Mienka verejnosti o Polovníctve

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8013 od Vladenko
Odpoveď od Vladenko na tému Mienka verejnosti o Polovníctve
Jovic, súhlasím s tvojím názorom. Podľa mňa besnota tu bola vždy. Jej početnosť asi priebežne kolísala v jednotlivých rokoch. Ale napadnutý jedinec po aktivovaní vírusu bol odkázaný k záhube. Teda viacmenej každá napadnutá líška po prepuknutí nákazy uhynula. Dnes po orálnej vakcináci stavy líšok neskutočne stúpajú a podľa môjho názoru
<br/>je to tým, že aj keď má líška v sebe výrus je proti nemu odolná a tým vlastne bezproblémov funguje. Môže sa ďalej rozmnožovať a tak nám líšky len pribúdajú a jej stavy niesú prírodou regulované. Bez vakcinácie by stavy líšok z roka na rok kolísali. U nás v prímestskom revíre v Bratislave Rači 1110 Ha, máme už strelených za tento rok 27 líšok. A v podstate sa to opakuje každý rok. Kde sú časy, keď ulovenie líšky bolo považované za úspech. A podľa odborníkov, kde ja ideálny stav jeden líšči pár na 500 Ha , tak o tom si môžme nechať iba zdať. Kamarát za dve hodiny na vnadisku strelil 5 líšok, a ešte videl najmenej 3 ktoré boli mimo dostrel. V zime v roku 2001 som na poli o výmere 30Ha narátal o pol siedmej večer na snehu naraz 11 líšok. Ak sa len dvom párom okotia líščatá, tak zbohom ? Bolo to v januári. A to je už sila. Tam nemá veľa šancí prežiť skoro žiadne mláďa drobnej zveri. Asi kilometer odtiaľ je už normále panelákové sídlisko. To sú len v skratke moje postrehy. Ako sa to dá riešiť? Zatiaľ jedine intenzívnym odstrelom. Treba ich loviť na stretnutí. Nie iba v zime. I keď je pravda, že len málo poľovníkov je ochotných v lete napríklad pri postriežke na diviaky alebo srnca si plašiť okolie výstrelom po líške. Ale ak sa to nebude takto robiť stavy nikdy asi nepoklesnú. Čo vy na to kolegovia poľovníci ?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8014 od Vladenko
Odpoveď od Vladenko na tému Mienka verejnosti o Polovníctve
Chcel by som ešte dodať, že človek sa môže nakaziť aj od vakcínovanej líšky ktorá je pozitívna na vírus, napriek tomu že na jej vakcinovaný organizmus nepôsobí. Je ako prenášač. Správanie líšky ja zjavné len po prepuknutí nákazy ako už nezvrátiteľného procesu až po úhyn. Inak aj pozitívna líška si zachováva všetky svoje prirodzené inštinkty a plachosť. A aj od takej môže byť nakazený človek.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8016 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Mienka verejnosti o Polovníctve
Čo je horšie, viac líšok alebo viac besnoty? Kedysi sa to riešilo plynovaním nôr, dnes plošnou vakcináciou. Líšky sa nežia iba lovnou zverou, výrazne sa podpisujú na stavoch hlodavcov.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8017 od astronom
Odpoveď od astronom na tému Mienka verejnosti o Polovníctve
V prípade vakcinovanej líšky sa besnota neprejaví zmenou správania. Plachosť jej zostane a tým pádom je riziko nakazenia nižšie (myslím).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8019 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Mienka verejnosti o Polovníctve
Mne sa zdá v našom chotári VK že je ich viac. Má na to vplyv nie len vakcinácia, ale aj neochota poľovníkov tlmiť škodnú. U nás v združení - 45 členov sú dvaja čo neľutujú náboj. Cena streliva ide stále hore a potom je tu aj ten moment, že poľovník ak čaká na jeleňa alebo diviaka, nechce si pokaziť postriežku výstrelom na líšku. To hovorím aj o sebe. Teraz v tej vysokej tráve ich už toľko nevidieť, ale pár dní dozadu pred dažďami som stretal mladé jedince v ľubovolnej časti chotára. A dosť ich vidím aj zrazených po cestách.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8020 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Mienka verejnosti o Polovníctve
Plynovaním nôr sa počet líšok znižoval, vakcináciou sa zvyšuje... spoločné majú mať len jedno - utlmenie výskytu besnoty, resp. zníženie počtu zvierat, čo ju aktívne, agresívne roznášajú...
<br/>S tými hlodavcami súhlasím, ale škoda že líška zožerie najmä to, čo má práve k dispozícií - bažantov, zajacov, mláďatá srnčej... Uvedomujem si aj jej nezastupiteľnú úlohu asanátora v ekosystéme, ale niekedy je menej viac...;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8021 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Mienka verejnosti o Polovníctve
Vladenko, mám na to podobný názor ako Ty. Inak v Rači som býval 37 rokov a poznám Váš revír dobre. Prežil som tam svoju mladosť.:D. Teraz som vajnorák.
<br/>Líšky stretávam takmer vždy, keď vybehnem do terénu. Aj v okrajových častiach Bratislavy. Ale mám viac pozorovaní ako lovia hraboše. Týmto netvrdím, že neulovia aj malú zver (aby ste zase na mňa všetci nezaútočili :D). Mám ale aj pozorovania ako diviaky lovia malú zver (pekne v rojnici8o). Pre mňa je diviak rovnaký predátor malej zvery ako líška (môj laický názor).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8023 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Mienka verejnosti o Polovníctve
Len tak pre zaujímavosť, úspešným predátorom líšok v horských oblastiach je orol skalný. Počas stráženia orlích hniezd som pozoroval ako skaláky nosia mláďatám na hniezdo líšky alebo časti z nich. Poznám jeden prípad, keď vychytali celú líščiu rodinu (tuším štyri mladé + rodičov).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8024 od Vladenko
Odpoveď od Vladenko na tému Mienka verejnosti o Polovníctve
Júj, ako sú ľudia od seba blízko. Samozrejme, že netvrdím len ,že líšky sú jediné zodpovedné za stav malej zveri. Diviak je všežravec a dovolím si tvrdiť , že ak by narazil na malé niekoľko dňové srnča tak ním samozrejme nepohrdne. Tento rok sme zriadili prvú umelú noru a tak som zvedavý či to bude mať nejaký efekt. Ak to bude sľubné tak by sme ich chceli v našom revíri vybudovať viac. Zaujímavé ale je, že keď som začal polovať v 1995 tak sme dole na rolách , ktoré sú pri PPD Rača, pred vajnorkým letiskom
<br/>ulovili na spoločnej asi 33 zajacov a tak do 15 bažantích kohútov. Presne o rok sme do 12,00 trelili 6 kusov drobnej a tak sme sa dohodli, že tam malú zver viac loviť nebudeme. Zaujímavé je že presne o rok sa tak rapídne v tejto viacmenej odrezanej lokalite znížili stavy zveri. Určite má na tom podiel aj civilizačný tlak v okolí. Okolo toho kanálu ako je Rendez je takzvaná nepísaná venčiaca zóna. Inak som už viac rokov pozoroval, že tam na sútoku dvoch potokov si svoje hrady robia ondatry.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8025 od Vladenko
Odpoveď od Vladenko na tému Mienka verejnosti o Polovníctve
Jovic, je možné, aby sa po skonzumovaní ulovenej besnej líšky nakazil aj Orol alebo jeho mladé vírusom besnoty? Napadlo ma to v súvislosti s tým vychytaním líščej rodiny
<br/>orlami

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8027 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Mienka verejnosti o Polovníctve
No toto by aj mňa zaujímalo. Správnu odpoveď by vedel povedať len nejaký odborník (virológ). Faktom ale je, že orol líšky loví a konzumuje aj uhynutú zver ale o besnote u orlov som nikdy nepočul. Horšie je to ale asi s vtáčou chrípkou.
<br/>Inak ondatry na kanáloch okolo Šúru občas pozorujem, v posledných rokoch aj bobra. A na poliach medzi Račou, Rendezom a Vajnormi sa malá zver už asi navždy vytráca. Bohužiaľ ľudskú rozpínavosť nezastavíš. Pamätám si ešte aký božský kľud bol pred tridsiatimi rokmi v lesoch nad Račou. Teraz sa tam chodí vyprdieť každý víkend polovica Bratislavy. Zvlášť v tomto období, keď sa rodia a liahnu mláďatá som alergický na všetkých hulákajúcich votrelcov v lese. Nech sa Vám darí ochrániť v revíri aspoň to, čo tam ešte zostalo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8028 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Mienka verejnosti o Polovníctve
Niekde som čítal, že besnota napáda najmä cicavce....
<br/>Inde zase že môže postihnúť všetky teplokrvné živočíchy..., tak si vyberte...:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8038 od cerebellum
Odpoveď od cerebellum na tému Mienka verejnosti o Polovníctve
Na tu besnotu som sa raz pytal v skole a ze vraj u vtakov sa nevyskytuje. (Aj ked podla mna v pride nic nie je nemozne...)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8039 od cerebellum
Odpoveď od cerebellum na tému Mienka verejnosti o Polovníctve
hm... mysles som samozrejme v prirode..:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8040 od cerebellum
Odpoveď od cerebellum na tému Mienka verejnosti o Polovníctve
hm.. myslel..:-o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8057 od pytliak
Odpoveď od pytliak na tému Mienka verejnosti o Polovníctve
Vladenko, nehnevaj sa na mna, ale to co si pisal o moznosti nakazit sa od vakcinovanej lisky je blbost ako voda v kosi. To by si sa potom mohol nakazit od kazdeho psa co je ockovany proti besnote!!! Na vakcinaciu lisok sa pouzivaju vakciny s usmrtenym, alebo deaktivovanym virusom, to znamena, ze do tela sa nedostava zivy virus. Preto sa nestava liska prenasacom. Laicky povedane. Pritomnost virusu vyvola v imunitnom systeme len vytvorenie protilatok proti virusu, no a ked pride takto vakcinovana liska do kontaktu s aktivnym virusom, jej protilatky v imunitnom systeme ho zlikviduju a nie ako sa mylne domnievas len na nu neucinkuje. Takze vakcinovana, teda imunna liska v ziadnom pripade nie je ani prenasacom ani inym riikom pre svoje okolie. Napr. v cechach sa podarilo celoplosnou vakcinaciou takmer uplne eliminovat besnotu, v oficialnych info sa udava, ze za posledne dva roky nebol zisteny jediny pripad pozitivneho vysledku vysetrenia na besnotu. A myslim, ze to je ciel, lebo kto napise, ze pocetnost lisok najlepsie reguluje prave besnota je blazon. Besnota je smrtelna choroba!!! S besnotou nie je sranda!!! A tlmit lisky sa da aj rozumnejsie a efektivnejsie a hlavne bez rizika. Takze zasadne, radsej v reviri 300 zdravych lisok ako jednu besnu!!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8066 od Vladenko
Odpoveď od Vladenko na tému Mienka verejnosti o Polovníctve
Pytliak, nemusíš sa hneď čertiť, moja myšlienka bola v tom smere, že ak by sa vakcinovaná líška dostala do styku s besnou líškou, napríklad boj o partnerku v čase párenia. Vakcinovaná líška by bola pokúsaná besnou(dajme tomu nevakcinovanou) Nemôže tento vírus preniesť na zdravého jedinca? Alebo aj na človeka ? Vychádzal som hlavne z toho, že koľko krát sa uloví aj po orálnej vakcinácií líška dá sa na veterinu a vizuálne jej nič nebolo aj svoju plachosť si zachovávala a napriek tomu bola pozitívna a hneď nám nariadili mimoriadne opatrenia. Ale ak tvrdíš, že vakcína vírus zabije tak potom je líška v tomto smere bezproblémová. A nenapísal som že najlepšie tlmenie stavov líšok je besnota. Iba sme skonštatovali, že aj jedna z foriem prirodzenej regulácie v prírode je besnota. A to je fakt. Ako mi inak vysvetlíš narastajúce stavy líšok z roka na rok. Pokým sa nevakcinovalo, nikdy toľko líšok nebolo. Ide nám (dúfam) o vyjadrenie svojich postrehov a poznatkov na tomto fóre a nie aby sme sa tu hádali. Ak nemám v niečom pravdu rád sa poučím od druhých. Ja som nemal tento poznatok overený, ale budem sa snažiť si to overiť u veterinárov ako to s tou vakcináciou vlastne funguje. Do ďalšej diskusie Lovu zdar a besnote zmar!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8074 od pytliak
Odpoveď od pytliak na tému Mienka verejnosti o Polovníctve
Ja sa necertim, to nemam v povahe sa certit pre taketo malichernosti ako je forum na nete, len som konstatoval. A prepac mi, musim ta znovu trochu poopravit. Liska ulovena po oralnej vakcinacii este neznamena, ze tato zozrala navnadu a je teda vakcinovana. A je jedna zasadna otazka, a to ze ak je vysetrenie pozitivne, ci to bolo pozitivne virologicky alebo serologicky. Po lopate, ci bola v tele lisky zistena pritomnost virusu, alebo protilatok proti virusu. A vakcina virus nezabije, iba vytvori v tele protilatky, ktore s virusom vedia bojovat a tento zneskodnit.
<br/>Co sa tyka pokusania vakcinovanej lisky liskou besnou, to je trochu zlozitejsie, ale vo vseobecnosti by nemalo vzniknut akutne nebezpecenstvo dalsieho prenosu na ine zvierata a ludi. Ale ako vravim, to je technicky trochu zlozitejsie.
<br/>Suhlasim, ze pocetnost lisok stupa a dosledkom je to, ze je populacia lisok zdravsia. Ale ako som uz v minulom prispevku pisal, radsej 300 zdravych lisok ako jedna besna a na tom trvam.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8077 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Mienka verejnosti o Polovníctve
Ber môj príspevok s humorom......
<br/>
<br/>
<br/>radšej jedna líška besná, lebo zajtra zakape,
<br/>ako 300 zdravých v revíri čo všetkú mlaď srnčej a drobnej na jar vyžerú... keď ich je až tristo...;)
<br/>
<br/>samozrejme, čím menej besnoty, tým lepšie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8078 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Mienka verejnosti o Polovníctve
pretože srandy nie je nikdy dosť, dovolím si k Baskymu vtipne poznamenať, že tí, ktorí také alebo podobné premnoženie dopustia si ten revír nezaslúžia 8-)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.134 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 383 návštevníkov a žiadni členovia on-line