Aká strela sa Vám najviac osvedčila do 308W na jeleňa a čiernu?

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1573 od Baikal
Sierra tiez ichnemam rad, zver mi po nich odbiehala, zle farbi. Vhoda je len maly rozsah poskodenia diviny, ale na jelena alebo divika by som si ju nedovolil pouzit. S radostou ich vsak pouzivam na lisky. Moja najoblubenejsia je zatial stale SB 11,2 so striznou hranou. Dostal som aj do radu RWS TIG, ale este som neskusal. Druhou najoblubenejsou strelou u mna je RWS T-mantel, strela podobna SB 9g, avsak je v hmotnosti 11,2g a sprava sa balisticky rovnako ako SB 11,2g, takze pri rovnakom nastreleni zbrane s rovnakou presnostou, avsak s roznym ucinkom ich mozem kludne pouzit. Musim vsak upozornit na to co pisal Lankaster, ze tie tucnejsie diviaky okolo 180 - 200 kg riadne obalene blatom SB sice zabije, ale neprestreli, zvacsa gula zostane pod kozou na druhej strane.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 7 mesiacmi #1954 od gabo
Prepáčte milí kolegovia, ale u na základe tejto debaty mám dojem že na Slovensku sa roztrhlo vreco s odborníkmi na strelectvo. Každý píšete tak, ako by ste mali denno- denné skúsenosti so strielaním zveri a ako by ste vaše poľovnícke denníky museli každý deň doplňovať o ďalšie úlovky. Závery môžete vyvodzovať z z väčšieho počtu prípadov. Já poľujem od r. 1977 s kalibrom 7,62x63, s nábojmi 11,7 g poloplášť výrobcu SB. Poľoval som od Krušných hôr po Muránsku planinu, časť svojho profesionálneho života som pracoval v poľovníctve profesionálne. Môj záver je takýto. Náboje SB možno nie sú zázrakom najnovších technických poznatkov, ale sú to náboje spoľahlivé s dobrým ranivým účinkom. Keď som dobre zamieril tak zver netrpela. "To isté platí aj pre tie Vaše zázračné olovené pilulky od všetkých možných výrobcov. Keď sa nedobre podajú nemajú žiadne účinky alebo vzniknú aj kontraindikácie." Gabo

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 7 mesiacmi #1955 od Akela
gabo! Nikto tu netvrdí, že je odborník. Chceme sa len s kolegami podeliť o skúsenosti. Nikto z nás netvrdí, že dennodenne strieľa zver - podľa toho čo píšeš si jej asi práve ty strelil množstvá. To že si ty poľoval českým 11,7 neznamená že je najlepší a super. To že si za tie roky nevyskúšal nič iné neznamená, že lepšie neexistuje. Všetko predsa napreduje aj poľovnícke strelectvo - od zbraní, cez optiku až po náboje. Očakával by som od teba, že napíšeš svoje skúsenosti. Podľa toho čo si napísal, žiadne nemáš.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 7 mesiacmi #1956 od cimbalik
Gabo,
<br/>nebudem sa miešať do odbornej debaty, hoci tiež už mám dačo odpoľované (asi sme rovesníci lebo ja som začínal poľovať v roku 1975) s viacerými guľovnicami od Nízkych Beskýd až po Doupov, ale musím súhlasiť s Akelom (a s mnohými inými), že to strelivo SaB je naozaj veľmi zastaralé a teba len upozorniť na to, ak môžem, že vývoj napreduje a kto s ním nanapreduje, ten skostnatie a zostarne!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 7 mesiacmi #2018 od gabo
Cimbalík a Akela. Milí kolegovia, ja som chcel povedať jednu vec. Keď dobre zamieriš, statí Vám SB, keď zle nepomôže Vám žiadny technický zázrak. Gabo

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 7 mesiacmi #2023 od cimbalik
Ale ja argumentujem práve so skúsenosťami, keď strelec nielenže dobre zamieril, ale aj trafil, ale strela SaB zlyhala, teda svojim neriadeným rozkladom nielenže zver neusmrtila, ale ani vážne nezranila!!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 7 mesiacmi #2025 od michal
Ja síce do svojej guľovnice strelivo S&amp;B nepoužívam, ale čo som mal možnosť vidieť, tak vždy fungovalo spoľahlivo. myslím si, že zlé skúsenosti sú skôr výsledkom použitia nevhodného kalibru ako streliva. Ak niekto použije 222. rem na 100 kg diviaka alebo inú ťažšiu zver, môže tam mať nabité aj zlaté z neba, pretože pokiaľ sakra dobre netrafí, tak ho bude ešte dlho nahánať po vŕškoch. Osobná skúsenosť 7x65R, 11,7 g S&amp;B tak 120 diviak v behu na cca 100 metrov, zásah značil výrazne pádom zadnej časti tela, farby nastriekanej po celej únikovej trase, od nástrelu vyvalený po cca 30 metroch medzi prvým stromami (trafený na okraj stehna, strela zostala pod kožou na druhej strane). Ak by to bol napr. spomínaný rem., hoci aj zo zlatou strelou, čo myslíte, kde by bol ten diviak?
<br/>Takže, netreba nadávať na S&amp;B, najmä ak som s tým možno poľoval ešte minulú sezónu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 7 mesiacmi #2027 od johny
Nie je to mac na chválenie, ale podarilo sa mi trafiť mojou osmičkou kanca v behu priamo do análu z pravej zadnej strany asi na 120 m. Používam SB 12,7g SPCE. Hodilo ho o zem a potiahol sa ešte asi 20 metrov. Chrbticu nemal porušenú. myslím že pri zlom rozklade strely by bola dohľadávka riadne dlhá. Často nájdem strelu pod kožou alebo v rebrách na výstrelovej strane a vidím jej deformovanie. Nemám dojem že to strelivo treba tak zatracovať. Hlavne keď si uvedomíme cenové relácie renomovaných výrobcov. Už to, že dám 800 Sk,- za krabičku manželke radšej nehovorím ... Ale samozrejme, keď na to je, treba vyskúšať a používať to, čo je lepšie. Keď narastiem, tiež to vyskúšam ... a ešte na záver, keď som trafil, nikdy som nedohľadával viac ako 40 metrov.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 7 mesiacmi #2028 od eso
Neviem či by nebolo dobré, keby výrobcovia streliva udávali dopadovú energiu samostatne aj do zadných partií zveri .
<br/>Ale vážne. Ja súhlasím s tvrdením Michala Gaba a Johnyho, že nie výber náboja, ale skôr výber vhodného kalibru a dobrého zásahu zaručí požadovaný výsledok.
<br/>Ja používam ako Gabo do 30-06 náboje 11,7 poloplášť a môžem povedať, že viac ako 30 metrov som nedohľadával. Väčšinou to všetko zostane v &quot;ohni&quot;. S týmto kalibrom aj 4 ročný jelen zasianutý na komoru neprejde viac ako 50m. Na väčšie kusy by som ale odporúčal mieriť napr. na krk - je to istá rana a zver zostáva na mieste.
<br/>Kamarát používa v 7*57R rýchlejšie a razantnejšie náboje RWS a pod. Jediný efekt je to, že zver má väčšie krvné podliatiny a nie vždy značí ako pri štandardných nábojoch. Napríklad som pozoroval zásah na 70kg diviaka, ktorý značil zásah ako na brušnú dutinu, odbehol asi 70metrov a zostal ležať. Zásah bol ale na komoru. ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 7 mesiacmi #2034 od zalesak
Ja som toho roku strelil diviaka tak 80kg na chrbticu z 30-06 11,7g strelov a neurobil viac ako 3 kroky.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 7 mesiacmi #2039 od tibo
Michal trošku musím oponovať-za posledných 5 rokov som musel vyhodiť try krabice nábojov v r.223rem S,Belot.Náboje zle odpalovali a lietali kade tade,pri druhej sérii som chcel vymeniť puškohľad,strelky šli pol metra na všetky strany od terča,a z tretej série mi
<br/>naboje odpaľovali na druhý-tretí krát,dokonca až na siedmy krát.Podotýkam náboje tekmer od výrobcu,bez skladovania--takže--spoľahlivosť=50%,účinnosť pozásahu99,9%
<br/>Odskúšal som aj7x57R,8x57,7x65R-žiaľ v malom počte=náboje ,učinok aj spolahlivosť
<br/>bola-100%.Taktiež 30-06spring.11,7=100%=tri kroky max.
<br/>Len moja osobná skúsenosť s nábojmi S,B.-dobrá i zlá?!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 7 mesiacmi #2040 od gabo
Teší ma ten rad súhlasných názorov na použiteľnosť nábojov SB. Už som sa zľakol, že som sám skotnatelý a nenapredujem s dobou. Akela! Názory môže človek povedať aj slušným spôsobom bez osobných invektív. Osobne sa nepoznáme, ale Ty si sa rozhodol, že nemám žiadne skúsenosti. Musíš sa trochu krotiť a v debate rešpektovať aj názor druhého. Pravda je veľakrát uprostred a dokonce môže byť aj niekde úplne inde než je tá Tvoja pravda. Je treba byť tolerantný aj k názorom iných. Gabo

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 7 mesiacmi #2041 od LEON
zdravím gabo nevim co ti vadí na názoru Akeli ale mohl bys ses podělit o své skušenosti podle toho co píšeš tak už máš něco za sebou a sem se chodíme i přiučit něčemu novému a podělit se o něco málo svých skušeností.Dík

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 7 mesiacmi #2045 od Akela
gabo: nenapísal si žiadne skúsenosti, len to že ŕoky poľuješ a používaš stále rovnaký náboj. Takže skúsenosti s iným druhom streliva nemáš - to nie je žiadna invektíva. Osobne som poľoval 222, 223, 5,6x52R, 7x57, 7x64 a 308. Všetky zbrane boli dobré a ako tu niektorí písali základ je trafiť. Všetko je v pohode pokiaľ strieľaš do 100-120 metrov. Ak ale strieľaš na 200-250 metrov na čo tvoj 30-06 určite stačí, zväčšuje sa ti úmerne vzdialenosti rozptyl a vtedy je kvalitné strelivo namieste. Osobne som vyskúšal niekoľko značiek. Do 7mičky je na špici TIG-RWS.dobrý je aj Hornady. Do 308 Norma Oryx, do 222-Sako. Samozrejma hneď ma niektorí napadnú že na 250m sa nestrieľa. Ale strieľa - tí čo trénujú na strelnici - vysoká a diviak určite. Takže keď si kúpiš české strelivo za 800 sk a Normu za 1200 sk čo nie je až taký obrovský rozdiel ak máš streliť životného jeleňa na 250m vystrel zo svojej 30-06 na terč vo vzdialenosti 250m po 5 nábojov z každého druhu, porovnej rozptyl a napíš mi. Teším sa na odpoveď. Tono.
<br/>
<br/>p.s. chystám sa vyskúšať tak ospevovanú 8x57 JS, aby som mohol porovnávať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 7 mesiacmi #2049 od Baikal
Akela, hovori ti nieco pojem &quot;polovnicka vzdialenost&quot; ? Rad pripomeniem, ze tak ako polovnik dostava prilezitost ulovit zver, rovnako aj zver ma svoju sancu &quot;zachranit si kožu&quot;, ci uz tym, ze sa nam nepostavi do pozicie vhodnej na strelbu alebo je dalej, nez je polovnicka vzdialenost. V takom pripade spravny polovnik vzda svojim sposobom uctu zveri a nevystreli. Budme polovnici. Ak si chces dokazovat, ze dokazes presne trafit na 200 alebo 250 metrovu vzdialenost, dokazuj si to prosim na strelnici. Ver, ze zle zlym zasahom do papieroveho terca urobis mensiu skodu ako zlym zasiahnutim &quot;zivotneho&quot; jelena. A ver tomu, ze ak mas dnes jelena na 250 metrov, tak zajtra alebo o tyzden ho mozes mat na 50m. Lovu zdar!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 7 mesiacmi #2052 od Akela
Baikal: Presne túto reakciu som čakal. Lovu zdar!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 7 mesiacmi #2053 od johny
Akela ty by si si dovolil vystreliť na jejeňa na 250 metrov??? Akú máš optiku že rozoznáš či má podprimernú dåžku a počet vetiev menej ako je stanovené pre kritériá chovnosti??? Niekedy keď stačilo že človek rozoznal vidlu kolmú na telo a trojuholníkový tvar parožia aby si bol istý že je to výrad, snáď sa dalo vystreliť aj na takú vzdialenosť, ale dnes keď rozhodujú centimetre a počty vetiev na kmeni a v korune ... no neviem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 7 mesiacmi #2054 od Akela
Meopta Meostar R1-3-12x56. Som rád, že sa mi podarilo trošku rozprúdiť diskusiu. Osobne strieľam jeleniu z posedu do 200m. /v pohode/. A nepokladám sa za výborného strelca. Vieš bolo by zaujímavé členom akéhokoľvek združenia postaviť terč na 150m čo je určite &quot;poľovnícka vzdialenosť&quot; /tá môže byť pre každého iná/ a výsledky by vydesili všetkých zainteresovaných v poľovníckej problematike. Koľkí poľovníci vezmú zjari guľovnicu a vystrelia 20-40 nábojov, aby to dostali do ruky?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 7 mesiacmi #2055 od hajny
Povedal by som, že sa to tu trochu zvrháva k osobným sporom. Vlastnil som 222,7x57, 7x65,7x64,308W, do každej zbrane som používal SB. Či už 9 alebo 11g strelu. Skúsil som aj celoplášť aj expanznú strelu. Jelenia a diviačia zver, zver srnčia, líška atď. Nikdy som sa nesťažoval na náboj, len na ruky. Zver zasiahnutá na komoru zostávala v ohni, alebo odbiahala do 100m. Pritom dobre farbila.Strelil som dobrého diviaka z 223, na komoru cca 70m, strela sa otočila na chrbticu, zostal v ohni. Takže, skutočne záleží na umiestnení zásahu. Dnes mám 9mm, náboje prebíjané, ani neviem akými strelami. Nemám potrebu strielať zver na väčšiu vzdialenosť ako 150m. Nič som nestratil. Takmer všetka zver zostáva v ohni, max. úniková vzdialenosť 50m.(najdôležiťejší poznatok- nič rozbité, nič podliate)) Strelba na 200m? Aj to som skúsil 7x64, jednoducho, nebolo na výber. To musíte veriť sebe a zbrani, musíťe byť vystrielaný a dá sa to zvládnuť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 7 mesiacmi #2057 od Akela
Aj ja som postupne prešiel od tenších kalibrov k väčším priemerom. Teraz do 308 používam 13gr. Sako. Všetkým čo majú 308 vrelo odporúčam. Stojí 1000,-sk kupujem vo Zvolene. Ale mal som tú 223 a nepodceňujem ani tenké ráže. Bola to ČZ 527 - ľahká a smrteľne presná. Strelil som diviaka aj jeleňa, vždy len na komoru a nemal som problém. Teraz ale preferujem tie ťažšie náboje, preto pokukávam po 8mm.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.108 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 379 návštevníkov a žiadni členovia on-line