Na jeho stránkach si prečítajte:
SPEKTRUM * POĽNOHOSPODÁRSKA POĽOVNÁ PLOCHA A RATICOVÁ ZVER * CHÝBA NÁM SEBADISCIPLÍNA * KEĎ LOVÍ RYS * OHROZENÉ A CHRÁNENÉ SYMBOLY TATIER * O HYGIENE ZVERINY * PRVÁ POMOC * AVITAMINÓZY PSOV * SKVELÝ DURIČ BÍGEL * ZIMA, ZVER, PRIKRMOVANIE * ZIMA, ZVER, PRIKRMOVANIE * LEN NIEKOĽKO OKAMIHOV * TERMINÁLNA BALISTIKA * AKO LOVILI KELTI * POĽOVNÍCKY SVET ......
Z jeho obsahu vyberáme:
SPEKTRUM
SPEKTRUM
V rubrike o. i. nájde čitateľ aj zaujímavú informáciu, čo spôsobil teplý január v prírode.
LIST Z TREBIŠOVA
O živote a bohatej činnosti poľovníkov Trebišovského okresu informuje tajomníčka OkO SPZ MAGDALÉNA BUČKOVÁ.
POĽNOHOSPODÁRSKA POĽOVNÁ PLOCHA A RATICOVÁ ZVER
Viete, koľko je u nás poľnohospodárskej poľovnej plochy? Ako na nej žije zver, čo jej tam chýba, čo potrebuje, ako na ňu vplývajú agrotechnické opatrenia...? Na tieto aj ďalšie otázky dávajú odpoveď autori článku - P. HELL, J. SLAMEČKA, J. GAŠPARÍK a M. RAJSKÝ. Poľovníckym hospodárom i ostatným poľovníkom pomôže zmapovať si vlastný revír v súvislosti s potrebami zveri o ktorú sa v ňom starajú.
CHÝBA NÁM SEBADISCIPLÍNA
„V decembri v televíznom spravodajstve a to nielen v slovenskom, ale aj v susednej ČR, sa objavila reportáž o nezákonnom ulovení rysa ostrovida... To, že sa rys povozil, považoval by som za kuriozitu, ale že sa poľovnícky funkcionár ulakomil na jeho kožu a rysa zastrelil takmer v priamom prenose, mi pripadalo ako poprava...“ začína zamyslenie jeho autor ANTON BLATNÝ. Prípad so zastreleným rysom posudzuje v súvislosti so všeobecnou disciplínou v našich radoch, preto sa ho vyplatí prečítať si.
KEĎ LOVÍ RYS
Autor Ing. IGOR MRÁZ informuje o viacerých konkrétnych prípadoch z regiónu Liptova, v ktorých rys ostrovid zasahoval ako predátor. Samozrejme, kvôli tomu ho neodsudzuje a naopak, je rád, ak môže konštatovať, že populácia rysov sa i v týchto miestach monitoruje a má sľubnú perspektívu.
OHROZENÉ A CHRÁNENÉ SYMBOLY TATIER
OHROZENÉ A CHRÁNENÉ SYMBOLY TATIER
Kamzíky, svište, hlucháne, hoľniaky - tieto symboly Tatier napriek tomu, že sú prísne chránené, sa často stávajú predmetom pytliactva. Ing. PAVOL LENKO opisuje niekoľko prípadov, keď ako strážca TANAP-u
videl na vlastné oči, čo ostalo po pytliackych výčinoch. Našiel aj stopy činu, ktorý je vskutku ohavným: vykopávanie v brlohoch zazimovaných svišťov! Naše tatranské symboly by si zaslúžili dôkladnejšiu ochranu aj v podobe väčšieho počtu strážcov.
O HYGIENE ZVERINY
Ako funguje systém prehliadky ulovenej voľne žijúcej zveri v podmienkach ČR aj SR, sa naši odborníci radili na medzinárodnom seminári v Brne. S touto otázkou je spojených množstvo rôznych záväzných úkonov tak, ako to požadujú smernice Európskej únie postupne sa aj u nás dostávajú do praxe. Informácia o seminári pripomína aj školenia vybraných členov PZ, ktorí budú poverení prehliadkami ulovenej zveri (písali sme o nich podrobne v dvoch minuloročných číslach). Pri článku je adresa, na ktorej sa môžete dozvedieť viac o termínoch školení a spôsobe ich zabezpečenia.
PRVÁ POMOC
Každý poľovník vie, akou smrteľne nebezpečnou je nákaza besnotou. I keď sú u nás podobné prípady vzácne, dobre je oboznámiť sa s niekoľkými radami, ktoré poskytuje MUDr. TATIANA BÉZAYOVÁ, CSc. Pokyny treba aplikovať pri každom uhryznutí, prípadne aj poranení neznámym zvieraťom.
AVITAMINÓZY PSOV (2)
Čitatelia sa v predchádzajúcich číslach už zoznámili s významom vitamínov v potrave psov, tento raz autor článku MVDr. ĽUBOMÍR DZIMKO pokračuje v informovaní chovateľov psov s dôsledkami nedostatku jednotlivých vitamínov.
SKVELÝ DURIČ BÍGEL
Ide o plemeno, ktoré sa v posledných rokoch na našich výstavách stáva jedným z najpočetnejších plemien duričov. Prečo? Aké má vlastnosti, ktorými si získava stále ďalších chovateľov? Autor článku Ing. JÁN ZAJAC o. i. pripomína, že sa stal obľúbeným nepochybne aj kvôli tomu, lebo si doteraz uchoval dobré vlastnosti poľovného psa - duriča. Na teplej stope sa dokáže ozývať prenikavým štekaním a napriek malému vzrastu je mimoriadne vytrvalý i v náročnom teréne. Tieto a ďalšie vlastnosti robia z neho aj ideálneho domáceho psa.
ZIMA, ZVER, PRIKRMOVANIE
O tom, že zver treba v zimnom období prikrmovať, vie každý poľovník. Pravda, prikrmovanie musí byť efektívne, teda musíme vedieť i to, kde a aké krmivo podávať jednotlivým druhom zveri. O zásadách správneho prikrmovania píšu Ing. RASTISLAV PLAVÝ a Ing. JOZEF HERZ, PhD., pričom sa zameriavajú aj na spôsob uskladnenia krmív, ktorý je z hľadiska ich kvality mimoriadne dôležitý. Keďže zima sa ešte stále neskončila a zver čaká aj ďalšie prechodné obdobie, užitočné je zopakovať si zásady prikrmovania a predkladania krmív.
ZOZNÁMTE SA:
S ING. M. MIČUROM alebo DLHÁ POĽOVNÍCKA CESTA
V našom pravidelnom rozhovore vás zoznámime s osemdesiatročným lesným inžinierom a poľovníkom, ktorý toho veľa prežil, videl, skúsil - s Ing. Milanom Mičurom. Dobrý človek, citlivý pozorovateľ zveri si spomína na svoje začiatky, na to, čo ho v prírode dokázalo vždy očariť, čím si ho získala a dodnes láka Orava, kde ako lesný inžinier pôsobil niekoľko desaťročí. Je obdivuhodné, že napriek svojmu veku dodnes pôsobí v celoslovenskej hodnotiteľskej komisii, zaujíma sa o zväzový život, napísal knihu zážitkov a možno sa s ním stretnúť na nejednom poľovníckom podujatí.
LEN NIEKOĽKO OKAMIHOV
Autor textu a snímky JAN VEBER v rubrike Príbeh fotografie spomína, ako sa mu v jeden zasnežený zimný deň podarilo „uloviť“ jeleňa.
VYBERTE SI Z NAŠEJ PONUKY
Ak nemáte čas chodiť po predajniach a vybrať si, čo by vás potešilo, je tu naša ponuka: 12 kníh s poľovníckou tematikou, stolový poľovnícky kalendár, pekná kravata, ktorá je originálnym umeleckým dielom a prestieranie s poľovníckym motívom. Stačí si z ponuky vybrať a objednať na adrese, ktorá je uvedená pri ponuke.
NA ZELENEJ VLNE
Rubrika vám prinesie chvíľky oddych pri čítaní príbehov, ktoré napísali naši čitatelia: Len si treba rozumieť (ONDREJ BARTOŠ), Deň šťastný a deň... (PAVEL KEĽHA) a Peripetie pri jazvečom brlohu (BRAŇO SOVIŠ). Veršovanú spomienku na dni detstva Moje rodisko napísal horár v. v. JÁN POLIAK.
TERMINÁLNA BALISTIKA
|
Trendy vo vývoji loveckých guľových zbraní spracoval Ing. PAVOL ŠAREK. Článok sa zaoberá základným úsilím výrobcov streliva: maximálnym účinkom strely v cieli. Ide o to, aby sa i pri menej presnom zásahu zver zbytočne netrápila. „Maximálny“ účinok strely je cieľom, ktorý by mala spåňať každá strela určená do poľovníckej zbrane.
Nosler Ballistic TIP Barnes X
AKO LOVILI KELTI
|
V 5. časti nášho seriálu Zaviate časom autorka článku GERTRÚDA BŘEZINOVÁ z Archeologického ústavu SAV nás zoznamuje so spôsobmi lovu zo začiatku 3. stor. pred Kr., keď sa aj na našom území začali objavovať Kelti. Ako lovili? Aké nástroje používali? O tom, že dokonale poznali jednotlivé druhy zveri, svedčí mnoho vykopávok i z nášho územia.
POĽOVNÍCKY SVET
V rubrike je niekoľko zaujímavostí, o ktorých písala európska poľovnícka tlač a Živý zelený pamätník, venovaný osobnosti slovenského poľovníctva prof. Antonovi Sokolovi).
VESELÝ REVÍR
Ponúkame vám za „hrsť“ vtipov, kresby a udalosť, ktorá sa naozaj stala: Veľký huňatý pes.
Želáme dobrú zábavu!
LEBERFINGEROVA JELENIA KAPSA
Tak pomenoval svoj špeciálny recept šéfkuchár reštaurácie Leberfinger v Bratislave BORIS DUDÍK. Ak máte v mrazničke 600 g jelenieho karé, vyskúšajte ho. Dobrú chuť!
POĽOVNÍCKY KALENDÁR
Na stránke nájdete doby lovu počas celého roka a vo februári, východy a západy Slnka a Mesiaca, slovenské príslovie, rubriku Sedím na posede a Povery o zveri (tento raz o netopieroch).
KRÍŽOVKA
Je zameraná na tajničku, ktorá prezradí jednu chránenú krajinnú oblasť z okolia Vihorlatu.
ZVER V ERBOCH
|
|
Pokračujeme v uverejňovaní obcí, ktoré majú vo svojich erboch - zver: konkrétne erb Liptovskej Lúžnej a Palárikova.
AK SI CHCETE OBJEDNAŤ NAŠE POĽOVNÍCTVO
AK SI CHCETE OBJEDNAŤ NAŠE POĽOVNÍCTVO
informácie sú uverejnené na strane 35.