univerzálny kaliber

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19859 od johny
Odpoveď od johny na tému univerzálny kaliber
Belson ty sa vyznáš. Ako ovplyvní vlastnosti náboja keď zatlačíš strelu o 1,5 - 2 mm hlbšie? Kamoš mi zohnal prebíjané náboje do .45-70 gov, ale nedá sa mi zavrieť zbraň, jedine keď zatlačím strelu hlbšie ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19862 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému univerzálny kaliber
B. ti odpovie presnejsie (pretoze ma 45-70 nejaky den doma),ja len vseobecne,zvysia sa tlaky,stupne ustova rychlost.To vsetko v zavislosti od laboracie moze znamenat hocico od zmeny nastrelneho bodu az po poskodenie zbrane.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19863 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému univerzálny kaliber
Tu bergerovsku "balisticky zazracnu" sedmicku som mal v ruke,neskutocne dlha a stihla strela.Kamarat ju laduje do svojho specialu v 7mmSTW (Shooting Times Westerner).Ale na strelnicu dlhsiu ako sme zvyknuty (300m) sa este len chysta/me.Uvidime potom,ako prejavi bal. potencial.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19870 od belson
Odpoveď od belson na tému univerzálny kaliber
Vo všeobecnosti ti vlastne odpovedal lovec_1. Zmenšíš spaľovací priestor, zvýši sa počiatočný tlak, čo môže (ale nemusí - záleží od priebehu horenia) viesť k zvýšeniu úsťovej rýchlosti a tým k posunu stredného bodu zásahu alebo aj k zmene rozptylu (teoreticky aj k jeho zlepšeniu, ak návažka nebola vylaborovaná optimálne - sú na to laboračné postupy, aby malé zmeny vstupných parametrov neviedli k znateľnému zhoršeniu rozptylu). Všetko záleží od konkrétnych okolností. Keďže, ako naznačil lovec_1, je tu aj riziko vzniku nadmerných tlakov, treba uvažovať aj s týmto možným dopadom takejto zmeny (najmä sledovať tvar zápalky). Aj keď nejaký ten piatok vlastním ten kaliber, nič konkrétnejšie ti neviem povedať, aj keď sa to možno očakáva. Ja si pri prebíjaní osadzujem všetky strely tak, že pomocou špeciálneho prípravku si "nahmatám" pre daný druh strely doraz v ústí komory a odtiahnem ju o cca 0,5 až 0,7 mm. Odmeriam si dåžku takého náboja a to je pre mňa to, čomu v manuáloch hovoria OAL (celková priemerná dåžka). Samozrejme, platí to len pre moju konkrétnu zbraň.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19871 od belson
Odpoveď od belson na tému univerzálny kaliber
Nepokladám balistiku za to najpodstatnejšie, ale aj tak je ten balistický koeficient zaujímavý. Vyššie číslo som videl snáď už len u 300 grainovej Sierry MatchKing v kalibri 0,338". Barsness v tom článku píše, že mal 30-06 nastrelenú so 185 grainovou strelou VLD na 200 yardov + 2" a že na 450 yardov mu to padalo o - 2". Napíš potom, že aké to bolo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19886 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému univerzálny kaliber
Belson....Americký Štefan by sa mohol vyjadriť, že či nejaký praktický rozdiel medzi tými dvoma kalibrami badá....
<br/>
<br/>Pre prakticke pouzitia tu nevidim ziadny rozdiel vo vykone! Z teoretickeho hladiska by sa dalo o tom trochu kecat a roztahovat temu-to uz necham na inych!;, avsak som sa drzal len cimbalikovej otazky, kde dufam som mu dal dostatocnu odpoved!!!
<br/>
<br/>P.S. Neviem ako ste sa dostali k porovnaniu do konca az do .338 Federal-nejak tu nevidim ziadnu suvistlivost s cimbalikovou otazkou!;/;/;/::D:D:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19891 od belson
Odpoveď od belson na tému univerzálny kaliber
Štefan relax ..... v päťriadkovom príspevku je šesť výkričníkov priveľa. Tvoja odpoveď Cimbalikovi bola samozrejme OK 8-L
<br/>
<br/>P.S. Súvis s Cimbalikovou otázkou má 338 Federal takú, že so 7mm-08 Rem. sú vlastné sestry, lebo majú spoločnú matku, ktorou je nábojnica 308 Win. A nemyslím, žeby tu niekto túžil po cenzorovi na usmerňovanie diskusie.....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19892 od Robitusin
Odpoveď od Robitusin na tému univerzálny kaliber
no to tu čítam samé magoriny,a dačo do gumapušky nejaký chytrák neprebíja nič,nejaká novinka na trhu by sa nenašla?8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19893 od belson
Odpoveď od belson na tému univerzálny kaliber
Musí byť asi dosť náročné magoriny aj čítať aj ich písať. Doporučil by som zostať len pri tom čítaní.....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19897 od Robitusin
Odpoveď od Robitusin na tému univerzálny kaliber
pssssst,asi som brnkol na tú správnu strunku,psst...8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19910 od cimbalik
Odpoveď od cimbalik na tému univerzálny kaliber
Ahoj Jano, takýchto nespokojencov, ktorým zaťažko padne čo i len skonzumovať to, čo druhý si naštudujú, sme zažili aj na inom fóre, všakže. Ale nevadí.
<br/>Späť k téme. Tá 7mm-08Rem. ma upútala preto, lebo ju ponúkajú v Sako Finnlight a nakoľko ja zbožňujem kratučké zbrane a pri mojej aktívnej kynológii sú aj veľmi praktické, tak poškuľujem po nej. Teraz, hlavne ako som prešiel na 10,1g Oryx, je mojou hlavnou zbraňou pri individuálnej poľovačke CZ FS 550 v 6,5x55SE, ale so psami sa mi to vidí predsa len veľmi citlivé na prekážky. Tam nosím buď kratučkú Remington Seven v .308W, alebo Marlin Win30-30. Uvažujem o nahradení všetkých troch práve tým Finnlightom. Tikku aj Sako som mal možnosť celý týždeň v typickom škandinávskom počasí obdivovať v prevedení nerez/plast, keď my s priateľom sme museli každý večer naše, a to podotýkam kvalitne, brunírované zbrane čistiť, kým oni sa svojich ani nedotkli. Vami odporúčanú .338 Federal ponúkajú len v novej 85-kovej rade a tá je už o 5,5 cm dlhšia, čo je pri týchto krátkych zbraniach predsa len dosť. Takže mi ostáva buď ústupok v dåžke, alebo ostať pri mojej obľúbenej .308W, ktorá mi už vyše 25 rokov nikdy nesmie chýbať v skrini!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19911 od cimbalik
Odpoveď od cimbalik na tému univerzálny kaliber
Ahoj Jano, takýchto nespokojencov, ktorým zaťažko padne čo i len skonzumovať to, čo druhý si naštudujú, sme zažili aj na inom fóre, všakže. Ale nevadí.
<br/>Späť k téme. Tá 7mm-08Rem. ma upútala preto, lebo ju ponúkajú v Sako Finnlight a nakoľko ja zbožňujem kratučké zbrane a pri mojej aktívnej kynológii sú aj veľmi praktické, tak poškuľujem po nej. Teraz, hlavne ako som prešiel na 10,1g Oryx, je mojou hlavnou zbraňou pri individuálnej poľovačke CZ FS 550 v 6,5x55SE, ale so psami sa mi to vidí predsa len veľmi citlivé na prekážky. Tam nosím buď kratučkú Remington Seven v .308W, alebo Marlin Win30-30. Uvažujem o nahradení všetkých troch práve tým Finnlightom. Tikku aj Sako som mal možnosť celý týždeň v typickom škandinávskom počasí obdivovať v prevedení nerez/plast, keď my s priateľom sme museli každý večer naše, a to podotýkam kvalitne, brunírované zbrane čistiť, kým oni sa svojich ani nedotkli. Vami odporúčanú .338 Federal ponúkajú len v novej 85-kovej rade a tá je už o 5,5 cm dlhšia, čo je pri týchto krátkych zbraniach predsa len dosť. Takže mi ostáva buď ústupok v dåžke, alebo ostať pri mojej obľúbenej .308W, ktorá mi už vyše 25 rokov nikdy nesmie chýbať v skrini!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19912 od cimbalik
Odpoveď od cimbalik na tému univerzálny kaliber
Ahoj Jano, takýchto nespokojencov, ktorým zaťažko padne čo i len skonzumovať to, čo druhý si naštudujú, sme zažili aj na inom fóre, všakže. Ale nevadí.
<br/>Späť k téme. Tá 7mm-08Rem. ma upútala preto, lebo ju ponúkajú v Sako Finnlight a nakoľko ja zbožňujem kratučké zbrane a pri mojej aktívnej kynológii sú aj veľmi praktické, tak poškuľujem po nej. Teraz, hlavne ako som prešiel na 10,1g Oryx, je mojou hlavnou zbraňou pri individuálnej poľovačke CZ FS 550 v 6,5x55SE, ale so psami sa mi to vidí predsa len veľmi citlivé na prekážky. Tam nosím buď kratučkú Remington Seven v .308W, alebo Marlin Win30-30. Uvažujem o nahradení všetkých troch práve tým Finnlightom. Tikku aj Sako som mal možnosť celý týždeň v typickom škandinávskom počasí obdivovať v prevedení nerez/plast, keď my s priateľom sme museli každý večer naše, a to podotýkam kvalitne, brunírované zbrane čistiť, kým oni sa svojich ani nedotkli. Vami odporúčanú .338 Federal ponúkajú len v novej 85-kovej rade a tá je už o 5,5 cm dlhšia, čo je pri týchto krátkych zbraniach predsa len dosť. Takže mi ostáva buď ústupok v dåžke, alebo ostať pri mojej obľúbenej .308W, ktorá mi už vyše 25 rokov nikdy nesmie chýbať v skrini!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19913 od cimbalik
Odpoveď od cimbalik na tému univerzálny kaliber
Ahoj Jano, takýchto nespokojencov, ktorým zaťažko padne čo i len skonzumovať to, čo druhý si naštudujú, sme zažili aj na inom fóre, všakže. Ale nevadí.
<br/>Späť k téme. Tá 7mm-08Rem. ma upútala preto, lebo ju ponúkajú v Sako Finnlight a nakoľko ja zbožňujem kratučké zbrane a pri mojej aktívnej kynológii sú aj veľmi praktické, tak poškuľujem po nej. Teraz, hlavne ako som prešiel na 10,1g Oryx, je mojou hlavnou zbraňou pri individuálnej poľovačke CZ FS 550 v 6,5x55SE, ale so psami sa mi to vidí predsa len veľmi citlivé na prekážky. Tam nosím buď kratučkú Remington Seven v .308W, alebo Marlin Win30-30. Uvažujem o nahradení všetkých troch práve tým Finnlightom. Tikku aj Sako som mal možnosť celý týždeň v typickom škandinávskom počasí obdivovať v prevedení nerez/plast, keď my s priateľom sme museli každý večer naše, a to podotýkam kvalitne, brunírované zbrane čistiť, kým oni sa svojich ani nedotkli. Vami odporúčanú .338 Federal ponúkajú len v novej 85-kovej rade a tá je už o 5,5 cm dlhšia, čo je pri týchto krátkych zbraniach predsa len dosť. Takže mi ostáva buď ústupok v dåžke, alebo ostať pri mojej obľúbenej .308W, ktorá mi už vyše 25 rokov nikdy nesmie chýbať v skrini!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19920 od cimbalik
Odpoveď od cimbalik na tému univerzálny kaliber
Prepáčte, nie že by som to bol chcel tak veľmi zdôrazňovať, ale dačo zahaprovalo buď u mňa alebo na doméne.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19921 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému univerzálny kaliber
Cimbalik , tak ze preorientovana otazka!
<br/>Ak sa ti jedna o nerez-plast kombinaciu to je zase o niecom inom:D
<br/>
<br/>Ano, podla mna 7mm-08 by bola vyhodnejsia do hustiny nez 6.5x55, a .308 asi aj lepsia! .338 cal. vcitane .338 federal asi lahko nenajdes s kratkou klavnou-jedine urobit na objednavku alebo skratit-avsak nezabudni ze akonahle skratis hlaven pod cca 60cm stratis pomerne dost na balistickom vykone zbrane, takze stojis zase pri kratsich vzdialenostiach pri strelbe!
<br/>
<br/>Podla mna by bolo jednoduchsie naozaj len podrzat tu .308, no ale zase ked sa na tom pozastavim polovnik nikdy nema dost zeleza v skryni, tak potom preco nie obydva kalibre-jeden do pekneho pocasia a jeden do dazdu!?:D:D:D;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19923 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému univerzálny kaliber
viem, ze je to prakticke, ale nerez/plast pod Polanou - brr:(

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19924 od cimbalik
Odpoveď od cimbalik na tému univerzálny kaliber
Kým som neabsolvoval tú spomínanú októbrovú poľovačku vo švédskej Dalarne, tak som bol aj ja toho názoru. Teraz už nie. Časy sa menie, materiály sa zdokonaľujú, prečo by sme nemali preberať aj my to čo je dobré.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19925 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému univerzálny kaliber
mas pravdu, no aj tak je to hnusne, nema to ducha ..... uz som v tom videl i ferlassku jednoranovu zlamovacku s osemhrannou hlavnou, SEM montaz i puskohlad vsetko matny nerez, no proste sodoma-gomora:{

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19926 od belson
Odpoveď od belson na tému univerzálny kaliber
Ak som správne pochopil tvoje nároky na zbraň, ja by som rozhodne uprednostnil 338 Federal pred 7mm-08 Rem. Ak ti vadí dåžka hlavne, hociktorý puškár ti ju skráti, stačí dobre opracovať ústie hlavne. So strelami 180 až 200 grs (dokonca aj s 215grs) to má veľmi slušné rýchlosti na to, aby si na vzdialenosti, ktoré sú v našich zemepisnych dåžkach pokladané za poľovnícke, mohol nejakých pár desiatok úsťovej rýchlosti oželieť. Do pohonu s tvojimi miláčikmi môžeš nalaborovať ťažšie strely (225grs alebo by som skúsil aj 250grs) s nižšími rýchlosťami a to je iná káva, čo sa týka necitlivosti na drobné prekážky.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.083 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 371 návštevníkov a žiadni členovia on-line