Urcenie hranic polovneho reviru

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25079 od Mondrik
Urcenie hranic polovneho reviru bolo vytvorené Mondrik
Dobry den.
<br/>Rad by som ziskal informacie o polovnych reviroch, ake poziadavky musia splnat na to, aby boli takto urcene.
<br/>Ide o to, ze sme si na zaklade riadneho stavebneho povolenia obce Malinovo postavili rodinne domy. Su cca. 30 m od hlavnej cesty. Mam neustale problemy s polovnikmi, ktori mi tvrdia, ze je pri nas polovny revir a dnes rano strielali 120 metrov od nasho domu bazanty. Cca. 70 metrov od miesta strelby ide hlavna cesta spajajuca obce Malinovo a Zalesie a z druhej strany cca. 200 metrov su dalsie rodinne domy. Oproti zase jazdil kombajn a zbieral kukuricu. Nerozumiem tomu, ci moze byt polovny revir a pravo lovu strelnymi zbranami umoznene tak nebezpecne blizko potencionalnych rizik. Byvaju tu aj male deti, ktore sa chodia hrat do tohto pola. Na koho sa treba obratit, aby som ziskal blizsie informacie o tom, ci tito polovnici konaju v sulade so zakonom? Kde sa da overit, ci dane uzemie skutocne je alebo nie je polovnym revirom? Jeden polovnik sa s nezalomenou puskou v ruke vyhrazal mojmu 12-rocnemu synovi, ze mu zastreli psa, ked ho bol na tomto poli vencit - syn ho nemal na vodzke, lebo je to pole a nechodi tam verejnost a o nejakom polovnom revire sme vtedy ani netusili (odvtedy to nerobime). Je to v poriadku, ze polovnik takto kona? (Nemyslim, ze upozorni, ale vyhraza sa so zbranou v ruke?) Nemaju sa polovne reviry nejako oznacit, spolu s nejakym vystiznym pokecom, aby som vedel, ak do neho nechtiac vkrocim, ze co mam robit, ako sa mam spravat?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25081 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému Urcenie hranic polovneho reviru
Vazeny Mondrik, preco to skusas tu? Ak si lenivy dohladat si prislusne zakony, tak to skus tak normalne, po nasom, skoc do miestneho hostinca a spytaj sa na funkcionarov PZ. Verim, ze su to rozumni ludia a minimalne Ta vypocuju ... A skus sa na to pozriet i z druhej strany. Ty a ostatni Tvoji susedia ste si postavili svoje haciendy v prostredi, ktore bolo doteraz vidiecke a vacsina starousadlikov tu viedla urcity sposob zivota, ktory je mozno pre Vas velkomestskych pristahovalcov (tzv. PASTIKAROV) nie celkom dobre pochopitelny. Mas dve moznosti, budto sa snazit pochopit zakonitosti vidieckeho zivota a urcitym sposobom asimilovat, alebo si najat dobreho fiskala a zacat bojovat s celym svetom (vidieckym).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25083 od Mondrik
Odpoveď od Mondrik na tému Urcenie hranic polovneho reviru
Dobry den.
<br/>Rad by som ziskal informacie o polovnych reviroch, ake poziadavky musia splnat na to, aby boli takto urcene.
<br/>Ide o to, ze sme si na zaklade riadneho stavebneho povolenia obce Malinovo postavili rodinne domy. Su cca. 30 m od hlavnej cesty. Mam neustale problemy s polovnikmi, ktori mi tvrdia, ze je pri nas polovny revir a dnes rano strielali 120 metrov od nasho domu bazanty. Cca. 70 metrov od miesta strelby ide hlavna cesta spajajuca obce Malinovo a Zalesie a z druhej strany cca. 200 metrov su dalsie rodinne domy. Oproti zase jazdil kombajn a zbieral kukuricu. Nerozumiem tomu, ci moze byt polovny revir a pravo lovu strelnymi zbranami umoznene tak nebezpecne blizko potencionalnych rizik. Byvaju tu aj male deti, ktore sa chodia hrat do tohto pola. Na koho sa treba obratit, aby som ziskal blizsie informacie o tom, ci tito polovnici konaju v sulade so zakonom? Kde sa da overit, ci dane uzemie skutocne je alebo nie je polovnym revirom? Jeden polovnik sa s nezalomenou puskou v ruke vyhrazal mojmu 12-rocnemu synovi, ze mu zastreli psa, ked ho bol na tomto poli vencit - syn ho nemal na vodzke, lebo je to pole a nechodi tam verejnost a o nejakom polovnom revire sme vtedy ani netusili (odvtedy to nerobime). Je to v poriadku, ze polovnik takto kona? (Nemyslim, ze upozorni, ale vyhraza sa so zbranou v ruke?) Nemaju sa polovne reviry nejako oznacit, spolu s nejakym vystiznym pokecom, aby som vedel, ak do neho nechtiac vkrocim, ze co mam robit, ako sa mam spravat?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25084 od Mondrik
Odpoveď od Mondrik na tému Urcenie hranic polovneho reviru
martin203, mas pocit, ze svojimi otazkami niekoho osocujem, alebo ze sa snazim situaciu riesit. Ak obec nemala zaujem, aby sme tam byvali, tak nemala tu cast urcit na bytovu zastavbu a vydat stavebne povolenie. Ako vies, ze som velkomestsky pristahovalec? Co ked som sa prestahoval 300 km, aby som doma nemusel brat socialne davky a byt nezamestnany... Ale ked citam, co pises, tak to plne vysvetluje spravanie uvedenych &quot;starousadlikov&quot;. Oni su tu dlhe roky doma, takze mozu kludne porusovat zakony a kaslat na vsetko a vsetkych okolo aj ked sa zmenia okolnosti. Cize ked postavia cestu tam kde predtym chodili kadit do krikov, tak nech v tom &quot;starousadlici&quot; pokojne na tom istom mieste pokracuju a bude vsetko OK.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25090 od yegi
Odpoveď od yegi na tému Urcenie hranic polovneho reviru
Zdravim p.Mondrik,starousadlíci porušujú zákon tým, že poľujú v poľovnom revíri,ale, že Tvoj 12ročný syn venčí psa na poli, bez vodítka, to je kóšer?Nechcem moralizovať,ale ked niekam prídem,tak sa snažím zapadnúť a získať čo najviac info o prostredí, kam chcem zapadnúť.Vodenie psa v poľovnom revíri bez vodítka samo o sebe nie je dôvod, aby ho nejaký poľovník zastrelil. avšak pri štvaní zveri ho má právo ktorýkoľvek poľovník zastreliť, pokiaľ je však vo vzdialenosti min.200m od posledného obývaného domu.S tým kombajnom si asi nepomôžeš, len ak by si si kúpil to pole a vysadil tam tulipány.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25091 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému Urcenie hranic polovneho reviru
Vazeny Mondrik, ja mam z Tvojho prispevku dojem, ze zhanas rozumy ako zatocit s Malinovskymi polovnikmi. No ak sa s nimi nechces porozpravat a osobne dohodnut tak mas niekolko moznosti. Napr.: Nastudovat si prislusne zakony, katastralne mapy, ... a cakat na chybu polovnikov. Potom je to jednoduche, podloz to svedecky a horsa s tresnym oznamenim na najblizsie oddelenie PZ, ale to moze trvat i niekolko rokov a pri Tvojom pristupe mozes za tu dobu prist i o niekolko psov ... a preboha nechci na polovnickych strankach, aby Ta tu niekto v tom podporoval. Ale keby si napr. slusne poziadal, aby Ti niekto vysvetlil, ako sa spravat so psom na prechadzke v polovnom revire, tak myslim, ze sa tu urcite najde par ochotnych polovnikov.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25093 od foksi25
Odpoveď od foksi25 na tému Urcenie hranic polovneho reviru
Ahojte.
<br/>MONDRIK: Tvoju situaciu celkom dobre poznam, tiez som v mieste svojho bydliska pristahovalec. Naozaj sa skus poozpravat s miestnymi ludmi idealne polovnikmi co a ako..Verim ze najdes niekoho rozumneho, kto ti poradi co mas robit aby si nemal problemy aní ty ani nikto iny. Pokial dobre viem, a takisto ako to napisal VEGI pokial si do 200m od posledneho obyvaneho sidla je to v poriadku. Vencit psov treba, a nie len na voditku, to uzna kazdy..Len nesmies ist s nim do reviru a nechat ho volen pohenovat a plasit zver.
<br/>MARTIN 203: Nechapem preco si sa do neho takto obul. Mam pocit ze typek ma problem a potreuje poradit. A celkom slusnym sposobo to skusa. Ak nie ne polovnik, nema sajnu o prislusnych zakonoch a predpisoch. A je podla mna jednoduchsie a urcite spravnejsie spytat sa slusne ludi &quot;od fachu&quot; ako studovat zakony a nerozumiet im. Toho cloveka nepoznam a asi ani ty. A aj keby bol z mesta a pristahoval sa na dedinu ako mozes vediet ze tam prisiel hrat &quot;geroja&quot;. Sme tu od toho aby sme si predsa pomahali a snazili sa normalne vyjst nie? Aj s &quot;niepolovnikmi.&quot;8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25094 od foksi25
Odpoveď od foksi25 na tému Urcenie hranic polovneho reviru
Sorry za tie preklepy.:-o A namiesto *** tam malo byt frajera. neviem preco to nezobrazilo..

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25098 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému Urcenie hranic polovneho reviru
Ano foksi mas pravdu, nemal som vypalit na plny plyn, liecil som si alergiu, ale tak nejako jemnejisie to citim

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25100 od Vyr
Odpoveď od Vyr na tému Urcenie hranic polovneho reviru
Vážený pán Mondrík,
<br/>Na Vaše otázky sa budem snažiť odpovedať - je možné že moja odpoveď nebude celkom presná -snáď ma niekto doplní.
<br/>Poľovným revírom je dnes takmer každá neoplotená poľnohospodárska pôda alebo les.
<br/>Presnejšie poľovnými pozemkami sú všetky pozemky okrem nasledovných: zastavané územia obcí, zastavané pozemky, cintoríny, nádvoria a dvory, riadne ohradené záhrady, ovocinárske a lesné škôlky, vinice a sady, zverofarmy, železničné dopravné cesty4), diaľnice, cesty I., II. a III. triedy, letiská a prístavy; iné pozemky môže v nevyhnutnej miere vyhlásiť príslušný obvodný lesný úrad za nepoľovné pozemky len z dôvodu verejného záujmu a za primeranú náhradu,
<br/>Poľovné revíry nie sú nijako viditeľne označované. Poľovníci teda majú právo poľovať aj v blízkosti Vášho domu . Napriek tomu že sa Vám to môže javiť ako nebezpečné, pokiaľ nestrieľajú smerom priamo na zastavané plochy - čo iste nerobia - tak nikomu nijako nemôžu ublížiť. O tom či poľovníci konajú v súlade zo zákonom sa pravdepodobne môžete informovať na obvodnom lesnom úrade.
<br/>Je možné že poľovník, ktorý upozornil Vášho syna na skutočnosť že nie je dovolené nechať psa voľne pobiehať po poľovnom revíre to urobil arogantne ale je tiež možné že Vám to len takto tlmočil Váš syn. Žiaľ poľovníci nemajú s voľne pobehujúcimi psami zrovna dobré skúsenosti a predstavujú pre nich len zdroj možných problémov -najmä keď je v neprehľadnom teréne ťažko poznať či sa jedná o psa túlavého alebo len psa, ktorého nemá majiteľ momentálne pod kontrolou. Poľovník mal zbraň pravdepodobne na pleci a samozrejme nabitú - veď bol v poľovnom revíre a má na to právo. Rozhodne by som jeho konanie nevidel ako „vyhrážanie sa s nabitou zbraňou v ruke“.
<br/>Chápem Vaše pocity ale verím že poľovníci nepredstavujú žiadne riziko ani pre Vaše deti ani pre Vás.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25101 od johny
Odpoveď od johny na tému Urcenie hranic polovneho reviru
Aj keby tvoj dom stál v samom srdci poľovného revíru, jeho trvalým osídlením s platným stavebným povolením sa 200 metrové pásmo okolo neho stáva nepoľovnou plochou, v ktorej sa poľovníci môžu pohybovať len so zbraňou, ktorá vylučuje okamžité použitie. Stačí ti teda jedna fotka poľovníka s nezalomenou zbraňou a na pozadí ktorej bude vidieť tvoj dom vo vzdialenosti menšej ako 200 metrov a možeš s tým ísť k policajtom podať trestné oznámenie (stačí ti aj svedok). Právo je na tvojej strane a len tvoju neznalosť využívajú tí &quot;tiežpoľovníci&quot;. Psa si drž pri nohe, pokiaľ je jednoznačne ovládateľný a nepredúra lesnú zver nemôže naň nikto zdvihnúť zbraň a ak s ním budeš bližšie ako 200 metrov od domu tak už vôbec nie. Bráň si svoje práva, lebo podľa toho, čo si napísal sú na tvojej strane.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25103 od Vyr
Odpoveď od Vyr na tému Urcenie hranic polovneho reviru
Johny: je možné že sa mylím ale to čo si napísl mi nedáva zmyslel lebo viem že napríklad poľovná stráž môže &quot;usmrcovať mačky potulujúce sa v poľovnom revíri vo vzdialenosti viac ako 200 m od najbližšieho trvale obývaného domu alebo ak ich vo [r]vzdialenosti kratšej ako 200 m [/r]pristihne pri pytliačení.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25106 od abba
Odpoveď od abba na tému Urcenie hranic polovneho reviru
Foxi trochu zavádzaš, pes nesmie voľne behať v revíre a revír začína tam, kde končí plot. 200 m od najbližšieho sídla ho môžeš zastreliť ak naháňa zver aj bližšie.
<br/>
<br/> Mondrik polovník v revíri môže mať pušku zatvorenú t. j. nabitú a Tvoj syn tam určite nebol prvý krát. Poľovník mu povedal, že psa (určite nejakého baskervila) tam nesmie púšťať s puškou v ruke, nemusel porušiť žiadny predpis. Máš &quot;neustále&quot; problémy s poľovníkmi: jedenkrát tam legálne poľovali na bažanty a jedenkrát legálne upozornili Tvojho syna. Kde sú tie neustále problémy?
<br/> martin203 trafil kliniec po hlavičke.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25107 od abba
Odpoveď od abba na tému Urcenie hranic polovneho reviru
Skúšku z poľovníctva máš určite na výbornú? Treba Ti odobrať poľovný lístok a zbrojný preukaz!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25112 od Mondrik
Odpoveď od Mondrik na tému Urcenie hranic polovneho reviru
abba, to vyhrazanie s puskou bolo tak, ze ju snal z pleca, chytil do pravej ruky a ukazal ju synovi, ze mu zastreli psa, pricom sme opakujem nevedeli ani netusili co je to polovny revir - mohol to povedat slusne, pripadne vysvetlit preco tak cini. Stalo sa to vo vzdialenosti 150 m od najblizsieho plotu. Toho polovnika syn videl 1x v zivote - neklame mi (v tomto pripade by ani nemal dovod), lebo ho tak vychovavam (a to na neho pozeram naozaj objektivne). Tak ako sa do mna pustil martin203, tak dik, ze zlatemu retrievrovi hovoris baskervil - urcite si velky znalec psich dusi - tak ja nasmu psovi vysvetlim, ze si to nemyslel ako urazku. :)
<br/>Odkedy to ten &quot;polovnik vysvetlil&quot;, tak psa nepustame navolno.
<br/>V dnesnej dobe mobilov s fotakmi mam tych polovnikov nafotenych 120 metrov od najblizsieho plotu s nezalomenymi zbranami ako lovia bazanty (urobil som si z toho miesta aj panoramu, vzhladom na nejake orientacne body, aby to bolo vidiet - mam s tym ist snad na policiu? Tie zakony som chcel vediet na to, aby som za nimi mohol prist a povedat im - chlapi neblbnite, respektujme sa navzajom - toto predsa hovori zakon a nikto nechce problemy. (Nech mi niekto nehovori, ze pri strelbe, ked sa niekto toci v navale adrenalinu za letiacim bazantom, ma absolutny prehlad, ze nevystreli inym smerom ako povodne chcel - ci to mam riesit az ked sa skutocne nieco stane?) Ked som im isiel povedat, nech preboha nestrielaju tak blizko domov, tak sa do mna pustili, ze co robim na cudzom pozemku a kedze poznam situaciu okolo, tak som vedel, ze ten pozemok patri nasim buducim susedom, takze aj oni boli na cudzom, ale nechcel som sa s nimi pustat do takejto neplodnej debaty - iba by som to zbytocne eskaloval. Mojim cielom je ist za nimi patricne pouceny a poziadat ich, nech su ludia, nie spravat sa riskantne ako male deti. Ja som im povedal, ze proti nim nic nemam, len nech idu dalej od domov - som snad preto totalny debil ako to tu mnohi vnimaju?
<br/>Apropo rybarom sa hovori tichi blazni - ako sa hovori polovnikom?
<br/>:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25117 od lacika85
Odpoveď od lacika85 na tému Urcenie hranic polovneho reviru
Ked si na nete nasiel PID,tak si najdi aj prislusne zakony a ked nie najmi si pravnika a mas to.Neviem o co ti presne ide.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25119 od foksi25
Odpoveď od foksi25 na tému Urcenie hranic polovneho reviru
Vsetko je to o ludoch. Aj ked si MOndrik nastuduje prislusne zakony a pride nabity vedomostami za polovnikmi tak podla toho co pisal mu to nepomoze. Lebo su Polovnici aj &quot;polovnici&quot;. Urcite nie je spravne polovat 12Om od domov. A ti polovnici to isto vedeli. A takisto sa da cloveku vysvetlit slusne ze, &quot;nechod som psom na volno do reviru lebo sa to nema a moze sa stat ze ho niekto zastreli&quot; ako snat pusku z pleca a s nabitou puskou sermovat pred chlapcom. Podla mna treba takemu polovnikovi odobrat polovny listok, nie JOHNYMU, ktory intrepretuje mozno nie celkom jednoznacne znenie zakona. Takze, tak.
<br/>A ABBA: Pisal som - &quot;Len nesmies ist s nim do reviru a nechat ho volne pobehovat a plasit zver.&quot;

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25128 od yegi
Odpoveď od yegi na tému Urcenie hranic polovneho reviru
neviem,kde ste s Johnym dospeli k tým čislam 200 a 120m.Poľovný revír sa nachádza v extraviláne obce.Môžeš poľovať za posledným plotom, samozrejme musíš dbať na potrebnú opatrnosť,aby si nestrieľal v smere obydlí,bla,bla,bla.Spýtaj sa vášho finančníka v združení,či nájom za revír platí po odpočte takýchto plôch.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25133 od saris
Odpoveď od saris na tému Urcenie hranic polovneho reviru
&quot;Nesmieš strieľať bližšie ako 200m od posledného trvale obývaného domu v obci&quot; Treba si preštudovať predpis a zákon........... Zažil som už poľovačky (ako hosť) na bažanty, keď sa to nedodržiavalo a nebolo to veľmi pekné:[ S napomínaním niektorých však neurobíš nič, keď sú presvedčený že vedia všetko. Ide hlavne o bezpečnosť pri streľbe a smrtiaci účinok brokov na tú vzdialenosť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #25135 od lacika85
Odpoveď od lacika85 na tému Urcenie hranic polovneho reviru
Je pravda ze nemozes zastrelit pytl.psa blizsie ako 200 metrov....ale preco by si nemohol strelit napr.srnca ak dodrzis vsetky bezp.predpisy atd.?V ziadnom zakone sa nic take nepise ako si spominal.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.075 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 136 návštevníkov a žiadni členovia on-line