VETERNÉ ELEKTRÁRNE, už sa to valí i do našich revírov ...

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22627 od martin203
Kedze vdaka "zelenej politike" EU nas stat zacal zvyhodnovat vyrobcov el. energie z veternych elektrarni, je mozne, ze aj v Tvojom reviri budes onedlho riesit podobny problem ako ja. Skor ako zacnes diskutovat na tuto temu, nastuduj aspon zbezne krajinabezvrtul.sk/ [/]toto

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22628 od martin203
popripade stop-vetrnikum.webz.cz/index.php[/] toto a porozmyslaj ako sa Ti bude polovat pod 100m stoziarmi na ktorych je 80m vrtula, ktore maju na rotore hlucnost 100dec, na ktore sa budes aj Ty skladat ich majitelom 1,40- Sk na kazdy KWh vyrobenej energie

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22632 od michal
No Uchánku aj Lipovej určite vrtule pristanú....sa zas niekto zjašil.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22642 od martin203
michal, specialne na Tvoju reakciu som bol zvedavy. Vybehni si na Uchanok alebo Lipovu, otvor oci a predstav si vrtule este na Varakovej, Ostrom vrchu, Surovine, Polane, Vinohradkach, Vesnom vrchu, ..., celkovo zatial na Myjavskej pahorkatine cca 70 kuskov. A este raz prosim, skus si nastudovat nieco o pozadi VE napr. ekonomika VE v nasich podmienkach, potreba zalohovania tychto zdrojov, ... a specialne Teba ako pravnika by urcite zaujali metody toho konkretneho nasho investora. Som zvedavy ako budes vnukom ukazovat danielie trofeje s komentarom: "Tento mi rochal pod vrtulou c.7 a tohoto som strelil pri vrtuli c. 11."

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22644 od martin203

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22646 od michal
Uchanek aj Lipovú navstevujem dost často....takato iniciatíva nie je moc v kontexte energetickej stratégie tejto vlády, ochranári tiež maju radi ego energiu len pokial nehrozí, že bude nejaka vrtula stat a hyzdit krajinu, takže nejake obavy moc nemam. Pozemky su aj tak skor sukromné, a za tu cenu, co bude ponúkat investor to vykupime aj sami a ked nie, tak kupime susednú parcelu a ako účastník konania budeme aktívne vystupovat v administratívnom procese, až si tie nadhery pojde stavat inde.;). Aj tak sa mi marí, že časť týchto lokalít je v chránenom území, takže s tými vrtulami to až také divoké asi nebude.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22647 od martin203
tiez som si to a nielen ja takto predstavoval, no a dnes ma jeden z nas na krku pravnikov investora ... Len pre info, jedna 2MW (to su tie nase) vrtula stoji cca 100mil. Sk, lahko si spocitas financnu silu protivnika (investora), nehovoriac o jeho metodach ... minimalne na celovecernu diskusiu. Ale hlavne pre polovnikov:[r]uz existuju i precedensy (cechy, rakusko), ked sa miestnej komunite nepodarilo vystavbe VE zabranit, no uzivatelovi polovneho reviru sa podarilo s prevadzkovatelom VE vyjednat "odskodne" [/r] U nas investori zatial nemaju takmer ziaden problem a vo verejnosti koluju tie ich argumenty a famy napr. u nas: "Verejne osvetlenie bude zadarmo" :[ nebude, prave naopak, elektrina z bazickych zdrojov (atomka, ...) sa vykupuje za cca 1,50,-sk/kwh, elektrina z VE sa vykupuje za 2,95,-sk/kwh. Hadajte kto zaplati ten rozdiel?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22649 od papo
Michal, s týmto postojom možno súhlasiť, treba sa však pozrieť na profesionalitu ľudí, ktorí o tom rozhodujú v stavebnom konaní. Mnohí dostanú informácie len od investora, kde sú v prospektoch uvádzané len tie pozitívnejšie stránky. Ku susediacim parcelám - tu možno vlastníkov obísť jednoduchým administratívnym krokom. Skôr vidím priestor k odporu skôr u iných účastníkov konania, hlavne občianskych združení. Boli tu spomenuté malé obce. U nich je záujem pochopiteľný, pretože náklady na napr. verejné osvetlenie sú u nich vzhľadom k rozpočtu obce veľmi vysoké, a tu majú možnosť od výrobcu získať energiu lacnejšie. A to je pre malé obce veľmi motivujúce. Pokiaľ je záujem, môžem vysvetliť, aj ako je to možné, že energiu majú lacnejšie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22650 od michal
Ja osobne by som sa až tak nevzrušoval....aj tak to splasne ako bublina. Zatial je to len zámer, otázka finančného krytia je podmienená dotačnou politikou. Čosi sa mi marí, že ma byť alebo bola liberalizácia na trhu s energiou pre domácnosti, takže tam bude rozhodovať cena aj pre malospotrebiteľa, alebo združenia spotrebiteľov ako nejake väčšie celky. Najskor to zas budu nejaký špekulanti, čo niekde spalšili stare demontované rarohy a myslia si, ako zas niekoho odrbú o peniaze, lebo počuli, že SR je raj pre investorov.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22658 od martin203
Vsetko to funguje nasledovne: Slovensko bolo dotlacene EU k podpore VE prostrednictvom vykupnych cien za energiu z VE (dvojnasobok normalnych vykupnych cien) Ak by sa z VE vykupovala energia za trzne ceny, tak je navratnost investicie v Slovenskych podmienkach cca 30 rokov, zivotnost vrtule je cca 20 rokov. Cize prevadzkovatel VE dostane za 1kwh o cca 1,50,-Sk viac ako prevadzkovatel bazickeho zdroja, len aby tu tie vrtule boli a aby sme nesrali EU. A hodne dolezita je podpora tohoto priemyslu zo zahranicia (Krupp, Siemens), tam uz totizto nemaju ich vrtule kde pchat ... Jedine co z toho budu mat miestne komunity, je prispevok investora do obecneho rozpoctu cca 0,03Sk/kwh (opakujem investor ma zvyhodnenie cca 1,50sk/kwh) co cini cca150.000,-Sk na vrtulu rocne. Ale co spravi vystavba vrtul napr. s cenami nehnutelnosti v jej okoli, alebo bonitou polovneho reviru pre polovnicku turistiku o tom nikto nehovori. Papo, ale hlavne plati priama umera: Cim viac vrtul - tym drahsia elektrika pre konecneho spotrebitela, rovodne firmy ktore elektriku vykupuju musia zvysene naklady niekde premietnut. A hlavne, nikto zadarmo svietit nebude, no babicky od 75+ tomu stale veria ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22659 od papo
nie je dôležitý príspevok od ivestora, ale priamy odber, ktorý je výhodnejší aj pre dodávateľa, aj odberateľa. Ja osobne veterné elektrárne neschaľujem, som názoru, že u nás je nevyžitá vodná energia, ktorá je z každého pohľadu v súčasnosti najvýhodnejšia. Tu sa ale stretávame s paradoxom, že jej väčšiemu rozvoju bránia ,,ekológovia,, a rybárske organizácie, ktoré zväčša kladú nerealistické a zbytočné technické požiadavky, alebo sú úplne proti, neuvedomúc si, že energia sa bude vyrábať iným, menej šetrným spôsobom. Dlhodobo je príkladom využitia vodnej energie Rakúsko, ale tam už radšej zabúdajú, ako sa k tomuto dostali....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22662 od martin203
papo, este raz: Priamy odber nie je mozny, ak investor postavi v katastri obce VE, je podla zakona povinný vyrobenu energiu dodavat rozvodnym firmam a tie su povinne ju vykupovat za statom (EU) nadiktovane zvyhodnene ceny.No i keby mozny bol, tato energia je vzhladom na cenu a v nasich podmienkach i nestabilitu vrtule taka draha, ze keby si napr. vrtulu postavila na svojom pozemku strojarska firma, tak sa jej neoplati samu seba zasobit (nehovoriac o nestabilite dodavok a potrebe zalohovania zdroja), ale oplati sa jej energiu predat za zvyhodnene ceny a energiu pre vlastnu spotrebu si nakupit za velkoodberatelsku cenu. To je zlodejbiznis ala EU/Hnutie Duha/Hnutie ...
<br/>No dostali sme sa trocha mimo. Kedze sa tejto problemetike uz nejaky cas intenzivne venujem, tak ponukam PZ i jednotlivcom odbornu pomoc pri jednani s investormi a inymi podobnymi akoze zelenymi eurozlodejmi. Samozrejme BEZPLATNE!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22663 od zachi
tieto elektrárne sú najmenej ekonomické peniaze radšej mohli investovať do nejakého vodného diela myslím že by to bolo asi rozumnejšie a hlavne by to bolo na jednom mieste a nemuseli by zasahovať do viacerých lokalít. ale to je len moj názor a neni som odborník. ale keď si zrátam čo á jedna vrtuľa stojí tak sa nezaplatí ani za najbliších 100rok

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22664 od papo
neovládam výkup z VE, ale o MVE sa môžme baviť, ale to je o inom....MVE som postavil pred 20 timi rokmi...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22665 od martin203
Ano, lenze Krupp a Siemens predaju svoje masinky, z toho venuju nejake peniazky Greenpeace a Hnutiu duha, ti narobia okolo toho ten spravny cirkus, vlady sa z toho pokakaju a nastavia vykupne ceny tak aby sa vrtule zaplatili za 10 - 15 rokov. Teraz uz je treba len toho spravneho sikulu, ktory to zorganizuje, sem tam pusti nejaky grosik bokom a tych blbcov co si to nechaju postavit nad hlavami a vsetko to zaplatia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22667 od martin203
Ale pozor, bavime sa len o podmienkach Slovenska, plytciny Severneho mora, Dansko, Holansko, ... s ich veternostou - to je nieco ine.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22676 od axon
Varáková:[:[:[:[ ... Odtiaľ je tuším aj vidieť ako sa &quot;pekne točia&quot; na Rozbehoch. Inak vrtule majú byť aj na dlhom kopci východne od SE. &quot;Už sa teším&quot; ako mi budú na dom vrhať tieň pri západe slnka....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22677 od martin203
Ano, je to Veterny park Senica - Vinohradky od Sobotista, ponad Kunov, Prietrz, ..., 19 ks 140m vysokych vrtul, ale dufame ze pomoze to, ze nastastie ma Senica rozumneho primatora.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22678 od martin203
apropo, odborny garant veterneho parku Varakova je zat nacelnika VLKa a znamy enviromentalista pan PS :[

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22684 od axon
Keby to postavili na Varákovej, do....li by najkrajšiu časť revíru istého PZ, kde pravdepodobne budem poľovať (som iba kandidát:[). Dúfam, že primátor SE a naša starostka spolu so zástupcami ostatných dotknutých obcí nedajú tomuto projektu zelenú... Videl som v Rakúsku takého monštrá (tam ich je miestami ako maku) a nechcel by som aby mi niečo také stálo za humnom.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.129 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 394 návštevníkov a žiadni členovia on-line