Pripravovaná novela zák. č. 190/2003 po udalosti v DnV

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56159 od lovec_1

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56160 od EmilRakyta
Vzhľadom k tomu, že vystupuješ pod značkou LOVEC l, predpokladám že si poľovník a zároveň vlastník problematickej zbrane. Púšťame sa navzájom do verejnej diskusie, ktorú si Ty povýšil na polemiku, čo ja odmietam. Chcel by som Ti však pripomenúť, že poľovníci sa medzi sebou nehodnotia podľa toho aké drahé zbrane vlastnia, ale hlavne podľa toho čo pre zver, revír a poľovníctvo vôbe vykonali. Poľovníctvo má dlhoročnú tradíciu ktorá od každého poľovníka vyžaduje akúsi STAVOVSKÚ ČESŤ do ktorej patrí aj dodržiavanie poľovníckych zvykov, spoločenské správanie a hlavne humánny lov. Aj keď sa poľovnícke zbrane vyvíjali súčasne so zbraňami určenými na vojenské ciele, vždy sa odlišovali od nich tvarom, kalibrom a hlavne estetickým vzhľadom. Vojenské zbrane sa čiastočne používali aj po druhej svetovej vojne, ale len krátku dobu a po čase boli stiahnuté. Každý poľovník si váži a niekedy sa aj pochváli s peknou aj keď niekedy pár generácií starou, ale POĽOVNÍCKOU PUŠKOU. Len v posledných rokoch tieto tradície a aj POĽOVNÍCKU PUŠKU ignorujú niektorí tzv. poľovníci a považujú za prestíž poľovanie s akože upravenými vojenskými zbraňami. Dokonca ich donedávna ( pred prijatím zákona 274) používali protiprávne, pretože nespåňali predpísanú dåžku nábojníc. Prevažná väčšina poľovníkov takýchto "strelcov" hodnotí ako "Rambov", preto myslím, že u poľovníkov tá vaša výzva má len malú podporu. Je zarážajúce, že ak sú vás podľa Teba tisíce máte len takú malú podporu. Poľovníkov postihnú nezmyselne len psychotesty a voči tomu by mal zaujať stanovisko Slovenský poľovnícky zväz a Poľovnícka komora. Problémom vysporiadania náhrad za tieto zbrane sa musí zaoberať MV, je to maslo na hlave predchádzajúcich ministerstiev. Viac sa už k tejto problematike nebudem vyjadrovať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56163 od miso
Kiež by sa daná novela dotýkala len vojenských zbraní, upravených vojenských zbraní alebo zbraní s vojenským pôvodom. Bohužial, v danom znení je tak široká, že sa dotýka omnoho širšej množiny zbraní a aj tých [r]estetických poľovníckych pušiek[/r],ale aj krátkych samonabíjacích zbraní slúžiacich na osobnú ochranu.
<br/>Len malý príklad [img]www.maxhunt.eu/en/MaxOnTour/News/~/media/Images/commen/News/Sauer%20Selbstlader.ashx?w=257&amp;h=295&amp;as=1[/img]
<br/>Považuješ danú pušku za nepoľovnícku a neestetickú? Ak nie, tak si treba uvedomiť,že aj takáto zbraň bude podľa novely zbraňou zakázanou. Pričom táto puška je určená na poľovanie, nemá vojenský pôvod a ani vojenský kaliber,je to pekná poľovnícka puška. A príkladov sa dá nájsť mnoho, novela sa dotkne 60-70% [r]všetkých[/r] zbraní. A z toho už logicky vidno,že takéto zastúpenie určite nemajú len zbrane vojenské či športové. Takže pokiaľ si niekto myslí, že novela sa dotýka len zbraní vojenských, prerobených a upravených vojenských zbraní, je na omyle.
<br/>Nikto nikomu neberie zásluhy, ktoré pre poľovníctvo či zver vykonal. Tu nejde o stavovskú česť, ani o obhajobu zbraní s vojenským pôvodom na poľovačkách. Ja sám som zásadne proti takýmto zbraniam, som založený tradične a rád sa poteším pohľadom na peknú poľovnícku pušku. Sám ich zopár vlastním a v rôznych cenových kategóriách. Som zo starej poľovníckej rodiny, dodržiavam poľovnícke zvyky a tradície, zúčastňujem sa podujatí a taktiež sa snažím robiť niečo pre zver a prírodu.
<br/>Ale zároveň aj športovo strieľam. A teraz mi má byť táto záľuba obmedzená? Prečo? Prečo by som sa mal vzdať niektorých z mojich zbraní a to aj čisto poľovných len preto,že sa podobajú alebo sú odvodené z vojenských zbraní? Využívam ich len nato načo sú určené a tam kde sa využívať majú a smú.
<br/>A mýliš sa, že u poľovníkov má malú podporu.Tí, ktorí problém pochopili,robia čo sa dá,aby predišli najhoršiemu a tým pomohli aj takým,ktorý tento problém ignorujú. Skôr poľovníci majú malú osvetu a nerozumejú,že novela sa ich nedotkne len psychotestami! Alebo sú len pasívni a spoliehajú sa nato,že nejak bude, presne ako je na SR zvykom. Potom budú sedieť v krčme nad pivom a lamentovať čože sa to porobilo a prečo musíme znehodnocovať a odovzdávať niektoré z našich zbraní. Netreba sa deliť na poľovníkov,športových strelcov, treba hovoriť o majiteľoch ZP a ľudoch, pre ktorých sú zbrane záľubou! Toto naozaj nie je súboj zákon versus poľovnícka etika a vojenské zbrane na poľovačkách, tu ide o narušenie ústavou garantovaných práv a nezmyselnú buzeráciu spojenú s princípom kolektívnej viny. Keby sa v DnV vraždilo brokovnicou-dvojkou či kozlicou a zákondarca by na základe tejto tragédie siahol aj na tu tvoju-estetickú poľovnú brokovnicu, ako by si sa k danej výzve postavil?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56164 od lovec_1
pán Rakyta, klopete na nesprávne dvere. Nemienim sa s Vami dohadovať o tejto veci, to je tak na osobnú diskusiu, tu by som musel popísať x-strán a na to momentálne nemám čas. Budem dúfať, že Vám niektorý Váš priateľ alebo kolega vysvetlí o čo nám vlastne ide.
<br/>Len podotknem, že v mojom &quot;arzenáli&quot; nie je žiadna samonabíjacia guľovnica, či už poľovnícky prijateľná, alebo určená vyslovene na športovú streľbu.....narážam tým na to, že nepotrebujem vlastniť niečo také, aby som sa zastal práv tých ostatných.
<br/>
<br/>Malú podporu rozhodne nemáme, za cca. tri-štyri dni sme vyzbierali 8000 podpisov pre podporu našej pripomienky. Keď by bol dostatok času, bude ich oveľa viac. Argument o malej podpore absolútne neobstojí.
<br/>
<br/>To, že sa časť poľovníkov dištancuje od tejto aktivity je viac-menej detinské. Práve v tychto momentoch treba apelovať na všetkých držiteľov ZP, aby držali pospolu a pokúsili sa zabrániť tomu legislatívnemu nezmyslu, ktorý nás VŠETKÝCH postihne.
<br/>
<br/>Pre všeobecnosť musím ešte dodať nasledovné - pri zbieraní podpisov pre našu pripomienku k Lipšicovej novele sme sa viacerí stretli s neochotou vo vlastných radoch, najmä u starších poľovníkov - VRAJ ICH SA TO NETÝKA.... Keď to zdegradujem na tú najposlednejšiu úroveň, tak je asi starším poľovníkom milšie venovať 50€ u doktora, než ich využiť vo svoj prospech. Zarážajúce. Tí, čo najviac vyplakávajú, aké je všetko dnes drahé, nemajú zrazu problém míňať peniaze na vyšetrenie.....ale nie sú osamotený. Veľa takýchto bolo aj medzi držiteľmi ZP, ktorí majú len krátku guľovú zbraň. Zvláštne. Apatia vybudovaná dnešným životným tempom??? Niekto mi ide niečo brať, mám platiť za zbytočné vyšetrenie a ani proti tomu neceknem?!.....nerozumiem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56167 od papo
v modre opitý 62 ročný bývalý poľovník ohrozoval svoju ženu pištoľou.
<br/> titulok bežiaci dnes ráno na markíze.
<br/>ale i tu som našiel:
<br/> www.pluska.sk/slovensko/krimi/modra-muz-strielal-po-susede.html [/]ťuk sem
<br/>
<br/> www.noviny.joj.sk/z-domova-bratislavsky-...re-sa-strielalo.html [/]ťuk aj sem
<br/>
<br/>takéto poňatie spravodajstva dokresľuje, s akým molochom sa pustili aktéri hromadnej pripomienky do boja.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56169 od belson
emilRakyta je podľa všetkého “stavovec” zvyknutý stáročia držať hubu a krok (prípadne to vyžaduje od svojho okolia). NECHÁPE veci v detailoch a ani si ich nevie premietnuť do súvislostí, lebo je zrejme zvyknutý z uplynulých desaťročí, ktoré sú chválabohu minulosťou (dúfame), že za neho rozmýšľajú tí vyššie. Ešte tak nejaká demagogická konštrukcia, to áno to by nejak išlo … V strede jeho príspevku sú nepravdy, resp. polopravdy a názor vyslovený v závere chybný. Potvrdzuje to aj realita, naše “ústredné orgány Národného frontu” čušia ako voš pod chrastou. :liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56170 od DKo
Belson, prečo zhoväďuješ Emila? Preto, že vyslovil názor, ktorý nepasuje milovníkom automatov do krámu. Ozaj, aký je to poľovník, ktorý potrebuje samonabíjaciu zbraň? Výnimočný :) Na akú zver a akým spôsobom chceme poľovať v našich revíroch takýmito zbraňami?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56172 od kurt
Mišo môžeš mi vysvetliť prečo by mala byť táto flinta zakázaná?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56173 od DKo
Zavedenie povinnej angličtiny na školách bol výborný návrh, až kým sa niekto neopýtal, či máme dosť kvalifikovaných učiteľov na jej výučbu. Treba dúfať, že si niekto kompetentný položí podobnú otázku ohľadom povinných zbrojných psychotestov.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56175 od lukas
A budeme sa pytat-kde udelali soudruzi z &quot;KDH&quot; chybu.:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56176 od DKo
Sme ľudia a robíme chyby. Ľudia pod tlakom zvyknú veci nedomýšľať, vládnych predstaviteľov nevynímajúc.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56177 od lanus
DKO -Komora psychológov už sa teší na pripravovanú &quot;mäsitú kosť&quot;,prečítaj si jej &quot;zásadnú pripomienku&quot; :https://lt.justice.gov.sk/Material/MaterialReview.aspx?instEID=-1&amp;matEID=3139&amp;drCommentDocFREID=-1&amp;rOverviewAction=PreviewAll&amp;langEID=1 I keď priznáva,že náležitý predpis na kontrolu psych. spôsobilosti by sa mal vypracovať až v budúcnosti,peniaze za testy chce samozrejme inkasovať hneď ! Niet sa jej čo čudovať ,peniaze zhrabne a na dokladovanie doktorských príjmov prostredníctvom elektronickej pokladne sa voľajako pozabudlo !:-o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56178 od DKo
Lanus, nediv sa im. Peniaze vie predsa brať každý kto má &quot;v riti dierku&quot;. Problém nastane, až keď má niesť zodpovednosť za čo ich zobral.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56179 od lanus
DKo - Ja sa nedivím samozrejme im,ale tým čo hľadajú zdroje na zaplnenie diery v rozpočte a na solventnú skupinu &quot;bielo-plášťových výpalníkov&quot; si voľajako nemôžu spomenúť !!! ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56180 od DKo
lanus, myslím si, že teraz ide skôr o alibistickú fajku na výkaze opatrení proti narastajúcej agresivite, než o záchranu klinických psychológov.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56181 od lanus
DKo - podľa mňa tu ide o jedno aj o druhé a žiaľ ešte aj o mnoho viac !!!:liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56182 od miso
Kurt: predmetna úprava navrhovanej novely znie okrem iného V § 4 ods. 2 písmeno b) znie:
<br/>„b) samočinná zbraň alebo samonabíjacia palná zbraň, ktorá má rovnaký alebo podobný vzhľad ako samočinná zbraň alebo ktorá bola konštrukčne odvodená alebo upravená zo samočinnej zbrane,“

<br/>
<br/>toto je definícia zakázanej zbrane. A teraz to rozoberiem z právnickeho pohľadu a reči písmeniek.
<br/>1.Samočinná alebo [r]samonabíjacia[/r]- samonabíjacia Sauer 303 je.
<br/>2.rovnaký alebo [r]podobný[/r] vzhľad ako samočinná - podobný je bez bližšej špecifikácie v práve tak široký pojem, že sa dá nájsť zoznam zbraní &quot;podobných&quot; ako sauer 303, ktoré sú samočinné a netreba zabúdať na pokračovanie a použitie nešťastného [r]alebo[/r], ktorý tomu dal alternatívny význam, pričom by bolo vhodnejšie použiť spojku a, kde by kumulatívny význam daný odsek výrazne zmenil. V každom prípade konštrukčne odvodená- opäť mnoho príkladov, veľa samonabíjacích poľovníckych pušiek je konštrukčne odvodená od samočinných.
<br/>Tento odstavec ani nešpecifikuje aké to majú byť zbrane- dlhé či krátke, čize majitelia mnohých samonabíjacích pištolí môžu mať po chlebe tiež. A zároveň stačí ak nejaka zbraň splní hociktorú z týchto podmienok, pretože slovkom alebo nešetrili.
<br/>Čiže po prejdení v tomto znení má zákonodarca naozaj veľmi voľnú ruku pri tom, ktoré zbrane za zakázané považovať bude a ktoré nie.
<br/>
<br/>ešte dodatok k DKO
<br/>Ozaj, aký je to poľovník, ktorý potrebuje samonabíjaciu zbraň? Výnimočný:) Na akú zver a akým spôsobom chceme poľovať v našich revíroch takýmito zbraňami?
<br/>Ja si myslím,že taký,ktorému taká zbraň vyhovuje. Niekomu sa páčia dvojáky a trojáky, repete výstrelu je tam rovnaké, len fungujú na inom princípe. A je to vhodná zbraň na spoločné poľovačky, kde majú diviačej zveri hojne. Taktiež je zo zákona aj stanovený počet nábojov,čiže ani argument o kapacite zásobníka neobstojí. Len pre dodatok, žiadnu poľovnícku samonabíjaciu guľovnicu nevlastním a ani so žiadnou nepoľujem. Výnimka je možno samonabíjacia poľovnícka malorážka, ktorú má otec a používa ju na odreagovanie sa na strelnici..

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56184 od kurt
Skús mi pomôcť ako diletantovi čo sa týka vojenských zbraní ktorá strieľajúca dávkou by sa mohla podobať na toho Sauera čo máš nižšie alebo samonabíjaciu malorážku. Ja poznám len vz.58 a Ak47 tak maj so mnou trpezlivosť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56185 od lovec_1
Na M14 sa v hrubych crtach podoba kazda samonabijacia polovnicka gulovnica. M14 existovala/existuje aj vo variante full-auto, cize samocinna. Pri tak neurcitej definicii v novele ti do toho napasujem kazdu samonabijaciu flintu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56193 od kurt
No jo, vygooglil som si nejaké obrázky a niektoré verzie sú esteticky na úrovni mosina, ktorý je u niektorých obľúbeným kutáčom.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.190 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 695 návštevníkov a žiadni členovia on-line