Aká strela sa Vám najviac osvedčila do 308W na jeleňa a čiernu?

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19985 od lovecW27O
...presne toto som potreboval, klobuk dole pane, konecne zas niekto, kto to ma vyskusane na vlastnej kozi a normalne sa podeli, bez invektiv uz som to chcel vzdat...
<br/>... kamarat ma 7RM a pouzival VULKAN, povedal, ze zver neznaci, odbieha a projektil sa sprava ako celoplast, preto som chcel niekoho s cal. 6,5x55 SE, este raz D...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20054 od milosg
Ak este mozem trosku vlastnych poznatkov. Pre moju 308W pouzivam len strelivo HIRTENBERGER Nosler 11.66g (zial mam pocit, ze odkedy je Hirteneberger sucastou koncernu RUAG, tak prestal tieto lovecke naboje vyrabat - mam vsak este zasoby a nejaky ten cas vydrzim) a mozem o nom hovorit len v superlativoch. Strielam len na &quot;normalne vzdialenosti&quot;, t.j. tak do 120m a po zasahu bud zver zostala v ohni alebo odbehla max 20m.
<br/>Je to velmi presne strelivo a osobne by som ho kazdemu odporucil. Lovu zdar, priatelia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20075 od lovecW27O
...o tomto by to malo byt, podelit sa o svoje sobne skusenosti a v pohode komunikovat, kazdy poznatok je prinos, dobry aj zly, nemame tolko zveri aby jeden mohol obsiahnut celu problematiku a experimentovat na zveri, urcite nie...myslim si...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #30385 od iboo
je podla mňa príliž odvážne tvrdiť, čo píšeš! videl som toho hodne, a môžem za seba a svoje okolie potvrdiť, že oryx má dosť problémy prestrelovať. prasa 120kg 30m lopatková rana (gula na druhej strane pod kožou) 6,5x55SE, alebo jeleň 2vt vstrel šikmo z lava, medzi lopatku a krk, strelny kanal vedený popod obluk chrbtice(popod miesto, kde krcna chrbtica prechadza do vodorovna a prechadza do chrbtice) , gula na druhej strane medzi rebrami (308W), na druhej strane so 6,5x55SE jeleň 2.vt rana na komoru zadnú, prestrelený, diviak cca 80kg, komorová rana vysoká, prestrelený - všetko norma vulkan. Jedno, čo môžem ja potvrdiť z mojej praxe, že zver po oboch strelách z daných kalibrov málo farbí, pri oryxe, takmer vôbec!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #30450 od michal
No lenže Mr. Cimbalik píše o oryxe v 9,3x74 R, čo je kapanek iné kafe ako 6,5 mm. Tiež možem pridať svoje, že oryxom 18,5 g strielam z 9,3x62, a tiež až na 1 prípad (jeleň-strela zostala pod kožou) bol vždy priestrel, a s farbou tiež nebol problém. A naviac, tie rany co zrovnávaš ty, su mierne odlišné, vulkan pri zadnej komore logicky skor prestrelí zo 6,5 mm ako 6,5mm pri šikmej rane, kedy strela prekonáva vacsí odpor a zrejme aj vaciu grahu tuhším tkanivom.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #30565 od papo
pripadá mi to,že by sme sa mali vyzbrojiť priebojno-priepalnými.....;) načo priestrel, keď prestrelím obe lopatky [r]prasa 120kg[/r]:D, príklady sa ti moc nevydarili. A šikmá strela - je celkom normálne, že blúdi v tele, zranenia sú však spravidla také, že naozaj netreba dohľadávať. Ja používam norma vulkan 11,7gr a stačí mi na všetko bez problému. ono je to skôr o premyslení, či strieľať, a kam ranu umiestniť. Stačí mi aj na spoločné, tých pár metrov, ktoré ešte stresovaný diviak prebehne, nie je podstatných.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #30576 od iboo
jeden moj dobry znamy prepocital raz prierezove zatazenie na strelu lapua mega 10g pre 6,5x55 a 9,7g pre 30-06 , 6,5 z toho vysla s vacsim zatazenim, cize by mala skor prestrelit. ale ako pisete vsetko je o individualnom pripade. na zadnu komoru , kde je strelny kanal vedenya kolmo na telo zveri prestreli takmer na 99% pripadov. Tu 9,3x74R v Cimbalikovom pripade som si nevsimol, sorry kupim si8-) ale nie tmave. Jedna vec je pravdou, ze nemy vyznam hadat sa (ja som sa nechcel, ak to tak vyznelo tak sa ospravedlnujem ) o tom , co je dobre. kazdy co sme tu sme si neico odstrielali, no objektivne hodnotit co je dobre a ako sa sprava, tak to by som musel cely moj zivot polovat s jednou strelou, mat mnozstvo prilezitosti a mnozstvo druhov zasahov, uspechov, neuspechov, trafeni, netrafeni,... aby som mohol zodpovedne povedat ze to, co som skusal je take a take. kto z nas si chvali svoj naboj, ktory ho stale sklame? Pocul som aj dva typy nazorov: jeden hovori, ze smrtelne je to, co je medzi vstrelom avystrelom, teda vnutri tela. priestrel zarucuje dobre vykrvenie a farbenie zveri, lahsiu dohladavku. Druhy nazor hovori, ze naco priestrel, ved strela odnesie kus energie , najlepsie je ked strela zostane dnu. prosim vyjadrite na na tieto dva nazory, ani jeden nieje moj, ja mam vlastny :-):x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #30681 od belson
prierezove zatazenie Nuž...tak ako ranivosť je výslednicou viacerých vplyvov (jedným z nich je aj penetrácia), aj samotná penetrácia nezávisí len na prierezovej hustote (mne tam viac sedí slovo hustota ako zaťaženie...môžme následne podiskutovať, že prečo), ale penetrácia je tiež výslednicou viacerých vplyvov (okrem prierezovej hustoty to je aj konštrukcia strely, jej dopadová rýchlosť a ak už je reč o zaťažení, tak nezabúdajme aj na energetické ).
<br/>Sorry, ale spôsob, akým robíš závery, vo všeobecnosti nepokladám za príliš systémový, aj keď nie je mojím cieľom ťa tu kvôli tomu dehonestovať. Zacitujem len môjho &quot;spriaznenca&quot; papa, že príklady sa ti moc nevydarili , v tom s nim výnimočne súhlasím.
<br/>Pán Cimbalík má pravdu. Oryx je konštruovaný na zvýšenú súdržnosť (retenciu) strely, čo je zároveň primárnym predpokladom pre dobrú penetráciu. Mal som to šťastie pred pár rokmi nielen oryxom poľovať vo Švédsku na losa (a prakticky si overiť jeho penetračné vlastnosti), ale aj stáť vo firme Norma pri boxe, kde sa oryxy &quot;bondovali&quot; t.j. olovené valčeky (jadro strely) sa v mosadzných kalíškoch roztavili a tým sa vytvorilo tepelno-chemické (niekde tu som čítal, že vraj elektrochemické, ale ak elektrika, tak len kvôli roztaveniu) &quot;zlepenie&quot; jadra a plášťa strely. Kdesi som už vyjadril názor, že pomenovanie strely hovorí aj to, že na čo je podľa výrobcu určená. Africký oryx (ale aj los) je na ranu relatívne tvrdý a penetrácia je vtedy dôležitým ranivým faktorom, takže zjednodušene povedané, oryx na oryxa. A keď je reč o súvise názvu strely s jej vlastnosťami, vulkan skôr navodzuje asociáciu expanzie. S ním som osobne nestrieľal, ale čo počúvam (a čítam), je to asi tak.
<br/>
<br/>K tvojej záverečnej otázke: Terminálna balistika je dosť komplikovaná téma kvôli tomu, že je tam veľa vplyvov, ktoré sa nedajú exaktne a jednoznačne podchytiť. Existujú však základné princípy, ktoré sa len veľmi ťažko spochybňujú a tie nespomínaš. Je to ale na obsiahlejšie, niekoľkostránkové pojednanie a to, čo ty tu predkladáš, sú veľmi zjednodušené extrémne pohľady. Ospravedlňujem sa všetkým, že neviem svoj názor na tieto veci vyjadriť troma vetami, možnože sa to pokúsim dávkovať ... :)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #30694 od iboo
troma vetami to ani nejde. viem tak trosku o co tu ide, no necham to tak, nech to ide bokom, lebo toto ani nieje tema o terminalnej balistike, co ej kapanek zlozitejsie ako kucharska kniha. zavery ked robim, tak len z toho, co som si vyskusal. Niekde inde ale spominam , ze na to, aby som mohol vyvodit spolahlive zavery, tak ma caka este kopa casu strielania tym istym nabojom. Co som sa ja &quot;zazral&quot; prit oryxovi, tak len tolko, ze ma doslova sokoval, ze nedokazal prestrelit loncaka na 35m pri rane cez lopatku, gula vyextrahovana zo sadla na druhej strane pod kozou, ale ukazkovy hrib. Ale opytam sa ta nieco ine /ak mozem/ pred casom mi na vianoce dosiel balicek od jedneho cloveka, ktory dialkovo vystudoval puskara v cechach, obsahom balicka bol aj naboj 300WSM so strelou SST tusim 180gr. Nevies mi povedat co by tato strela povedala na &quot;zadnokomorove&quot; rany pri srncej zveri? nebude to moc devastovat ? teda mam na mysli laboraciu od Hornady,Vo=914m/s, vaha strely 180g , samozrejme v 308 Win

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #30700 od belson
:) Ivan, pripomenul si sa mi dokonale (aj tak sa mi tvoj štýl zdal povedomý - spolu aj s &quot;úradnými&quot; hodinami) ;).
<br/>
<br/>Náboj, ktorý som ti poslal do zbierky, som nikdy nepoužíval, skompletoval som ti ho z pozostatkov zo zamýšľaného a nerealizovaného projektu. Ak máš na mysli mnou publikovaný &quot;zadnokomorový&quot; zásah srnca, tak to bol 338-06 (realizovaný). Veci súvisiace so shortmagnumom som predal kolegovi - puškárovi a on je ten, kto by sa ti mohol k vlastnostiam 300 WSM vyjadriť, aj keď pochybujem, má to hotové ešte dosť krátko a ani neviem, čo za strelu používa. Môj názor je, že tebou uvádzaná kombinácia je skôr na &quot;dlhé trate&quot;, lebo najmä relatívne vysoká rýchlosť v spojení s SST bude asi dosť devastujúca. A namiesto SST (vtedy som ich ešte &quot;dobiehal&quot;) by som určite použil InterBond...teda ak by to mal byť Hornady...
<br/>
<br/>Terminálna balistika je vzhľadom na svoj závažný význam v poľovníctve tak diskutovaná téma, že byť adminom by som tomu venoval jedno samostatné diskusné vlákno, ináč to bude neprehľadne roztrúsené kdekade...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #30701 od belson
kurnik...tretí smieško má byť pravá zátvorka... a nie ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #30711 od lovec_1
Ako sa da rozumiet tym vetam na konci? Na Hornadyho webe pokial viem je najtazsia strela do 308W len 168grs. A ta rychlost uz k 308W nepasuje vobec...alebo len narychlo pisane a zla formulacia?
<br/>
<br/>Inak pre SST je srncia vhodne urcenie,ale ani tak by som nehladal strelivo s prilis vysokou rychlostou,strielal som to aj ja aj otec s 30-06 s ustovkou 830m/s,vo vahe 165grs. a bohate to stacilo.Ked rychlejsie,tak Interbond bude vhodnejsi.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #30716 od belson
Igor, ide asi o nejaké nedorozumenie....Hornady predsa vyrába strely 180 grs aj vo vyhotovení SST aj InterBond...
<br/>Máš pravdu, iná káva v súvislosti s touto váhou a rýchlosťou je náboj 308 Win.....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #30720 od iboo
cim som starsi, tym som sprostejsi. je to 9,7g strela,ale rychlost sedi (prepocitana ). V kazdom pripade som si vedomi toho, ze srncie by neprotestovalo, no aj by to vyzeralo tak ako &quot;ma&quot;. videl som streleneho diviaka cca 80kg v behu na cca 130m, vstrel sikmozboku v oblasti branice, gula sla sikmo cez chrbticu smerom na druhu stranu ponad bachor, kde sa fragmentaciou rozlozila, no sposobila na chrbtici rozsiahle zranenia, ktorym uz nebolo treba nic viac. hematomy, fragmenty a frcky masa. poviem kamaratovi, nech s tym skusi strelit srnča cez lopatky ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #30722 od iboo
uradne hodiny ? niee, tak tym sa ja vobec neriadim, som tu ked mam cas- rano, obed, vecer, v noci, nad ranom- ked mam chut a najdem laptop.
<br/>Nieje problem vybavit miestnost, no vybavit ludi, ktori sa tam budu vediet bavit na urovni....mas aspon dvoch ? ;/
<br/>Ak si spominas , volakedy sme riesili &quot;analyzator spatneho razu&quot;, stale ma to laka davat jendoznacne odpovede (priebeh) , ze co kope &quot;viacej&quot;

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #30725 od lovec_1
Janko,ja to netvrdim,len pisem to co som videl na webe Hornadyho tu:
<br/>
<br/> www.hornady.com/shop/?ps_session=32a6e4f...3b989097d812b0a92046[/]Hornady 308W
<br/>
<br/>Urcite aj oni robia 308W so 180grs. strlo,nakoniec preco nie?! Len to tam nevidim,ak to tam je,opravte ma,ze som slepy...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #30726 od lovec_1
Kua,slepnem aj ja....ty o strele - samozrejme ze ich Hornady robi - ja o hotovom strelive...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #30727 od lovec_1
Skus pohladat na ceskom fore lovectvi.wz.cz,niekto tam opisoval skusenosti s tymito light-magnum nabojmi.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #30731 od Stefan49
...hmmmmmmmmmmmmmm, pamatam si ze som v minulosti spomenul tuna niekde Light Magnum a nieto mi tu vynadal do nekompetentnych debilov:D! Zujimave ze sa to tu zas objavilo!:D:liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #30741 od lovec_1
No vidis,historia sa (skoro) vzdy opakuje...:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.071 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 132 návštevníkov a žiadni členovia on-line