30 - 30 Winchester

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24202 od johny
Odpoveď od johny na tému 30 - 30 Winchester
Forester niekomu je aj húfnica málo, to záleží od každého jedného poľovníka ... ja som zástanca podľa teba slabších kalibrov. Ak sa ti často stáva že namiesto komory trafíš bachory tak je ozaj na mieste silnejší kaliber. A s tým hydrodynamickým šokom som to neprehnal. Vieš, všetko čo píšem mám z vlastných skúseností, neodpisujem internet, ale nebudem ich nikomu vnucovať. Možno máš s týmto kalibrom skúsenosti iné, tak diskutujme.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24210 od forester01
Odpoveď od forester01 na tému 30 - 30 Winchester
Skúsenosti s týmto kalibrom nemám žiadne. A v podstate som vďačný za každú informáciu od tých, ktorí ju majú. Dokonca som uvažoval, že si ju zaobstarám. Ale keďže mám obavy, či to nie je neprimerane slabý kaliber tak sa Vás priatelia, ktorí skúsenosti máte pýtam. Privítal by som, keby si mohol zverejniť svoje skúsenosti detailnejšie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24254 od johny
Odpoveď od johny na tému 30 - 30 Winchester
Tak ja sa trochu rozpíšem. Kaiber 30-30WIN vlastním od marca 2005 v Marline 30AS. Spolu s ňou som si kúpil krabičku nábojov PRVI PARTIZAN a krabičku SB. Kúpil som ju vo štvrtok, v piatok som bežal k puškárovi aby mi prefrézoval montáž z IŽ a na strelnicu. PP lietali ako malý Boh. Dvojstrely. SB išli trošku horšie, ale aj tak som sa zmestil do 3 cm na 50 metrov. V piatok som šiel s novou puškou do kosovky na ruju a v sobotu večer mi prišiel jeleň no 80 metrov v strmom svahu. Strieľal som dolu kopcom. Po komorovej rane sa v kľude otočil a vrátil sa asi 30 metrov a zhasol. Mal prestrelené pľúca. Keď som prišiel k nemu, už bol zhasnutý. Strela šla cez ľavú lopatku a uviazla na výstrele pod kožou. Trafiť takto razantným kalibrom, tak lopatky a rebrá ani nenesiem dolu. Tuná nebolo moc čo vyhodiť. To je teda prvá skúsenosť. Vlani som sedel na posede na prvom snehu. Prišla mi samotná jelenica, ktorej teliatko strelil kamarát dva dni pred tým. Asi na vzdialenosť 50 metrov som z posedu strieľal na krk, zhasla okamžite. U nás tomu hovoríme že „padla ako handra“. Odpad bol jeden stavec z krku a trochu mäsa okolo. V januári bol predåžený odstrel jeleňov I. VT. Kamarát ma pozval že nemajú šťastie. Prechádzali sme krajom hory, keď sa asi 130 metrov od nás vytiahla jelenica s teliatkom a slabý ihličiak (aj vo zverine slabučký). Dostal som pokyn streliť ho. Horou som podišiel asi na 80 metrov a z pokľaku som vystrelil. Ostal v ohni a ani sa nepohol. To je po komorovej rane skôr vzácnosť. Toho roku som dostal srnca. Prechádzal som revírom, keď mi odskočil výradový srnec, prekvapil ma, strhol som pušku a hodil za ním ranu ... nepočul ... ale zastal asi na 100 metrov na blat. Kľakol som si a vystrelil. Bol som dosť zadýchaný. Srnec spadol ale vzápätí sa začal ťahať na predných. Prestrelil som mu krížovce. Ukončil som jeho trápenie nožom s myšlienkou, že mám srnca raz za 6 rokov a ja mu dokatujem stehná. Bol som na seba dosť nasrdený, že som si nezobral osmičku s napináčikom.. Marlin napináčik nemá. Na moje prekvapenie som z toho srnca nevyhodil skoro ani deko, dokonca aj s jedného krížovca bola polievka. To nie je latina alebo výmysly. Tak to bolo. Diviak, teda lanštiak asi 40 kg mi prišiel na 60 metrov, dostal za lopatku a potiahol sa asi 20 metrov. Strelil som aj 5 líšok, 4 v pohode a jednej som asi na 60 metrov trafil lopatku, na výstrele ju roztrhlo ale kožkár to zašil a už je úspešne na kožuchu.
<br/>Kaliber 30-30WIN so strelou SP 9,7 gramu od SB (už vidím ako krútite nosmi) má v 100 metroch energiu 1680 J a v 200 metroch 1100. Pri nastrelení optiky na ideálnu nástrelnú vzdialenosť, teda 138 metrov padá strela na 200 metrov o 16 cm. Ing. Vajtech Križan vyslovil zaujímavú poučku alebo ak chcete pomôcku pre posúdenie vhodnosti kalibrov a to: Na strieľanú vzdialenosť musí mať strela energiu v Jouloch, rovnajúcu sa minimálne desaťnásobku živej váhy zveri v kilogramoch. Podľa tejto pomôcky je teda kaliber 30-30WIN s použitím uvedeného streliva vhodný na lov zveri o hmotnosti 160 kg do 100 metrov a na 200 metrov ho možno použiť bez výčitiek na zver o hmotnosti okolo 110 kg. Samozrejme sa bavíme o streľbe na komoru a nie o sfušovaných alebo unáhlených ranách. Prenesené na našu zver je tento kaliber so strelivom SB vhodný na lov jeleňov a ťažších diviakov do 100 - 130 metrov a lov menších diviakov, danielej zveri, holej jelenej zveri a všetkej srnčej zveri do 200 metrov. Strelivo Hornady LEVERevolution má o niečo vyššiu energiu aj plochejšiu balistickú krivku. To zvyšuje účinný dosah. Preto je vždy vhodnejšie baviť sa o konkrétnom strelive ako o kalibri. Výber nábojov je už totiž taký široký, že aj z 30-06 sa dá urobiť 30-30WIN. Všetky popísané skúsenosti sa viažu na strelivo SB s 9,7 g strelou. Či sa teda jedná o „slabý“ kaliber, nechám na posúdenie každého.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24258 od miso
Odpoveď od miso na tému 30 - 30 Winchester
Super johny, vďaka za obsiahlu recenziu...Pôvodne sa mi tento typ pušky nepáčil,ale v poslednej dobe o nej začínam uvažovať. Chcel by som ju ako druhú pušku na obdobie od januára do augusta, na škodnú,srnčiu a nedospelú diviačiu-streľba do 130m,na viac aj tak strieľam málokedy. Aký je tvoj názor na takéto využitie tejto zbrane? Väčšina ľudí mi ju odporúča len do pohonu,ale na posliedku či postriežku veľmi nie...Čo sa týka spúšte,treba ju dodatočne upraviť,alebo nie je nijak zvlášť tvrdá? Rád mám jemnejšiu spúšť, preto by mi tvrdšia možno prekážala.Ako čítam, poškodenie diviny minimálne,malý spätný ráz,využitie aj pre ľaváka..presne niečo také hľadám...Nevieš v akých cenách sa u nás pohybuje?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24445 od babrosX
Odpoveď od babrosX na tému 30 - 30 Winchester
Čau Mišo, ak môžem prispejem aj ja svojím kúskom, marlina som kúpil po radách johnyho, cimbalika, leona a stefana49 a musím ti povedať, že neľutujem. Keď som začínal poľovať chcel som si ju kúpiť aj z toho dôvodu, že som ľavák. Vtedy ma kamaráti odhovorili, že je to slabší kaliber a že budem chcieť strieľať na ďalej tak som si nakoniec kúpil CZ550 lux 7x64. Tento rok som ušetril nejaké korunky tak som sa rozhodol kúpiť si už používanú (zhodou okolností som na ňu natrafil tu). 7 ročná vo výbornom stave za 12 tis. Používam do nej strelivo winchester 170 grainov - na postriežky a federal 150 grainov - do honu. Za toho pol roka som mal možnosť streliť 3 diviaky. 1. na postriežke 90 kg na 38 krokov cez lopatky - padol na mieste. 2 kusy v hone prasatá na 15 krokov - jedno za ucho, druhé cez bachor - obe urobili pár krokov. Čo sa týka komfortu používania som nadmieru spokojný. Je krátka, presná, dobre sa ovláda, môžeš rýchlo opakovať výstrel. Aj keď na začiatku si užiješ trošku úškrnov ale aj veľa obdivných pohľadov (hlavne keď sa ti podarí streliť 4x za sebou v rýchlom slede ). Ako som ju kúpil, 7x64 stojí v skrini. Pokiaľ nie si chtivý na streľbu za každú cenu, myslím že neoľutuješ. Myslím, že som niekde aj videl nejaké inzeráty, len musíš prelúskať internet a časopisy.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24489 od miso
Odpoveď od miso na tému 30 - 30 Winchester
Z úškrnov si ťažkú hlavu nerobím, slováci sú už raz taký, boja sa novoty a čo je neznáme a netradičné,prípadne &quot;tradície&quot; porušujúce je zlé...Ale nástup v maskáčoch,pri niektorích aj s upravenými SKS je v poriadku ;)
<br/>Začal som odkladať,aj keď lever-action nie pre mňa úplne to pravé orechové, skúsenosti poľovníkov,komfort streľby a správanie kalibra ma presvedčili...Na hlavnú sezónu bude Sauer 202, 270win, zvyšok roka pravdepodobne spomínaný marlin. 3,5kg je prijateľných aj pri dlhších posiedkach,najmä v hlbokom snehu a keďže nie som posedový typ, váha a spätný ráz sú pre mňa dôležité faktory pre celodenné chodenie a pohotovú streľbu...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24490 od Akela
Odpoveď od Akela na tému 30 - 30 Winchester
Bol som tento týždeň u Cimbalika a mal som to železo v ruke. Nuž samozrejme, každému sa páči niečo iné. Zbraň by som takú nechcel, mne nesadla ani do &quot;oka&quot; ani do ruky , ale páči sa mi náboj a jeho výkon. Aj som vydrankal jeden náboj pre syna do zbierky. V nejakom inom prevedení guľovnice hocikedy. Alé tá guľová kozlica čo má, tú by som aj ťažkú nosil celý deň. Tá ma fakt oslovila...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24491 od babrosX
Odpoveď od babrosX na tému 30 - 30 Winchester
Nie je to pravé orechové preto, že to spájame najmä s divokým západom a s indiánmi. Inak je to puška ako každá iná, ale poviem ti mne sadla ako uliata, budem ju využívať celosezónne. Dúfam, že s ňou budeš spokojný, prajem veľa úspechov, lovu zdar.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24492 od miso
Odpoveď od miso na tému 30 - 30 Winchester
Remington kedysi vyrábal aj klasickú opakovaciu guľovnicu model 788 v tomto kalibri,ale neviem či je ešte na trhu. Ja som typický obdivovateľ mauserovského systému, ale keďže som ľavák,výber čo sa kalibrov týka mám obmedzenejší. Pôvodne ma lákala 7,62x39,ale keďže česi mi ju odmietli vyrobiť v prevedení na ľaváka aj na zákazku, pričom žiadna zbrojovka ju v LH prevedení nerobí(remington začal tento kaliber robiť tiež,žiaľ len pre pravákov), obzerám sa po alternatíve. 30-30 je veľmi podobný,pričom nadobúdam dojem, že pri rovnakom výkone má lepšie vlastnosti. Každopádne ak budem u Fraňa tak ju omakám,založím a definitívne sa rozhodnem...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24550 od babrosX
Odpoveď od babrosX na tému 30 - 30 Winchester
tak dúfam že ak si vyberieš nebudeš sklamaný. Potom napíš

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24579 od Mikiks
Odpoveď od Mikiks na tému 30 - 30 Winchester
Ahoj Johny.
<br/>Vieš čo by ma ešte zaujímalo? Ako je na tom 30-30 Win. s prestreľovaním kusov. Prípadne aké strelivo by som mal použiť aby zver prestrelilo a aké aby zver neprestrelilo.
<br/>Som rozhodnutý že si tú Marlinku kúpim. Chcem to hlavne do obory na daniele a muflóny. Tak by som Ťa chcel poprosiť o radu. Vieš mi povedať aký je rozdiel alebo v čom medzi 336W a 336A? Vďaka za odpoveď. Ahoj.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #24711 od miso
Odpoveď od miso na tému 30 - 30 Winchester
Ešte ma v súvislosti s touto zbraňou napadla jedna vec. Ako je to s čistením a údržbou? Odpredu to čistiť je asi blbosť, takže sa to asi nejak rozoberá,pravdepodobne cez páku. Presne neviem,len triafam, preto smerujem túto otázku na majiteľov tejto zbrane.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #24724 od babrosX
Odpoveď od babrosX na tému 30 - 30 Winchester
Na čistenie ju rozoberieš úplne jednoducho vykrútením jednej skrutky, ktorá drží páku. Je to úplne jednoduché, vôbec sa s tým nenatrápiš. Keď vyskrutkuješ skrutku, vytiahneš páku, záver, a ešte jedno, pero johny? Jak sa tomu nadáva? :liar:. No proste ešte jednu súčiastku a môžeš čistiť. (Aj keď v návode máš čistenie z predu)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #24793 od miso
Odpoveď od miso na tému 30 - 30 Winchester
tak to je v pohode,aj keď to čistenie z predu ma prekvapilo8o...ale amerika je amerika:P

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25061 od Mikiks
Odpoveď od Mikiks na tému 30 - 30 Winchester
Nazdar všetci.
<br/>
<br/>Vie mi niekto poradiť čo sa týka streliva do 30-30 od Winchestra? Presne mám na mysli strelu Silvertip 11,02g. Má niekto s týmto strelivom skúsenosti? Prípadne mi poraďte vhodné strelivo do tohoto kalibru, kde ho kúpiť a tak. Diki moc. Čaute.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25192 od babrosX
Odpoveď od babrosX na tému 30 - 30 Winchester
Čau mikiks, týmto strelivom som strelil jedného diviaka - foto v albume, na 38 krokov, padol na mieste. Neviem odkiaľ pochádzaš, ale môže byť problém s dostupnosťou tohto streliva, ja som si kúpil 2 krabičky v BB a potom som ho dlhšie nevedel získať, až nakoniec v Nitre. Možno viac by ti vedel poradiť Cimbalik, ten mi ho aj odporučil. Teraz do pohonu používam strelivo Federal 150 grainov, PowerShok, softpoint.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25632 od Mikiks
Odpoveď od Mikiks na tému 30 - 30 Winchester
Čau BabrosX.
<br/>Dik za odpoveď. Čo sa týka streliva Winchester so strelou Silvertip 170gr ( 11,02g ) nemám problém ho zohnať. Akurát dnes som ho kúpil. Len neviem ako sa bude chovať na zveri. Takže hovoríš že je super??? No, otestujem ho a potom napíšem niečo bližšie. Inak som z Martina. Ozaj, nevieš ešte o nejakom dobrom strelive do 30-30? Chcem vyskúšať PP len neviem kde ho zohnať. Ako sa Ti osvedčil ten Federal?
<br/>Trochu napíš nejaké info. Vďaka. Maj sa.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25675 od babrosX
Odpoveď od babrosX na tému 30 - 30 Winchester
No teraz do honu využívam iba ten federal, takže na winchester znovu presedlám až na postriežkach. Federalom som strelil dve prasce, jedno za ucho a druhé na bachor, prvé padlo takmer na mieste a druhé urobilo 5 krokov, na ničom inom som ho ešte neodskúšal, ale aj na to, že to boli iba prasce dobre sa strela rozložila. Strieľal som na pár krokov, ako bežali, ak chceš môžem ti poslať aj nejaké fotky aby si si vedel lepšie predstaviť. PP som neskúšal, veľa ľudí naň nadáva tak som to nekupoval a navyše veľký cenový rozdiel tam v strelive nie je, takže tých pár 10 korún hore dole nerobí veľa.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #30019 od snipko
Odpoveď od snipko na tému 30 - 30 Winchester
Ahoj BabrosX.
<br/>
<br/>Nevieš odkiaľ by som zohnal balistické údaje Federal Power Shok 150gr. Soft Point?
<br/>
<br/>Diki moc. Tie čo aj Ty používaš.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #30023 od johny
Odpoveď od johny na tému 30 - 30 Winchester
www.federalpremium.com/ballistics/Ammo_Search.aspx [/]Tu to máš len si to musíš prerátať

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.110 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 262 návštevníkov a žiadni členovia on-line