– ponúka pestrý obsah, z ktorého vyberáme:
Naše poľovníctvo a EÚ * Kondícia a parožie * Bizarné tvary srnčích parožkov * Topoľčianske zvernice v druhej polovici storočnice * Čím budeme prikrmovať * Nočný tulák * Vždy spoľahlivý NKS * Pruhované nebezpečenstvo * Do Španielska za dravými vtákmi * Poznáte naše orchidey? .........
Rubrika Spektrum obsahuje informácie o činnosti PZ a výsledky 30. ročníka celoslovenskej súťaže hry na lesnicu – Banskobystrické halali.
cc
„Prečo sa prispôsobujeme zahraničiu, keď máme svoju vlastnú poľovnícku legislatívu?“ – to je v posledných rokoch častá otázka poľovníkov. Odpovedá na ňu Ing. LEOPOLD DUGOVIČ, riaditeľ odboru štátnej správy lesného hospodárstva a poľovníctva, MP SR. Objasňuje aj pojmy, s ktorými sa stretáme v súvislosti s ochranou biotopov a s ochranou voľne žijúcich živočíchov – „odporúčanie“, „rozhodnutie“ či „stanovisko“ prijímané orgánmi Európskeho spoločenstva. Autor informuje i o existencii pracovnej skupiny, ktorej úlohou je vypracovať Európsku chartu o poľovníctve.
Kondícia a parožie
Podľa čoho si vyberáme srnca na odstrel? Stačí, ak si dôkladne obzrieme jeho parožky alebo – ak chceme robiť správny selektívny odstrel – treba si všimnúť aj iné znaky? Ak chceme, aby v našich revíroch bola kvalitná srnčia zver, potom musíme vedieť, ako súvisí jej parožie s výživou. Uvedený problém rozoberajú v článku autori MATÚŠ RAJSKÝ, MIROSLAV VODŇANSKÝ a RASTISLAV JURSKÝ. V ich príspevku sa možno dočítať o príklade overenom v experimentálnych podmienkach, aké parožky nasadzujú srnce v rôznom veku ak sú potomkami srncov s dobrou alebo s horšou výživou.
Bizarné tvary srnčích parožkov
Žiadna iná zver iba srnčia sa vyznačuje najrôznejšími tvarmi parožia. Čo ich spôsobuje, prečo sú pre mnohých poľovníkov abnormálne parožky mimoriadne vzácne, o tom píše autor príspevku a snímok BRANISLAV SOVIŠ. Počas piatich rokov sledoval výskyt abnormálnych srnčích parožkov v revíroch Nitrianskeho okresu a čitateľom predkladá naozaj zaujímavé abnormity i s vysvetlením, čo bolo príčinou, že sa nimi stali.
Topoľčianske zvernice v druhej polovici storočnice
Záverečný článok JOZEFA ŠABU zo seriálu venovanému stému výročiu našich najznámejších zverníc v Topoľčiankach. Čitateľ sa dozvie aj o ich súčasnosti, o stavoch zveri, ktorá sa tu nachádza a jej perspektívach.
ccc
Prvá časť článku autorov MATÚŠA RAJSKÉHO, PAVLA HELLA, JAROSLAVA SLAMEČKU a DUŠANA RAJSKÉHO, ktorí sú našimi poprednými odborníkmi zaoberajúcimi sa aj výživou voľne žijúcej zveri. V článku je množstvo informácií pre poľovníkov v praxi, ktoré môže pomôcť, aby ich úsilie pri zabezpečovaní krmiva pre zver na zimu bolo čo najefektívnejšie.
Nočný tulák
„Po letných daždivých nociach na lesných cestách a chodníkoch prekvapia zvláštne stopy s odtlačkami dlhých pazúrov. Menej skúsení návštevníci lesných zákutí uvažujú, ktoré zviera ich zanechalo, iní si zase môžu myslieť, či to nie je stopa veľkého psa, vlka... Skúsenejší poľovník však vie, že je to stopa nočného tuláka – jazveca lesného,“ píše v úvode zaujímavého príspevku BRANISLAV SOVIŠ. Po prečítaní článku si už nikto z nás jazvecove stopy určite nepomýli so žiadnymi inými, lebo nájdeme v ňom podrobné údaje nielen o výskyte, ale aj o spôsobe života, potrave či rozmnožovaní tohto zaujímavého obyvateľa mnohých našich revírov.
Vždy spoľahlivý NKS
V rubrike venovanej kynológii autor seriálu o plemenách poľovne upotrebiteľných psov Ing. JÁN ZAJAC tento raz predstavuje nemeckého krátkosrstého stavača, ktorý je podľa niektorých prameňov dokonca najrozšírenejším plemenom stavačov na svete.
Cintorín nielen pre kamzíky
Smutná bilancia z miesta, kde v lavínach zahynulo už veľa kamzíkov. Je ním hrebeň medzi Salatínom a Baníkovom, kde úhyny kamzíkov sledoval a evidoval autor príspevku MILAN BALLO. Na príčine však nie sú len prírodné podmienky tohto, inak prekrásneho miesta, ale veľký rozmach zimného turizmu po hrebeni Západných Tatier často spojenom i s bivakovaním. Neustály ruch vyháňa kamzíky do miest, kde ich často strhne lavína. Autor doplnil príspevok aj o zaujímavé pozorovanie hermafrodizmu kamzíkov.
Zoznámte sa
– „okresný predseda“ Ján Jonis
Byť funkcionárom akejkoľvek organizácie, spolku či združenia, zaoberajúcimi sa záľubou, ktorú ich členovia vykonávajú vo svojom voľnom čase, si vyžaduje predovšetkým obetavosť... Nie je to inak ani v prípade, ak ide o funkciu predsedu OkO SPZ Zlaté Moravce, ktorým je JUDr. JÁN JONIS. V rozhovore s ním sme sa dozvedeli, že i keď je čas lovu srnčej zveri, ešte ani náhodou tohto roku (tak ako aj počas mnohých iných) neulovil ani jedného. Do funkcie predsedu OkO SPZ ho tohto roku zvolil okresný snem už po tretí raz a aj keď ide o činnosť náročnú na čas, vykonáva ju rád. Zlatomoravecký okres, ktorý patrí medzi „nové“, je jeho rodným a preto, nech ho už pracovné povinnosti zaviali kdekoľvek, ostal mu verný. Spolu s ďalšími obetavými poľovníkmi rieši problémy a má radosť zo spoločných úspechov. Pretože ho na okresnom sneme zvolili za riadneho delegáta IX. snemu SPZ, odpovedal nám aj na otázku, o čom by chcel na sneme hovoriť.
Krása v tráve
– tak nazval svoju snímku a zážitok spojený s jej získaním JAN VEBER v rubrike Príbeh fotografie. Je potvrdením, že pre milovníka prírody môže byť pohľad na srnu s mláďaťom nezabudnuteľným zážitkom. Teda ani skúseného fotografa nemusí očariť len dramatický výjav v prírode, ale rovnako ho nadchne aj obrázok vyjadrujúci nehu.
Na zelenej vlne
Všetky tri príbehy, ktoré napísali IVAN KŇAZE z Podhradia (Tancovalo srnča v ďateline), ŠTEFAN REMPER z Gemerského Sadu (Splnený sľub) a ONDREJ BARTOŠ z Môťovej (Motýľ na hniličkách) sa udiali v horúcich letných dňoch. Možno vám pripomenú i tie vaše, ktoré ste v tohtoročnom lete zažili.
Pruhované nebezpečenstvo
Pri potulkách revírom ste sa s ním celkom isto stretli aj vy. „U nás nie sú žiadnou zvláštnosťou, ale vo viacerých krajinách Európy,“ píše autor článku a snímok JOZEF ŠABO „sú chránené zákonom.“ Už snímka nám prezrádza, že ide o najväčšieho zástupcu blanokrídleho hmyzu – o sršňa. Skúsený poľovník vie, čo má robiť, keď sa hniezdo sršňov usídli rovno na posede, no ak by mal naň vystupovať začiatočník, môže na uštipnutie sršňom doplatiť. So sršňami sa stretávame v lesoch najmä koncom leta a začiatkom jesene a naozaj sú „pruhovaným nebezpečenstvom“, na ktoré si práve teraz treba dať pozor.
Do Španielska za dravými vtákmi
Vybral sa za nimi autor článku a snímok RNDr. STANISLAV HARVANČÍK. Z reportáže sa dozviete, aké pernaté dravce žijú v Španielsku, v akom množstve i to, že napriek tomu nie je také ľahké „uloviť“ ich aj keď len – fotoaparátom.
Poznáte naše orchidey?
Aj vám sa už stalo, že pri pochôdzke revírom vás upútal nejaký kvet a zistili ste, že vlastne vôbec neviete, aké je jeho meno? A mnohí možno ani nevedia, že v našej prírode majú svoje miesto aj – orchidey, ktoré patria medzi najkrajšie a najzvláštnejšie rastliny. Prečo sú také zaujímavé, prečo sa nazývajú „črievičkami bohýň“, ako sa rozmnožujú, aké sa vyskytujú u nás? Odpovede na tieto a ďalšie otázky dáva čitateľom autor článku a snímok Ing. ĽUBOR ČAČKO.
Veselý revír
Vo fejtóne Poplach medzi medveďmi sa dočítate, prečo sa naši mackovia vyplašili a dospeli k názoru, že aj na ich premnožení majú vinu poľovníci, pobaví vás aforizmus, kresby a niekoľko vtipov.
Možno aj tento:
– Niekde nablízku musí byť črieda jeleňov... A sem zaručene chodia chľastať!)
– Strieľať som sa naučil od manželky. Tá mi vždy jednu strelí, keď sa z krčmy vrátim domov v dobrej nálade.
Dobrú chuť
Do augustového čísla sme vybrali recept D. Ostertágovej – „poľovnícke ragú“. Pripravuje sa jednoducho, je výborné a preto recept vyskúšajte aj vy.
Poľovnícky kalendár
Okrem aktuálnych informácií o dobe lovu, východov a západov Slnka Mesiaca sa PETER SKALKA „na posede“ zamýšľa nad problémom, ktorý sa verejnosti predkladá ako životne dôležitý: bicykle v lese.
Na stránke predstavujeme obraz akad. maliarky Ivety Sarvašovej: Ochranné krídla.
Čo sa deje vo svete
Máme na mysli „poľovnícky svet“ z výberu zo zahraničnej poľovníckej tlače.
Zver v erboch
Predstavujeme zaujímavé erby z obcí HROCHOŤ a STAŠKOV. Obidva sú krásne a pohľadom na ne sa poteší každý poľovník.
Vyberte si z našej ponuky
– Pekné doplnky k poľovníckej rovnošate
– Knihy s poľovníckou tematikou
– DVD: Pán karpatského lesa I., Pán karpatského lesa II. a Karpatské prebúdzania
– Zatvárací nôž
– Hubársky nôž
– Ďalekohľad
– Diabolky
Osobitne upozorňujeme na možnosť objednať si KNIHU NÁVŠTEV REVÍRU: vymeňte ošúchanú písanku, ktorú doteraz používate za účelovú knihu, v ktorej nájdete aj množstvo užitočných informácií bez ktorých sa nezaobídete ani v najodľahlejšom kúte vášho revíru.
Na stránke je aj informácia – AKO SI OBJEDNAŤ KNIHY A INÝ TOVAR.