slovenský kopov

pred 13 rokmi 6 mesiacmi #56429 od sveto2
Odpoveď od sveto2 na tému slovenský kopov
Dobrý deň. Obraciam sa na vás s prosbou o radu. Koncom júna som kúpil dve sučky SK. Sučky sú neustále spolu, ale po čase sa mi sa mi zdalo že jedna slabšie reaguje na zvuk. Bol som s ňou u dvoch rôznych veterinárov a obaja mi povedali že je hluchá, vrodená vada. Ozval som sa chovateľovi že mám takýto problém a on mi na to že pozisťuje čo sa dá robiť a že sa mi ozve. Ubehlo už vyše mesiaca a chovateľ sa stále neozýva. Poraďte mi čo mám robiť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 6 mesiacmi #56430 od matulkoh
Odpoveď od matulkoh na tému slovenský kopov
chod za nim suku mu vrat a ziadaj peniaze spat plus to co si do nej vrazil. chovatel dufa, ze to nejako prejde. ak bude neochotny tak sa obrat na sud a urob mu reklamu po internete.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 6 mesiacmi #56433 od stanoM
Odpoveď od stanoM na tému slovenský kopov
nesprav zo seba hlupaka tahanim po sudoch,ale dohodni sa s nim,aby ti dal nahradne šteňa.myslim,že je to lepši napad ako ho hned davat na sud.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 6 mesiacmi #56435 od pito
Odpoveď od pito na tému slovenský kopov
Je to vec každého chovateľa aké si robí meno. Pokiaľ si ty nič nezavinil a je to genetická vada tak sa čudujem chovateľovi prečo ti rovno nevráti peniaze a čaká. Na súd by som nešiel myslím , že chovateľ ak je súdny človek a má záujem o kvalitný chov tak to zváži a bude akceptovať vrátenie financií.
<br/>Aj tak by ma zaujímala chovná stanica , nie konkrétne chovateľ ,ale jedince po ktorých sa nesie táto dedičná vada.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 6 mesiacmi #56530 od Miroslav21
Odpoveď od Miroslav21 na tému slovenský kopov
Dobrý večer...Rád by som sa opýtal či by mi niekto vedel poradiť o tom že kedy asi od akého mesiaca chytá inštinkt šťeňa Slovenského Kopova myslím s poľovného hľadiska.
<br/>Rád by som bol keby sa mi niekto na toto ozval.
<br/>Ďakujem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 5 mesiacmi #56682 od ekopecto
Odpoveď od ekopecto na tému slovenský kopov
dobry den pani dnes som bol na farbiarskych skuskach duricov ktore sa nam (cipka lesny chor a ja ) podarolo aj spravit v prvej cene s bodovim hodnotanim 74 bodov .:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 5 mesiacmi #56685 od lanus
Odpoveď od lanus na tému slovenský kopov
K úspešnému vykonaniu skúšky gratulujem ;nezabudni náležite odmeniť aj Cipku !:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 5 mesiacmi #56695 od ekopecto
Odpoveď od ekopecto na tému slovenský kopov
nemaj strach bola vychvalena :D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 5 mesiacmi #56904 od ekopecto
Odpoveď od ekopecto na tému slovenský kopov
nazdar pani kopoviari mam prozbu ako naucit psika na strielanie rady a postrehy dik

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 4 mesiacmi #57404 od Lovec00
Odpoveď od Lovec00 na tému slovenský kopov
Zdravím Miroslav,ja by som tiež privítal podobnú radu,lebo ja mám 4 mesačného kopovika a nerád by som niečo unáhlil. Beriem ho často vonku,chytá sa aj na stope.Chcem s ním ísť aspoň k diviačej oborke,ale najprv by som privítal nejakú radu od skúsených kopoviarov. Dúfam že sa niekto najde,kto poradí.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 4 mesiacmi #57406 od dusanlegin
Odpoveď od dusanlegin na tému slovenský kopov
Ja som zobral svoju suku na strelnicu keď boli kontrólne streľby. Pokiaľ som sa dostal na rad, motal som sa po areáli, nachoval ju a hodne chválil. Kým som si splnil položky, streľba jej už vôbec nevadila.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 2 mesiacmi #58094 od silvopastva
Odpoveď od silvopastva na tému slovenský kopov
Spomienka na Andreja Renču.
<br/> 26.januára 1911 sa v Železnej Breznici narodil Andrej Renčo. Od jeho narodenia uplynulo 100 rokov a dovoľte nám, aby sme si ho pri tejto príležitosti pripomenuli. Mnoho súčasných poľovníkov a hlavne kynológov si ho dodnes pamätá z rôznych výstav, skúšok, prednášok, alebo iba z obyčajných poľovačiek.
<br/> Hlavne mladej poľovníckej generácii by sme chceli predstaviť tohto priekopníka organizovanej kynológie na Slovensku. Kto vlastne Andrej Renčo bol ?
<br/> Narodil sa síce v Železnej Breznici pri Zvolene, ale vyrastal v malom mestečku Kláštor pod Znievom, kde absolvoval gymnázium. Po jeho skončení začal pracovať ako notársky pomocník a neskôr po absolvovaní kvalifikačného štúdia ako notár. Pôsobil v Čirči, Terchovej, Turanoch a pred vojnou nastúpil na notariát do Zákamenného na hornej Orave. Tu sa mohol začať popri svojej práci venovať svojej veľkej láske poľovníctvu a hlavne psíčkárstvu. Bolo to však počas druhej svetovej vojny a podmienky pre to boli naozaj nepriaznivé .Po skončení vojny bol preložený na južné Slovensko do Rimavskej Seči, kde pracoval ako notár až do februára 1948...Tu pokračoval v kynologickej činnosti v oblasti stavačov. Vychádzalo to z toho, že na južnom Slovensku v tom čase žila iba malá zver -zajace, pár bažantov a jarabice. Úzko spolupracoval so skúsenými kynológmi z Čiech. Jedným z nich bol jeho blízky priateľ Richard Knoll. Neskôr nastúpil na bývalý Krajský národný výbor do Banskej Bystrice ako vodohospodár a vode ostal verný až do dôchodku.
<br/> V Banskej Bystrici sa Andrej Renčo venoval hlavne skvalitneniu chovu poľovných psov a v roku 1953 založil prvú chovateľskú stanicu poľovných psov „ Z Karpát“, kde sústredil najlepší chovný materiál, ktorý v tom čase na Slovensku bol. Z plemien tam bol zastúpený slovenský kopov, bavorský farbiar, nemecký krátkosrstý stavač, írsky terier, český fúzok a neskôr aj iné poľovné plemená. Štence z tejto stanice sa neskôr stali základným materiálom pre rozvoj organizovanej kynológie na Slovensku.
<br/> Najväčším prínosom pre slovenskú kynológiu bola však jeho organizačná a výchovná práca. Prvým významným krokom v tejto oblasti bolo zorganizovanie prvej prehliadky slovenských kopovov v Banskej Bystrici 12. a 13. Septembra 1936, kde spolu s nestorom slovenskej kynológie Kolomanom Slimákom a ďalšími skúsenými chovateľmi boli vybraté vhodné typy pre ďalší kontrolovaný chov kopova. V päťdesiatich rokoch začali vznikať chovateľské kluby a jedným z nich bol klub chovateľov duričov a Andrej Renčo bol jeho prvým predsedom. Významnou mierou sa pričinil o uznanie slovenského kopova ako nášho národného plemena v Medzinárodnej kynologickej organizácii FCI a slovenský kopov bol uznaný v roku 1963.
<br/> Okrem organizačnj práce sa venoval aj výchove našich kynológov , prednášal, písal odborné články , napísal scenár k dokumentárnemu filmu „Duriče“ a v roku 1977 vyšla jeho publikácia „Duriče“.Táto kniha vyšla aj v ruskom preklade v bývalom Sovietskom zväze.
<br/> Mnoho chovateľov si Andreja Renču pamätá ako skúseného rozhodcu z výstav a skúšok z výkonu na Slovensku aj v zahraničí. Bol autorom prvého skúšobného poriadku pre skúšky duričov, ktorý s malými úpravami platí dodnes.
<br/> Andrej Renčo mal vzácny dar peknou slovenčinou vyrozprávať svoje zážitky s kopovmi v poviedkach, ktoré vyšli po jeho smrti v publikácii Kopoviarske reminiscencie.
<br/> Bol to dobrý človek,mal rád ľudí a ľudia mali radi jeho. Podstatnú časť svojej nemalej životnej energie venoval poľovným psom a všetkému, čo s nimi súviselo. Zaslúži si, aby sme si pri stom výročí jeho narodenia na neho spomenuli. Zomrel 10 februára 1989.
<br/>
<br/>výbor klubu Slovenského kopova

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 7 mesiacmi #60280 od cimbalik
Odpoveď od cimbalik na tému slovenský kopov
Všetkých chovateľov a cvičiteľov slovenského kopova pozývame na Klubové PF KSK.
<br/>
<br/> O b v o d n á p o ľ o v n í c k a  k o m o r a, K l u b s l o v e n s k é h o  k o p o v a
<br/>Pršianska 4, 97405 Banská Bystrica
<br/>
<br/> Ružomberok 5.9.2011
<br/>Obvodná poľovnícka komora, Klub slovenského kopova v spolupráci PS Lúčky, usporiada dňa 15.10.2011 ( sobota ).
<br/>
<br/>KLUBOVĚ FARBIARSKE SKÚŠKY - PF
<br/>
<br/>Organizačný výbor :
<br/>Riaditeľ : Ľubomír Renčo
<br/>Správca : Ing. Emil Hládek
<br/>Tajomník : Silvester Pastva
<br/>Hospodár : Milan Kovalčík
<br/>Veterinárna služba : MVDr. Milan Andrejčák
<br/>Rozhodcovia : deleguje KR - SPZ
<br/>Technická služba : členovia KSK, členovia PS Lúčky
<br/>
<br/>Program :
<br/>7.30 - 8.00 hod. - prezentácia a veterinárna prehliadka
<br/>8.00 - 8.15 hod. - zahájenie skúšok
<br/>
<br/>Miesto skúšok :
<br/>lokalita Jastrabá a okolie
<br/>
<br/>Uzávierka prihlášok :
<br/>do 23.9.2011
<br/>Veterinárne predpisy :
<br/>1.) Vodič psa predloží platné veterinárne osvedčenie, v ktorom bude potvrdené, že je klinicky
<br/> zdravé a nachádza sa v predpokladanej imunite proti besnote, psinke, hepatíde a že
<br/> pochádza z prostredia prostého nebezpečných nákaz prenosných na mäsožravcov.
<br/>2.) Osvedčenie nesmie byť staršie ako 5 dní.
<br/>
<br/>Skúšobný poplatok :
<br/>Za každého prihláseného psa musí byť zaplatený skúšobný poplatok 25.-€, pri prezentácii,
<br/>pred nástupom na skúšky PF.
<br/>
<br/>Pokyny pre vodičov :
<br/>Zraz účastníkov je na chate Suchá v začiatku Lúčanskej doliny po ľavej strane. Vodič musí byť poľovnícky ustrojený a mať so sebou zbraň, náboje, farbiarsky remeň. Pri prezentácii predloží preukaz pôvodu, veterinárny preukaz, ústrižok o zaplatení poplatku na skúšky. Vodič zodpovedá za škody spôsobené jeho psom. Skúša sa podľa platného skúšobného poriadku pre PF.
<br/>
<br/>
<br/>
<br/>
<br/> Predseda KSK Výcvikár KSK
<br/> Ľubomír Renčo Ing. Emil Hládek
<br/>
<br/>
<br/>Prihlásiť sa môžete u výcvikára Ing. Emila Hladeka na č.t. 0905524249.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 7 mesiacmi #60281 od cimbalik
Odpoveď od cimbalik na tému slovenský kopov
Všetkých chovateľov a cvičiteľov slovenského kopova pozývame na Klubové SD KSK.
<br/>
<br/>O b v o d n á p o ľ o v n í c k a  k o m o r a , K l u b s l o v e n s k é h o  k o p o v a
<br/>Pršianska 4, 974 05 Banská Bystrica
<br/>
<br/> Kysucké Nové mesto 5.9.2011
<br/>
<br/>Obvodná poľovnícka komora, Klub slovenského kopova v spolupráci s PZ Šerkov
<br/>usporiada dňa
<br/>22. a  23 .10.2011
<br/>
<br/>SKÚŠKY DURIČOV KSK - SD
<br/>
<br/>Organizačný výbor :
<br/>Riaditeľ : Ľubomír Renčo
<br/>Správca :Ing. Emil Hládek
<br/>Tajomník : Silvester Pastva
<br/>Hospodár : Milan Kovalčík
<br/>Veterinárna služba : deleguje KVa PS
<br/>Rozhodcovia : deleguje KR - SPZ
<br/>Technická služba : členovia KSK a PZ Šerkov
<br/>
<br/>Program :
<br/>22.10.2011 - sobota
<br/>7.30 hod. - zraz účastníkov pri ubytovacom zariadení v Oščadnici.
<br/>7.45 - 8.00 hod. - veterinárna prehliadka, porada rozhodcov
<br/>8.00 - 8.15 hod. - otvorenie skúšok, žrebovanie poradia psov
<br/>8.15 hod. - odchod do revíru PZ Šerkov - skúšanie pri poľovačke na diviaky a
<br/> škodnú zver.
<br/>
<br/>23.10.2011 - nedeľa
<br/>8.00 hod. - zraz pri diviačej obôrke v PZ Šerkov, skúšanie ostatných disciplín
<br/>15.00 hod. - ukončenie a vyhodnotenie skúšok
<br/>
<br/>Miesto skúšok :
<br/>sobota - revír PZ Šerkov
<br/>nedeľa - revír PZ Šerkov
<br/>
<br/>Uzávierka prihlášok :
<br/>do 25.9.2011
<br/>
<br/>Skúšobný poplatok :
<br/>Za každého prihláseného psa musí byť zaplatený skúšobný poplatok 50.-€, pri prezentácii, pri nástupe na skúšky SD.
<br/>
<br/>Všeobecné ustanovenia a veterinárne predpisy :
<br/>- Vodič musí byť poľovnícky ustrojený a mať so sebou zbraň, náboje, farbiarsky remeň.
<br/>- Vodič pri prezentácii predloží preukaz pôvodu, veterinárny preukaz, ústrižok o zaplatení
<br/> poplatku na skúšky.
<br/>- Vodič zodpovedá za škody spôsobené jeho psom.
<br/>- Skúša sa podľa platného skúšobného poriadku pre SD.
<br/>- Vodič psa predloží platné veterinárne osvedčenie, v ktorom bude potvrdené, že je klinicky
<br/> zdravé a nachádza sa v predpokladanej imunite proti besnote, psinke, hepatitíde a že
<br/> pochádza z prostredia prostého nebezpečných nákaz prenosných na mäsožravcov.
<br/>- Osvedčenie nesmie byť staršie ako 5 dní.
<br/>
<br/>
<br/> Predseda KSK Výcvikár KSK
<br/> Ľubomír Renčo Ing.Emil Hládek
<br/>
<br/>Prihlásiť sa môžete u výcvikára Ing. Emila Hladeka na č.t. 0905524249.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 6 mesiacmi #60450 od vestkam
Odpoveď od vestkam na tému slovenský kopov
Kto pripraví psa na SD? Ďakujem za typ.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 6 mesiacmi #60530 od cimbalik
Odpoveď od cimbalik na tému slovenský kopov
O b v o d n á p o ľ o v n í c k a  k o m o r a , K l u b s l o v e n s k é h o  k o p o v a
<br/>Pršianska 4, 974 05 Banská Bystrica
<br/>
<br/> Kysucké Nové Mesto 28.9.2011
<br/>
<br/>Obvodná poľovnícka komora, Klub slovenského kopova v spolupráci s PZ Šerkov
<br/>usporiada dňa
<br/>12. a  13 .11.2011
<br/>
<br/>2.ROČNÍK KLUBOVÝCH DURIČSKÝCH SKÚŠOK O PUTOVNÝ POHÁR KLUBU SLOVENSKÉHO KOPOVA
<br/>
<br/>Organizačný výbor :
<br/>Riaditeľ : Ľubomír Renčo
<br/>Správca :Ing. Emil Hládek
<br/>Tajomník : Silvester Pastva
<br/>Hospodár : Milan Kovalčík
<br/>Veterinárna služba : deleguje KVa PS
<br/>Rozhodcovia : deleguje KR - SPZ na návrh KSK
<br/>Technická služba : členovia KSK a PZ Šerkov
<br/>
<br/>Program :
<br/>Piatok 11.11.2011
<br/>18.00Zraz účastníkov a ubytovanie na „Farme Hunčík“ v Ochodnici
<br/>18.30Veterinárna prehliadka psov
<br/>19.00Večera
<br/>20.00Porada rozhodcov a žrebovanie poradia psov
<br/>
<br/>Sobota 12.11.2011
<br/>6.30Raňajky
<br/>07.45Zraz účastníkov na Chate PZ Šerkov v Kysuckom Novom Meste, časť Škorčie
<br/>08.00Slávnostné zahájenie súťaže
<br/>08.30Odchod do revíru, poľovačka, skúšobné disciplíny
<br/>15.30Slávnostný výrad a vyhodnotenie prvého dňa súťaže
<br/>19.00Večera a spoločenské posedenie
<br/>
<br/>Nedeľa 13.11.2011
<br/>6.30Raňajky
<br/>7.45Zraz účastníkov na Chate PZ Šerkov v Ochodnici
<br/>08.00Pokračovanie súťaže
<br/>15.00Vyhlásenie výsledkov a ukončenie súťaže
<br/>
<br/>Program sa môže priebežne meniť. Poľovačka sa môže uskutočniť aj v nedeľu podľa pokynov usporiadateľa.
<br/>
<br/>Miesto skúšok :
<br/>sobota - revír PZ Šerkov, Kysucké Nové Mesto, Chata PZ, časť Škorčie
<br/>nedeľa - revír PZ Šerkov, Ochodnica, Chata PZ časť Kúpalisko

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 5 mesiacmi #60580 od stanoM
Odpoveď od stanoM na tému slovenský kopov
Neviete niekto ktore kopovy pôjdu na putovny pohar slovenskeho kopova?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 5 mesiacmi #60583 od cimbalik
Odpoveď od cimbalik na tému slovenský kopov
Zavolaj výcvikárovi KSK, ten Ti to povie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 5 mesiacmi #60591 od stanoM
Odpoveď od stanoM na tému slovenský kopov
Dakujem za informaciu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 1 mesiacom #61995 od silvopastva
Odpoveď od silvopastva na tému slovenský kopov
Pre tych ktori o tom este nevedia prikladam zamer vyboru klubu chovatelov slovenskeho kopova alebo je to len zamer predsedu? chce presadit chovanie noveho plemena a tym odstavit nasho slovenskeho kopova...Co na to hovorite, dlhorocni chovatelia??
<br/>
<br/>Chovateľský zámer
<br/>Chovateľským zámerom je vytvoriť novú formu plemena psa zodpovedajúcu a čo najviac sa približujúcu požiadavkám výkonu práva poľovníctva v súčasnej dobe - menšia rozloha poľovných revírov, platná legislatíva, charakter a štýl poľovania, prevaha poľovnej zveri - s ohľadom na potreby jeho výživy, starostlivosti, umiestnenia a prepravy.
<br/>Uvedeným požiadavkám sa najviac približuje nízkonohé plemeno duriča menšej, strednej až malej veľkosti typu slovenského kopova - tzv. malý slovenský kopov. Ide o plemeno nenáročné na priestor a výživu (vhodný aj pre poľovníkov bývajúcich v meste, minimálne nároky na prepravu autom),pomerne ľahko manipulovateľné s ohľadom na veľkosť (transport na posed), odolné, bez významnejších zdravotných problémov (najmä dedičné ochorenia). Vzhľadom na predpokladané uplatnenie v praxi by mohol vykonávať skúšky a nadobudnúť poľovnú upotrebiteľnosť ako slovenský kopov (SD, PF,LS,FSMP,FD,ŠSSK).
<br/>Vzorovým východzím plemenom je slovenský kopov vzhľadom na svoj pôvod, so zreteľom na žiaduce povahové a exteriérové vlastnosti. Svoje vynikajúce povahové vlastnosti preukazuje slovenský kopov už celé desaťročia, minimálne od čias jeho čistokrvného chovu a uznania FCI (1963). Medzi výrazné pozitíva patrí jeho temperament, často krát až neúnavná chuť do práce, ochota a záujem sledovať stopu zveri (nepofarbená aj pofarbená), hlasitosť na stope a jedinečná odvaha. Tieto povahové črty sú neustále žiadané, v chove upevňované a selektované. Avšak s ohľadom na vyššie uvedené skutočnosti, týkajúce sa výkonu práva poľovníctva a súčasne platnej legislatívy, môžu byť práve niektoré z jeho povahových vlastností obmedzujúcim a limitujúcim faktorom pre využitie kopova v mnohých revíroch a oblastiach Slovenska. V praxi to znamená, že došlo ku rozdeleniu veľkého počtu pôvodne rozlohovo veľkých revírov na niekoľko menších a tento trend bude mať v blízkej budúcnosti (uzatváranie nových nájomných zmlúv, zmeny hraníc poľovných revírov s ohľadom na finančnú situáciu) znova stúpajúcu tendenciu, pričom v mnohých sa dnes aj pri výskyte diviačej zveri upustilo od poľovania formou spoločných poľovačiek s použitím u nás sa vyskytujúcich plemien duričov (slovenský kopov, štajerský durič)- prevláda individuálny spôsob poľovania. A práve aj v takýchto revíroch by našla praktické uplatnenie nová forma národného nízkonohého plemena duriča pri zachovaní si uvedených žiaducich povahových čŕt slovenského kopova. Jedným z podstatných rozdielov práce takéhoto typu duriča by bol jeho menší „akčný rádius“ pri durení, ktorý je často príčinou straty a zabehnutia slovenského kopova - ide síce o pomalšie, ale pritom vytrvalé, systematické a hlasité durenie. Plemeno by našlo uplatnenie aj pri dohľadávkach postrieľanej najmä raticovej zveri, tak ako to v praxi dokazuje aj mnoho slovenských kopovov pri individuálnom spôsobe poľovania.
<br/>
<br/>Exteriérové vlastnosti:
<br/>Výška - v rozpätí 35 - 43 cm ( sučka 35 - 39 cm, pes 38 - 43 cm)
<br/>Telesný formát - ako slovenský kopov, v zmenšenej podobe , hmotnosť prispôsobená výške a dåžke rámca. Jednoznačne obdåžnikový rámec , dåžka presahuje 20 % výšky jedinca v kohútiku.
<br/>Srsť - typ a štruktúra slovenského kopova
<br/>Hlava, uši a chvost - ako slovenský kopov, ucho možno trošku dlhšie a nižšie nasadené ako u kopova (elegantnejšia „ušatejšia“ hlava)
<br/>Farba - čierna s presne ohraničenými hnedými znakmi na tele (rozloženie ako u kopova), prípustné biele znaky na hrudi a končatinách (prípadne úzka biela lysinka na hlave ?), kedy na končatinách medzi bielou a čiernou srsťou musí byť srsť hnedej farby (dedičstvo po starých kopovoch, vyskytujúce sa aj v súčasnosti)
<br/>-hnedá farba - od svetlohnedej až po gaštanovohnedú
<br/>-správna pigmentácia nosa a pazúrov (čierne)
<br/>Končatiny - rovné, správne zauhlené, umožňujúce psovi priestranný a vytrvalý pohyb
<br/>-chyba - vybočené lakte a labky, zbiehavý postoj zadných končatín
<br/>-povinné vyšetrenie na dysplaziu bedrových kåbov
<br/>Oko - tmavohnedej príp. hnedej farby
<br/>Chrup - plnochrupý, nožnicový zhryz
<br/>Povahové vlastnosti:
<br/>-stredne temperamentné plemeno s dobrou ovládateľnosťou, dobrým kontaktom na majiteľa, s vyrovnanou povahou bez známok agresivity voči okoliu, bez známok bojazlivosti
<br/>-pri práci vytrvalý, samostatne pracujúci s hľadaním (pri durení) na kratšiu až strednú vzdialenosť (cca 300 - 400 m ) s vynikajúcim čuchom a orientáciou v teréne
<br/>-hlasitý (voľný hlas) na teplej stope a pri kontakte so zverou - tzv. hlásič
<br/>-mimoriadna odvaha pri kontakte so zverou (najmä diviačia a škodná zver)
<br/>Chovateľský cieľ:
<br/>Východzími plemenami, použitými pri vytvorení novej formy národného nízkonohého plemena duriča sú slovenský kopov a hladkosrstý jazvečík štandardnej veľkosti čiernohnedej farby. Jedince obidvoch plemien, ako aj ich medziplemenné krížence sú do chovu vyberané na základe prísnych kritérií, zohľadňujúcich vopred určené povahové a exteriérové charakteristiky plemena malý slovenský kopov. Podiel genetických informácií by mal byť v pomere 70:30 resp. 80:20 (slovenský kopov : jazvečík). Pri chove sa vedie presná evidencia dospelých jedincov uplatnených v chove, ako aj odchovaných šteniat, vrátane vystavenia preukazov o pôvode od prvej generácie chovu nového plemena.
<br/>Zámerom chovateľskej práce nie je vytvorenie úplne nového (geneticky neustáleného) plemena, získaného krížením rôznych plemien, ale určitým spôsobom „upravenie a prispôsobenie“ nášho národného plemena aj na zmenené podmienky poľovníckej praxe s jasne definovanou a ustálenou genetickou výbavou. Jeho použitie by malo byť orientované v poľovných revíroch menších výmer (srnča oblasť) na rovinách až pahorkatinách kde sa v poslednom čase vo vyššom množstve vyskytuje a sústreďuje diviačia zver. Zámerom nie je umelo vytvárať konkurenciu slovenskému kopovovi, ktorý jednoznačne svojim použitím dominuje resp. je určený do náročných podmienok horských revírov.
<br/>Úsilie nesmeruje k vytvoreniu „ideálneho“ plemena, ktoré neexistuje, ale plemena, ktoré by poľovníkom poskytlo možnosť čo najširšieho a pomerne všestranného praktického využitia pri spôsobe poľovania v našich podmienkach a získalo si tak (hlavne svojimi vlastnosťami) miesto medzi nespočetným množstvom doteraz medzinárodne uznaných plemien psov.
<br/> Cieľom je preukázať širokej kynologickej verejnosti, že aj v dnešnej dobe sa dajú mnohé už uznané čistokrvné plemená psov určitým spôsobom „prispôsobiť okolnostiam dnešnej doby“, čím môže celkom opodstatnene vzniknúť „nové plemeno“ s možnosťou medzinárodného uznania FCI a jeho následným etablovaním sa v plejáde už existujúcich plemien.
<br/> Cesta k tomuto cieľu nie je jednoduchá ale kľukatá, niekedy je plná prekvapení, stojí veľa úsilia a námahy, vedomostí, materiálnych a finančných prostriedkov a musí byť spojená so zanietenými ľuďmi, ktorí sa pri prvých známkach neúspechu nedajú odradiť ale majú jasnú predstavu o výsledku takejto práce.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.188 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 263 návštevníkov a žiadni členovia on-line