Skúsenosti s kalibrom 9,3x62

pred 19 rokmi 1 mesiacom #257 od jager
Skúsenosti s kalibrom 9,3x62 bolo vytvorené jager
9,3x62 je guľa o ktorej sa hovorí, že hospodári s energiou.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #259 od michal
Odpoveď od michal na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Co to znamená, že hospodári s energiou? Osobne si myslím, že to je síce neobvyklý kaliber, ktorý sa teší nedôvere väčšiny poľovníkov, hoci zvalí všetko, málo poškodzuje divinu a dá sa s ním spoľohlivo strieľať aj cez kríky, pričom napriek tomu, že strela vyzerá ako malý meteorit nekope viac ako 7x64.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #274 od tsanyi
Odpoveď od tsanyi na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Pri kalibri 9,3mm je vzhľadom na svoju hmotnosť strela stabilná aj pri prelete v kríkoch ,ktorých vetvičky nepresahujú cca 4 mm. Pri zásahu zveriny vzhľadom na plochu strely a energiu strely ,vzniká silný hydrošok ,ktorý dá sa povedať spôsobuje okamžitú smrť . Tento kaliber je určený predovšetkým na väčšiu zver a bol úspešný aj Afrike.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #277 od jager
Odpoveď od jager na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Hospodári s energiou je laitscký výraz, v preklade to znamená asi toľko,že projektil prechádzajúci divinou srnčej zveri nie je slabým odporom prinútený nadmerne sa deformovať a tak po prestrele odnáša zo sebou väčšiu časť energie. Pri zásahu ťažšieho kusa, napr. vysoká, u ktorej kostrová stavba je silnejšia, je projektil zvýšeným odporom prinútený k väčšej deštrukcií a tak vzniká väčší ranivý zunel. Odovzdáva energiu podľa odporu. Hospodári s energiou.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 týždňom #440 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Michal ak ťa zaujima tento kaliber,rád ti pridám zo svojich skromných skúseností.Na veľkú vzdialenosť musíš samozrejme počítať s balistickov krivkou s vedším prevíšením,pretože je to pomalšia strela.Ale na poľovnícku vzdialenosť je spoľahlivá.Čo sa týka ranivej balistiky,na vedšiu vzdialenosť má po vniknutí do tela zvery tendenciu sa projektil prevrhnúť,čo nieje na škodu ,lebo lebšie odozdáva energiu a je ranivejšia.Tak tiež takáto veľká strela je pri náraze dosť počuť čo si myslím je tiež prínosom.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 týždňom #442 od michal
Odpoveď od michal na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
zaujíma ma každý poznatok o 9,3x62 získaný praxou. Uz s ním polujem, pouzívam RWS TUG 19 g,a som s ním spokojný, na diviaky nemá chybu a na srncie sa ani moc nestihne deformovať, len prestrelí a hoci odnáša energiu via menej ďalej, vzhľadom na priemer necháva slušný strelný kanál, takže zabezpečí farbenie a vykrvenie. Ak máš skúsenosti s iným strelivom rád sa nechám poučiť, prípadne nahovoriť na iné.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 týždňom #447 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Ja poľujem s SBčkami a v poslednom čase používam LAPUA. Pravdupovediac nepostrehol som žiaden rozdiel aj keď tabuľky tvrdia niečo iné.Určite v blískej dobe vyskúšamRWS,ale SB priniesol na trh v tomto kalibry náboje so strelou BARNES a to ma zaujíma najviac.Ak máte niekto skúsenosti s touto strelou,aj v inom lalibry,bol by som rád keby ste sa s namy o ne podelili.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 hodinami #7290 od kpeter
Odpoveď od kpeter na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Michal rád sa s Tebou podelím a tento kaliber, ktorý som si zakupil pred 4 romi a jednalo sa o ČZ 550 Lux 9,3x62, pre tým som ma 7x64. Do súčasnej doby som s týmto kalibrom strelil 60 ks diviakov 12 ks srnčej a 2 ks vysokú. Prvého diviaka som strelil strelou Mega 18.5 g od Lapua , jdnalo sa o svinku o váhe cca 70 kg, ktorá bola dosť zle strelená a to z predu medzi 9-10 rebro a strela vyšla pred ľavým stehnom . Sviňku hodilo o zem ostála v ohni s tým , že sa snažila z dvihnúť ale sa jej to nedarilo. Nakoľko som mal zakúpenú len jednu krabičku a vystrielal som ju po škodnej ako aj do zeme na základe čoho som kolegom ukazoval silu streli , po ktorej ostála jama ako po malom granáte/obrazne povedané/, lebo v tej dobe to bolo medzi poľovníkmi niečo nové, som prešiel na RWS Tug 19,0 g , s tým že to bola najsilnejšia strela , kde na 300 m metrov mala takú energiu ako 7x64 úsťovú. S touto strelou som prvú zver strelil lišiaka na monitoring, ktorého som trafil za ľavú lopatku z posedu zo vzdialenosti 30 m, kde lišiak sa zvrtol a odbehol. Bol som značne prekvapený. Po príchode na nástrel kde bol kúsok pľúc a po dohľadávke, ktorá je jednoduchšia ako pri sedmičke som zhasnutého lišiaka našiel vo vzdialenosti 20 m od nástrelu. Po obhliadke výstrel bol v strede rebier na druhej strane a bol len o niečo väčší ako vstrel. Na základe uvedeného súhlasím s tebou Michal , že pri menšej zveri sa táto strela nestihne deformovať. Týždeň na to som strelil 160 kg strieborného diviaka, ktoré som strelil do stredu pravej lopatky, žiadna chrbtica ani hlava, a strela ostála na druhej strane za lopatkou pod kožou. Diviak ostál v ohni, kde sa ukázala sila tejto strely. Zo strely ostál iba valec ako pri H-mantel, kde predná časť strely zmyzla vo zvery. Po tomto som s touto strelou strelil ešte pár diviakov ktoré odbehli do 50 m. V tom istom roku som prešiel na Norma Vulká 15.0 g, s ktorým kamarát mal dobré skúsenosti v Afrike , kde spomýnal , že strieľal cca. 300 kg kusy na lopatku ktoré ostávali v ohni z čoho u dajne boli aj sprievodzovia prekvapený. Ja som s touto strelou mal podobné skúsenosti , kde som strelil napríklad lanštiaka na lopatku , výstrel bol taktiež na lopatke a diviak ostál v ohni. Kamarát s touto strelou strelil kana o váhe 120 kg a to na štych s predu , kde strelu v krásnom a pravidelnom hríbe o váhe 13, 0 g sme našli v zadnej časti diviaka. Ale stalo sa mi s touto strelou , že som strelil srnca zo vzdialenosti 70 m tesne za lopatku, strela vyšla na lopatke a srnec mi odbehol 60 m , kde posledných 10 m vybehol z potoka do poriadného kopca. Potom som chcel vyskúšať RWS Kegelspitz 16,0 kg od ktorého ma kamaráti odhovorili, že zver dosť odbieha nakoľko strela je tvrdá a prestreľuje. Takže skúsenosti s touto strelou nemám. Ďalej som vyskúšal H-mantel 16,7 g, ktorý má výhodu tú , že pri každej strelenej zveri bol priestrel /ohľadom dohľadávký/ čo zabezpečuje zadná časť strely /tzv.valec/, kde predná časť odovzdá energiu. Potom som vyskúšal S&B 18.5 g, od ktorého som unáhlene a predčasne odstupil po jedne skúsenosti a to takej , že som strelil diviaka spredu do hrudníka zo vzdialenosti 90 m, vystrel bol na ľavom stehne a diviak mi odbehol 120m . Po tomto som prešiel znovu na Lapua Mega 18.5 g na ktorú som si nastrelil kolimátor aj puškohľad a hneď na prvej spoločnej poľovačke som strieľal na diviaka kana o váhe 145 kg /bol vážený/ zo vzdialenosti 30 m , ktorý bolo v plnom behu pričom som ho trafil do stredu lopatky , strela ostála na druhej strane pod kožou-pancierom. Diviak po tejto rane spravil kotrmelec a ostál v ohni. Pri tomto kalibri som ostál až kým neprišli na trh 18,5 g Prvý partizáni, ktorý mali skoro totožnú strelu ako Lapua Mega 18,5 g a cenovo boli výhodné a polovicu boli lacnejšie, kde úsťová rýchlosť bola o 20 m menšia. S touto strelou poľujem dodnes a strelil som s ňou 33 diviakov a som s ňou spokojný aj keď veľa ľudí na tohto výrobcu nadáva. Vystrelil som okolo 300 nábojou a zatiaľ mi každý vystelil a pri nastreľovaní na vzdialenosť 50 m sa rany prekrývajú. S touto strelou somm strelil srnca zo vzdialenosti 50 m a to za pravú lopatku z predu kde strela vyšla na ľavom stehne , ktoré prestrelila krýžom. Srnec ostál v ohni, kde pri rozoberaní, cez stehno bol iba strelný kanál ktorý vôbec nebol skoro podliatý krvou. Kolega ,ktorý má 30-06 a remington povedal, že keby on tak srelil tak domov nesie iba parôžky a mäso dá psom. Na základe tajto ako aj iných skúsenosti som prišiel , že zatiaľ sa mi osvedčila najviac strela ktorá má veľkú váhu a malú rýchlosť. Keď som kupoval tento kaliber tak veľa ľudí ma odhováralo, že načo mi je taký sadzač zemiakov, granatomet iné prirovnania. Že ako s tým pôjdem na srnca a čo s neho ostane keď ho trafím a, že to má veľmi zlú balistiku, čo nie je pravda , nakoľko sú typy striel ktoré sa nastreľujú na vzdialenosť ako bežné kalibre 7x57, 7x64, 308 Win. Po čase veľa ľudí pri rozoberaní diviny zmenilo názor a asi do súčasnej doby som presvedčil ďalších štyroch kamarátov , ktrorý si zakúpili tento kaliber a nebanujú a sú snim veľmi spokojný.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 hodinami #7293 od michal
Odpoveď od michal na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Dik za info, akurat uvazujem, ze zmenim strelu (do 9,3 som skusal TUG)-dalo sa az na jeden exces. Rozmyslam nad oryxom (aby to bolo pouzitelné aj na srncie) alebo Blaser CDP. Neskusal si nahodou nieco z tohto? S tým rozbíjaním a podlievaním mozem len potvrdit, TUG to zvladal na výbornú, aj ked do kratera v zemy by sa nejaký ten zemiak zasadit dal:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7327 od kpeter
Odpoveď od kpeter na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
S Oryxom skúsenosti nemám ale viem , že sú 15.0g a 18.5 g a počúl dom , že sú tvrdšie ako Vulkán a tým pádom by mali byť aj lepšie na srnčiu. Ak sa Ti bude dať tak strieľaj na lopatku tam vlastne sa ukáže strela ako podlieva a aký má účinok.S Bláser CDP taktiež nemám skúsenosti ale v poslednej dobe ma zaujal Breneke TOG, jedná sa o 16,0 g strelu s počiatočnou rýchlosťou 810 m/s a energiou 5249J , kde opt. nástrelná vzdialenost je 169 m. Strela je taktiež zaujímava jedná sa o strelu so strižnou hranou v predu s dierkou a ukončenie strely je do kónusu. V najblišej dobe si naňu asi nastrelím puškohľad a potom odpíšem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7331 od janko
Odpoveď od janko na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
9,3x62-kári, kúpte si 30-06, kde zver po zásahu Vám ostane v ohni a nemusíte ju dohľadávať. Lebo "dohľadávať" odbehnutého kusa na poli alebo v rovinatom teréne je pohoda, ale odbehnutý v strmých horách, jarkoch dá poriadne zabrať. Ešte, že máme zdataných kolegov poľovníkov.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7362 od mirek
Odpoveď od mirek na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
JANKO-ja som videl ako srnec odbehol po tvojom 30-06 po komorovej rane 100 m od nástrelu. Takže by som nestrúhal machra s 30-06. Ináč JANKO ja mám 8x57 IRS.:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7374 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Príroda je nevyspytateľná, resp. zhoda náhod a okolností. Na začiatku svojej poľovníckej kariéry som bol svedkom ako nie veľká líška po zásahoch na komoru i na mäkko z kalibrov 30-06 Springfield, 308 Winchester a 7x64 s "vyvrhnutými" vnútornosťami a pneumotoraxom "ako sviňa" prebehla ešte v lese s podrastom 120-140 metrov (od posledného zásahu). Žiadna latina, osobne som ju dohľadal - na snehovom poprašku boli jasne viditeľné miesta v momente jednotlivých zásahov.. 8o8o8o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7378 od Ivan
Odpoveď od Ivan na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Ak si to písal len ako vtip, tak to beriem, no ak si to myslel vážne tak trepeš samú polovnícku latinu a nemáš ani najmenšie, základné znalosti a skúsenosti o strelectve a terminálnej balisike. V dnešnej dobe porovnávať účinosť podľa kalibra zbrane je s ohľadom na veľký výber hmotnostých a konštrukčných striel dávna minulosť a to bolo možné v časoch keď na trhu bol jedinný výrobca SB so svojím poloplášťom a strižnou hranou. Kaliber s ranivosťou nemá priamo nič spoločne a len veľmi málo, nepriamo ovplyvňuje terminálnu balistiku. Predovšetkým to ovplyvňuje konštukcia strely, jej hmotnosť a rýchlosť ano v neposleldnom rade strelec a samotný zásah, teda jeho umiestnenie. Z toho vyplýva, že dobrý resp. rozvážny strelec s vhodnou strelou napr. v cal. 7x57 dokáže to čo iný s .30-06 resp. 9,3x62, aj ked tým nechcem povedať že cal. .30-06 nie je dobrý. No každý má iný vkus, ale z vlastných skúseností môžem zopovedne uviesť, že pre naše podmienky a všetkú tu žijúcu zver nemá zmysel isť vyššie, ako 8x57JS, hmotnosť strely max. 13g, úsťová rýchlosť Vo 800m/s, optimum je medzi 700m/s až 800m/s. No že by to bolo tak ako uvádzaš ty rozhodne pochybujem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7418 od pedro
Odpoveď od pedro na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
janko - si obdivovateľom rómščiny? Ak rozumieš tomu čo si napísal tak chas mro kar!:]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7420 od gabo
Odpoveď od gabo na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Mirek, pri všetkej úcte, od r. 1978 poľujem so springfieldkou, ale to čo si napísal považujem za poľovnícku latinu. Gabo

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7421 od gabo
Odpoveď od gabo na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Prepáč Basky, ale po takýchto zásahoch mohla utekať len hlava a chvost líšky, pretože z trupu nemohlo ostať nič. Uvedené ráže bez ohľadu na typ používanej strely sú také výkonné, že pri tých zásahoch ako popisuješ, líška nemohla urobiť ani krok. Gabo

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7426 od astronom
Odpoveď od astronom na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Gabo ver tomu. Ja som strelil z 20m na mäkko líšku 30-06 poloplášť 11,7 g SB. Líška vbehla do hŕby suchých konárov, ktoré zostali po ťažbe dreva. Po asi štvrť hodine som išiel po ňu a líška žila. Pometala sa v kroví a ušla. Nedalo mi to, a išiel som pozrieť medzi tie konáre a našiel som tam odtrhnutý kus tenkého čreva. Sledoval som jej stpou, ktorá sa mi po cca 150 - 200 m stratila a ani som ju nenašiel.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7484 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Nebudem Ti brať Tvoje presvedčenie, že sa to nemohlo stať, mne stačí že som to zažil a viem že to je pravdivé. Tiež som nechcel veriť vlastným očiam, keď som ju zdvihol už nežila a bolo cez ňu na dvoch miestach vidieť, ale odkrokovanie som robil sám, strelcov na príslušných stanovištiach som "spovedal" sám, videl som ich zbrane, kalibre, typy striel ktore použili v ten deň, a mikroténový sáčok vnútorností po pofarbenej stope som nazbieral tiež vlastnoručne. Ale nebudem Ťa nasilu o tom presviedčať... 8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 8 mesiacmi #9290 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Hrozne som nahnevaný, sám na seba, že som pár týždňov do zadu, keď som strelil srnca so svojou 9,3x62-ojkou, nenafotil účinok tejto strely, a neponúkol vám to posúdiť.Zo vzdialenosti 120m , strelivo štandartné SB poloplášť, presne na komoru, chitilo na oboch stranách rebrá.Výsledok?Vstrel aj výstrel dierka o priemere strely.Ani prst som tam nemohol vopchať.Nič podliate ani som pri spracovaní diviny nebral ohlad na ranu.Koža ide na preparovanie.Účinok? Mierne zaznačenie,prešiel pomaly asi 5m, zatackal sa, ľahol a odkázal.Srnec 8rokov ,spiatočník.Takže žiadny roček.Ďalej nemám čo povedať.LOVU ZDAR priatelia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.074 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 351 návštevníkov a žiadni členovia on-line