidelnej rubrike nájdete deväť informácií zo sveta ako ich sprostredkovali svojim čitateľom zahraničné poľovnícke časopisy. V rubrike Osobnosti slovenského poľovníctva venujeme spomienku Ing. Ľudovítovi Bancíkovi. Bol jednou z tých osobností, ktoré kládli základy slovenského moderného poľovníctva.
Veselý revír
Poľovnícky kalendár
Okrem informácií o love vo februári nájdete na stránke Východy a západy Slnka a Mesiaca, rubriku Sedím na posede a vraciame sa tu opäť k problému týkajúcemu sa lokality dropa fúzatého na Sysľovských poliach v chotári Rusoviec. Potvrdila sa domnienka, o ktorej sme písali pred rokom (Drop alebo hop?!): niekto tam chce mať golfové ihrisko! Podarí sa lokalitu zachrániť pre dropa?