300 WIN. MAG. zkušenosti

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8691 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému 300 WIN. MAG. zkušenosti
Podla mna je tento kaliber prilis vela predimenzovany na pouzitie prakticky v celej europe!Nechcem hanit tento naboj, ale som v pozicii ho porovnat s kalibrami 222, 223 ,6mmPPC,6.5x57 7mm (7x57,7x62,7x72, 7mmRemMag.) ,243,257Roberts, 270,280 rem, 308Win.30-06.303, 7x64,375 H7H, 416Rigby ktore vsetky pouzivam z casu na cas, vcitane 300WinMag. Keby som bol donuteny na drzanie len jednej gulovnice vybral by som si 30-06Springfield! Tento kaliber preukazuje najviacej kvalit a moznosti k obdrzaniu "univerzalneho" balistickeho vykona! Lovu a strelbe zdar!:D;):)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8718 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 300 WIN. MAG. zkušenosti
Stefan,od cloveka ako ty,ktory dlhe roky prebija(pamatam si to spravne?)by som cakal uvazlivejsie hodnotenie .300vky WM....Poznam niekolko desiatok ludi v rozlicnych castiach Slovenska pre ktorych su prave bal.vykony tohto kalibru tym spravnym "liekom".Ked takyto nazor prezentuje clovek,ktory je odkazany na kupovane naboje,nezazlievam mu to-ale od prebijaca by som cakal vacsi nadhlad...:liar: Nemyslim to v zlom,len som si vsimol ze aj ked tvoje prispevky aj na inych forach nepostradaju informacnu hodnotu,su obcas pisane v prilis euforickom duchu a to moze menej skusenych zvadzat k prilis hranicnym hodnoteniam toho ktoreho naboja.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8725 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému 300 WIN. MAG. zkušenosti
...nazory su nazory a skusenosti su skusenosti! V tomto pripade som sa prinajmensom snazil odpovedat na otazku zpatneho narazu na porovnani 300WM s 7mmRemMag. -v podstate nic ine a prave z toho dovodu (ked sme uz pri tom) ze prebijam strelivo uz vyse 30 rokov (dobre si si to zapamatal) som uz zo skutocnosti si vytvoril nazor na balisticke kvality 300Win.Mag, a bez akeho kolvek lutovania osobne nemam tento kaliber vo velkej laske! Vlastnil som Remington 700BDL v tomto kalibry, kde som v skutocnosti ocakaval velke vykonne uspechy, avsak po babrani sa s vela druhov streliva som zzostal trochu sklamany! Lahke-rychle strely sa pri naraze na zver viac menej roztrestili, no a tazsie strely zase zostali trochu spomalene vahou, cize to nemalo ziadny vyznam sa venovat tejto kombinacie kedze v tejto situacii som na tom lepsi pouzitim 8mmRemMag. Dalej by som chcel dolozit ze nereprezentujem ziadneho vyrobcu alebo zdruzenie, takze nemam dovod sa zastavat, alebo ohovarat druh streliva! Ako som uz podotkol-je to vsetko na zaklade osibnych skusenosti a tadsej by som bol keby sa citajuci pozastavil n avsetkych +/- pri tychto forach a dufam ze to bude viacej pomocne nez vychvalovat jednotlivy druh raze alebo zbrane! Na uzaver --tym kolegom ktory sa rozhodnu vlastnit 300Win.Mag zelam tak isto vela uspechov pouziti tejto razi--urcite su medzi nami aj velky proponenti--avsak z osobneho hladiska-Sorry!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8727 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 300 WIN. MAG. zkušenosti
Zaujima ma ta cast,kde pises,ze lahke strely sa triestili a tazsie boli pomale.Potom mi to vychadza,ze u lahkych striel nebola zvolena strela s vhodnou a dostatocne tuhou konstrukciou.Naopak u tazkych je to jasne,napr.220grs. strelu sa da citelne rychlejsie poslat az z ovela silnejsieho kalibru,.300WM je v tomto podobna .300Weath.Mag.Zasadny narast rychlosti sa da dosiahnut v .30 kalibroch az pri .300LapuaMag. alebo az .30-378Weath.Mag.Lenze to su u nas uz ozaj minimalne pouzivane kalibre.Aka tazka strela a aka rychlost je podla tvojho nazoru "pomala" z .300WinMag.?
<br/>Osobne si myslim,ze podla toho,co citam napr. na reloadersnest.com,a inych forach su Americania nachylny pouzivat v Magnum kalibroch tie najlahsie strely s maximalnymi rychlostami.Pricom si myslim,ze az prilis precenuju vyznam rychlosti,a hmotnost strely im az tak na srdci nelezi.Podla mojej mienky (a vylucne mojho nazoru,s ktorym sa nestotoznuje vela ludi)su ale Magnum-y vhodne prave na to,aby som poslal co najtazsiu strelu s co najvyssou rychlostou.Co myslis ty?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8729 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému 300 WIN. MAG. zkušenosti
...Mas pravdu v analiziach,Americania sa hlavne v minulosti snazili dat do pohybu co najrychlejsiu strelu , pricom sa tak isto snazili udrzat co najvyhodnejsie balisticke vykony. Tuna to zacalo trochu &quot;skripat&quot; ,lebo najvyhodnejsie strely na tento ucel boli co najlahsie. CO sa tu zacalo prejavovat boli niekedy mizerne stabilizacie strely (nepresnost) a potom hor uvedena otazka -velmi rychlo sa rozpadali hned pri prvom dotyku s odporom-teda vetvicky,trava/zelina apod. Nehpovorim ze sme nedali vobec dohromady presne streli, avsak ako som uz podotkol balistika bola na...!Osobne som nabil 120Grain/7.7g do 300Win.Mag. Rychlost tejto strely dosahovala okolo 1500m/s. Ukazal sa mi jelen virginsky asi na 200m. Jedna supa a si sadol-bez akeho kolvek pohybu. Vstrel mal priemer najmenej 10-15cm, vystrel no poviem 6to otvorene ze tam chybaloa polovicna cast rebier. Vies si predstavit co by tento druh streli porobil so srnou?O co sa tu jedna, v tomto pristupe nabijania--rychlost lahkej streli versus prijimatelnom vykone sme zistily se vykon nemusi byt skutocne ovplyvneny len vahou streli ale aj jej rychlostou. V tychto velkych rychlostiach tu hraje ulohu sok pri naraze strely! Tieto lahke strely, a tu nezalezi akej konstrukcie maju tendencie bit trochu &quot;Hyperactivne&quot;, cize im zoberi trocha dlhsi cas sa stabilizovat,(aavsak nezabudni ze strela vali takmer magII-teda toho zasu na stabilizaciu vela nemas!) teda moznosti nepresnosti prevazia cenu vahy. Ano je pravda ze su vzdy snahy vytlacit vo vahe strely co najvacsiu rychlost, avsak v praktickom pouziti tu este nikto nenasiel ziadnu vyhodu, ale uz ked sme pri tom nevyhoda sa prejavila vzdy-a to hlavne na spiatocnom naraze!Sam si si odpovedal prakticky na celu svoju otazku tym ze si si uznal ze pri vytlaceni na vyzsiu rychlost streli pouzitim .300Win.Mag sa dostavas uplne do inych vykonnostnych kalibrov ako napr. .30-378 Wetherby, Mag, .300 Lapua a pod Ktore sa v europe malo pouzivaju-- Takze aky to ma zmysel prehanat v celku takmer idealne kalibre (30-06,7x64 apod) pri pouziti napr lahsej zveri--je to len z toho dovodu ze raz.300WinMag je k dispozicii? to mi nerobi ziadny zmysel!! Podla mna hociktory kaliber balisticky uznany na pouziti lovenia ma viac nez dostatocny vykon pri jeho pouziti!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8746 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 300 WIN. MAG. zkušenosti
stefan,mam k tomu par otazok:
<br/>1,Tvoja laboracia 300WM so 120grs strelou a Vo=1500 m/s:
<br/>
<br/> Aky prach si pouzil?Kolko si ho tam nasypal?S akej hlavne a s akym stupanim si to vystrelil?Nepomylil si sa niekde?Vo vzdialenosti 200 metrov ti potom vychadza dopadova rychlost vyse 1200 m/s....skus si to prejst,zrejme si sa niekde pomylil.
<br/>
<br/>2,Dolezitost pomeru vaha vs. rchlost-tvoj nazor potvrdzuje moju mienku o Americanoch,o ich honbe za velkymi rychlostami.Pises,ze nikto nevidi vyhodu v pouziti najtazsich striel v danom kalibri,a podopieras to velkym spatnym razom.Pritom ale musis dobre vediet,ze lahka strela s vysokou rychlostou a tazka strela s primerane vysokou rychlostou budu produkovat podobne tlaky a tym aj podobny spatny raz,nie?!
<br/>A ja osobne radsej vystrelim na 200kg diviaka 14,3g strelu,nez nejaku superrychlu 9,7g.Preco to tak je snad nemusim hovorit...
<br/>
<br/>3, Odsek o kalibroch .300LM,a .30-378WeathMag. som myslel inak.V podstate som narazal na to,ze 300WM nie je take neprakticke &quot;delo&quot; ako si vela ludi mysli,a zdoraznoval som ze oproti bezne pouzivanym kalibrom (napr..30-06)tam nie su take zasadne narasty vykonu-vies co mam na mysli?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8756 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému 300 WIN. MAG. zkušenosti
Bohuzial som v praci a nemam pristup k rekordom, kde je zostavenie tejto nabojnice presne ulozene, takze budem sa musiet na to vecer pozriet (dufam ze to najdem lebo tato vec sa odohravala uzniekolko rokov naspet) a dodatocne ti to poslat. Viem ze Prach bol asi H1000 avsak neviem presne kolko grainov. Omyl by v tom nejaky mohol byt, avsak velmi nie az tak velky,kedze pre mna je bezne vytlacit 150 grain strely z 30-06Spring. v rychlosti 2900/3000fps=cca966-1000m/s.
<br/>
<br/>Ked sa pozastavim nad nazormi Americanov, mas z jedneho hladiska pravdu. Tyto kolegovia maju zaujem o len jednu vec-zlaborovat co najpresnejsiu strelu&gt; Dalsi rozdiel je medzi americkym lovcom a europou, ked vy v europe strielate povedzme na skodnu velmi sa vam jedna o to ako strela znici/neznici zver-American sa na to jednoducho vykasle, pretoze jeho loveckym ukolom je odflaknut skodnu, avsak nevidi v tom ziadnu trofejnu hodnotu, takze na roztrhanu lysku sa moze vy...V tejto situacii tu nehra ulohu ziadna univerzalnost v strelive-ci flakne lisku s 200grain. strelou , alebo losa s 120grain strelov na tom podstatne nezalezi, zalezi mu na tom aby to zostalo lezat!
<br/>V tomto tu prave zaciname konecne vidiet ze v skutocnosti rychlost nie je az tak dolezita suciastka v nabojnici, prave naopak, dokazli sme si ze tazsia strela s pomalsou rychlostou je vzdy nejak presnejsia. Lezi to vsetko v stabilizacii strely po opusteni hlavne.
<br/>
<br/>Co sa tyka spiatocneho narazu -bohuzial sa nezhodneme. Nezbudni ze vytlacit lahku strelu , a vytlacit tazku strelu vyzaduje dve veci:
<br/>a: Druh prachu
<br/>b: vaha prachu
<br/>
<br/>a: druh prachu: nie kazdy prach je vykonne porovnatelny jeden k druhemu. Pomalsie horiacy prach ma iny vplyv na vykon nez rychlo horiaci prach.
<br/>b: vaha prachu: Naboj bude vyzadovat ovela viacej prachu a jeho horiacej energie pre vytlacenie tazkej strely do rychlosti s porovnanim s lahkou strelou, co z praktickej stranky je aj tazko dokazat aby si vytlacil 150grain strelu do tej istej rychlosti nez 100grain. Prave v tychto zalezitostiach dokaza ku katastrofam, kde &quot;vyskumnici &quot;roztrieskaju zbrane. Takze naspet k narazu--:Tazsia strela/viacej pracu=vacsi spatny naraz a nopak lahka strela/menej prachu=mensi spiatocny naraz!Alebo do konca zistis ze pre laboraciu lahsej/tazsej strely budes potrebovat medzi nimi ine druhy prachu, cize porovnanie sa ti zacina stracat!
<br/>
<br/>Tuna zaciname vidiet urcity nezmysel v tom ze sa snazime za kazdu cenu vytlacit strelu na astronomicky vysoku rychlost, kde neberieme do uvahy vznikajuci tlak, ktory je zodpvedny na vsetky balisticke a samozrejme fyzicke vykony, Hlaven/zaver ma silu len do urcitej miery a ked to prezenies moze to zle dopadnut.
<br/>Si naozaj lepsi na tom ked vyuzivas energie vahy a nie energie rychlosti.
<br/>K porovnani-s velkym kladivom vrazis kliniec lahsie na jeden naraz-ked to chces dokazat malym kladivom musis sa naozaj viacej zahanat-zdvihat rychlost kladiva!
<br/>
<br/>Odsek o kalibroch v porovnani--ani ja som sa v ziadnom pripade nestacil vyjadrit tim ze su to neprakticke &quot;dela&quot;. Kazdy kaliber ma svoj ucel, a samozrejme aj 300Win.Mag ma svoje vyhody a nevyhody. Vidim ze niekedy sa tazko dohovorime na balistickych vykonoch, avsak treba si zapamatat jednu vec--nie je to tak jednoduche ked sa vlastnik jedneho kalibru snazi porovnavat s vlastnikom viacerych kalibrov.Vlastnik jednoho kalibru je nuteny obhajovat jeho vlastnictvo-pretoze to kupil a podla neho to musi byt &quot;ono&quot;. Ja osobne som ten druhy a nemam dovod obhajovat/priecit ziadnym kalibrom kedze by som si sam sebe priecil, kedze ich vlastnim vsetky (aspon o ktorych sa vyjadrujem) ! Na uzaver--zamysli sa nad tym ze (podla statistiky) na svete udajne existuje/existovalo okolo 1700 (+/-) kalibrov na pouziti v gulovnici-dufam ze si musime uznat ze porovnavanie vykonov je trochu komplikovane!
<br/>:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8770 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 300 WIN. MAG. zkušenosti
stefan,zacnem od konca: Tvoje porovnanie kto ma kolko zbrani je v tomto pripade irelevantne,ja 300WM nemam,takze k tomu je to vsetko....
<br/>
<br/>Za dalsie je mi asi jasne odkial beries tie divoke cisla-zle prepocitavas rychlost z feet na metre za sekundu 2900-3000 ft/s je iba 883-914,4 m/s.......takze podobne si asi prepiskol aj tych 1500m/s so 7,7g strelou s .300WM
<br/>
<br/>Co sa tyka spatneho narazu,prach,urobim ti vzorove porovnanie streliva v napr. .30-06 s 9,7g a s 13g strelou.Budes prekvapeny....
<br/>
<br/>A na zaver,lisky strielam bez ohladu ako budu vyzerat,tak ako vacsina ostatnych,okrem tych,ktori si chcu nechat usit ciapku alebo kozuch:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8773 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému 300 WIN. MAG. zkušenosti
Lovec-1 V prvom rade by som ta chcel ubespecit ze som nemal ziadny umysel tlacit osobne na teba-vo vsetkych odpovedach
<br/>Mam taky dojem ze sa asi nevyjadrujem spravne a moje odpovede niektorych citatelov znervoznuju-zase na to som nemal zaujem-prepac. Snazil som sa len vysvetlit aky mam ja pistup k balistike-druh a mnozstvo zbrani nie je relevantne na urcitu odpoved, avsak porovnanie vykonov sa ti zacnu prejavovat trochu inak.Podla mojho nazoru kazda zbran v kalibri povolenom na lovenie ma predpoklady na uspesne vykony-a tu je ten hacik ze strelec zacina hladat uhol k tomu co a ako sa dostat k cim najlepsej strelbe-teda zacina sa zaujimat druhmi streliva , popripade prebijanie a nakoniec z toho niektory naozdaj zdlbnu a zacinaju zberat zbrane inych kalibrov atd. a kolotoc pokracuje.
<br/>
<br/>Dakujem za upozornrnie pri mojej matematike, mas pravdu ked som tak nad tym premyslal v prvom rade som to tam trochu posral. V prvom rade som nebral do uvahy kolko feetov ide do metra.tu som hned prerazil 1500m/s rychlost. Dnes som sa rozpraval s kamosom s ktorym sme &quot;zasulali&quot; tento naboj kedze som nemol ziadne recepty k tomu najst. Ten ma zase opravil tym ze sme nenebijali 120 grainov strely ale len 110. Podla jeho pamati sme tlacili strelu okolo 3700-3800/fs-prekladanie na metre tu necham na teba!
<br/>
<br/>Co sa tyka spiatocneho narazu-mozno mas a mozno nemas pravdu avsak ti verim ze sa da zlozit naboj do 30-06 na tvoje parametre,ale znovu musis si uvedomit ze vaha strely a napln prachu su len dve suciastky z mnohych ktore ovplivnuju spiatocny naraz.Museli by sme tu porovnavat kompletnu laboraciu naboja (skutocne v detailoch) a potom prilozit k tomu druh zbrane. K tymto aktualitam sme sa este nedostali, takze bez urazky-pozastav sa nad tym aby si neskocil s odpovedou tak isto ako som ja skoncil s hore uvedenou rychlostou! Prebijanie a laboracie strely su nekonecne rozhovory medzi tymi ktory sa v tom nyzivaju! Dufam ze sa vlozis do tychto spolkov a drzim ti palce v tom aby sa ti to naozaj len oplatilo!
<br/>
<br/>To ze lisky strielas bez ohladu ako budu vyuzerat sa mi paci a klobuk dolu!,
<br/>Tento pripad som naznacil len z jedneho dovodu:99% prisevcov v tychto rubrikach, ako aj v Myslivosti hlada odpoved na nejakey carovny a univerzalny kaliber, ktory pre ich predpoklady neexistuje-Nic osobneho medzi nami dvomi!
<br/>
<br/>Lovu a strelbe Zdar!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8774 od kolesart
Odpoveď od kolesart na tému 300 WIN. MAG. zkušenosti
uz dlhsie sledujem &quot;odbornika&quot; ktory tvrdi zeje v spolku prebijacov - nemozem uz dalej a musim zareagovat ...ak niekto napise ze nema pristup k rekordom lebo je v praci ale hlavne zeje na nete alebo zhovadi take elementarne veliciny ako su prepocty stop na m/s tak sa ani necudujem ze je mimo aj v prepoctoch grainov na gramy a potom vypisuje bludy o ustovkach a aj tak podla toho co pise vidiet ze nemoze mat o tom sajnu pretoze nema chrono. Pisat o jednom pripade kde vytrhne pol rebra a potom vesobecne bagatelizovat jeden kaliber a zaroven druh streliva tak sorry, ak si taky prominent v &quot;kruzku prebijacov&quot; tak si vyrataj dopadove rychlosti a netrep o ustovkach pretoze tie su ti na hovno....a viem ze ak sa pise horlivo tak sem tam je preklep ale napisat &quot;analiza&quot; tak sorry to je uz vela aj na cigana z osobitnej skoly. 300WM je prekonany naboj ale ma urcite parametre ktore su specificke pre konkretne podmienky, ale je tu aj novy 300WSM prip. ine wildcaty co urcuju smer na zaklade BR koncepcie -t. zn. 1: kompaktne spalovanie prachu, 2: tupy uhol ramien - vyrovnane tlaky a dalsie keci......u 300WM malokedy vytvoris vyrovnanu seriu nabojov kvoli nakruzku urcujucu headspace mieru...mohol by som pokracovat ale urcite to unavuje a ty to uz mas urcite nasprtane...z kniziek pozicanych v &quot;kruzku&quot; prebijacov
<br/>
<br/>to vsetko bolo pre stefana49, pretoze zavadzas verejnost doslova samozvanymi hovadinami vdaka ktorymi raz prides do nestastia tak vela stastia

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8775 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 300 WIN. MAG. zkušenosti
stefan,v prvej casti sa dohodnime na tom,ze siroke spektrum kalibrov je pre kazdeho dostatocne obsiahle aby si vybral to co sa mu paci,alebo to co potrebuje....
<br/>
<br/>Takze 110grs. strela (7,1g) s rychlostou 3700-3800 f/s (1127-1158) - tie rychlosti su pre tuto strelu bezne,je to horna hranica laboracii.Akurat neviem preco takouto typicky varmintovou strelou a laboraciou strielat na jelena.Asi najhorsia kombinacia,aka sa da pouzit.Samozrejme okrem &quot;vystrelu na vyskusanie&quot;,co sa mi ale velmi nepaci.
<br/>
<br/>stefan,vec spatneho narazu-od zaciatku bolo uvazovane o prepocte pre identicku zbran s rozlicnymi nabojmi.V ziadnom pripade (bol by to predsa nezmysel)sa neda porovnavat dve rozne zbrane-ak chceme poznat konkretne cislo,musi ist o jednu a tu istu zbran.Velicinami,ktore je potrebne preto kvantifikovat,nie je primarne prach ani jeho vahe,ale jeho sekundarny efekt-rychlost strely na usti(a samozrejme vaha strely,odpory v hlavni,hmotnost zbrane).Samozrejme bude uvazovane o opakovacej gulovnici so zaverom typu Mauser.
<br/>
<br/>Ano,mas pravdu,vela ludi hlada nejaky &quot;carovny&quot; kaliber,ktory by urobil pracu za nich,pricom by ale pre nich bolo najvacsim prinosom naucit sa strielat.To nemyslim v zlom,ale znacna cast polovnikov su nie velmi dobri gulovi strelci.
<br/>
<br/>Samozrejme,nejde o nic osobneho,som rad ked sa dozviem nieco noveho,a ked si z diskusie odnesie nieco zaujimave aj niekto dalsi.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8776 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 300 WIN. MAG. zkušenosti
tibi,kazdy sa moze pomylit,ja,ty,stefan....doslo len k omylu pri prepocte jednotiek.Ked niekto dlho zije za velkou mlakou,nezazlievam mu nejaku tu chybu v gramatike,prip. &quot;zvyk&quot; na ine sustavy jednotiek.
<br/>stefan zvykne obcas pouzit prilis euforicky opisny styl-ale ako som uz podotkol vo vacsine pripadov informacna hodnota nechyba-ktory aj mne trosku prekazal.
<br/>Na druhej strane uznavam,ze mas pravdu s tym ako napr. po jednej zlej rane nieco odudzuje-to je skutocne statisticky nonsens.Ako aj s tym Barnesom,vcera som objednal 168 a 200 grs. Barnes Triple Shock,a coskoro ho budem moct vyskusat.stefanove 4 vurginske jelene(alebo to bol iny druh?)so zlymi ranami este neznamenaju,ze chyba je v strele.Vyskusam,odfotim a necham vam na posudenie....
<br/>
<br/>Zaverom-PROSIM-nenadavajme si tu.Som velmi rad,ze som &quot;nasiel&quot; forum,kde sa mozem s niekym dosytosti bavit o prave takych veciach ake rozoberame,a ak sa niektory z nas pomyli,vzdy sa mozeme navzajom korigovat.Takze este raz dakujem za ohladuplnost.
<br/>
<br/>tibi,ak mas chut mozeme podebatovat o varminteTo bude tiez v slovenskych podmienkach nie velmi rozsireny druh strelby(nemyslim cakanie na lisku s .22LR na 15 metrov od diery) ....ale v inej teme,nech sa to tu nepletie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8777 od petrolinka
Odpoveď od petrolinka na tému 300 WIN. MAG. zkušenosti
ján
<br/>môže mi z Vás niekto poradiť pri prebijaní náboja 8x60S - aký druh prachu ACURATE, koľko grai. pri strele 12,7gr. na výkon asi 4100J, a 45-70Gov. strela 300grai. na výkon asi 3400J vopred vdaka

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8778 od kolesart
Odpoveď od kolesart na tému 300 WIN. MAG. zkušenosti
NO za 1. myslim ze som ho nikde neurazil a ani mu nenadaval. 2. varmint mi uz nic nehovori pretoze ma prestal bavit a za dalsie skratka SR na to nie je prisposobena ani dispozicne a ani mentalne osadkou slovenska. Mozno keby tu existovali kolonie syslov, vevericiek a inej havede tak by som sa rozlozil s pickapom na kopci a potom by to malo zmysel bez 12 hodinoveho cakania.a bez zhluku clenov zdruzenia ze com tam tolko bucham so zbranou. Skratka varmint ako taky preneseny do inych podmienok ako tam kde vznikol z konkretnych dovodov straca pointu ale vsetko sa dá...3. Z pohladu ranivej balistiky ktora nie je ako niekto niekedy pisal exaktna veda (alibizmus) si osobne myslim ze zo statistickeho pohladu je potrebne odpalit minimalne 5 ran v 5 roznych ustovkach + roznych vzdialenostiach v roznych uhloch na rozne organy apod. ide o dosiahnutie a hladanie periodicky homogennych podmienok ktore nie je mozne skratka dosiahnut a preto existuju diskusie o vhodnosti ráží a vacsina ludi si vybere aj tak raz ktorej sa predava vacsina bez toho aby bola v skutocnosti overena a o jej schopnostiach presvedcena. A druha polovica voli &quot;silnejsiu&quot; raz doslova pre istotu. Zbytok je partia ludi ktory si nedaju povedat alebo rozmyslaju z cesty a nechcu si dat poradit - boh im odpust lebo nevedia co cinia....a z nich 1% ludi ktorych stado povazuje za uplnych noncomformist pretoze sa vymikaju vacsine ale presne vedia co potrebuju. Ak niekto ma dovodne argumenty o tom ze ma moznost v malom zdruzeni lovit teraz v lete srnca len z jedineho posedu ktory vychadza do vysokej travy a aj to na napr.300 - 380m a nie je sa skratka inak k nemu ako dostat z dovou pozemkovych prip. inych susedskych posramotenych pricin a vztahov nemozeme ho povazovat za uchyla lebo lovi srnca s 300WM. Sam ju nemam ale chcem podotknut ze tu nejde o zasady predimenzovanosti a inych kecov, takto vacsina ludi podmienuje vyber idealnym podmienkam ktore maju vo svojich predstavach a ked pridu a vstrelia v reale tak bud so mnetrafil, postrelil a pod. ale nikdy nie su vinny oni ale zbran alebo konkr. raz. Pretoze ak k tomu srncovi sa prida vietor tak balistika si skratka pyta vahu a rychlost.Aj preto vznikaju wildacaty, aby sa dosiahly vlastnosti a parametre vymikajuce sa beznym razam. A srnca na plecko rozbijem s kde cim....pricom ked si to odnesu rebra tak, mam strach ze z nich niekto robi gulas, kazdy bere aj tak sladke hrube maso a nie kosti. Aj vzdy omielane nicenie zveriny je blud. Lovime v dnesnej dobe pre maso? tak si to deko mozem dokupit inde tak o com to potom je. Vie tu niekto zabijat čírim pohladom?. Vacsina osadky stale spomina longrange a ine bludy a strelbu na 400m ale ak na to nemam vybavu tak sa nesmiem cudovat ze ma srnec obrecha lebo som asi netrafil a potom tu 300WM radsej predam. Nechcel som tu sa odbavovat ale je potrebne zvazit a zosluladit myslenie nasich zdruzeni a ludi vnich. Je to skratka siroka otazka a forum na to nestaci. Ako som pisal 300WM za to nemoze a v dobe vzniku bol nadcasovy a poskytoval vsetko co moderny naboj ma mat ale prax priniesla nieco ine a postupom casu sa zistilo ze ma vela zbytocnosti tak ako to bude pisane o 10r. o napr. ktoromkolvek inom naboji.
<br/>Barnes je dobra strela ale je ako nadane dieta v beznom triednom kolektive a nie je mozne pre neho najst optimalne podmienky. Na blizko prešíva a zver odbehuje na daleko sa malo deformuje ale aj to je malo o nom napisane pretoze v 22 kal. s dopadovkou v napr. 200m/s urobi lepsiu robotu na dospelom jelenovi ako (stale myslim len priklad) 8x57JS. Pricom po 22 moze odbehnut menej hoc kaverna po 8mm bude vacisa a krvacanie bude masivnejsie. Pretoze 22-jka rozrusi zasiahnute tkanivo zivelnejsie a tym aj krvacanie a stratu vedomia a nasledny pad. Takisto si myslim ze hydrosok je blud a skratka nexistuje, pretoze dopadova plocha predmetu musi byt min. 1/2 z velkosti konkretneho zasiahnuteho organu aby sa telove tekutiny vobec pohli. Je to prezlecene prerusenie centralnych nervovych zvazkov odsvalov k mozku. Aj za smrt sa z medickeho a pravneho hladiska povazuje koniec vsetkych biologickyh funkcii mozgu a preto euthanazia bude vzdy prezlecena milosrdna vrazda. Pohlad na bal. zelatinu je pekny ale nehovori neukazuje nic o sekundarnom poskodeni zasiahnuteho okolia su to len priania a dohady. ak by existovali taketo a obdobne soky tak nemusime nosit na vitalnu zver flinty ale len po nej hulakat, hadrat kamene a ona hned padne. Najdolezitejsie je zver co najskor zbavit krvneho obehu prip. ju tou krvou udusit (pluca). Na toho virzinaka či čo to bolo by som v tejto razi (priemer) a dopadovke nalaboroval v najvyssej moznej ustovke (nezabudat na twist) kludne varmintove strelivo v najlahsej vahe.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8779 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému 300 WIN. MAG. zkušenosti
Dakujem tym ktory sa mi snazia pochopit a re tych ktory &quot;naozaj rozumia&quot; mojemu pristopu na vec jednoducho lutujem! V prvom rade radsej otvorene opisem chybi ktore som urobil v mynulosti-a to z jedneho dovodu-Aby to neurobily iny!
<br/>
<br/>Aky to ma zmysel si kyvat jeden druhemu ze si 100% rozumieme?! Podla mna co je uz vysvetlene a pochopene o tom sa nemusime viacej bavit! Rekordy su k dispozicii , bola tam len otazka casu sa k tomu dostat, a ked sa nad tym zamyslim aj keby neboli dali by sa lahko zohnat! Kolesart,neviem ako si stary avsak tvoje odpovede mi pripadaju trochu tvrde z jedneho hladiska ze si chces nieco porovnava a nieco dokazat!.. avsak Neviem co to &quot;nieco&quot; je.
<br/>Na co by sa niekto pytal o radu ( a to v hociakom odbore) ked uz ma odpoved? Nechajme tych ktory potrebuju pomoc a dajme im moznost samym rozmyslat nad dodanymi odpovedami. Nema ziadny zmysel sa snazit za kazdu cenu presadit svoje &quot;vedomosti a utocit na tych ktorych nepozname!
<br/>
<br/>No a na uzaver;Sne dokonca Slovaci, preco by sme si mali jeden druhemu ustupit?
<br/>Viem ze sme uz zozrali vsetky vedomosti, avsak mozeme si byt isty ze docasne za ne doplatime!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8781 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 300 WIN. MAG. zkušenosti
tibi,mal som dojem,ze si vacsi varmintovy nadsenec-nepreslo ta to nejako rychlo?Kolko si vypalil z .22-250? 100 ran? Varmint v nasich podmienkach nebude o niceni syslov a podobneho drobizgu,v mojom chapani to bude nejaka liska alebo tulava macka,na nejakych tych par sto metrov...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 8 mesiacmi #9042 od Akela
Odpoveď od Akela na tému 300 WIN. MAG. zkušenosti
V sobotu som strieľal z 300WM bez optiky zbraň Mannlicher classic, 65cm hlaveň. Strieľal som na pepsi fľaše asi na 60m. Trafil som každú - 3 rany po sebe, syn tiež. Strelivo PMC 11,7gr. Pokiaľ som z tejto raže nestrieľal, myslel som, že ma to zabije. Bolo to ale v pohode. Veľký rozdiel oproti mojej 308W som ani nezaznamenal a na zbrani nebola ani montáž a optika, takže predpokladám, že pri väčšej váhe bude zbraň &quot;kopať&quot; ešte menej. Flinta je skvele vyvážená. Najmä ak si ju strelec na posede pekne oprie. Ak syn niečo strelí, potom napíšem ako dopadla divina. Nastrelená bude na strelivo RWS TUG 11,7 gr. puškohľad Meopta 7x56 montáž EAW. Pozn. vážim 95 kg, syn 115kg - posiluje asi 5 rokov. Takže v jeho labách sa tento kaliber veľmi metať nebude.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 8 mesiacmi #9081 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 300 WIN. MAG. zkušenosti
Tono,skor doporucujem tazsie a pomalsie strely.....TUG je vtejto laboracii dost rychly a predpokladam,ze si s nim uzijete dost masiarskej prace pri rozrabke....Ale to je iba moja skusenost,lepsou medicinou sa ukazal bud 13,0g Speer SP,prip. SAKO 14,3g Hammerhead...No ved uvidis,napis potom.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 8 mesiacmi #9082 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému 300 WIN. MAG. zkušenosti
Mozno na dospelu vysoku zver, popripade na dospeleho diviaka a medveda---MOZNO---ale na srncie???!!!! Jedine ked ti ide len o parozky!!!;/:liar::liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 8 mesiacmi #9083 od Akela
Odpoveď od Akela na tému 300 WIN. MAG. zkušenosti
Mám 2 známych, ktorí s tím bežne srnčie strieľajú a údajne narobia menej škody ako 223. Aj u nás bol na hosťovačke jeden maník a boli sme veľmi prekvapení. Švihol srnca na 200m a skoro ho nepoškodil. Neviem čo nabíjal, vtedy som sa ešte o to nezaujímal. Včera som hovoril s Ing. Fedorom čo má poľovníctvo vo Zvolene a aj on strieľa 300WM - ten Hammerhead14,3 a povedal, že je to skvelá kombinácia, tak uvidím. Inak stefan 49 na srnčiu mám remingtona a 7x57, tak to nejako prežijeme.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.135 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 185 návštevníkov a žiadni členovia on-line