Na jeho stránkach si prečítajte:
Počúvať hlasy * Čo sa skrýva za skratkou CHC MVIII-4 Lapáš * Srnčia zver pod drobnohľadom * Medveď a muflón: vrátili sa * Veľké šelmy kontra človek * Kde sa zveri dobre darí * Len sa ticho pozerať * Nová choroba psov? * Durič a farbiar * Zoznámte sa: www.polovnictvo.com * Nože, nože... samé nože * Čarovný svet motýľov * Poľovnícky kalendár .......
7. tohtoročné číslo Nášho poľovníctva vám ponúka pestrý obsah:
Spektrum
V rubrike sú o. i. informácie zo snemov OkO SPZ a zaujímavá recenzia publikácie knihy Zajíc včera, dnes a zítra.
Počúvať hlasy – aj z Kysúc
O tom, čo sa podarilo dosiahnuť poľovníkom regiónu Kysúc, informuje predseda RgO Kysuce JUDr. JOZEF RIŠIAN, ktorý sa zamýšľa aj nad nevyhnutnosťou väčšej informovanosti členstva ústredím SPZ a zachovaním jeho existencie.
Čo sa skrýva za skratkou CHC MVIII-4 Lapáš
Autor článku Ing. LADISLAV JANKOVIČ, predseda komisie ŽP a poľovníctva OkO SPZ Nitra predstavuje zaujímavý projekt, ktorý pomohol chovu a lovu srnčej zveri v ôsmich revíroch okresu. O aký cieľ šlo v projekte a čo priniesol – dozviete sa v článku.
Srnčia zver pod drobnohľadom (2)
Dokončenie článku, ktorého autor prof. Ing. JÚLIUS VALTÝNI, DrSc. sa zaoberá s názormi viacerých odborníkov na pravidlá a zásady týkajúce sa chovu a lovu srnčej zveri. Jeho odporúčania vychádzajú z doterajších stavov srnčej zveri u nás a aj keď sa nedá vytvoriť rovnaký recept pre všetky revíry, existujú isté zásady, ktoré treba dodržiavať všade.
Medveď a muflón: vrátili sa
V tomto prípade nejde o návrat medveďa muflóna do revíru, ale na priestranstvo pred Poľovníckym zámkom v Topoľčiankach, kde pred niekoľkými týždňami slávnostne odhalili renovované súsošie medveďa a muflóna, ktorého autorom je akad. sochár Alojz Stróbl. Stalo sa tak, ako píše autor JOZEF ŠABO, pri príležitosti osláv stého výročia založenia Topoľčianskych zverníc. O nevyhnutnosti renovácie súsošia sa dvakrát písalo i v Našom poľovníctve už pred dvoma rokmi.
Veľké šelmy kontra človek
O 54. generálnom zhromaždení CIC v Belehrade, ktorého súčasťou bolo aj sympózium Spolužitie človeka s veľkými predátormi, referuje PAVEL HELL. Článok poskytuje čitateľovi ucelené informácie o jednotlivých druhoch veľkých predátorov v Európe tak, ako o nich hovorili na sympóziu viacerí odborníci. Všetci sa vyslovili za ich návrat, no súčasne zdôrazňovali nevyhnutnosť nielen ich ochrany, ale aj rozumnej regulácie, čo je aktuálne aj u nás najmä v súvislosti s rozšírením medveďa.
Kde sa zveri dobre darí
Detailný pohľad do zvernice Biela Skala v Malých Karpatoch umožňuje čitateľovi Ing. RASTISLAV PLAVÝ. V článku nájdeme zaujímavé údaje o prírodných pomeroch zvernice, jej obyvateľoch a ich obhospodarovaní. Po niekoľkoročnej starostlivosti o zvernicu a vynaložených finančných prostriedkoch zo strany OZ Smolenice a LS Píla, zvernica začína mať charakter, kvôli ktorému bola vybudovaná: stala sa miestom, kde sa zveri naozaj dobre darí, čo o. i. potvrdzujú aj trofeje v nej získané.
Len sa ticho pozerať
O vlastných zážitkoch, ktoré poľovníkovi a milovníkovi prírody poskytuje sledovanie jelenej zveri, píše Ing. VLADIMÍR VICIAN PhD. Potvrdzuje, že najmä dlhšie pozorovanie jednotlivých čried prináša mnoho zaujímavých poznatkov o živote zveri, jej zvyklostiach, správaní, ktoré ovplyvňuje počasie prípadne iné okolnosti atď. Autorove zistenie môžete konfrontovať s vlastnými pozorovaniami.
Nová choroba psov?
Podľa nálezu, ktorý zistili u líšky hrdzavej v oblasti Michaloviec je možné, že sa u nás začne vyskytovať nové ochorenie psov – hepatozoonóza. Ako vzniká a ako súvisí najmä s nákazami spôsobenými kliešťami, o tom píše autor príspevku MVDr. MICHAL DZIMKO. Súčasne upozorňuje, ako jej možno predchádzať – vyhýbať sa miestam zamoreným kliešťami a používať prostriedky, ktoré zmenšia napadnutie psa kliešťami.
Prvá pomoc
V pravidelnej rubrike tento raz nájde čitateľ dobré rady, ktoré poskytuje oftalmológ MUDr. MARIÁN LICHVÁR: čo robiť, ak v revíri dôjde k poraneniu oka.
Durič a farbiar
Je ním anglický baset, po bíglovi druhé najrozšírenejšie plemeno duričov na svete i keď sa chová zväčša len ako atraktívny spoločník. Napriek tomu si zachoval svoje dobré pôvodné vlastnosti a aj naši poľovníci ho poznajú ako veľmi dobrého duriča a farbiara. Autor Ing. JÁN ZAJAC nám približuje históriu jeho vzniku, štandard a vlastnosti, ktorými osobitne vyniká: dobrý nos a vynikajúci hlas.
Zoznámte sa: www.polovnictvo.com
Za internetovou adresou, ktorú pozná už mnoho poľovníkov je meno konkrétneho človeka a je ním FRIDRICH TAKÁCS, ktorý nám odpovedal na viacero otázok. Dozvedeli sme sa, že býva v Orechovej Potôni, že vytvoril internetovú stránku preto, lebo je poľovníkom, že najlepšie sa cíti na rovine a ak loví, tak najradšej na malú zver, že jeho ďalším koníčkom je športové lietanie... Kto už čo len raz navštívil uvedenú internetovú adresu určite ju dokáže vysoko oceniť a vie, že jej neustála aktualizácia si vyžaduje veľa času. Zato však preukazuje nášmu poľovníctvu veľkú a neoceniteľnú službu. Preto sme radi, že vás môžeme zoznámiť s jej tvorcom – Fridrichom Takácsom..
NA ZELENEJ VLNE
V našej pravidelnej rubrike zážitkov „z prvej ruky“ nájdete tri príbehy: Húštiny sú zradné, Nález hodný zlata a Osudný srnec.
Nože, nože... samé nože
Čo sa dalo vidieť na tohtoročnej už 8. výstave Nože – knives v Bratislave, informuje Ing. ALOJZ DRÁBEK. Jeho príspevok nás súčasne zoznámi, ako sa za niekoľko posledných rokov rozšírilo u nás nožiarstvo, čo potvrdzuje prehľad výrobcov poľovníckych nožov. Pravda, poľovnícky nôž si nekupujeme každý mesiac, no práve preto je dobre vedieť, u koho si ho môžeme vybrať a ktorý výrobca aké výrobky ponúka.
Najlepšie strážené tajomstvo Afriky
„Komu sa raz podarí splniť si svoj možno celoživotný sen cestovať za lovom do Afriky, celkom isto si zvolí – Namíbiu“, začína svoj článok LUBOŠ HÚSKA. Ďalej sa z neho dozvieme hlavné zásady lovu v Afrike, exoticky znejúce pomenovania africkej zveri, zásady lovu, ale aj niekoľko dobrých rád pre poľovníka pred cestou na čierny kontinent. O Namíbii píše ako o „raji“ a súčasne aj ako o „hádanke“. Prečo? Aj o tom sa dozvieme v článku.
Čarovný svet motýľov
Viete koľko doteraz známych druhov motýľov žije na svete? A koľko z nich sa vyskytuje u nás? Ktoré sú najznámejšie a ktoré by sme ako ľudia, čo sa často zdržiavajú v prírode mali poznať?
Obdivovali ste už niekedy farby motýlích krídel? A čo vieme o ich krátkom živote? Na tieto aj ďalšie otázky dáva čitateľovi odpoveď Ing. ĽUBOR ČAČKO.
Veselý revír
– Ovce sa boja vlkov, tak sa zložili na sebaobranu!
Zabavte sa chvíľu pri čítaní vtipov a na nevšedných „lesných inzerátoch“.
Dobrú chuť!
Ponúkame recept na srnčí chrbát – je upravený tak, že už pri pohľade naň sa každému začnú zbiehať slinky.
Poľovnícky kalendár
Na stránke nájdete Časy lovu, východy a západy Slnka a Mesiaca, poznámky Sedím na posede a Peklo v lese.
Zver v erboch
RAKOVO ZUBROHLAVA (kresby erbov)
Poľovnícky svet
Výber zaujímavostí z poľovníckej tlače: Dávid a Goliáš, Migrácia amurských tigrov, Genetické analýzy a pytliaci a i.
* - *
Vyberte si z našej ponuky
Osobitne upozorňujeme na možnosť objednať si na adrese redakcie (písomne, telefonicky, elektronickou poštou) účelovú publikáciu:
KNIHA NÁVŠTEV REVÍRU, ktorú v každom PZ či PS potrebujeme denne!
Ponúkame tiež: terče, kravaty ako doplnok poľovníckej rovnošaty, DVD a zaujímavé knihy s poľovníckou tematikou.
Na stránkach časopisu NAŠE POĽOVNÍCTVO uverejňujeme za prijateľné ceny tiež malú inzerciu (kúpa, predaj, zoznámenia), blahoželania a pod. Využite túto možnosť aj vy.