IŽ 94 Tajga guľobrok

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #30642 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému IŽ 94 Tajga guľobrok
Citam znova a zase vidim len tu istu CHYBU - naboj 8x57S nepoznam.Ty ano? Ak hej, prosim si odkaz na relevantny zdroj.A ak to bolo myslene ako 8x57IS vs. 8x57JS,tak to mal dopisat autor otazky,inak je to len tvoja domnienka,ze ano....;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #30651 od Igor
Odpoveď od Igor na tému IŽ 94 Tajga guľobrok
Náboj 8x57 JS (podľa CIP) má veľa synoným, pre príklad úvádzam:
<br/>7,92 mm Mauser
<br/>7,92 mm Mauser 98
<br/>7,92 mm Mauser M. 03/05
<br/>7,92 mm mod. 38
<br/>7,92 mm mod. 98
<br/>8 mm Mauser, 8 mmx57 (podľa SAAMI)
<br/>8x57
<br/>!!! 8x57 S
<br/>8x57 IS
<br/>8,2x57
<br/>
<br/>Zdroj : Náboje do ručných palných zbraní / J. Hýkel, V. Malimánek/ - myslím, že dosť seriózny zdroj týto dvaja páni.
<br/>
<br/>Podľa CIP :
<br/>
<br/>8x57 J - priemer strely max. 8,09 mm, najmenší priemer vývrtu v poliach 7,80 mm a v drážkach 8,07 mm.
<br/>
<br/>8x57 JS - priemer strely max. 8,22 mm, najmenší priemer v poliach 7,89 mm a v drážkach 8,20 mm
<br/>
<br/>Označenie S - vysvetľuje sa dvojako - S - ako Spitz (špicatý) alebo Stark (silný)
<br/>
<br/>Rozmery náboja 8x57 JS viď galéria.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #30656 od Castor
Odpoveď od Castor na tému IŽ 94 Tajga guľobrok
Podla mna mate chlapi obaja pravdu... :) Ibo len chcel pvedat, ze pri takto /zle polozenej otazke...ako napisal lovec_1/ ide vlastne o ten isty naboj. A lovec_1 to dal cele na spravnu mieru...pri troske snahy sa to dalo poxopit ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #30658 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému IŽ 94 Tajga guľobrok
Ano kniha je slusna,i ked aj v tejto viem o par nekorektnostiach.
<br/>
<br/>Otazka zodpovedana pochopili zrejme vsetci vratane autora otazky,aj ked spätne vediet nedal.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #30669 od belson
Odpoveď od belson na tému IŽ 94 Tajga guľobrok
Pre úplnosť zostáva dodať notoricky známy fakt, že písmeno J vraj vzniklo nesprávnym prepisom zo švabachu, kde originálne to bolo písmeno I = Infanterie. Knihu &quot;Náboje do ručných...&quot; k dispozícii nemám, ale ak igor cituje správne (viď riadok s troma výkričníkmi), tak sa mi zdá, že tá otázka až taká nezmyselná nebola, aj keď od tajgy to je dosť vzdialené..... ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #30670 od Akela
Odpoveď od Akela na tému IŽ 94 Tajga guľobrok
Navrhujem Takimu, aby túto tému a tému guľobrok áno, alebo nie picol do jednej, aj tak sa stále prekrývajú. Ďakujem. Môže byť pod guľabrok alebo aj kombinované zbrane.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #30690 od iboo
Odpoveď od iboo na tému IŽ 94 Tajga guľobrok
je to moja domnienka8-L. OK.....uvazujme moznosti ze neico zabudol...tak by sa pytal an rozdiel bud medzi 8x57 JS a 8x57JS, alebo 8x57JS a 8x57JRS. prve je nic, a druhe je jasne. takze sa mohol bud pomylit/preklep/, alebo neviem co. Co ja viem tak sem tam som videl oznacenie /ale len v clankoch/ 8x57S. Bezne ludove polovnicke nazvoslovie pozna &quot;osempäťdesiatsedmičku&quot;, vynimocke niekto povie ze je to &quot;S-ko&quot;. takze topim sa v domnienkach, uz to necham tak, mal by povodny zadavate podat blizsie informacie, ci ma chcel utopit, alebo sa len pomylil

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #30691 od iboo
Odpoveď od iboo na tému IŽ 94 Tajga guľobrok
od tajgy je to dost daleko, iked 8x57I k nej mala v ´44 relativne najblizsie8-L. co ja viem tak 8x57I bol pechotny naboj, ale 8x57J uz lovecky, pricom sa jedna o ten isty naboj, len pismenko zmenilo jeho pouzitie. Ako pri naboji .308W a 7,62 mm NATO, aj to je detto...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #30699 od belson
Odpoveď od belson na tému IŽ 94 Tajga guľobrok
Neviem, ja som to písmeno I na J nemenil. Len som napísal to, čo mám z dvoch (asi) nezávislých zdrojov. Toto o nedokonalom prepise zo švabachu som čítal v nejakých amerických prameňoch, zrejme aj za morom niečo o tom mauserovi vedeli. Ale aj keď to tak nebolo, je to asi nepodstatné. Opakujem, že ak včerajší igorov citát (14:02) je korektný (tretia alternatíva odspodu, ktorú uvádza s výkričníkmi), bola otázka položená zrejme celkom korektne a niet tu už o čom polemizovať...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #30705 od yegi
Odpoveď od yegi na tému IŽ 94 Tajga guľobrok
&quot;Označenie písmenom I al.J sa vyskytuje len pri nábojoch kal.8 mm, ktoré vznikli z pôvodných vojenských nábojov(I=infantéria).Označenie s písmenom S sa vyskytuje len pri kal.8 mm a znamená strelu s väčším priemerom (8,2mm) .&quot; &quot;Kaliber S - vyskytuje sa pri guľovom kalibre 8 mm, napr,8x57 JS,JRS,8x68S.Má väčšiu účinnosť ako menej výkonný kal. rovnakého označenia, ale bez S &quot; Toľko citácia z knihy &quot;POÅOVNICKY NÁUÆNÝ SLOVNÍK&quot;, aut, Hell a kol. z r.1986.Zdar.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #30717 od Igor
Odpoveď od Igor na tému IŽ 94 Tajga guľobrok
Náboj 8x57 I (resp. 8x57 J) zaviedlo Nemecko v roku 1888 do výzbroje pod označeným M 88 pre voj. pušku Mauser 1888. V roku 1905 ho nahradil náboj kal. 8x57 IS (resp. 8x57 JS), ktorý mal väčší výkon a tým aj väčší dostrel oproti pôvodnému 8X57 I.
<br/>Pôvodne na začiatku zavedenia náboja kal. 8x57 I bol tento značený len ako M88, neskôr v rámci nemeckej normalizácie bol označený ako 8x57 a pri poslednej etape normalizácie nábojov, ktorá bola uskutočnená až v 30 rokoch min, storočia ako 8x57 I (resp. 8x57 J).
<br/>
<br/>I vs. J :
<br/>Vypátrať dnes presne dôvod prečo bolo I (pôvodné Infanterie) nahradené J (tzv. domnelé Jagd - lovecký ???) je tažko zistetiteľné. Možný je dôvod zlého prepisu tak ako uvádza Belson, alebo Nemci pri svojej pedantnosti chceli odlíšiť náboj určený pre armádu a lovecké použitie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #30718 od Akela
Odpoveď od Akela na tému IŽ 94 Tajga guľobrok
je zaujímavé, že nemčúri dodnes aj v katalógoch uvádzajú IS resp. IRS ale pokiaľ si objednáte zbraň alebo hlaveň je na nej vyrazené JS a nie IS. Neviem prečo to takto mútia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #30719 od iboo
Odpoveď od iboo na tému IŽ 94 Tajga guľobrok
zacital som sa do katalogu, a myslim, ze moznost ze J je jagd by mohla ist bokom. nemci nadalej oznacuju 8x57 ako IS alebo IRS

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #30730 od Igor
Odpoveď od Igor na tému IŽ 94 Tajga guľobrok
Tak ešte k tej téórii I vs. J po dlhšom hľadaní a rade s odborníkom :
<br/>Písmeno &quot;J&quot; sa v nemeckej armáde používalo pre infantériu (pechotu) - citát z knihy Luger, John Walther, Naše vojsko, 1999. Pravdepodobne bol dôvod v tom aby sa písmeno I nezamienalo za rímsku I.
<br/>Pre príklad som v galérii umiestnil foto z rukoväťe pištole Luger P08 z I. svetovej vojny, kde je nápis 1/J.R.5.30 čo znamená, že je to zbraň č. 30 u 5. roty 1. pešieho regimentu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #30746 od belson
Odpoveď od belson na tému IŽ 94 Tajga guľobrok
Pozrite si niekde švabach a zistíte, že veľké písmená I a J sú takmer na nerozoznanie (na rozdiel od malých písmen).
<br/>
<br/>Akela, prečo to tak Nemci mútia? Lebo to I to je ich vlastné historické značenie (a na úctu k vlastnej histórii nepotrebujú stimuly od vlády :). A na zbraň razia to, čo káže norma C.I.P., ktorou sa aj oni riadia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #30755 od kopov70
Odpoveď od kopov70 na tému IŽ 94 Tajga guľobrok
Pardon ,ale bol som mimo dosahu netu.Myslím že je to jasné.História dnových razníc je veľmi zaujimavá. Ale aj celkovo zbraní.8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #48948 od DAXX
Odpoveď od DAXX na tému IŽ 94 Tajga guľobrok
dobry den prajem.chcem sa spytat na prakticke skusenosti s tymto gulobrokom,taka 7,62x54R by sa mi pozdavala.napr. ake su chyby,ci prednosti tejto zbrane,pricom sa my nejedna o vzladp.s.poprosil by som aby sa tu brebelala tato tema a nie naboje 8x57j a podobne.za pochopenie a vase rady dakujem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #48949 od Lubo1
Odpoveď od Lubo1 na tému IŽ 94 Tajga guľobrok
Ak ju nechces za mesiac ponukat na predaj, tak radsej nie. Mal som ju presne tyzden, vratil som to naspet, samozrejme o petku nizsie. Troska draha skusenost. Ale jedna velka katastrofa, od siny, ktora bola nedofrezovana, nesla rovnobezne s hlavnami, pazba jedna velka katastofa, proste veslo. Brrrrrr. Nikdy viac.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #48953 od army9
Odpoveď od army9 na tému IŽ 94 Tajga guľobrok
Jeden znami ju ma v 308 Win/12 . Aj ked stiahli stelovanie hlavni nadoraz stale bol sustrel cca 50 cm . Nakoniec to dal puskarovi zletovat . Ked si spocitas co to stalo tak mohol kupit nieco starsie a este aj usetrit .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #48971 od Lubo1
Odpoveď od Lubo1 na tému IŽ 94 Tajga guľobrok
To moze byt rad, ze tu srubu neutrhol, tak ako sa to poniektorim stáva. Ved to lem totalny idiot vymysli, vpredu hlavne napevno a v strede ohybat ako luk. Ak spravis sustrel na 50, tak na 100 si v muke.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.104 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 419 návštevníkov a žiadni členovia on-line