Na jeho stránkach si prečítajte:
SPEKTRUM * MOŽNOSŤ VOĽBY * VHODNOSŤ KRMÍV PRE SRNČIU A JELENIU ZVER * VHODNOSŤ KRMÍV PRE SRNČIU A JELENIU ZVER * AKO SA HRADIA ŠKODY * ZÁHRADA VTÁČEJ RADOSTI * RAJ KOZOROŽCOV * BLOODHOUND - ANGLICKÝ FARBIAR * ZVERNICE: ALE AKÉ? * ZAVIATE ČASOM * PRVÁ POMOC * OSUDNÉ STRETNUTIA ........
Na jeho stránkach si prečítajte:
SPEKTRUM
SPEKTRUM
- v rubrike nájdete správy, zaujímavosti a o. i. aj informáciu, ako „v hodine dvanástej“ sa našli prostriedky na záchranu - reštauráciu diela sochára A. Štrobla Medveď so strhnutým
muflónom.
MOŽNOSŤ VOĽBY
Niekoľko slov redakcie na adresu čitateľov s prosbou o uchovanie priazne aj v budúcom roku. Niekto si môže dovoliť kupovať viacero časopisov, aj zahraničných, iný iba jeden a práve existencia Nášho poľovníctva mu dáva možnosť voľby, výberu. Kto sa už oboznámil s obsahom predchádzajúcich ročníkov Nášho poľovníctva vie, že každé číslo je plné zaujímavého čítania. Ak sa vám Naše poľovníctvo páči, povedzte to iným, ak vám v ňom niečo chýba, povedzte to (napíšte alebo zatelefonujte) nám.
VHODNOSŤ KRMÍV PRE SRNČIU A JELENIU ZVER
Zver prežíva najťažšie obdobie roka a treba ju prikrmovať. Kolektív našich popredných odborníkov zo Stredoeurópskeho inštitútu ekológie zveri, Wien-Brno-Nitra a Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy, Dunajská Streda zhrnul najnovšie poznatky o vhodnosti jednotlivých krmív, ktoré v praxi ocení každý poľovník. Aké krmivo treba podávať srnčej a aké jelenej zveri? Prehľadné tabuľky poučia i o stráviteľnosti jednotlivých krmív ako aj o vývoji hmotnosti zveri pri rozdielnej výžive.
STAV LESNÝCH PORASTOV NA ÚŽIVNOSŤ POĽOVNÝCH REVÍROV
Autor príspevku doc. Ing. JOZEF KONOPKA, CSc. z Národného lesníckeho centra zoznamuje čitateľa so všeobecnou charakteristikou našich lesov a spôsobmi, ako sa posudzuje ich úživnosť. Stav lesných porastov z hľadiska ich úživnosti je pre zver veľmi významný, pretože nám pomôže zvoliť správny spôsob, ako sa o ňu starať po celý rok. Nachádza zver v lese dostatok bylín, tráv, krov, svetla a úkrytov? Aj to sú otázky, na ktoré si musí vedieť odpovedať každý poľovnícky hospodár.
AKO SA HRADIA ŠKODY
Zákon č. 23/1962 Zb. o poľovníctve v znení neskorších predpisov v deviatej časti § 34 explicitne určuje, že užívateľ poľovného revíru ručí za škody spôsobené výkonom práva poľovníctva a úžitkovou zverou na poľovných pozemkoch, na poľných plodinách doposiaľ nezobratých, viniči a na lesných porastoch a je ich po splnení určitých podmienok povinný aj uhradiť. Ako zákon funguje v praxi? Ako hradiť škody v rastlinnej výrobe? Aké v živočíšnej? Čo je povinnosťou rozhodcovskej komisie? Na otázky odpovedajú autori príspevku PAVEL HELL, JAROSLAV SLAMEČKA a JOZEF GAŠPARÍK, ktorí súčasne upozorňujú na priveľa byrokracie vyskytujúcej sa pri riešení problematiky škôd spôsobených zverou. Príspevok obsahuje mnoho cenných upozornení a zdôrazňuje význam znalostí legislatívnych zásad súvisiacich s touto otázkou.
ZÁHRADA VTÁČEJ RADOSTI
Nie každý z nás môže v týchto dňoch vziať na chrbát batoh s krmivom a odniesť ho do kàmidla. Na druhej strane všetci máme možnosť prírode a jej obyvateľom pomôcť takým obyčajným spôsobom, akým je vyloženie vtáčej búdky, v ktorej v čase zimnej núdze vyložíme operencom obživu, lebo samé si ju pod snehom nedokážu nájsť.
Jedinečný príklad možno nájsť na Starých Horách, o ktorom píše autor príspevku a snímok MIROSLAV SANIGA. Jeho unikátne búdky a starostlivosť o vtáctvo vám ponúkame namiesto obligátnej „vianočnej pohľadnice“ - veríme, že vás poteší a niektorých čitateľov možno bude aj inšpirovať.
RAJ KOZOROŽCOV
„Po prvý raz som pozoroval čriedu kozorožcov počas výstupu na Mont Blanc v Západných Alpách. Dnes sú v tejto oblasti samozrejmosťou, ale v minulosti i v týchto lokalitách boli celkom vystrieľané...“ píše autor článku JURAJ KSIAŽEK. Čitateľovi približuje život tejto impozantnej zveri a pripomína i pokusy z minulého storočia aklimatizovať ju aj v našich podmienkach.
BLOODHOUND - ANGLICKÝ FARBIAR
Viete, že toto staré impozantné plemeno „veľkého duriča“ už v 8. storočí dostalo pomenovanie „pes sv. Huberta“? Prečo, kde je jeho pôvod, akými poľovne upotrebiteľnými vlastnosťami sa vyznačuje - o tom píše Ing. JÁN ZAJAC. Článok obsahuje základné informácie z histórie plemena, jeho „záchranu“, kde sa rozšírilo a aký výcvik potrebuje tento „pes s jemným nosom“.
ZVERNICE: ALE AKÉ?
K aktuálnemu problému zverníc sa vyjadruje prof. Ing. JURAJ CIBEREJ, CSc. v nadväznosti na túto tému, o ktorej v 8. čísle Nášho poľovníctva písal hosť. prof. Ing. Pavel Hell. V prvej časti príspevku upozorňuje na nevyhnutnosť „urobiť jednoznačnú deliacu čiaru“ medzi zvernicami a zverofarmami na produkciu diviny na nepoľovnej ploche, čo bude možné len prijatím novej legislatívy, ktorá by komplexne riešila celú problematiku - od schvaľovacieho procesu, kompetencií pri odbornom dohľade, stanovení NKS, biotechnologických požiadaviek až po veterinárske podmienky a ochranu zveri. Druhú časť príspevku uverejníme v januárovom čísle Nášho poľovníctva.
ZAVIATE ČASOM
„AJ KEĎ JE VONKU MRÁZ, HREJE MA POCIT MÁMIVÝ“
- hovorí Ing. IGOR MRÁZ, s ktorým sa zhovárame v rubrike Zoznámte sa. Igor Mráz nie je nik iný, ako Horár Sever, ktorého poznajú čitatelia z jeho viacerých knižiek. Ako sa dostal k svojmu milovanému povolaniu, ako ho vykonával, s akými ľuďmi sa stretal, čo si myslí o súčasnom poľovníctve, či sa môže pochváliť zaujímavými trofejami, odkiaľ čerpá životný optimizmus - na tieto aj ďalšie otázky nám odpovedal mnohými čitateľmi obľúbený Horár Sever.
PRVÁ POMOC
V rubrike nájde čitateľ niekoľko dobrých rád, ktoré sa zídu vo chvíli, keď niekto z našich priateľov utrpí počas pobytu v revíri omrzliny. Ak si myslíte, že je vhodné poučiť starý a údajne osvedčený „recept“ podľa ktorého treba postihnuté miesto trieť snehom, ste na omyle. Takisto nie je vhodné ohrievať sa pri priamom ohni, istejšie bude, ak si vezmete so sebou hliníkovú fóliu a ako ju treba použiť, o tom sa dočítate v rubrike, ktorú vedie MUDr. TATIANA BÉZAYOVÁ, CSc..
NA ZELENEJ VLNE
Čitateľ si môže prečítať dva príbehy: Keď sa dvaja bijú a Premárnená šanca. Verše Láska v zime v nás rozozvučia citlivejšiu strunku.
NAŠA PONUKA
OSUDNÉ STRETNUTIA
Dokončenie z minulého čísla o stretnutiach človeka s medveďom. Skúsenosti z doterajších kolízií sú zhrnuté do praktických rád: ako sa správať, keď nás medveď prekvapí, keď je zranený, keď má v blízkosti mláďatá, keď sa ocitne „za našimi humnami“, keď sa my zatúlame k jeho brlohu... Okrem toho si treba zapamätať: každé, aj najmenšie poranenie medveďom je nebezpečné a vyžaduje si odborné ošetrenie.
POĽOVNÍCKY SVET
Výber zaujímavostí z európskej poľovníckej tlače. Osobitnú pozornosť si zasluhuje informácia o senzačnej srnčej trofeji pochádzajúcej z Veľkej Británie, ktorú tamojší experti ohodnotili 275,65 bodu!
PRIPOMÍNAME SI
V galérii Osobnosti slovenského poľovníctva nemôže chýbať „právnik so srdcom lesníka“ - JUDr. Gustáv Hilbert. I keď od jeho odchodu do večných lovísk uplynulo už viac ako štvrťstoročie, jeho odkaz o poslaní poľovníctva ostáva aktuálny aj v súčasnosti.
VESELÝ REVÍR
Zážitok spojený s ulovením troch muflónich baranov naraz sa zdá akoby vystrihnutý z príručky poľovníckej latiny. Ale vraj sa - naozaj stal. Doplňuje ho priehrštie vtipov, aké pokojne môžete povedať aj na školskej besiedke a predsa nám vyvolajú úsmev na tvári, preto sa vyplatí zapamätať si ich. Ale ani kreslené vtipy nie sú na zahodenie.
DIVINOVÝ STEAK
Recept šéfkuchára PETRA MATÚŠA zo Skalickej koliby je originálny a oplatí sa ho vyskúšať. Nie je zložitý a v špeciálnej omáčke - vraj nezabudnuteľný. Dobrú chuť!
POĽOVNÍCKY DECEMBER
V rubrike nájdete Časy lovu, východy a západy Slnka a Mesiaca, Platné a aktuálne výnimky a nariadenia, poznámku Sedím na posede, Myšlienku mesiaca a pripomienku: predåžiť si platnosť poľovného lístka možno len do konca novembra! Takže: nezabudnite na posledný termín. Podrobne o postupe pri predåžení sme písali v 10. č. Nášho poľovníctva (str. 33).
KRÍŽOVKA
v ktorej hľadáme poučenie z Ezopovej bájky O vlkovi a koze, ponúka dvom vyžrebovaným lúštiteľom zaujímavú cenu: tri videokazety zo života zvierat (každá má dåžku cca 75 minút)!
V 12. tohtoročnom čísle okrem poštového peňažného poukazu a malého kalendárika na rok 2007 nájdete (na str. 26) podrobnejšie pokyny, ako si objednať NAŠE POĽOVNÍCTVO - na celý rok, polrok alebo štvrťrok.
Koniec roka sa rýchle blíži, preto nezabudnite si objednať Naše poľovníctvo čo najskôr.