Sem píš svoje príspevky ak ich nevieš zaradiť do prísl. témy

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #5426 od Vladenko
Nazdar chlapci.
<br/>Už máte povolenky na monitoring KMO - lov prasiat a lanštiakov? U nás v Bratislave, napriek výnimky Ministerstva polnohospodárstva (čítal som to aj v Našom poľovníctve)stále lesný úrad nevydal povolenie na lov, alebo už máte možnosť loviť. Vyjadrite sa z jednotlivých regiónov.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #5432 od LEON
Cimbalik nemáš prosím tě nějaké fotky ulovené zvěře ráží 30-30 win. které bys mohl dát do fotogalerie dost často se setkávám s názorem že to je málo výkon náboj a to i od majitelů 7-57

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #5433 od tibo
Pri príležitosti MDŽ prajem našim ženám všetko najlepšie,poľovníčkam zvlášť! :)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #5434 od Janos83
Pripájam s Tibovi, ja som bol už aj kúpiť kytičku.:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #5435 od Jenda
Tak přeji všem ženám, všechno nej nej. A aby s námi měly ty naše trpělivost :liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #5436 od LEON
taky vše nej nej všem ženám k vašemu svátku

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #5448 od johny
No ja som bol vcera prekvapeny tou energiou co si mi pisal o 30-30 hornady. Mam sice s marlinom streleneho len jedineho jelena a 5 lisok, ale ten jelen na 80 metrov dostal komoru, pluca, srdce neyasiahnute, presiel asi 20 metrov a padol. A oproti inym kalibrom ktore mam mam prekvapilo to, ze vobec nebezal, otocil sa a odisiel krokom smerom odkial prisiel, zrazu padol a koniec. Moze to byt nahoda, ale este sa mi to nestalo, vzdy mi zver utekala po rane ked neostala v ohni.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #5457 od cimbalik
Ak dovolíte, vniesol by som trošku exaktného svetla do tejto problematiky.
<br/>Najprv teória: V 100 E 100 TKO 100
<br/>.30-30 Win. - Win. Silvertip 11,0 g 578 1.838 48
<br/> - Hornady Leverevolution 10,4 g 655 2.184 52
<br/>7x57R - RWS Teilmantel rund 9,0 g 670 2.020 42
<br/>7x57 - S&amp;B SPCE 11,2 g 632 2.184 49
<br/> Už z týchto teoretických hodnôt vidieť, že sú to vyrovnané kalibre a čo sa týka zastavovacieho účinku vyjadreného hodnotou TKO, je . 30-30 Win. hodne pred 5x57R.
<br/>Pre tých čo sa ešte nezžil s touto hodnotou pripomínam, že väčšina odborníkov pre poľovnícke využitie daného streliva práve používa ako porovnávacie krytérium TKO.
<br/>Dva príklady: 1. U 7 mm Weatherby Mag. s 11,3 g PE sú hodnoty V100 858 m/s, E100 4.675 J a TKO100 68, naproti tomu .375 H&amp;H Mag. (9,5mm) s RWS 19,4 g VMR sú V100 692 m/s, E100 4.645 J ale TKO 128. Napriek tomu, že 7mm WYB Mag. rýchlosťou aj energiou prevyšuje .375-ku a preto by niekto chcel pochybovať o opodstatnenosti porovnania na základe TKO, jeden zo streleckých odborníkov poradil týmto neveriacim, aby išli dohľadávať postrieľaného byvola so 7 mm WYB Mag. a ten im ten nedostatok TKO oproti .375-ke veľmi rýchlo a stručne vysvetlí!
<br/> 2. Druhý príklad je z Maďarska, kde v diviačom oplôtku vykonávali redukciu stavov prasiec a lanštiakov v počte niekoľko sto kusov. Pri tejto príležitosti porovnávali .308 Win. s nadupanou, rýchlou ale ľahkou strelou s vynikajúcim BC (balistickým koeficientom) s .30-30Win. s ťažkou a pomalou strelou s plochým hrotom (flat nose) a preto aj so zlým BC. Výsledky boli prekvapujúce. Po .308 Win., ktorý svojou energiou aj rýchlosťou vysoko prevyšoval .30-30 Win., diviačiky odbiehali a len veľmi málo ich ostalo v ohni, naproti tomu po .30-30 Win. väčšina ich ostávala v ohni.
<br/>A teraz z vlastnej štatistiky a skúseností:
<br/>Doteraz som z mojej .30-30 Win. s rôznym strelivom som strelil 2 líšky - v ohni, 2 ks jelenej (šmolka a jelienča), oba pri dohľadávke, oba zostali v ohni. Z 18 diviakov, všetko v pohone a pri dohľadávkach, lebo túto puštičku používam len špeciálne na tento účel, boli výsledky nasledovné: diviačatá - 5 ks ostalo v ohni, 1 kus odbehol do 50m
<br/> lanštiaky - 3 kusy v ohni
<br/> diviačice - do 100 kg 1 ks v ohni a 1 kus odbehol do 50 m a nad 100 kg 2 kusy v ohni
<br/> diviaky - do 100 kg 1 ks v ohni, 2 ks odbehli do 50 m a 1 ks nad 50 m a nad 100 kg 1 ks v ohni.
<br/>Za celý čas používania som postrieľal a nedohľadal 1 ks prasa a 1 ks kanec nad 100 kg.
<br/>Fotku mám bohužiaľ len z tej jednej diviačici nad 100 kg a aj to len z výradu.
<br/>Pri všetkej úcte k zásluhám starej dobrej 7x57-čky sa zastavovaciemu efektu .30-30 Win. a tým pádom aj jeho využiteľnosti v pohonoch a pri dohľadávkach v hustom lesnom prostredí nevyrovná.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #5460 od LEON

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #5472 od Vyr
Cimbalík: neviem čo páni v Maďarsku vypozorovali. Nespochybňujem že to tak bolo. Príčinu toho že to tak bolo, by som hľadal inde ako v TKO indexe tak ako si to popísal.
<br/>Trochu som počítal (možno aj chybne ) ale vyšlo mi nasledovné:
<br/>.308 so strelou 9,7g V100=784m/s (Vo = 860m/s) ( BC = 0,415 ) TKO100= 58
<br/>.308 so strelou 11,7g V100=730m/s (Vo = 793m/s) ( BC = 0,480 ) TKO100= 65
<br/>Ty uvádzaš v súvislosti s 30-30 TKO100 = 48 resp 52.
<br/>Tak že mi to „nepadanie“ prasiat akosi v týchto súvislostiach (TKO) nedáva žiaden zmysel.
<br/>:liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #5478 od Akela
Ja by som do tej 308w naládoval 13g Sako a určite by neodbiehali. Cimbalik, nevieš, koľko je TKO u toho 13g Saka? Ak vieš, napíš, len tak pre info.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #5480 od cimbalik
13 g Sako Hammerhead má TKO 0 = 74, TKO 100 = 66 a TKO 200 = 58.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #5482 od Akela
Ďakujem, tie hodnoty sa mi páčia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #5498 od Ivan
TKO-index je smerodajný len teoreticky a nepriamo má vplyv na terminálnu balistiku teda tým &quot;padania zvery po zásahu&quot; a veľa záleží od druhu použitej strely, teda jej práce po zásahu tela veď npr. celoplášťová strela v 308 Win má TKO55 a čo s toho, alebo zle trafíš. Takže TKO za to nemôže a je to len teoretický, smerodajný údaj o strele v danom kalibry.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #5502 od fero1
Ak dovolíš Cimbalik, budem s tvojím príspevkom polemizovať. Prvé čo mi z tvojho príspevku prišlo na um je porekadlo o líščom chvoste - každá chváli svoj. Najskôr ku TKO. Neviem na akých odborníkov sa odvolávaš, ja som od viacerých počul, že pre dlhé zbrane je to parameter niekedy hodne zavádzajúci až dezinformačný.. Bol vymyslený hlavne na krátke zbrane. Ja sa s ním určite nezžijem a budem sa držať dopadovej energie a skúsenosti mojich aj iných pri výbere streliva.
<br/>Pri zrovnávaní si vybral u 7 x 57 strelivo ktoré ti viac vyhovovalo. Skús tam dať RWS TIG 10,5g. Do W308 13g Sako, ktoré je vynikajúce práve do pohonu a do hustých porastov. Toto diviaka doslova prekotí.
<br/>Tvrdíš, že si takmer všetko strieľal pri dohľadávkach, teda išlo o zver takmer vždy postrieľanú a zrejme už aj vyčerpanú. Potom to u mňa nie sú objektívne informácie. Ja som začínal poľovať tiež so 7x57, pri dohľadávke a dostreľovaní si nepamätám, že by mi zver odišla. Teraz, keď idem so psom do pohonu do W308 13g Sako a je to v pohode.
<br/>Pri porovnávaní by sme sa mali držať hlavne v našich horách a magnumové raže nechať na hodnotenie v Afriky.
<br/>To čo uznávam je hlavne výber zbrane Marlina a raže do pohonu pre rýchlu opakovanú inštinktívnu streľbu, ak máš na tom vhodné mieridla alebo kolimátor tak to nemá konkurenciu u klasických guľovníc alebo kozlíc. Toť odo mňa vsjo.
<br/>;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #5517 od cimbalik
S tým líščím chvostom si trafil trochu vedľa, lebo v živote som už vyskúšal niekoľko kalibrov a zbraní a aj v súčasnosti, to sa nechcem chváliť len na ozrejmenie veci, mám štyri guľové zbrane od 6,5 mm po 9,3 mm, takže viem o čom hovorím. Mimochodom medzi nimi je aj .308 Win. a doteraz je to môj obľúbený kaliber.
<br/>Čo sa týka streliva, vývoj ma v tomto smere veľmi zaujíma a neustále ho sledujem a v rámci svojich možností som toho už hodne aj vyskúšal, hlavne práve do .30-30 Win. a .308 Win. Súhlasím s Tebou, že ani TKO nie je všeliek, ale len jeden z ukazovateľov, a na vyjadrenie správania sa strely v cieli ešte nič výstižnejšie nevymysleli a mám dojem, že ani nevymyslia. Vystihol to Ivan, keď porovnal účinok celoplášťa s poloplášťom, pričom si všimni, že celoplášte majú väčšinou v rámci kalibru najvyššie váhy pri najvyšších rýchlostiach a tým pádom aj najvyššiu energiu a dúfam, že nikoho netreba presviedčať o prednostiach poloplášťa na lovecké využitie. Toto a ďalšie iné veci v rámci strelectva sú mi jasné, ale rozpisovať všetky aspekty v takom krátkom príspevku na fóre nie je možné.
<br/>Nepovažujem sa za žiadneho odborníka, moje poznatky sú výsledkom môjho záujmu aj o túto disciplínu úzko súvisiacu s poľovníctvom a možnosťou tieto znalosti vyskúšať aj v praxi a zároveň ich aj porovnávať.
<br/>Zle si si prečítal aj to, že som&quot; takmer všetko strieľal pri dohľadávkach&quot;, ja som napísal, že &quot;všetko v pohone a pri dohľadávkach&quot; a to je veľký rozdiel.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #5518 od cimbalik
Ak si to nepostrehol, ja som to tam aj napísal, že výsledky boli prekvapujúce. Medzitým ale zistili pravdepodobnú príčinu toho &quot;nepadania&quot; prasiat. To tie prasiatka nevedeli totiž vôbec počítať!!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #5520 od Vyr
Cimbalík: Ak si chcel jedným z dvoch uvedených príkladov, ktoré mali potvrdiť skutočnosť že: „väčšina odborníkov pre poľovnícke využitie daného streliva práve používa ako porovnávacie kritérium TKO“, povedať to že prasatá nevedia počítať a postrieľané byvoly počítať vedia tak s tebou úplne súhlasím.
<br/>Ak si však poukazoval na to ako TKO v praxi funguje tak si vybral veľmi hlúpy príklad. Myslím že takto sa pre ľudí „čo sa ešte nezžil s touto hodnotou&quot; nevnáša do problematiky „trošku exaktného svetla“ ale dosť NEEXAKTNEJ TMY. :P
<br/>
<br/>Verím tomu že ťa bavia zbrane a rozumieš sa tomu. Keby si priznal že si ten príklad z Maďarska jednoducho nepoužil v správnych súvislostiach tak by si to aspoň uviedol na správnu mieru a neplietol hlavu začínajúcim poľovníkom.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #5524 od Vyr
Cimbalík: že do vecí vnášaš exaktné svetlo je&quot; jasné&quot; zo záveru tvojho pojednania o TKO v súvislosti s 30-30 a 7x57.
<br/>Citujem: &quot;Pri všetkej úcte k zásluhám starej dobrej 7x57-čky sa zastavovaciemu efektu .30-30 Win. a tým pádom aj jeho využiteľnosti v pohonoch a pri dohľadávkach v hustom lesnom prostredí nevyrovná&quot;.
<br/>
<br/>A teraz jeden fakt:
<br/>30-30 Leverevolution 10,4g V100=655 E100=2.184 J TKO100=52
<br/>7 x 57 Brenneke -TIG 10,5g V100=711 E100=2.657 J TKO100=52
<br/>7 x 57 Blaser CDP 10,0g V100=750 E100=2.812 J TKO100=53
<br/>7 x 57R Kegelspitz 10,5g V100=705 E100=2.610 J TKO100=52
<br/>
<br/>Ako to teda vlastne bolo myslené ?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #5529 od vjedator
Páni, máte nekonečnú tému na diskusiu. Nebral by som to na Cimbalika tak z ostra. Keďže má pozitívne skúsenosti s kalibrom 30-30, tak samozrejme je mu naklonený a cítiť to z jeho príspevkov. Priznajme si, nerobí tak každý z nás? Možno to tak ani nechceme, ale podvedome tak činíme. Viď nedávno moj prípad s Bordermi, za ktorý ma tu tiež odsudzovali. Každý má vo svojej disciplíne svojho favorita, ktorému fandí a preto to netreba odsudzovať, ale naopak chce to viac tolerancie. Díky za pochopenie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.117 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 373 návštevníkov a žiadni členovia on-line