prebijanie nabojov.ako vybrat typ strely???

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #32130 od hunter223
Odpoveď od hunter223 na tému prebijanie nabojov.ako vybrat typ strely???
Sako prosím ta Strela Hornady 11,2 RN hlaveň 58cm.
<br/>Prosím ťa som v tomto nováčik čo je to OAL.
<br/>A ako vypočítaš navažku?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #32143 od Vyr
hunter223: OAL je dåžka náboja (Overall length)
<br/>Navážku nevypočítavaš - tá je udaná v prebíjacích tabuľkách - pre daný kaliber, danú strelu a podľa typu použitého prachu v určitom intervale ( min-max. ).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #32145 od sako80
Odpoveď od sako80 na tému prebijanie nabojov.ako vybrat typ strely???
ako ti napisal Vyr OAL je celkova dlzka naboja. takze ak si mal na mysli 7x64 tak optimum pre tu strelu a tvoju hlaven je 51grs ACC 4350. no mozes sa drzat tabuliek vyrobcov prachu ale to je seria pokusov a omylov, ja si navrhujem naboj v softveri takze si ho spravim presne taky aky chcem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #32146 od hunter223
Odpoveď od hunter223 na tému prebijanie nabojov.ako vybrat typ strely???
sako80 kde sa dá zohnať taký softwer

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #32148 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému prebijanie nabojov.ako vybrat typ strely???
vlastnit software je jedna vec, ale rozumiet tomu co ti hovori je zase ina zalezitost!---- a podla tvojej tunajsej odpovede si dovolim povedat ze toho porozumenia mas malo.... cize pouzitie softwaru ti velmi v tvojej situacii nepomaha, skus si to este aspom prestudovat a potom zacinaj radit!:[:[:[

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #32174 od carcus
Odpoveď od carcus na tému prebijanie nabojov.ako vybrat typ strely???
Zdravim ,
<br/>
<br/>&quot;...ano,priemer 7mm strely je ten isty a samy-.284 Inch &quot;
<br/>
<br/>aj by sa dalo povedat, ze ano, veta je &quot;spravna&quot; ale ak ma clovek nedobru naladu, tak by sa do tej vety mohol pustit....:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #32203 od hunter223
Odpoveď od hunter223 na tému prebijanie nabojov.ako vybrat typ strely???
Stefan49 Napíš mi prosím ťa v čom mi poradil zle sako80?
<br/>Nevieš náhodou kde sa dajú stiahnuť tabulky na7x64 na prach A4350.
<br/>Dík.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #32208 od belson
Odpoveď od belson na tému prebijanie nabojov.ako vybrat typ strely???
Ak si niekto myslí:
<br/>
<br/>1. že VŠETKY hlavne v danom kalibri sú vyrobené s rovnakými normalizovanými rozmermi vývrtu a nábojovej komory, MÝLI SA. Zbraň je o strojárine a tá je o výrobných toleranciách. V tomto prípade sú plusové, technická norma hovorí o MINIMÁLNYCH ROZMEROCH,
<br/>
<br/>2. že všetci výrobcovia používajú na výrobu hlavní rovnaký materiál, MÝLI SA,
<br/>
<br/>3. že všetci výrobcovia vyrábajú hlavne tým istým technologickým postupom a že zbrane sú konštrukčne totožné, MÝLI SA,
<br/>
<br/>4. že konkrétny druh streliviny/zápalky má vo všetkých výrobných sériach (šaržiach) navlas tie isté vlastnosti, MÝLI SA.
<br/>
<br/>Dalo by sa okrem uvedeného pokračovať ďalšími vplyvmi na vývin výstrelu od úderu zápalníka po opustenie hlavne strelou. Kto si myslí, že vymenované okolnosti nemajú vplyv na parametre výstrelu, MÝLI SA. Kto si myslí, že to všetko môže pri výpočte postihnúť nejaký, akokoľvek sofistikovaný software, JE NAIVNÝ.
<br/>
<br/>Existujú viac či menej prepracované postupy pri ladení návažky streliviny, aby mal prebíjaný náboj požadovaný rozptyl pre konkrétnu zbraň pri súčasnej minimálnej citlivosti najmä na okolitú teplotu a výrobnú šaržu komponentov.
<br/>
<br/>A preto tvrdenie, že nejaký software mi umožní vyrobiť náboj aký chcem, je optimistické a lákavé, ale nepravdivé alebo pravdivé iba veľmi približne. Bez LABOROVANIA (ozaj, prečo sa to slovo v tejto súvislosti používa?) nebudú výsledky optimálne. A ak, tak buď pôjde o náhodu, alebo nie sú vysoké nároky na vlastnosti streliva, najmä na zmieňovanú citlivosť na okolité zmeny. Ale ak nemám vysoké nároky na vlastnosti streliva a jeho vyladenie na konkrétnu zbraň, kúpim si osvedčené fabrické. Ak prebíjam, lebo ma to baví a mám pritom pocit &quot;stvoriteľa&quot;, tak chcem, aby sa môj produkt MINIMÁLNE vyrovnal dobrému fabrickému a to bez laborovania, len tým, že mi čosi vypadne zo softwaru, jednoducho nejde.
<br/>Mimochodom, neviem koľko je ten nemecký software na trhu, ale predpokladám že dosť dlho na to, aby muničky zrušili svoje vývojové oddelenia. Neprešiel som ich veľa, ale vo švédskej Norme, kde som mal možnosť veci vidieť zblízka, myslím, že ešte existuje.
<br/>
<br/>Nič v zlom, sako80, ale dovolím si tvrdiť, že si ani veľa toho v živote ešte nenaprebíjal (a ak, tak nevystrieľal aj s nejakou slušnou analýzou výsledkov - radím tam aj meranie úsťových rýchostí) a že ani sa neživíš programovaním...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #32211 od hunter223
Odpoveď od hunter223 na tému prebijanie nabojov.ako vybrat typ strely???
Belson dakujem za vysvetlenie.
<br/>Ak budem mať problém môžem sa spýtať?
<br/>Dík

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #32218 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému prebijanie nabojov.ako vybrat typ strely???
Na doplnenie: Zmienovany QuickLoad mam aj ja,aj niektori dalsi citatelia(vieme o sebe...:D ) Jeho sila spociva hlavne v tom,ze umoznuje kombinovat lubovolne strely s lubovolnymi prachmi-taky obsiahly nie je ziaden reloading manual na svete.Opisovat sa mi ho prilis nechce,ti co ho maju vedia a ostatnych asi podrobnosti nezaujmu.Na nejake prvotne &quot;naprojektovanie&quot; naboja je neprekonatelny,hlavne u kalibrov,ktore su sice standartne, ale nie su vyrabane so sirokym sortimentom striel.Strazi maximalne tlaky,laboracie su vyratane obvykle o nieco silnejsie ako budu v skutocnosti.Zase zavisi od tych x-faktorov,co tu vymenoval Janko.Pokial prebijac hlada laboraciu dlhodobejsie,resp. je perfekcionista,moze ho najma prekvapit,ci uz milo alebo nie,rozdiel v jednotlivych lotoch prachu.Z jedneho kanistra to moze ist &quot;diera do diery&quot;,z dalsieho to bude rozhadzovat.A tak by sa dalo pokracovat.
<br/>Maly priklad: v sobotu som testoval dve laboracie pre 223Rem.,s oboma som bol v podstate spokojny,islo zase o Sierru SMP 63grs.,pohananu s Acc2015 a Acc2520.QuickLoad vyplul prislusne data,prebit,nalozit chrono a hybaaaj na strelnicu.Podmienky vcelku dobre az na nepravidelny vetrik cca. 3-5m/s.Rozptyl na 100m na ucely polovania zrejme vyhovujuci (Marcel moze okomentovat :D ),rychlost udavana z QL 981m/s,na chrone odmeranych 974m/s.Spokojnost? Ciastocna....k uplnej sa asi zapaleny prebijac nikdy nedopracuje.
<br/>
<br/>Preto suhlasim s Jankom,ze hodit do QL par udajov a od prvej laboracie chciet,aby prekonala fabr.municiu,vykazovala vyhovujuci rozptyl atd., (ale ano,nahody sa deju,lenze ako casto?8-L)je slusne povedane,minimalne prehnany idealizmus.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #32219 od petob
Odpoveď od petob na tému prebijanie nabojov.ako vybrat typ strely???
Nik z PID-ka neskúšal Nosler Parttion .224&quot;?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #32220 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému prebijanie nabojov.ako vybrat typ strely???
ja osobne zatial nie,ale mam ho na zozname cakatelov:).Predpokladam,ze kym pojdem na srnca,mozno uz budem mat s Partition nachystanu nejaku laboraciu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #32238 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému prebijanie nabojov.ako vybrat typ strely???
hunter223, tak uz mas odpoved na tvoju otazku, co by sa dalo roztiahnut este o vela viac! Jedine co mozem prihodit na zjednoduhsebie odpovedi
kazda zbran ma svoje oblubene strelivo, pri com sa prejavuju velmi velke rozdiely hlavne v presnosti! Je to v spektre: Prachu (druh a objem, strely (druh, vaha , BC), zapalky-a ver mi alebo nie -druh nabojnice (vyrobca), dlzka nabojnice, dlzka individualnej komory (v podstate takmer kazda hlaven ma nejake vychylky), vyvrt hlavne a jeho stupanie , dlzka hlavne a jej priemer(vonkajsi). No a o strelcovi apodmienok sa ani nebavim!
<br/>
<br/>Takze, ked sa nad vsetkym zamyslis musis pochopit ze presnost strelby vysi na vela poziadavkach, kde sa vysledky trochu komplikuju!
<br/>
<br/>Akonahle pochopis vsetky alternativy vtedy mozes zacat uspesne zastrelovat zbran, ci uz pouzitim tovarnou vyrobenym strelivom, alebo prebijanim.
<br/>
<br/>Velmi velka vyhoda v prebijani vs. tovarnou vyrobenym strelivom je, ze nemusis kupovat hromadu nabojov ktore chces vyskusat ale si prebijes napr. 5 kusov, v davkach ktore mozes vyskusat. Ked naletis na strelivo s ktorym si spokojny mas to vyhrane! Ked nie tak sa mozes s tym hrat dovtedy kedy budes spokojny!
<br/>
<br/>Vyhodou software programov je v tom ze si mozes zmenit napln naboja od min. do max (samozrejme udrzanim tlaku). Tabulky v manualoch vyrobcu su len udaje s ich prachom, alebo strelou, ktore mimochodom nie su optimalne, preto ze su stavane na zaklade vyuzitia len jednej zbrane, ktora je prakticky namontovana vo zveraku, co samozrejme strelcovi vna strelnici alebo v lese nepomoze-jeto len statistika!
<br/>
<br/>Ako vidis (aj prispevkami inych) Sako80 to naozaj privelmi zjednodusil!
<br/>
<br/>
<br/>
<br/>:D:D:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #32291 od petob
Odpoveď od petob na tému prebijanie nabojov.ako vybrat typ strely???
Dá sa niekde dostať k týmto strelám?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #32292 od hunter223
Odpoveď od hunter223 na tému prebijanie nabojov.ako vybrat typ strely???
Chalani kde sa dá stiahnuť ten softwer?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #32295 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému prebijanie nabojov.ako vybrat typ strely???
Myslim,ze by ti ich mali vediet objednat v nejakom serioznom pol.obchode....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #32298 od petob
Odpoveď od petob na tému prebijanie nabojov.ako vybrat typ strely???
Max. rýchlosť pre daný kaliber určuje stúpanie drážok v hlavni alebo aj gramáž strely?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #32299 od skeet
Odpoveď od skeet na tému prebijanie nabojov.ako vybrat typ strely???
v podstate ani jedno a ani druhe! Max. rychlost ovplyvnuje kombinacia pus .prachu a danej strely!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #32300 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému prebijanie nabojov.ako vybrat typ strely???
1, Max.rychlost zavisi od max.bezpec.tlaku-ten pre kazdy naboj udava norma bud CIP,
<br/> alebo americka SAAMI
<br/>2, Max.rychlost neznamena automaticky max.presnost
<br/>3, Odhadom by sa dal ten malicky Partition strielat z 223R v rozmedzi 980-1000m/s
<br/> (v zavislosti od presnosti,samozrejme pri dodrzani max.tlakov)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #32309 od petob
Odpoveď od petob na tému prebijanie nabojov.ako vybrat typ strely???
A u tej 222 rem ?Norma do nej láduje SP 4g na 880ms,1549J.A SAKO až na 1780J.Tak neviem kde je hranica.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.115 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 4321 návštevníkov a žiadni členovia on-line