![](/images/upload/Image/2006/Sajto/Nase_Polovnictvo/logo250x.gif)
Na jeho stránkach si prečítate:
Bodujeme srnčie parožky * Ostane priestor pre malú zver? * Senáž – ako dobrá konzerva * Bez hladu a smädu * Najlepšie je: ani veľa, ani málo * Údolie vlčích svoriek * Spinone je všestranný a spoľahlivý * Najmenší z našich „škriatkov“ * Maskovanie * O kultúre a tradíciách * Nebezpečný prelet * Už 1 500 poľovníkov * Dobrú chuť * Praktický poľovník * Zver v erboch .....
Bodujeme srnčie parožky * Ostane priestor pre malú zver? * Senáž – ako dobrá konzerva * Bez hladu a smädu * Najlepšie je: ani veľa, ani málo * Údolie vlčích svoriek * Spinone je všestranný a spoľahlivý * Najmenší z našich „škriatkov“ * Maskovanie * O kultúre a tradíciách * Nebezpečný prelet * Už 1 500 poľovníkov * Dobrú chuť * Praktický poľovník * Zver v erboch .....
Bodujeme srnčie parožky
![](/images/upload/Image/2008/sajto/nase_polovnictvo/aug/1.jpg)
Autor Ing. BRANISLAV SOVIŠ radí, ako si možno približne, ale rýchlo obodovať srnčiu trofej.
Ostane priestor pre malú zver?
![](/images/upload/Image/2008/sajto/nase_polovnictvo/aug/2.jpg)
Keď pribudnú plochy určené na pestovanie plodín určených na bioenergiu, kde bude žiť malá zver? Nad otázkou sa zamýšľajú autori PAVEL HELL, JAROSLAV SLAMEČKA a JOZEF GAŠPARÍK.
Senáž – ako dobrá konzerva
Viete ako sa pripravuje senáž, ktorá zveri v zime chutí ako potrava z dobrej konzervy? Ako si ju možno vyrobiť alebo zaobstarať už hotovú, radí JÁN VALOVIČ.
Bez hladu a smädu
S činnosťou PZ Starý háj vo Veľkých Kršteňanoch zoznamuje čitateľov JOZEF ČALTICKÝ. Aj keď v revíri združenia nie je prirodzený zdroj vody, zver v lete netrpí smädom.
Najlepšie je: ani veľa, ani málo
![](/images/upload/Image/2008/sajto/nase_polovnictvo/aug/3.jpg)
O súčasnej populačnej dynamike raticovej zveri a jej love u nás informujú PAVEL HELL, MIROSLAV VODŇANSKÝ a JAROSLAV SLAMEČKA. O. i. odpovedajú aj na otázku, prečo sa neplnia plány lovu a v tejto súvislosti odporúčajú chov iba troch druhov zveri v revíri, aby si ohryzovače a spásače nekonkurovali.
Úvahy pri potulkách hronskou kotlinou
a
Údolie vlčích svoriek
![](/images/upload/Image/2008/sajto/nase_polovnictvo/aug/4.jpg)
sú články, v ktorých sa ich autor JAKUB HRONEC zaoberá vlkom dravým v našej prírode. Pripomína, aby sa splnili sľuby z čias, keď sme sa pripravovali na vstup do EÚ a zaviazali sme sa vybudovať u nás sústavu NATURA 2000. Čo teda robiť, keď sa na našom území rozmnožil vlk nad únosnú mieru?
Harmónia prírody
![](/images/upload/Image/2008/sajto/nase_polovnictvo/aug/5.jpg)
Autor seriálu Poľovníctvo vo výtvarnom prejave MARIAN ČÍŽ predstavuje dielo nemeckého maliara Juliusa Arthura Thiela, v ktorého tvorbe prevažuje poľovná zver a z nej veľmi často jelene v ruji. Súčasne sa zamýšľa, či ide o námet, ktorý je alebo nie je gýčom.
Spinone je všestranný a spoľahlivý
V rubrike Kynológia Ing. JÁN ZAJAC informuje, že k iným u nás známym a tradične chovaným plemenám hrubosrstých stavačov pribudol z Talianska donedávna málo známy „spinone“. Čitateľovi približuje históriu jeho chovu a všestrannú upotrebiteľnosť.
Najmenší z našich „škriatkov“
„K zriedkavejším druhom drobných zemných cicavcov patria aj plchy,“ píše RNDr. JOZEF MÁJSKY. Ako malí „škriatkovia“ sa rady nasťahujú aj do poľovníckych chát, do chalúp a kolíb, kde môžu narobiť rôzne škody. Odpovedá aj na otázku, ako sa ich zbaviť tak, aby sme im neublížili.
Maskovanie
![](/images/upload/Image/2008/sajto/nase_polovnictvo/aug/6.jpg)
V druhej časti článku o zaujímavých spôsoboch maskovania živočíchov v prírode jeho autor Ing. ĽUBOR ČAČKO sa zaoberá významom farieb a tvarov v prírode.
O kultúre a tradíciách
![](/images/upload/Image/2008/sajto/nase_polovnictvo/aug/7.jpg)
v rubrike Zoznámte sa hovoríme s MARIANOM ČÍŽOM, riaditeľom Múzea vo Sv. Antone, členom komisie C.I.C. pre poľovníctvo v umení, históriu a poľovnícke múzeá a členom Medzinárodnej rady múzeí. V rozhovore o budúcnosti Dní sv. Huberta vo Svätom Antone povedal: „U nás ide už o medzinárodné podujatie, ktoré čoraz viac navštevujú poľovníci i nepoľovníci zo zahraničia. Chceme pokračovať v tejto celoslovenskej tradícii.“
Zelené príbehy
![](/images/upload/Image/2008/sajto/nase_polovnictvo/aug/8.jpg)
Dve stránky oddychového čítania zostaveného zo zážitkov čitateľov. Tentoraz sú to tri príbehy: V Macákovej doline (ANTON LISÝ), Vábenie – mámenie (IVAN KŇAZE) a Po búrke (Ing. IVAN MAŤUGA).
Nebezpečný prelet
Náš spolupracovník JAN VEBER na Cypruse sledoval nelegálny lov sťahovavého vtáctva.
Už 1 500 poľovníkov
![](/images/upload/Image/2008/sajto/nase_polovnictvo/aug/9.jpg)
absolvovalo školenie, ktoré ich oprávňuje vykonať prehliadku voľne žijúcej zveri po ulovení hneď na mieste. MVDr. JOZEF POKORNÝ, PhDr. LENKA BENKOVÁ, MVDr. RUDOLF JANTO a MVDr. DAGMAR SOJÁKOVÁ podrobne informujú o podmienkach školenia a jeho obsahu.
Dobrú chuť
Recept šéfkuchára Apollo hotela v Bratislave PETRA HOFFMANNA vám pomôže pripraviť „danielie filé so smotanou“.
Veselý revír
![](/images/upload/Image/2008/sajto/nase_polovnictvo/aug/10.jpg)
Nájdete v ňom za hrsť vtipov, Aforizmy, fejtón o zázračnom psovi a kreslené vtipy.
Praktický poľovník
![](/images/upload/Image/2008/sajto/nase_polovnictvo/aug/11.jpg)
Množstvo informácií o všetkom, čo sa deje v revíri v auguste (starostlivosť o zver, srnčia ruja, čo treba robiť na políčkach, o nebezpečenstve zveri na cestách a i.). Dvojstrana obsahuje tiež Doby lovu, Abecedu opatrnosti, Bylinkáreň, Východy a západy Slnka a Mesiaca, Čo je FFI, Kynologické podujatia a Strelecké preteky v auguste.
Poľovnícky svet
Prehľad zaujímavostí z európskej poľovníckej tlače.
Zver v erboch
Erby obcí ABANOVCE a SEDLIACKA DUBOVÁ.
NAŠA PONUKA
Veľký výber poľovníckych pomôcok, odevov, obuvi, kravát, nožov a kníh s poľovníckou tematikou.