univerzálny kaliber

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #19287 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému univerzálny kaliber
ano, pouzivam ju z casu na cas aj ja!;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #19290 od johny
Odpoveď od johny na tému univerzálny kaliber
Este nie, musite tajfiho bombardovat nech sa viac snazi ... ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #19345 od Bubi
Odpoveď od Bubi na tému univerzálny kaliber
To ma asi slusne vykony.Urcite je to vhodne na vitalnu zver.Ale vykon musi byt famozny.A este k tomu 8!!!!!mm. :P

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #19384 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému univerzálny kaliber
Bubi, 8mmRem Mag je vykonove nic ine nez 8x68S! Podla mna na lovenie priemerne vysokej zvery, vcitane jelena predimenzovane! Podstatne delo!!!!;):D:D:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #19386 od Castor
Odpoveď od Castor na tému univerzálny kaliber
Pani, mal niekto moznost vyskusat S303?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #19388 od Bubi
Odpoveď od Bubi na tému univerzálny kaliber
Mne staci 7RM. Max.spokojnost.Povodne som chcel dalsiu Ameriku 264Win. Alebo 270Win.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #19390 od lovecW27O
Odpoveď od lovecW27O na tému univerzálny kaliber
...ak ides rozsirovat sortiment loveckych gulovnic skus 6,5x55, ja som sice zatazeny na W-270, mam aj ine, ale to je o inom, co sa tyka ale jar - jesen, myslim že hore uvedemy kaliber bude ten ozaj univerzalny (pre mna) , pokial nechces strielat v noci a tazky teren, vzdy je to ale podla moznosti a schopnosti...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #19391 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému univerzálny kaliber
Mas na mysli 303 British!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #19396 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému univerzálny kaliber
Myslim,ze nie.Bude to Sauer S 303.;)
<br/>
<br/>www.sauer-waffen.de/index.php?id=636&lang=en

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #19400 od Castor
Odpoveď od Castor na tému univerzálny kaliber
sauer som myslel..ale napis aj o 303 British

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #19409 od martin868
Odpoveď od martin868 na tému univerzálny kaliber
ja na S303 cakam uz viac ako rok... asi nestihaju vzrabat alebo co. je to krasna zbran aspon podla obrazku lebo na slovensku ju este nemali. tada aspon o tom neviem... ked sa ku nej prepracujem tak dam vediet. prve serie by mali byt len 300WM ale postupne budu zavadzat aj 8x57s 7x64 30-06 atd. pekny den

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #19413 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému univerzálny kaliber
Mal som to, neviem ci to bola zbran ale to strielalo velmi myzerne!:[:[:[

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #19414 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému univerzálny kaliber
Mal som to, neviem ci to bola zbran ale to strielalo velmi myzerne!:[:[:[

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19807 od cimbalik
Odpoveď od cimbalik na tému univerzálny kaliber
stefan49ak máš nejaké skúsenosti s kal. 7mm-08Rem., prosím daj to sem. Čo som sa dočítal na nete, ten kaliber mi je veľmi sympatický a ponúkajú ho v nových modeloch skoro všetci výrobcovia zbraní, len výber streliva zatiaľ zaostáva za ponukou zbraní. Nechcem otvárať novú tému, lebo pomali už každý kaliber bude mať svoju.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19837 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému univerzálny kaliber
Cimbalik, vlastnim 7mm-08&gt; Je to vynikajuci kaliber avsak ma samozrejme svoje obmedzenie!
<br/>Ako som uz v minulosti par krat podotkol, som pouzivatelom 7miciek--7mm-08, 7x72, 7x57, 280Rem, 270win (mal som), 7x61 S&amp;H a 7mmRemMag resp.V mojom pouziti sa najviacej drzim 7x57 a 7x61, co je v podstate to iste a to same nez 7mmRemMag.
<br/>
<br/>7x 57 pouzivam univerzalne na predpokladanu strelbu do cca 150m, 7x61 S$H alebo 7mmRemMag vtedy ked mam predpoklady na dlhsiu strelu alebo po pripade na muhutnejsiu zver. 280Rem, a 270 win su nejak medzi tymito dvomi razami!
<br/>
<br/>Takze 7mm-08 hoci dostatocny kaliber na priemernu hmotnost zvery do tych 150m je trochu pozadu pri porovnani s ostatnymi. Podla mna by to bol vynikajuci kaliber pri pouziti na srncie, skodnu a popripade na nedospeleho diviaka a vysoku! Keby som si mal vybrat 7micku tak by som pokracoval podla hore uvedeneho poradia!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19840 od belson
Odpoveď od belson na tému univerzálny kaliber
Štefan (cimbalik): Ten kaliber je síce odvodený od úspešnej tristoosmičky (308 Win), ale neverím, žeby trocha odlišný tvar nábojnice mal znamenať nejaké odlišné parametre od klasického kalibru 7x57, ktorý má len asi o 3,5% väčší objem nábojnice. Ale zase rozdiel v hlavni (6 drážok namiesto 4 a nejaké tie stotiny mm tesnejší vývrt) môže niečo znamenať. Americký Štefan by sa mohol vyjadriť, že či nejaký praktický rozdiel medzi tými dvoma kalibrami badá. Ale ďakujem za dobrú inšpiráciu, pre stavbu najbližšej sedmičky (asi 7x65R) budem od Walthera objednávať hlaveň na 7mm-08Rem.....
<br/>
<br/>Téma je síce o kalibri, ale ešte niečo o strelách:
<br/>Vo všeobecnosti je známe, že strely typu HP BT (torpédový tvar s dutinkou) sú určené na športovú terčovú streľbu (long range, benchrest) a že na poľovanie nie sú vhodné kvôli svojmu rýchlemu rozkladu. Tak to hlásajú aj ich výrobcovia. Už som kedysi popisoval na inom diskusnom fóre svoju vynikajúcu dvojnásobnú skúsenosť so strelou Lapua Scenar, išlo viac-menej o experiment z neznalosti. Jelenica (230m) vošla pár krokov do porastu, odkiaľ sa len vykotúľala (bolo to v horskom svahu), jeleň (30m) odišiel na nejakých 20m. V obidvoch prípadoch bolo treba hľadať vstrel, na výstrelnej strane nebolo nič a vovnútri doslova kaša. Keď som z protiľahlej steny hrudnej dutiny vyberal drobné úlomky strely, môj záver bol ten, že nikdy viac. Že to dobre dopadlo som pripisoval tomu, že strela penetrovala pomedzi rebrá, ale keby narazila na kosť, ostalo by len pri povrchovom zranení a viac by som ten kus nemusel vidieť. Dnes som si prečítal v najnovšom časopise Handloader, že známy publicista J. Barsness propaguje Bergerovskú strelu VLD (ktorú poznajú azda všetci súťažní strelci) na lovecké účely. Čítanie je to zaujímavé a najmä sú zaujímavé výsledky zo špeciálne zameraného poľovného pobytu na Novom Zélande (spolu aj so starým pánom Bergerom). Ulovili tam 30 ks zveri (prevažne tie ich dive kozy, údajne veľmi tvrdé na ranu) zo vzdialeností cca 20 až 500m. Spolu s výsledkami hlásenými od členov NAHC klubu (North American Hunting Club) ulovených bolo skoro 200 ks zveri s váhou cca 20 až 200kg z rôznych vzdialeností a každá penetrovala! Barsness popisuje aj penetráciu cez lopatky, aj ulovenie danielky ranou na hlavu (vstrel do lebky, vonku nič).
<br/>No, vyzerá to, že napriek niekdajšiemu vyslovenému „nikdy viac“ nájdem odvahu si to skúsiť ešte raz (možno s nejakou sedmičkou)..... Marketing je marketing (najmä ten americký je obzvlášť agresívny), ale neverím, žeby si napriek poľovníckemu výletu na Nový Zéland hradenému firmou Berger mohol autor veľmi vymýšľať. Článok sa dá prečítať aj na:
<br/>www.riflemagazine.com/magazine/PDF/hl248partial.pdf

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19841 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému univerzálny kaliber
Ahoj,B.
<br/>
<br/>Znamy z CZ poluje so strelami Berger VLD 210grs. v kalibri 300WM.Samozrejme vlastna laboracia,lieta mu to myslim Vo=840m/s (nie so si na 100% isty).Pozri sa na forum lovectvi.wz.cz ,popisuje tam skusenosti a su tam aj nejake foto.
<br/>
<br/>Ja teraz cakam Bergery VLD 190grs.,ale tak v kutiku duse uvazujem,ci som nemal zobrat aj ja 210grs.,mam totiz radsej tazsie strely.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19842 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému univerzálny kaliber
Ja by som na tvojom mieste mozno (cisto moj nazor) skusil .338 Federal. Nabojnica tiez z .308W,ale mne sa paci vacsi priemer a hmotnost striel voci 7mm-08,a samozrejme aj rychlosti su velmi slusne.S takym 13,6g Noslerom Partition,alebo 11,7g Noslerom Accubond, oba od Federalu je to zaujimava alternativa k 8x57JS.Aj ked samozrejme v nasich koncinach asi o nu velmi nezavadis,ale to plati aj pre 7mm-O8.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19845 od belson
Odpoveď od belson na tému univerzálny kaliber
Igor, toho Federala 338 nemám až tak prelúskaného, ale pri svojom objeme nábojnice to môže dobre vrhať strely tak 180 až 200grs, čo sa mi zdá na ten priemer strely dosť málo (nižšie balistické koeficienty a prierezové hustoty). So strelami ťažšími než 200 grs by som očakával dobré výsledky len na menšie vzdialenosti. Ale to je len také teoretizovanie, ako vravievali marxisti, prax je verifikátorom pravdy (a mali pravdu, potvrdilo sa im to) ..... :D
<br/>Asi vieš, že tiež sú mi sympatickejšie strely s väčšou hmotnosťou. S tou 338-06, ktorú som si postavil, som pár kusov ulovil, ale zdá sa mi zase na naše pomery trocha prisilná. Chcelo by to niečo medzi ňou a Federalom. A tak uvažujem o prehlavnení svojej Govižky 45-70 na 33Winchester. Historicky je to síce poslabší kaliber, ale je okrajová a objem nábojnice je kdesi medzi spomínanými dvoma, takže nevidím problém ju trocha &quot;nadupať&quot; a dostať do intervalu medzi 338-06 a 338 Federal. Aj keď v súvislosti s tými bergerovskými VLD-čkami by nebolo od veci vyskúšať skúsiť nejakú 180 grainovú sedmičku (prierezovka 0,319 a BC takmer 0,7!). Len toho času keby bolo viac.....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19846 od belson
Odpoveď od belson na tému univerzálny kaliber
...vyskúšať skúsiť... čitateľ si dosadí podľa vlastného gusta... ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.121 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 113 návštevníkov a žiadni členovia on-line