V týchto dňoch vychádza MARCOVÉ ČÍSLO
Na jeho stránkach o. i. nájdete:
Pre poľovníkov aj pre verejnosť
Tajomníčka RgO SPZ Gemer Rožňava-Revúca Valéria Makarová informuje o prípravách tohtoročnej chovateľskej prehliadky v regióne Gemera.
Na krídlach nesie jar
Na krídlach nesie jar
Autor Ing. Miroslav Saniga, CSc. z Ústavu ekológie lesa SAV približuje život sluky a prostredie, v ktorom sa zdržiava. Pripomína, že jej stavy už dávno neohrozuje lov, ale predovšetkým aplikácia chemických prostriedkov v lesnom prostredí, drôty elektrického vedenia a horských dopravných zariadení. Súčasne naznačuje spôsoby, ako ju chrániť.
Veterinárny dozor a poľovnícka prax
Po vstupe Slovenskej republiky do EÚ bolo nevyhnutné priblížiť európske smernice aj na úseku veterinárnej legislatívy. O. i. sa to týka právnych noriem upravujúcich veterinárny dozor a kontroly hygieny zveriny z voľne žijúcej zveri, kde dochádza k niekoľkým významným zmenám. Čoho sa týka tzv. „hygienický balíček“, kto bude môcť vykonať prvotné vyšetrenie úlovku, kedy ho musí prehliadnuť veterinárny lekár a kto je „poľovník s certifikátom“? To všetko sú nové opatrenia, ktoré si musia osvojiť všetci poľovníci, ale predovšetkým poľovnícki hospodári. Podrobne ich vysvetľuje ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR prof. MVDr. Jozef Bíreš, DrSc.
Psík medvedíkovitý a medvedík čistotný - rozoznáte ich?
Na prvý pohľad sú tieto malé lasicovité šelmy veľmi podobné. Podľa čoho sa dajú rozoznať? O ich morfologických odlišnostiach a o rozdieloch v ich správaní, potravinárskej biológii, rozmnožovaní, pobytových znakoch v revíri ako aj o ich súčasnom
Belgicko, krajina sv. Huberta patróna poľovníkov
Ďalšie pokračovanie seriálu Poľovníctvo v krajinách Európskej únie. Poľovníctvo v Belgicku je zaujímavé svojím riadením, spôsobmi lovu, ale aj priamymi a nepriamymi hospodárskymi prínosmi napriek tomu, že neoplýva bohatstvom lesov a zveri. V článku nájdete informácie, na akú zver a kedy poľujú belgickí poľovníci, ako je riadená poľovnícka kynológia atď. I keď v Belgicku početnosť poľovníkov nie je veľká, v krajine sa považuje poľovníctvo za významnú a všeobecne uznávanú činnosť, ktorá má bohaté kultúrne tradície; osobitne poľovnícka hudba je na vysokej úrovni. V krajine možno navštíviť kláštor, v ktorom pôsobil patrón poľovníkov - sv. Hubert.
Havran poľný: večný tulák
Havran poľný: večný tulák
Pozorovať havrana sa podarilo každému z nás, ale čo o ňom vieme? Kde všade je rozšírený, kde sa u nás vyskytuje, aký je spôsob jeho hniezdenia, odchov mláďat, čo sa zmenilo v potravnej ekológii tohto „večného tuláka“ - to všetko sa môžeme dozvedieť z článku Ing. Branislava Soviša. Celkom isto mnohých z nás podnieti, aby sme si tohto významného zástupcu z čeľade krkavcovitých začali podrobnejšie všímať.
Tu rastú budúci lesníci a poľovníci
Riaditeľ Stredného odborného učilišťa lesníckeho v Modre-Harmónii Mgr. Juraj Peržo informuje o učebných odboroch, ktoré škola ponúka chlapcom (mechanizátor lesnej výroby), chlapcom a dievčatám (lesokrajinár) a o nových 4-ročných odboroch, ktoré pribudnú od tohtoročného septembra: umelecko-remeselné spracovanie dreva (drevorezba) a umelecký kováč a zámočník. Voliteľnými predmetmi sú poľovníctvo, sokoliarstvo a včelárstvo. Možno práve vášmu dieťaťu alebo niekomu z okruhu vašich známych pomôže informácia pri voľbe budúceho povolania.
Pytliak, čo je to za človeka?
Autor článku doc. Ing. Libor Gašpierik, CSc. charakterizuje jednotlivé „typy“ pytliakov: tzv. rodeného pytliaka a „pečienkára“. Súčasne sa zamýšľa nad významom sociálneho prostredia a hodnotovej orientácie ľudí, ktorí sa dopúšťajú pytliactva. Každý z nich sa správa určitým spôsobom a aj podľa neho si možno vytvoriť obraz človeka, ktorého činy nielenže spôsobujú materiálne škody, ale svedčia aj o jeho bezcitnosti voči zveri.
Odvaha a rýchlosť
Práve to sú charakteristické vlastnosti nemeckého poľovníckeho teriéra. Preto poľovníci právo o ňom hovoria ako o „malom psovi schopnom veľkých výkonov“. Článok Ing. Jána Zajaca zoznamuje čitateľa s históriou šľachtenia jagdteriéra a s jeho uplatnením v poľovníckej praxi.
Aj v zime im bolo dobre
Ako sa darí zubrom vo zvernici v Topoľčiankach a ako prežívajú zimu, píše autor Jozef Šabo. Aj zima je pre ne obdobím pohody: majú dostatok potravy a nikto a nič ich neohrozuje. A dokonca ich ani neobťažuje hmyz. Pretože ruja zubrov vo zvernici stratila sezónny charakter, ich mláďatá prichádzajú na svet často aj v najtuhšom mraze. V článku sa dozviete aj o tom, ako sa darilo mladému zubrovi, ktorý sa narodil pri - 10 0C .
Scenáre klimatickej zmeny
Druhá časť nášho seriálu Celosvetový problém, ktorého autorom je prof. RNDr. Milan Lapin, CSc., vedúci Oddelenia meteorológie a klimatológie UK v Bratislave sa zaoberá globálnym oteplením na Zemi, jeho príčinami a dôsledkami. A keďže zmeny neobídu ani nás, oplatí sa ho pozorne prečítať, veď je to problém, ktorý sa dotýka celého ľudstva a jeho riešením sa musí začať zaoberať už dnes.
Poľovníctvo má ľudí spájať, nie rozdeľovať
V rubrike Zoznámte sa zhovárame sa s prof. Ing. Jurajom Ciberejom, DrSc. z Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach. Spomína nielen na svoje poľovnícke začiatky, ale hovorí aj o svojej vedeckovýskumnej činnosti i o poľovníctve v krajinách, ktoré navštívil. Podľa jeho slov za žiadnou z nich v tomto ohľade „v ničom nezaostávame“. Čitateľa iste zaujmú aj jeho názory na súčasné problémy nášho poľovníctva a jeho poslanie týkajúce sa ochrany prírody.
Za exotikou do Afriky
Na krátky výlet do Juhoafrickej republiky a Namíbie, ktoré často navštevujú aj naši poľovníci, vás pozýva Ing. Miroslav Jevočin. Keď nemáme možnosť sami podniknúť takú cestu, aspoň sa niečo dozvieme, čo sa odohráva na safari v Juhoafrickej republike a aká je namíbijská zima.
V rubrike nájdete tri zaujímavé zážitky autorov Jána Sisáka: Keď sa
Diana láskavo pozrie..., Ing. Juraja B.: Padla facka - na poli a Ondreja Bartoša: Štrbavý
Bročko.
S ďalšou Ramsarskou lokalitou - Latoricou - ktorá bola zapísaná do Zoznamu medzinárodne významných mokradí nás zoznamuje Vladimír Slobodník. Je domovom napr. 12 druhov obojživelníkov, 92 druhov vtákov, z ktorých 54 tu aj hniezdi a iných vzácnych živočíchov. Zachovanie mokradí má veľký celosvetový význam, preto je nevyhnutné chrániť ich.
Originálne a krásne
Svoje výrobky - poľovnícke šperky - predstavuje ich autor Dušan Keleši, ktorého zlatníctvo Zlatý orol už pätnásty rok spestruje náš trh.
Veľkokalibrová guľovnica
Len málokedy sa naskytne možnosť dôkladne sa zoznámiť s takou vzácnou zbraňou, akú nám predstavuje autor Mgr. Michal Pírek - veľkokalibrovou guľovnicou, ktorá pochádza z prvej polovice 18. storočia. Okrem jej krásnej výzdoby sú zaujímavé aj informácie, na čo bola určená, ako konštruovaná a kto ju pred mnohými rokmi vlastnil. V takýchto zbraniach je zhmotnená história európskeho poľovníctva a sú súčasťou kultúrneho dedičstva.
Výber zaujímavostí
z európskej poľovníckej tlače doplňuje rubrika Osobnosti slovenského poľovníctva: Jozefove hory a boriny. Venovaná je pamiatke vynikajúceho lesníka a poľovníka Ing. Jozefa Serdela, CSc., ktorý by sa vo februári tohto roku bol dožil osemdesiatich rokov.
Veselý revír
Prechádzka po „veselom revíri“ vás osvieži - obsahuje vtipy, kreslený humor a historku, ktorá sa „naozaj stala“ o sluke, ktorá údajne bola - jednooká.
Dobrú chuť
Do zbierky vašich receptov poľovníckych pochúťok tentoraz pribudne návod na prípravu Jágerskej pečienky.
Poľovnícky kalendár
Informácie o časoch lovu a Aktuálne opatrenia týkajúce sa výnimiek lovu diviačej zveri a monitoringu a lovu poľovnej pernatej zveri. Autor postrehu Na posede sa zamýšľal nad zaujímavou témou - či vôbec majú poľovníci chodiť do revíru.
Krížovka
Ponúka jednu z Ezopových bájok a poučenie z nej je, ako vždy, v tajničke.