Vyšlo DECEMBROVÉ  ČÍSLO  časopisu

 
 

Na jeho stránkach si prečítajte:

Líška – majster prežívania? * IX. snem SPZ: nové vedenie * IX. snem SPZ: nové vedenie *  Zabudnuté jarabice * Myšiak nad zasneženým poľom * Špičková trofej * Zdravie zajacov * Privábiť,  udržať, pozorovať * Kamzičia storočnica * Dva pekné dni v Nitre * Nízke nohy – vysoká výkonnosť * Prevencia na prvom mieste * Kde medveď je pánom * Z „mysliveckého památnika“ *  Losy ako turistická atrakcia * Poľovnícky kalendár .....


V rubrike Spektrum

Niekoľko zaujímavých informácií o rôznych podujatiach z uplynulých dní:  Nože v Hodoníne, Spoločné podujatie, Zbrane Slovenov na výstave a „Okrídlený“ lov – o tohtoročnom celoslovenskom stretnutí sokoliarov s medzinárodnou účasťou  píše jeden z jeho organizátorov – MVDr. PETER BLAŠKO, riaditeľ Krajskej veterinárnej a potravinovej správy v Bratislave.


Líška – majster prežívania?O líške vieme toho veľa, ale stále nie všetko. Aké je jej miesto v našej prírode? Čo tvorí jej hlavnú  potravu? Aké choroby môže prenášať? Kde všade sa vyskytuje? Na tieto a ďalšie otázky dáva odpoveď  článok  P. HELLA, J. SLAMEČKU a J. GAŠPARÍKA.IX. snem SPZ: nové vedenie


Informácia o konaní IX. snemu SPZ a novozvolenej Rade SPZ.Zabudnuté jarabiceO tom, ako postupne klesali stavy jarabíc u nás a čo spôsobilo tento jav, píše autor príspevku Ing. JOZEF HERZ, PhD. O. i. sa zamýšľa  aj nad tým, ako poľovníci môžu prispieť k jej prežitiu.
Myšiak nad zasneženým poľom

Autor  IVAN KŇAZE  pozoruje život jarabíc v zime, keď ich najviac ohrozujú pernaté dravce.Špičková trofej
Pochádza z ČR zo zvernice Moravský Krumlov  a je to trofej dvadsaťšestoráka, ktorá získala 245,70 b. CIC. Je druhou  najsilnejšou trofejou v ČR, no do konca roka má byť obodovaná ďalšia, ešte silnejšia jelenia trofej. 
Zdravie zajacovJe všeobecne známe, že zajac poľný je pomerne náchylný na rôzne ochorenia: aké choroby ho najčastejšie postihujú, píšu autori príspevku  PAVEL HELL, RASTISLAV JURČÍK a JAROSLAV SLAMEČKA.Privábiť,  udržať, pozorovaťO užitočnosti stavať búdky pre vtákov vie každý poľovníkov. Aj teraz je vhodný čas pripraviť im v našom okolí aspoň jednu dve – privábime ich tak do našej blízkosti a v nej aj udržíme. Prinesú úžitok našim stromom a vďačným predmetom pozorovania.

Kamzičia storočnicaO kamzíkoch v severozápadných Čechách, kam sa dostali pred sto rokmi, ich obhospodarovaní a love  informuje MATÚŠ RAJSKÝ.


Dva pekné dni v Nitre

O svojich dojmoch  z Medzinárodnej výstavy psov v Nitre píše Ing. RASTISLAV PLAVÝ.
Nízke nohy – vysoká výkonnosťV posledných rokoch sa aj na našich kynologických výstavách stále častejšie stretáme s nízkonohými  hrubosrstými francúzskymi duričmi – veľkým hrubosrstým vendéenskym basetom a s malým hrubosrstým vendéenskym basetom. Bližšie nás s nimi zoznamuje  Ing. JÁN ZAJAC.Prevencia na prvom miesteAutor článku MVDr. ĽUBOMÍR DZIMKO poskytuje niekoľko praktických rád, ako  preventívnymi opatreniami uchovať zdravie štvornohých pomocníkov.Ten  je krásny!Náš stály spolupracovník a dôverný znalec prírody a jej obyvateľov MIROSLAV SANIGA
píše o svojich stretnutiach s rysom. Keď ho zazrel po prvý raz, netušil,  že  krásnu šelmu  bude mať možnosť pozorovať v najrôznejších situáciách ešte veľakrát.

Zoznámte sa


Zhovárame sa s naším  popredným kardiochirurgom MUDr. MARIANOM HOLOMÁŇOM, CSc., podpredsedom Predstavenstva  Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, a. s. v Bratislave. Ako poľovník od mladosti sa  veľakrát presvedčil,  že poľovníctvo prináša dnešnému človeku: aj srdcu prospešnú „sladkú únavu“.

Na zelenej vlneČítanie na voľnú chvíľu:  Zoči–voči s diviakom, Vyhodený na ulicu, Koniec dobrý, všetko dobré a Poľovnícky snár.


Kde medveď je pánomCestopis z Aljašky v tom najkrajšom možnom čase: keď  tiahnu lososy a lovia ich medvede. Ako? Ako sa pritom správajú voči okoliu a človeku? O tom sa dozviete z článku ROSTISLAVA STACHA.
Legenda spoza oceánu
Konštrukcia americkej pákovej opakovacej guľovnice Marlin vychádza z legendárnych pákových opakovačiek, aké  používal na „divokom západe“ ešte Buffalo Bill. O jej prednostiach a pomerne dostupných cenách píše  v rubrike Strelectvo Ing. JÁN HEČLO.

Z „mysliveckého památnika“


Je užitočné listovať v starých záznamoch tak, ako to urobil autor príspevku IGOR MRÁZ. Čitateľovi približuje, ako sa „vrchnosť“ pred osemdesiatimi rokmi zaoberala ochranou zveri a vtáctva. V súvislosti s tým sa zamýšľa i nad naším „velikášstvom“ – neúmerne veľkou rozlohou chránených vtáčích území.
Veselý revír


Rubrika okrem vtipov, kresieb a Lesočriepkov obsahuje aj aktuálny  fejtón Poľovník 21. storočia.Dobrú chuťRecept na „srnčie tournedo“  pochádza  z kuchyne Hotela Magnus v Trenčíne, ale  o výnimočne upravené jedlo sa možno pokúsiť aj doma.Losy ako turistická atrakcia

Viac bobrov v Nemecku, Neetické poľovanie z helikoptéry a ďalšie správy z poľovníckej tlače.Zver v erboch
Poľovnícky kalendárNájdete v ňom informácie: Akú zver možno loviť v decembri, východy a západy Slnka a Mesiaca v decembri, aktuálne upozornenie dokedy si možno predåžiť  platnosť poľovníckeho lístka a ďalšie  informácie.


Všimnite si NAŠU PONUKU
Možno vám poskytne dobrú radu,  aký darček kúpiť vašim blízkym.

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 332 návštevníkov a žiadni členovia on-line