Aká je vhodná zbraň pre začínajúceho poľovníka?

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20531 od lubo
každý raz začínal a nechal si väčšinou poradiť od staršieho, skúsenejšieho tak ako ja a vtedy som sa nechal presvedčiť na 7x57R-12 nový GB , to "najvhodnejšie" pre začínajúceho poľovníka , reči to padá, nekope a podobné bludy, po roku na išiel trafiť šlak a to mám nejakú výkon. triedu vystrieľanú , krabica musela byť min. za 1.600.- Sk potom probl. ustali alwe po nejakej 100 -rat. môžem konštatovať, že je to len do poľného revíru ak sa nepoľuje 2-3 za rok na spol poľovačke , potom tie bludy za 30 rokov praxe majú opodstatnenie , jednoznačne ako prvá solo guľa, s dostatočným výkonom , min . 7,62 , neskôr pre pobavenie aj GB alebo 5,6 ale tá prvá bude vždy po ruke

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20535 od puro
Ja som mal podobný problem,tiez som menil 7x57R za 8x57 JRS A VELKA SPOKOJNOST S TOUTO RAZOU.Lutujem ze som nezacal polovat s nou.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20539 od Bubi
Ja som zacinal s kozlicou Uh.rod 16-7x65R.Super.Otec dostal odo mna ako dar flintu kal.7RM.Ked som to skusil,kupil som aj ja a odvtedy tieto 2 flinty.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20555 od papo
Ukázať prstom, toto je dobrá zbraň pre začínajúceho poľovníka je nemožné. Moja skúsenosť: mám za sebou roky športovej streľby s .22, -tu som získal návyky, ktoré sú základom pri streľbe z akejkoľvek poľovnej zbrane. Skúsenosť sa dnes prejavuje napr. v tom, že nemám problém strieľať v podstate zo žiadnej poľovnej zbrane, je mi jedno, či to má napináčik, alebo kilovú spúšť.....Vysporiadať sa s premennými pri poľovnej streľbe je však oveľa náročnejšie. Rôzne vzdialenosti streľby vyžadujú aspoň základnú skúsenosť zo strelnice, streľbe v neštandartných polohách sa treba spočiatku vyhýbať. Dôležité je ovládať anatómiu zveri, aby rana bola čo najefektívnejšia a pritom mať na pamäti aj možnú odchýlku rany, ktorú nemožno úplne vylúčiť. Toto treba spojiť aj s možným predvídaným pohybom zveri.
<br/> Ďalej je to voľba vhodného kalibru a streliva - to je už prvotne dané typom revíru, kde budeme väčšinou poľovať. Tu treba spojiť doporučenia výrobcov a nejakú tú -univerzálnu- skúsenosť poľovníkov, pričom je treba úplne vynechať extrémne názory.
<br/>No a vlastný výber zbrane z ponuky sa potom stáva už subjektívnou, často veľmi pocitovou záležitosťou, samozrejme aj s predsudkami. Ideálna zbraň je taká, ktorej nový majiteľ dôveruje, páči sa mu a na streľbu z nej sa teší. A je úplne jedno, či je to tzv. trabant, alebo bmw. Pre začínajúceho poľovníka je teda naozaj veľký výber zbraní! Len si vybrať naozaj podľa seba, a nenechať si vnútiť niečo, k čomu nemám od počiatku dôveru. Toto fórum určite k tej základnej vedomosti o zbraniach prispelo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20559 od lovecccc
Toto je najrozumnejšia vec akú som na tomto fóre čítal . Klobúk dole papo -úplne stebov súhlasím.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20564 od papo
ďakujem, srdco to poteší;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20566 od lacika85
Mas pravdu_so vsetkym suhlasim.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20567 od eros
Stm-3X30- 546b, n+60 - 585b, Vzpu- 369b - roky 1975- 82

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20568 od eros
Stm-3X20- 546b, n+60 - 585b, Vzpu- 369b - roky 1975- 82 - oprava

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20569 od papo
radosť čítať, kobúk dolu!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20570 od foksi25
Prijemny vecer. Rad by som prispel aj ja troskou. Ak budem tarat tak ma vyvedte z omylu, prosim..:-)) Som zacinajuci polovnik v tom zmysle, ze si prave robim kurz. O volbe zbrane som sa nadiskutoval so znamymi uz hodiny a nacital kopec stran literatury. Strielal som uz z brokovnice aj z gulovnice stredneho kalibru a pri mojej telesnej konstitucii nebol spatny raz ziaden problem..:-) A nakoniec som sa rozhodol takto. Malorazku si kupim kvoli treningu na strelnici, pretoze povazujem za dolezite vediet strielat a dokonale ovladat zbran, a su do nej lacne naboje takze mozem trenovat. Ako druhu zbran som sa rozhodol pre gulobrok kal. nieco ako 6,5x55/12, z dovodu, ktory napisal marceliusko na predoslej strane. Pochybujem, ze ma ako noveho polovnika, starsi kolegovia v zdruzeni vobec pustia na jelena a preto predpokladam, ze budem strielat najma skodnu a maximalne srnciu (nepovazujem za pravdepodobne, ze tak skoro aj trofejovu :-))), na ktoru vraj takyto kaliber na primeranu vzdialenost bohato staci. Takisto na lisku, hrivnaka, straku, sojku, bazanta ci zajaca vyuzijem skor brok. Kaliber by mal stacit aj na diviaca ci lanstiaka, na ktorych mozem pouzit pripadne jednotnu strelu, ak sa nahodou dostanem na spolocnu polovacku. A po urcitych skusenostiach si mozno dokupim solo gulu. kal. 7x62 alebo .308W, ktore pri strelbe na primeranu vzdialenost a &quot;na istotu&quot; davaju vysoku pravdepodobnost uspesneho zasahu.
<br/>Ako pisem, nie som skuseny polovnik a ak toto co som napisal je blbost, budem rad ak ma opravite, no ja v tom istu logiku vidim.:-) Takze &quot;Lovu a Lesu zdar!&quot;

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20571 od papo
tvoj prístup honotím, ak si môžem dovoliť, ako keby si ho vyčítal z veľkej, hrubej múdrej knihy. Naozaj veľmi dôležité je správne začať. A keby som mohol poradiť ešte viac, môžeš sa poradiť napr. s niektorým z malorážkarov o spôsobe mierenia a techniky výstrelu. Som presvedčený, že svojím prístupom kladieš dobré základy úspechom pri poľovaní. Lovu zdar!
<br/>p.s. máš dobrý nick, mám foxa;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20572 od foksi25
A aby som ostatnym narobil ako sa vravi &quot;šmaky&quot; tak tu solo gulu by som chcel od firmy SAUER. Mal som jednu v ruke a ta zbran mi totalne ucarovala.Zacinam setrit...:):):)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20573 od foksi25
A aby som ostatnym narobil ako sa vravi &quot;šmaky&quot; tak tu solo gulu by som chcel od firmy SAUER. Mal som jednu v ruke a ta zbran mi totalne ucarovala.Zacinam setrit...:):):)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20574 od PoloVlad
Dobrý večer prajem aj ja. Začínajúci poľovník som aj ja, resp. vykonávam praktickú prípravu kurzu o prvý poľovný lístok v PZ. Ako každého mladého a teda &quot; bažiaceho &quot; po výstrele z poľovníckej zbrane sa zamýšľam aj ja,keď kurz ukončím, akú 1. zbraň si zaobstarám. Preto čítam aj toto fórum a som vdačný za každý nový príspevok, ktorý prinesie možno nový pohľad na niečo staré a ja sám sa z toho poučím. Za to všetkým ďakujem.
<br/>V PZ, v ktorom ja vykonávam prípravu, by som chcel v budúcnosti vykonávať právo poľovníctva. Ide o revír s prevažne drobnou zverou, z raticovej &quot; len &quot; srnčia a diviačia zver.
<br/>
<br/>Súhlasím so všetkým , čo napísali moji kolegovia predomnou. Preto myslím, že mojou 1. zbraňou by mohla byť broková kozlica. Práve túto zbraň využijem na spoločných poľovačkách na bažanty, divé kačice ale aj pri mnohých akciách na škodnú a líšky.
<br/>Priznám sa, že doteraz som nebol zástancom kombinovaných zbraní. Mýlil som sa však a díval som sa na vec len z jedného pohľadu. Vysvetlil mi to príspevok z predošlej strany. Neskôr by som si zaobstaral guľovnicu, potom spomínaný GB a aj malokalibrovku. Myslím , že s týmito zbraňami sa zaobídem v prevažne poľnom revíri s odstrelom vyššie spomínanej zveri. Možno sa niečo zmení, možno všetko ešte prehodnotím, veď mám dostatok času, všetko nechať uležať a správne sa rozhodnúť.
<br/>Ešte raz všetkým ďakujem sa príspevky . ktoré pomôžu a poradia všetkým nám.
<br/>Pevnú ruku, presné oko a poľovníctvu a prírode zdar!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20585 od kettneR
pokial maš takýto revír , tak ti skor radim poriadiť si gulobrok s výmennými brokovými hlavňami. Máš aj gulovnicu a aj brokovnicu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20596 od Poacher
Foksi - neboj,iný guľový kaliber ako 6,5x55 už pravdepodobne nebudeš potrebovať. Vystačí Ti aj na vysokú aj ťažké kusy čiernej. Je to dobrá voľba.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20624 od cimbalik
Kaliber áno (mám ho v sólo), ale do zlamovacej zbrane by som predsa len odporúčal náboj s okrajom. Mal som GB s výmennými hlavňami v .308 Win. a hoci sa mi jazýček nikdy nezlomil, prebíjanie a manipulácia boli veľmi nepraktické.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20630 od Poacher
V tom súhlasím s p. Cimbalikom, do zlamovačiek patria R- kové náboje.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20668 od Romero
Dôležité je naozaj získať čo najviac poznatkov o kalibroch a typoch,výber je široký.Neponáhľaj sa ,zbraň nekupuješ na pár výstrelov,budete tráviť spoločne veľa času a musíš jej dôverovať .Je ťažko určiť typ zbrane,ale podľa tvojho opisu by som sa skôr priklonil ku guľobroku.To je moja rada.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.075 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 111 návštevníkov a žiadni členovia on-line