Skúsenosti s kalibrom 9,3x62

pred 17 rokmi 8 mesiacmi #9297 od Ivan
Odpoveď od Ivan na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Lankaster, čo ťa viedlo reagovať na môj príspevok, neviem ako reagovať, čo si mi chcel naznačiť ... ?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 8 mesiacmi #9404 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Ja, ak dovolíš, som chcel priamou ukáškou z praxe poukázať na výhody,samozrejme má aj nevýhody, kalibru 9,3x62.Každý očakáva od loveckej zbrane niečo iné.Tak nech si každý vyberie sám.Nehladal som žiadne zádrapky ,aj keď na tvojom príspevku ma zaujalo že dávaš spriengfild a 9,3x62 do jednej skupiny.A taktiež ma zarazil výrok ,že na kalibri nezáleží a podstatné su len hmotnosť,rýchlosť a konštrukcia strely.Chýba na trhu kniha ,ktorá by podrobne a hlavne na základe skúseností či seriozných pozorovaniach, pojednávala o vnútornej balistike a ranivosti striel rôznych druhov loveckích kalibrov a druhov streliva.Ak viete o nejakej tak poradte.Rád si ju zadovážim ak bude kvalitná.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 8 mesiacmi #9405 od Ivan
Odpoveď od Ivan na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Ja som nikdy nedal .30-06 a 9,3x62 do kopy a tieto kalibre som použil len na porovnanie. Lepšie si prečítaj môj príspevok lebo si ho asi nepochopil. Tiež som neuviedol, že nezáleží na kalibry, v určítých podmienkach ano, ale som chcel uviesť, že pre našu tu žijúcu zver v stredných kalibroch ak nejdeme do extrémov, je v podstate kaliber nie rozhodujúci a optimálne sú na lov vhodné kalibre od 6,5 po 9,3 a závisí len od obľúbenosti toho ktorého a jeho sympatií u poľovníka. Povedz mi čo viacej podľa teba ovplyvní terminálnu balistiku dåžka nábojnice a priemer strely /v stredných kalibroch a ak nejdeme do extrémov/, alebo konštrukcia strely, jej hybnosť a hmotnosť a to už nehovorím o schnopnostiach a skúsenostiach strelca. Nikdy som nazazlieval 9,3x62, ani som sa nevajdril k jeho nevhodnosti, no určite nebol skonštruovaný na lov srnčej resp. lahšej zvery, pri tejto zvery nie sú plne využité jeho danosti, klady, ako účinok, energia ... atď. Vlastne v tom mojom príspevku som oponoval myslím Jankovi, a jeho výroku. Koniec príspevku som venoval na základe vlastných skúseností celkovému zhrnutiu optimálizácii použiteľnosti kalibru, hmotnosti strely a rýchlosti.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 8 mesiacmi #9418 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Lankaster,nasledujuce slova nie su myslene osobne.Mna (este stale a to je uz nejaky ten cas) zaraza,ze prave to comu sa cudujes je najpodstatnejsia zlozka faktorov urcujucich ranivost.Ivan napisal presne to,co je potrebne vediet,hmotnost,konstrukcia a dopadova rychlost su zasadanymi cinitelmi.Ci 11,0g strela vyleti z 8x57JS,.30-06,.308W je jedno...;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 8 mesiacmi #9439 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
... Bravo ! Som rad ze konecne sa zacinaju prejavovat rozumne a prakticke vedomosti a nazory!!!!:):):):)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9750 od Pavelka
Odpoveď od Pavelka na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Lovec_1 , to co jsi napsal by si měli uvědomit všichni co loví v našich podmínkách.
<br/>Střední ráže jsou na naše podmínky univerzální všechny záleží na střelivu

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9854 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Je veľmi ťažko niekomu vysvetliť aký je rozdiel v účinnosti rôznych kalibrov na zver ak si to sám nevyskúša,pripomíňam že odcudzujem akékoľvek neuvážené experimentovanie na zveri,ale to treba vidieť na vlastné oči.Keď si niekto považuje Springfilda, že mu zver veľmi dobre padá, a pritom mu nevadí že jeleňovy vyvalí pol boka a podleje cekú lopatku alebo niekomu nevadí že keď s jeho 5,6-kou alebo 6,5kal. nechití rebro a zver odbehuje a musí dohladávať? Prosím .Nech si koná podľa svojho uváženia a svedomia.Ja keď idem loviť tak očakávam od svojej zbrane dostatočný zastavujúci účinok a šetrnosť ku divine.Zveri je čím ďalej menej a jej hospodárska hodnota tiež je vysoká a ak zlihám ja ako strelec a nebodaj strelím napr. vysokú na mäkko ,alebo na sval, viem že bude dobre farbiť a ďaleko nezabehne a zakrátko zalahne.Čo sa týka tých konštrukcíí striel,iste že má podstatný význam pri ranivosti ale aj samotný kaliber.Je sakramenský rozdiel ak strelíte zver napr. na mäkko 6,5-kou a 9,3kalibrom.a podobne aj na komoru,ale ako som už povedal to sa tu ťažko vysvetluje to by bolo na dlho a to by nikoho nebavilo toľko čítať.
<br/>Napr. ma zaujal článok p. Križana v časopise NAŠE POLOVNÍCTVO číslo 9 2006 kde odsudzuje kal.8x57 ako nevhodný na odstrel vysokej ,ale odporúča kaliber 6,5x57 so 6g strelou napriek tomu,že ako sám priznáva keď mu neostane v ohni tak ide za ňou až po 20min.Asi vie dobre prečo.Nebudem tu obhajovať kal.8x57 to si môže každý sám naštudovať v literatúre.Ale ide mi o to poukázať aká háklivá téma to to je,obzvlášť keď niekto na ten svoj kaliber nechce dať dopustiť.Preto ak niekto sa zaujíma tak má možnosť nasávať informácie,ale žiadnom prípade nechcem niekomu vnucovať svoj názor.Ale neodpustím si poznámku,že pán Breneke nebol hlúpi a stále ho považujem za génia v obore polovníckeho strelectva.Pratelia LOVU ZDAR

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9864 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Ak p. Križan nepovažuje &quot;osmičku&quot; za vhodnú na odstrel jelenej, nech si zopakuje poľovnícky kurz a nepíše vtákoviny, lebo ho všetci vysmejú. Takú koninu som už dávno nepočul...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9866 od miso
Odpoveď od miso na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Ja som to z článku pochopil tak, že kaliber 8x57R/360 nie že nepovažuje za vhodný na odstrel jelenej, ale nepovažuje ho za vhodný na vzdialenosť okolo 130-150m.(pravdepodobne ho považuje za dostatočný na vzdialenosť kratšiu lebo ako ďalší kaliber tam spomína 9,3x72R)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9867 od jager133
Odpoveď od jager133 na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Akela, ber to s nadhľadom. P. Križan je momentálne očarený svojou puškou a všetko ostatné je nanič. Tvrdenie, že 8čky nie sú vhodné na odstrel jelenej zveri je podľa mňa neuvážené a myslím, že p. Križan sa len pomýlil.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9868 od matulkoh
Odpoveď od matulkoh na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
nedovolim si tvrdit, ze sa do zbrani vyznam ale ked niekto kidne jelenovi na 200m 8x60s alebo este lepsie 8x68 tak to bude daleko lepsie ako 6,5, nech si odbornik otvori aj posledny Kettner a pozriew bal. krivku resp. energiu napr RWS DK v 200m a nech potom sa vyjadruje k 8 kal. ps ja som robil skusky zo zbrani u stareho pana komisara a tomu keby niekto povedal ze 8x57 nie je vhodna na vysoku a skoro nepouzitelna pri vzdial 200m tak ho vyrazi bez moznosti opravy.
<br/>
<br/>u 3006 to zavisi hlavne od streliva ako sa bude spravat ke zverine a kam zver odbehne a ako bude farbit.
<br/>
<br/>tot moj skromny a mozno nie spravny nazor.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9869 od Ivan
Odpoveď od Ivan na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
O Ing. Križanovi sa podrobne vyjadrovať nebudem, čítal som niekoľko jeho kníh ktoré vydal a píše hodne z polovníckej latiny, a prezentuje resp. nanucuje svoj názor a len ten považuje na najlepší, a ak je toto znalec z odboru zbraní, streliva a výbušnín tak Pán Boh nás ochraňuj, napr. jeden jeho výrok na ktorom sa stále smejeme je, že uviedol, citujem &quot; do 200m, 6g strela s vysokým šokujúcim účinnok &quot;, neviem čím má byť šukujúca a z čoho má mať zasiahnutá zver šok &quot; je to mýtus &quot;, tak isto ako párový efekt o ktorom sa tiež zmieňuje, iba ak z jeho výrokov a tie sú šokujúce. Lankaster to tvoje tvrdenie o tom, že keď zver zasiahneme na mäko kal. 6,5 a 9,3 je rozdiel o tom nepochybujem, ale o čom sa tu bavíme. Zásah na mäko je nežiadúci a mal by sa vyskytovať čo najmenej a ak sa ti to stáva často mal si prehodnotiť svoje schopnosti, či vôbec na zver vystrelíš. Nehnevaj sa a neber to osobne, ale je to pri najmenšom na zamyslenie, ak si mám vyberať kaliber podľa toho, že budem robiť fušerské zásahy, a čo ak. Toto tvoje tvrdenie je pre mňa neprípustné z poľovníckeho hľadiska. Aby si si nemyslel, aj ja som mal nežiadúce zásahy. Na záver, pri správnom zásahu čo je ak nejde o dostrelnú ranu komora, pri správne zvolenom náboji, teda výberu ohľadom na konštrukciu, napr. v cal. 6,5x57 nie je v naších podmienkach zver na ktorú by výkonovo nestačil.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9871 od kolesart
Odpoveď od kolesart na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
ak zoberem do uvahy dokonca len europske bezne raze vsetky su schopne na zaklade svojich parametrov zabit v pohode na 400 zver problemom moze byt pri beznom vybaveni len balistika a to sa aj neoficialne bere ako pripisovanie vykonnosti toho ktoreho naboja. Pri rozdielnosti priemeru zbežneho porovnania 8mm a 6,5 ak neberme do uvahy extremne ale bezne ustovky moze byt ako vzdy rozhodujuci faktor prierezove zatazenie ale v skutocnosti sa tu presadi bezny sedliacky rozum = vaha+priemer, vacšie vytvorenie kaverny = rychlejsi odtok tekutin z obehu a mozgu - strata
<br/>vedomia.....Ak by ta 6,5 o 6gr. chytila na 150m ramenny klb tak neviem ci by Križan pisal čo pisal, bol by som rad keby sa ojavil na tomto fore aby sa vydiskutovali a on vyargumentoval nejake bludy z jeho knihy ktoru som dostal na nejaky sviatok -Polovnicke strelectvo co napisal. Podla mna 10% je z toho pravda a aj to su veci co su vseobecne zname zbytok je zbytocne použity papier a tlačiarenska farba a snaha vyvolat v streleckej verejnosti pocit novátora a vyššie vzdelaného odborníka s nedosiahnuteľným náskokom v oblasti zbraní a strelectva....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9876 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Ivan,doslova s tebou suhlasim,a len mi je luto,ze sa zrejme osobne nepozname....Pravdepodobne by bolo dlho o com hovorit.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9877 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
A kde sa da kupit ta okultna kniha? Uz som sa dlho nepobavil od cias katalogu Hubertlov.....:P:]:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9880 od miso
Odpoveď od miso na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
V každom väčšom kníhkupectve, má formát A4...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9887 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
..Ak je medzi nami kolega ktory naozaj vazne tvrdi ze 6.5X57 je viacej ucinnejsi kaliber na vysoku nez 8mm, alebo do konca ze 8x57 apod. nie je hodny na strebu vysokej, mame medzi sebou naozaj nezodpovedneho strelca a dokonca....! 8x57 sa vzdy postavi balisticky k 30-06 Spr., tak kde tento clovek berie taketo kraviny?:[

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9891 od LEON
Odpoveď od LEON na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
je to mimo tému ale 8-57 R 360 od W.ROMEY má ve 100 metrech pouze 1524 J a 9.3-72R od S&amp;B 1427 J

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9893 od miso
Odpoveď od miso na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Tak možno p.Križan až takú kravinu netrepol ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10107 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému Skúsenosti s kalibrom 9,3x62
Zrovnávať 8x57 a 9,3x72R je tiež nezmysel.Takou kozlicou,9,3, polujem je vynikajúca na srnčiu a dosť účinná na vysokú ale na vedšie vzdialenosti nepresná.Osmičkou skúsenosti osobné nemám ale poznám veľa ľudí ktorí ju majú a hneď si ju obľúbili,a nad nedostatkami ,opisované aj na tomto fóre, sa len pousmievajú.Ešte chcem k tým ranám na mäkko.Preboha je tu niekto kto o sebe tak nepochibuje že neberie do úvahy možnosť zlého zásahu? Alebo nepoľujete na diviaky na spoločných polovačkách? Ešte k tím silným kalibrom.Spomínal mi jeden pán jedneho svojho kolegu zo spoločnosti, ktorí sa dostal lacno po guľovnicu kal. 8x57 ale má vážny problém, totišto sa bojí vlastnej zbrane a dokonca aj nastrelovať si ju dáva niekomu inému.Tieto kalibre z pochopitelných dôvodou /vedší kaliber,ťažšia strela ,atď...../ majú silnejší spätný náraz a dajú aj patričnú &quot;ranu&quot; a to spôsobuje nepresnú streľbu a toto veľa krát ľudí odrádza od tíchto kalibrov a šíria o týchto zbraniach nepravdivé fámi.Aj napriek množstvu povedaného a popísaného ,ja uprednostnujem prax a skúsenosti.Pretože o tom polovníctvo je.Preto nehajme nech si každý slobodne urobý názor sám a nevnucujme mu svoj.Je dobré si na strelnici vyskúšať iné ráže ,kolegovia vám určite radi dajú vystreliť z jeho kalibru,a keď to kope tak tak si zadovážim niečo iné a neohováram niečo čo nepoznám. LOVU ZDAR.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.078 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 557 návštevníkov a žiadni členovia on-line