V katastri obce Malá Turá v okrese Levice, bolo na poli členmi občianskeho združenia Ochrana dravcov na Slovensku členmi PZ nájdených 20 màtvych zajacov poľných. 
 
Pitvou sa zistilo, že zajace zahynuli vykrvácaním do brušnej a hrudnej dutiny dôsledkom otrávenia rodenticídom typu Bromadiolon, ktorým bolo namorené zrno na hubenie hrabošov poľných. Gabriel Demeter, ktorý otrávených zajacov spolu s miestnymi poľovníkmi našiel, upozorňuje, že otrava nebola použitá predpísaným spôsobom. „Zrná obilia namorené jedom neboli sypané do dier hlodavcov, tak ako je uvedené v návode na použitie, ale voľne rozsypané po celom poli. V dôsledku neobmedzenej prístupnosti jedom napusteného obilia sa ľahko otrávili aj iné živočíchy, ktorým otrava nebola určená.“ tvrdí Demeter z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Okamžite bolo podané trestné oznámenie z podozrenia trestného činu poškodzovania cudzej veci. Škoda, ktorá poľovníkom vznikla, bola vyčíslená na päťdesiattisíc korún. Viaceré jedince zajacov však na veľkej ploche nebolo možné dohľadať.
 
Rodenticíd nemusí pôsobiť ihneď. Podľa veterinárneho lekára zajac, ktorý skonzumoval namorené obilné zrná, uhynie až po 2-3 dňoch. Počet màtvych zajacov nemusí byť konečný, otrava je stále na poli vysypaná a je len otázkou času, kedy sa otrávia ďalšie jedince. „Màtve alebo priotrávené zvieratá sú nebezpečné pre viaceré chránené druhy prirodzených predátorov najmä sovy a dravé vtáky, ktoré po skonzumovaní otráveného jedinca zahynú a škody sa môžu vyšplhať na stotisíce korún. Spoločenská hodnota napríklad orla kráľovského je okolo 130 - tisíc korún. Aj takýto majestátny dravec často loví škrečky a hraboše poľné. Nedávno bola nájdená sova - plamienka driemavá, u ktorej sa toxikologickým rozborom zistilo, že uhynula v dôsledku skonzumovania otráveného hlodavca.“ dodáva Demeter.
Hlodavce možno likvidovať aj inak ako jedmi. Lepšie a účinnejšie je zvoliť cestu podpory prirodzených predátorov v krajine, ako sú dravé vtáky, sovy, lasice. Napríklad osadzovaním barličiek v tvare T pre dravce, inštaláciou búdok a umelých hniezd pre sovy a sokoly myšiare, či iné druhy, ktoré sa špecializujú na drobné zemné  cicavce.
 
  
 
 
 Ak trávením zlikvidujeme aj prirodzených predátorov, hlodavce podstatne skôr obnovia svoju populačnú hustotu oko ich predátori a nekontrolovane sa premnožia. Takto vzniká špirála sústavnej potreby finančných prostriedkov na znižovanie vplyvu hlodavcov v poľnohospodárstve.
 
 
 
Členovia Ochrany dravcov na Slovensku sa prípadmi nesprávneho používania prostriedkov na hubenie hlodavcov stretávajú takmer pravidelne, predovšetkým v jarných a jesenných mesiacoch. Možno predpokladať, že v dôsledku trávenia hlodavcov dochádza pravidelne k veľkým škodám na poľovnej zveri ale i na mnohých chránených druhov živočíchov. Chceli by sme pre to vyzvať členov poľovných združení, aby podobné prípady nálezov otrávenej zveri bezodkladne hlásili polícii formou trestných oznámení. Následkom krátkozrakého nedodržovania predpísaných postupov pri trávení hlodavcov vznikajú nepredstaviteľné škody, ktoré neprospievajú nielen poľovníkom, ochranárom, ale aj samotným poľnohospodárom. Z hľadiska celospoločenského záujmu by sa metóda trávenia hlodavcov mala používať len vo výnimočných prípadoch v spolupráci s poľovníkmi a ochranármi.

Viac informácií: Gabriel Demeter, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., v prípade potreby poradenstva pri podávaní trestných oznámení zanechajte odkaz/kontakt na:  www.dravce.sk
 
 
 

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 1011 návštevníkov a žiadni členovia on-line