farbiarske skúšky stavačov - nepoľovník musí mať zbraň pri šúlačke?

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47704 od DKo
Na Papa sa nehnevajte, on už iný nebude, on iba reagoval na môj prvý príspevok v tejto téme a reagoval hlavne na autora a nie na obsah 8-)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47709 od Jaro
Tu mate zoznam rozhodcov, ktori posudzuju skusky pre stavace. Staci si ich obvolat alebo ich inak kontaktovat a spytat sa ako oni posudzuju danu disciplinu ak je vodic psa nepolovnik. A ci kontroluju pri nastupe poistenie.
<br/>
<br/> www.vizsla.sk/skusky/rozhodcovia/ [/]Rozhodcovia

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47710 od papo
skúsil som porozmýšľať a prečítal som si, čo som napísal....
<br/>
<br/>10.19 Pokiaľ ideš na skúšky, tak je potrebné vedieť, do akých podmienok ideš, teda aspoň si to prečítať. Realita je taká, že rozhodcovia sa snažia pomôcť, prižmúriť oko, čo im je tolerované, lebo je to akosi v záujme veci. Fungovať to však bude len dovtedy, kým sa niečo nemilé nestane... prípadne sa nejaký poľovník nenaštve a nedá protest. Potom máš smolu aj ty, aj rozhodca... je aj riešenie, ale to by sa museli aj rozhodcovia, aj ostatní dotknutí ozvať a trvať na zmene pravidiel. Tie musia byť nastavené tak, aby skúšky prebiehali aj v právnom zabezpečení. Pre teba je naprosto legálnym riešením požiadať poľovníka, aby bol vodičom, a všetko je v suchu, nespochybniteľné.
<br/>
<br/>12.22 a že je to tak, že poľovné psy chovajú aj nepoľovníci a samozrejme ich chcú aj predviesť na skúškach pu, je v poriadku. ale musia sa držať platnej legislatívy. pokiaľ sa to na niečiu zodpovednosť obchádza, tak som weimarku len varoval, že to môže mať následky.
<br/>
<br/>Ja nevidím nič nemoderné, moderné, strašenie a neviem ešte čo... napísal som, ako to je, aj ako by to malo byť, aj čo z toho môže vzísť. Čo mi podsúvaš? Znechucujem niekoho citáciou? Koho? Snáď teba? Tak si to nalistuj sám, a znechucuj sa pri tom. Na tom ja zásluhu nemám.
<br/> A že treba aktualizovať poriadky? To som nehodnotil, ale ver mi, že poistenie z nich nevypadne.
<br/>A že sa tak skúšky absolvujú... aj bez postenia? Absolvujú. Na triko rozhodcu, ktorý to povolí. Ale to som tiež napísal. A ked sa nebodaj niečo zomele, kde budete všetci chytráci? Vypisovať tu, ako vám je to ľúto... aké nešťastie a podobne. A tiež trvám na tom, že kynológia je aj vďaka takýmto sandokanom tam, kde je. Miesto toho, aby boli aktívni pri zmene nevyhovujúceho predpisu, len prndolia a chytráčia.
<br/> A môžeš mi kľudne odpísať, v čom sa mýlim, alebo čo som zatajil, alebo snáď kde som napísal, že nechcem niekomu dopriať vykonanie skúšky. ale nereaguješ na príspevky, kde je možné strieľať kdekoľvek kýmkoľvek... a že je naprostou samozrejmosťou, že rozhodca s naprostou samozrejmosťou vyrieši problém s tým, že tebe spraví dobre, ale môže byť za to trestaný. Hlavne, že vodič je mimo zodpovednosti. miesto toho, aby sa majiteľ psa zariadil len tým, že si zavolá poľovníka vodiča. nie, to je zložité a nemoderné, lepšie je niekomu narobiť problémy.
<br/>Naozaj nerozumiem tvojmu tónu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47711 od DKo
Papo, skús uviesť aspoň jeden logický, nie právny, argument, prečoby vodič-nestrelec pri disciplíne Posliedka nemohol mať pomocného strelca.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47712 od DKo
Papo, na rozdiel od teba si dovolím tvrdiť, že naša kynológia je tam kde je vďaka iným sandokanom. Samdokanom, ktorí by ju chceli mať iba pre seba, aby na nej mohli čím viac vyryžovať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47713 od zalesak
nič v zlom ale si ako KOBRA 2 :]:]:]:]:]:]:]:]:]:]:]:]:]:]:]:]:]:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47715 od papo
vikktor, asi všetci už pochopili, len ja nie, že tvoj tón je konfrontačný a urážlivý. asi som ťažšie chápajúci. tak mi to povedz po lopate, čo som nesprávne napísal. či ty si zástancom hlásania porušovania predpisov na pide naprosto verejne, a ani si neuvedomuješ, koľkým vodičom činíš zlo?a koľkým rozhodcom? alebo je to o tom, že teba sa to netýka, a ostatní nech si trhnú - hlavná vec, že ja som to dostal?
<br/>
<br/>alebo jednoducho nevieš o čom hovoríš? ale tomu by som moc neveril. a čo je na tom tak nedokonalé? veď to ani nedokážeš definovať. nič v zlom, ale smailíky ti sem nasilu dávať nebudem

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47717 od maxiM
Ja doplnim niektore odstavce zo stanov SPZ:
<br/>
<br/>Paragraf 3 (Úlohy SPZ) odsek 17:
<br/>Dohoduje a zabezpečuje pre svojich členov hromadné poistenie v súvislosti s rizikami, ku ktorým môže prísť pri výkone práva poľovníctva a činnosťou s tým súvisiacou.
<br/>Paragraf 5 (Členstvo) odsek 7:
<br/>Členstvo v kluboch SPZ je podmienené riadnym alebo kolektívnym členstvom v SPZ. Za členstvo v kluboch sa vyberá členský poplatok, ktorého výšku určujú orgány klubu v súlade s ich stanovami. Výšku členského príspevku za právnické osoby určí prezídium SPZ.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47721 od zalesak
Jaro na pokeci ti to vysvetlím, chodíš na skúšky? vieš ako to tam prebieha? vieš aky je kľukaty skušobný poriadok? Mohli by sme o tom písať veľmi dlho tomu ver. Radšej si myslím že na pokeci ti to vysvetlím.;) A neuražaj sa hned toho kobru som myslel zo srandy.;):-p

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47723 od papo
dúfam, že to vysvetľovanie nemyslíš vážne, a je to tiež len zo srandy. neabsolvoval som síce toho moc, ale to nie je dôležité. ale ak sa tu niekto, ktokoľvek bude vyjadrovať o ústupkoch rozhodcov ako o niečom samozrejmom, trvám na tom, že je hlupák. a ak to napíšem tak, ako som to napísal, bystrejší pochopí., zvlášť ak už má nejakú skúsenosť. ale ak niekto nemá ani základné vedomosti a pokladá ústupky za naprostú samozrejmosť, tak by sa mal spamätať a nevypisovať tu o tom, ako o bezprómevovej veci. rozhodca pchá hlavu do slučky, a trpáci si to ani neuvedomia. o tom to je, a mrzí ma, že takto znevažujú prácu rozhodcu chovatelia. prajem im, aby im to rozhodcovia spočítali za takéto dehonestovanie ich práce. ono tie všeobecné pravidlá nie sú zlé, hoci by sa dali možno aj zlepšiť, dá sa podľa nich bezproblémovo fungovať.a za všetkým, čo som tu napísal, si stojím.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47727 od Jaro
Ak mozem, tak sa ta opytam na kolkych skuskach vykonu si sa zucastnil ci uz ako vodic alebo ako divak?
<br/>
<br/>Dam ti jeden priklad z praxe. Hned v uvode ale napisem ze nemam nic proti plemenu ani samotnym vodicom tychto psich pomocnikov. Jedna sa o plemeno paterdal terier. Pred niekolkymi rokmi sa zacali tieto psy objavovat na skuskach PUP. Plemeno ako take nebolo uznane FCI ba dokonca nebolo zaradene medzi polovne plemena na slovensku. Jeden moj znamy- rozhodca poziadal SPZ o vyjadrenie. Z SPZ mu doslo vyjadrenie s negativnym stanoviskom co zn. ze pater sa nesmie zucastnovat skusok pokial nebude uznane na slovensko ako polovne plemeno. Tyzden na to som bol na FSD a tam patera posudzoval rozhodca bez nejakych problemov. Ked som mu to povedal: Odpoved znela on to vyjadrenie nedostal tak bude psa posudzovat.
<br/>
<br/>To tu nejdem pisat o tom ako sa daju niektore discipliny posudzovat roznym metrom. Stretol som dost rozhodcov, ktory boli korektny ale aj tych ktori posudzuju podla toho kto je vodic psa a nie podla toho aky vykon pes podal v dany den. Staci si precitat clanok od Jagra ohladom medzinarodnych duricskych skusok jazvecikov. Typicky priklad toho ako to nema vyzerat.
<br/>
<br/>Co sa tyka tebou spominanych poisteni , jedna vec je co pises lepsie povedane co citujes druha vec je prax. Rocne mam na skuskach PUP v priemere asi 10-12 psov s tym ze v 90% si ich na skuskach predvadzaju samotny majitelia. Z tych 10 su polovnici z pravidla tak dvaja. Od tych nepolovnikov este nikto nikdy nepytal ziadne poistenie, pretoze su kolektivnymi clenmi SPZ.
<br/>
<br/>Ako tu uz Cechurik spomenula a vratil som sa k teme zalezi len na rozhodcovi ako bude skusat disciplinu Posliedka. Rozhodca ma viac moznosti ako umoznit nepolovnikovi tuto disciplinu absolvovat.
<br/>
<br/>Neviem ci ty zijes 100% podla zakonov, pravidiel, ustanoveni a paragrafov no ja nepoznam takeho co by v zivote nejaky ten priestupok neurobil.
<br/>
<br/>Ako tu niekto dobre napisal , Mali by sme byt radi ze aj nepolovnici ktori vlastnia polovne plemena sa snazia tieto psy pripravovat na skusky a utvrdzovat v nich vlohy.
<br/>
<br/>Na zaver, to co pise Viktor o skusobnom poriadku vie o com pise on na skusky chodil ci uz ako vodic alebo ako divak pokial bol tu na Slovensku.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47728 od Jaro
este k tej posliedke - radsej budem ak rozhodca umozni aby vodicovi nepolovnikovi strielal ina vodic polovnik alebo pomocnik ako vesat dotycnemu vodicovi na plece pusku a nebodaj ho z nej nechat strielat.
<br/>
<br/>No ak rozhodca v uvodzovkach donuti nepolovnika aby vykonaval disciplinu posliedka na plleci s puskou a este ho nechat aj vystrelit tak sa treba postarat o to aby tento clovek uz nikdy v zivote nemohol posudzovat psy. Ohrozuje tym vodica psa, ktory nevie narabat s puskou, jeho ako rozhodcu lebo sa zucastnuje pri posudzovani tejto discipliny ako aj okolia. :[
<br/>
<br/>vzdy sa da najst sposob ako konkretnu disciplinu absolvovat bez toho aby bol niekto v ohrozeni zivota. Pri tom je to banalna disciplina a predovsetkym ide o preskusanie psa. Takze by malo byt jedno kto bude miesto vodica nepolovnika strielat.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47729 od Jaro
Dufam ze sa Cechurik nenahneva ale ide mi len poukazenie na rozhodcu cechurik.rajce.idnes.cz/Vsestranne_skusky_stavacov_Velke_Zaluzie_9.-10.8.2008/#DSCF3094.JPG [/]FOTO TU
<br/>
<br/>
<br/>podotykam hlavny rozhodca bol ing. Jozef Jursa CSc.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47734 od medard
Jaro, tie MSDJ neboli ale presne také, ako o tom Jager píše, to neboli iba chyby rozhodcov ale aj vodičov... ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47735 od cechurik
Jaro,
<br/>pises celkom rozumne ale ocenla by som, keby si link na moje foto vymazal ..neviem aky je tvoj styl jednania ale moj urcite nie je ten, ze tu budem pisat konkretne mena a este ukazovat niekoho cudzieho fotky. Pana Jursu si ako rozhodcu a cloveka vazim. Takze k VSS,niesla som vybitu zbran a vo vrecku naboj..na konci mi vystrelil strelec .. takze ak mi povie nabuduce rozhodca, ze si mam sama niest zbran..aby sme sa priblizili praxi..budem oponovat, ze nie, lebo.....
<br/>dakujem, ze ten tvoj prispevok vymazes ..myslim ten s linkom a kludne aj tento moj...s ostatnym suhlasim

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47736 od Jaro
Ospravedlnujem sa ak sa ta to dotklo. No aj tak sa hlavny rozhodca dopustil totalneho lapsusu. Uz len preto, ze ti umoznil ako cloveku nevlastniaceho zbrojny preukaz mat pusku . Ci bola nabita alebo nie je bezpredmetne. Tvoja stranka je verejna , fotky su verejne tak som dal odkaz na konkretne foto bez vedomia, ze by som porusil tvoje autorske prava. Nedovolil by som si vsak fotky z tvojej stranky kopirovat , nebodaj rozposielat alebo inak sirit.
<br/>
<br/>ps. [r]Tymto ziadam admina stranky o zmazanie odkazu na inkriminovane foto. [/r]
<br/>
<br/>Za tym co pisem o rozhodcovi si vsak stojim ci je to janko, ferko , dezko alebo hoci kto iny.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47737 od cechurik
oki,mna sa to nedotklo. BTW, hlavny rozhodca pri tejto discipline ani pritomny nebol , takze tazko ho z toho mozes obvinovat. Ja s tvojim nazorom suhlasim, je to v podstate moja chyba, ze som nepovedala NIE.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47738 od Jaro
Hlavny rozhodca zodpoveda za konanie ostatnych rozhodcov alebo kandidatov na rozhodcu, ktori posudzuju na skuskach. ;)
<br/>
<br/>Vobec si nemyslim, ze to bola tvoja chyba. Rozhodca ti vobec nemal navrhnut tuto variantu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47739 od zalesak
Pozri, mysli si o mne čo chceš je to tvoja vec, odpisujem ti až teraz lebo až teraz som sa dostal na net.
<br/>
<br/>Všetci vieme že skúšky sa maju podobať poåovačke, tak potom by sme z poľovašiek mali poslať všetkých honcov a vodičov preč, pretože nie sú poľovníci a ver tomu že dosť takcýh chodí len ako psovodi na spoločne poľovačky a je to jedno či na drobnu, alebo na diviačiu zver.
<br/>
<br/> Tiež presda nesrieľaju, ale sa len ich psíky využívaju.
<br/>
<br/>K tým skúškam myslím si že je psrávne ak vystreli za takehoto chovaťeľa iný poľovník, a skúška bude vykonana nič zle na tom nieje, nikde sa nepíše striktne že je to zakázané a čo nieje zakazane je povolene. Tato pani chce isť na FSS na tých skúškach sa neloví, len sa pri posliedke skúša či sa pes nebojí vystrelu a či neopusti svoje miesto kde je odloženy, neviem či si videl ako to prebieha, takže podåa mňa by to mohla urobiť aj s poplašným pištoľom raže 9 mm a nič by sa v skutočnosti nestalo. Učel by to splnil.
<br/>
<br/>Bolo by dobre aby si si trochu aj vedel ako to vlastne všetko prebieha a potom bol agresivny nechcem z teba urobiť ani hlupaka a nič podobne o to mi nešlo, len maš povahu teriera stale si nervozny a útočiš, naozaj to nieje potrebne.
<br/>
<br/>a tuna ti davam ako to je v skušobnom poriadku presne:
<br/>Farbiarske skúšky - FSS
<br/>
<br/>Farbiarske skúšky sa usporadúvajú v poľných poľovných revíroch, kde pre nedostatok lesného porastu nie je možné usporiadať lesné skúšky, ale so zreteľom na výskyt a lov srnčej zveri v týchto revíroch vzniká potreba, aby psy preukázali poľovnú upotrebiteľnosť pre lov a dohľadávanie srnčej zveri.
<br/>Na FSS sa môžu zúčastniť stavače všetkých plemien bez zreteľa na vek a predtým absolvované skúšky.
<br/>
<br/>V rámci FSS sa skúšajú predmety:
<br/>
<br/> 1. Poslušnosť
<br/> 2. Vodenie na remeni
<br/> 3. Posliedka
<br/> 4. Práca na nepofarbenej stope srnčej zveri (vodič, oznamovač, hlásič, hlasitý oznamovač)
<br/>
<br/> Posliedka
<br/>
<br/>Poľovník má mať pri posliedke za raticovou zverou psa vždy pri sebe, aby mohol v prípade postrieľania zver hneď dohľadať. Nie je pritom rozhodujúce, či ide pes voľne za vodičom alebo po jeho boku, vodič to však musí vopred oznámiť rozhodcovi. Pes má poľovníka sledovať pozorne, pokojne a ticho, musí sa dať na nenápadný tichý pokyn vodiča odložiť a takým istým spôsobom uviesť do pohybu. Akékoľvek nápadnejšie pokyny vodiča, ktoré odporujú poľovníckej praxi, sú pri posliedke neprípustné a znižujú známku z výkonu. Pes musí ísť za vodičom v takej vzdialenosti, aby mu neprekážal pri chôdzi, a aby nebol v kontakte s rukami alebo nohami vodiča.
<br/>Posliedka sa robí po chodníčku, aleji alebo ceste opačným smerom, ako stojí korona, aby psa pri práci nerušila. Posliedka sa robí asi 150 krokov, po tretine cesty vodič psa ticho a nenápadne odloží, po chvíli ho privolá a pokračuje v posliedke. Po dalších 50 krokoch ho opäť odloží, poodíde najmenej 50 krokov a na pokyn rozhodcu sa na tomto mieste schová asi na 5 minút. Asi v polovici tohto času na pokyn rozhodcu raz vystrelí. Po uplynutí 5 minút sa vráti k psovi. Ak pes po odložení odíde z miesta do polovičnej vzdiaIenosti medzi vodičom a ním (približuje sa k vodičovi) znižuje sa hodnotenie psa až na známku 1. Ak prejde viac ako polovicu vzdialenosti, môže sa hodnotiť len známkou 0.
<br/>Ak dá vodič pri posliedke psovi povel pootočením hlavy, nepovažuje sa to za chybu.
<br/>
<br/>Chyby:
<br/>hlučné prejavy psa v dôsledku slabých nervov, prebiehanie z boku na bok, vzďaľovanie sa od smeru posliedky, stále odkladanie a dobiehanie, hlasité povely, rýchla chôdza, neochota psa k odloženiu, nevyčkanie na mieste odloženia, kňučanie.
<br/>
<br/>to som ti chcel na pokeci vysvetliť.
<br/>;););)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47757 od papo
viktor, vidno, že tomu naozaj rozumieš, proste sa vyznáš. zmiatol si ma, ako dobre to ovládaš, si dobrý. klobúk dolu. minimálne taký dobrý, že zrejme skúšobný poriadok písali podľa tvojho príspevku. len mi uniká zmysel príspevku..... ale možno som len nepozorný. ale iniciatíva sa cení. len si sa zabudol vyjadriť, v čom som pochybil, ale určite to doženieš.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.137 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 403 návštevníkov a žiadni členovia on-line