univerzálny kaliber

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19927 od belson
Odpoveď od belson na tému univerzálny kaliber
Ešte k tomu skracovaniu hlavne: Udáva sa, že pri skracovaní hlavne v rozmedzí 24" a 20" (t.j. medzi 60 a 50cm) klesá úsťová rýchlosť v rozsahu 3 až 4m/s na 1cm dåžky, t.j. v prípade tvojho rozdielu v dåžke 5,5 cm pôjde najviac o takých 25m/s. Pri strele 180 grs (11,66g) a úsťovej rýchlosti 790m/s (strelivo 338 Federal) sa zmenší úsťová energia z nejakých 3640J na 3413J, t.j. o niečo málo cez 6%, čo by som okašľal. Ale pri skracovaní hlavne pod 50cm je ten pokles rýchlosti väčší.
<br/>
<br/>Čo sa týka antikorového materiálu hlavne, taktiež uvažujem, že si jednu takú postavím. Kto netrávi v sezóne niekoľko dní v horských podmienkach a nepoľuje v každom počasí bez návratu každý večer do mamininej teplej postele, nevie o čom je reč a pri pomyslení na nehrdzavejúce materiály ho chytajú zimomriavky ako ľudí pred stáročiami z každého nového technického výdobytku. Poznám puškára, ktorý bruníruje zbrane partii solventnejších poľovníkov po každom ich návrate zo zahraničných poľovačiek.
<br/>Z toho plastu však trocha naskakujú zimomriavky aj mne...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19928 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému univerzálny kaliber
Súhlasím s Jankom,tiež by som sa pri takomto zadaní priklonil k .338 Federal.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19929 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému univerzálny kaliber
Asi si este nevidel kvalitnu plastovu pazbu-tak isto aj viaceri!
<br/>:D:D:D!
<br/> Pozri si na jednu v mojej galerii-prve foto v spodno rade-Lovenie!;););)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19930 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému univerzálny kaliber
... #5399...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19933 od cimbalik
Odpoveď od cimbalik na tému univerzálny kaliber
Tú 85-ku robia aj laminát, vlastnosti to vraj oproti drevu má neporovnateľne lepšie a už to vyzerá celkom dobre a za príplatok robia aj beddingovanú hlaveň. Tá .338 Federal sa mi celkom pozdáva a keby začali severania robiť do toho aj strelivo, aj by som to bral. www.detex.cz/img/rifle/sako85hunterlaminatedstainless_2_big.jpg [/]www.detex.cz/img/rifle/sako85hunterlaminatedstainless_2_big.jpg

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19935 od lcerny
Odpoveď od lcerny na tému univerzálny kaliber
all:kto mi prebije naboje do 223 asi 60 ks? neviete co je so strankou 1.sl. int. predaj zbrani? kde najdem fungujucu internetovu inzerciu SK? poradte

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19943 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému univerzálny kaliber
ále, samozrejme videl, pouzival ... a ci tam u Vas alebo na IWA, alebo neviem kde, vsetky boli, su a budu hnusne a bez ducha (o praktickej stranke veci nediskutujem). Ale mna neber za bernu mincu, ja som trocha postihnuty - pozri moju galerku, na dokumentaciu som tam nahral moj prave zrestaurovany najmilsi kusok:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19949 od LEON
Odpoveď od LEON na tému univerzálny kaliber
Martin je to nádhera ale je to pouze na dvě věci na koukáni a na chytáni prachu v regálu:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19952 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému univerzálny kaliber
Martin videl som, ty si sa asi vsak na moju nepozrel, lebo nevies o com kecas! Leon ma pravdu! :D:D:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19964 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému univerzálny kaliber
No dovol, bol som s nou 2x vonku, niekolko ran do terca a kohut. A zhananie nabojov a cistenie hlavni po ciernom prachu ma tiez svoje caro ...:-p

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19965 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému univerzálny kaliber
Leon ma naozaj pravdu, ale v tejto konkretnej zalezitosti sa my dvaja nikdy nezhodneme.:) V roku 2006 som svojho najsilnejisieho diviaka a svojho jelena ulovil zakazkovym gulobrokom Merkel z 1925 gulou 6,5x58R;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20040 od Bubi
Odpoveď od Bubi na tému univerzálny kaliber
Mas pravdu.Kvalitny plast je super vec.Prejde ti to traktor a pohoda.8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20052 od Poacher
Odpoveď od Poacher na tému univerzálny kaliber
Keď sme pri tom nereze a klasickej uhlíkovej oceli, ako je to s životnosťou hlavne? Myslím tým, odolnosťou proti vystrieľaniu. Viem, že v nožiarstve disponujú hrdzavejúce ocele lepšími vlastnosťami, ako nerez, okrem korózie samozrejme. Ale neviem, aké vlastnosti majú pri hlavňovine. Možno štefan49 by vedel poradiť. Predsa amíci, tí už majú nejaký ten nerez za sebou.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20057 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému univerzálny kaliber
Urcite Ti da vycerpavajucu odpoved Belson, len v skratke. Zivotnostou, presnostou, ... uz klasiku i predstihuju. Problem je vysoky obsah chromu a niklu, ktore sposobuju problemy so spracovanim (kujnost, trieskove obrabanie, brusenie, ...). Vyrobcovia musia investovat do novych technologii, alebo minimalne do inych typov nastrojov a to stoji korunky. Kde je pre tieto veci primerany trh, tam sa aj investuje do vyskumu, no v europe je nastastie este velke percento vyznavacov tradicnych hodnot (spiatocnikov ako ja):-p Skandinavsky trh to zatial nespasi, no ked zacnu masovo prezbrojovat rusky polovnici ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20066 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému univerzálny kaliber
Nejedna sa tu len o klasicku nerezovu ocel, ale liatinu, ktora obsahuje ine kovy, takze problemy s nicenim vyvrtu su v podstate mensie nez v uhlokovej oceli!;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20067 od Poacher
Odpoveď od Poacher na tému univerzálny kaliber
Dík, takže podľa toho čo píšeš, by mala byť životnosť nerezovej hlavne vyššia?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20072 od belson
Odpoveď od belson na tému univerzálny kaliber
Ak by si mal kupovať zbraň s antikorovou hlavňou len kvôli životnosti a nie si súťažný strelec, ktorý vypáli tisíc nábojov ročne, škoda na benzín.
<br/>
<br/>V Českej zbrojovke sa za mieru opotrebenia hlavne pokladá zväčšenie priemeru vývrtu o 0,05mm a tomu vraj zodpovedá približne 10000 výstrelov (ak si nefandia a ak aj áno, veľmi ďaleko to od toho nebude). Bežný poľovník nevystrelí taký počet za celý produktívny život. Samozrejmým predpokladom je správna údržba zbrane (mám na mysli čistenie a konzerváciu). Hlavnou prednosťou antikorovej hlavne je odolnosť voči korózii vplyvom poveternostných podmienok. Podstatné zníženie nárokov na údržbu to však neznamená, lebo splodiny horenia a otery striel vo vývrte treba čistiť rovnako ako u &quot;bežnej&quot; hlavňoviny. Ďalšou prednosťou je odolnosť voči výšľahu, vraj neskôr dochádza k erózii prechodového kužeľa za nábojovou komorou. Lilja (americký výrobca prominentných hlavní) tvrdí, že dokáže lepšie (dohladšia) lapovať vývrty antikorové ako bežné (obvykle chróm-molybdénové).
<br/>
<br/>Aby nedochádzalo k nedorozumeniam, uveďme ešte na pravú mieru terminológiu (ani sa nikoho nemienim dotknúť a ani sám nie som metalurg):
<br/>Nejedná sa o žiadne liatiny ani uhlíkaté ocele (tie sa používali v počiatkoch - s obsahom asi 0,3% uhlíka), ale ocele legované prísadami v prípade bežnej hlavňoviny chrómom a molybdénom (ale často aj mangánom a vanádiom), v druhom prípade hlavne chrómom a niklom a tie obsahuje každá &quot;nerezova ocel&quot;, líšia sa vzájomnými pomermi. Samozrejme, že antikorových ocelí je podľa obsahu legujúcich prvkov celý rad, ale v puškárskom priemysle sa to viac-menej ustálilo na &quot;Stainless Steel 416&quot; (u &quot;čiernych&quot; ocelí to je Cr-Mo oceľ 4140). Je to americké značenie, Lothar Walther má vlastné značenie, ešte by sa dalo v poznámkach zo školy vyhrabať české ČSN čísla, ale načo by to komu bolo?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20081 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému univerzálny kaliber
...nemam co prilozit bensonovi-zivotnost hlavne, ci uz klasickej ocele alebo nerezu zalezi velmi na mnozstva strelby, druh kalibra a naplne naboja, rychlostou strelby-zahrievanie resp. chladenie medzi strelami-aaaaaaaa, smozrejme na cisteni!:););)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20092 od Kwazovsky
Odpoveď od Kwazovsky na tému univerzálny kaliber
Súhlasím s tebou 308W je super a ani záver nemusíš ťahať tak dozadu ako pri 7x64 a ešte keď zmenia poľovný zákon tak 7,62x39 bude TOP.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20093 od Poacher
Odpoveď od Poacher na tému univerzálny kaliber
Jasné, že pri svojej potrebe za svoj život hlaveň nevystrieľam, ale zaujíma ma to. Inak dík za vyčerpávajúcu odpoveď.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.151 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 335 návštevníkov a žiadni členovia on-line