novela zákona o poľovníctve

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59792 od papo
Odpoveď od papo na tému novela zákona o poľovníctve
pochopil som. máš aj kus pravdy. čo však, ak pes o obojok príde. napr pri krádeži pri odbehnutí. mám za to, že vývoj v blízkej budúcnosti pôjde týmto smerom, vlastne už ide. ja pokladám za prioritu navrátenie psa majiteľovi a to čip zabezpečuje. obce idú v podstate smerom kontrolovateľnosti aj na ulici. pokiaľ tvojho odbehnutého psa odchytia, ide do útulku a tam mu čip dajú... a sloboda - nesloboda...:] ;) na nete nájdeš obce, ktoré to takto robia a aj útulky - zas kvôli kontrolovateľnosti. myslím, že ak si my dokážeme zadefinovať, ako a za akých podmienok to robiť, budeme mať výhodu, že nám niekto nevnúti zas nejaký ,,nápad,, čochvíľa budeme pripomienkovať nový zákon, tak sa na to pripravme

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59798 od DKo
Odpoveď od DKo na tému novela zákona o poľovníctve
Čo v prípade, ak čip zamigruje hlbšie do tela a nebude štandardnou čítačkou zistitelný, tzn. pes sa bude zdať neočipovaný?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59799 od Barbor
Odpoveď od Barbor na tému novela zákona o poľovníctve
Ako myslíš že zamigruje hlbšie do tela?? 8o8o čip sa zavádza podkožne na ľavú stranu krku. On nie je na dovolenke aby sa špacíroval kade tade

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59801 od DKo
Odpoveď od DKo na tému novela zákona o poľovníctve
Tak, že sú proste prípady, že sa kamsi stratil. Predpokladám, že spod kože nevypadol, ale je dosť možné, že iba prestal fungovať. I čip je iba elektrotechnická súčiastka, na ktorú sa vzťahujú princípy spoľahlivosti a aj Murphyho zákony 8-)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59802 od papo
Odpoveď od papo na tému novela zákona o poľovníctve
na zahraničných fórach som našiel nejaké popísané prípady, keď čip zmenil miesto. veterinár sa vo všeobecnosti ku tomu vyjadril, že to môže byť nedostatkom podkožného tuku.
<br/>tiež sú popísané prípady, keď čip nefungoval. no dá to vyjadriť v %? nik nevylučuje poruchu, ale dosahuje to aspoň jednu tisícinu percenta? alebo je to ešte menej? aký má na to názor odborná verejnosť? ja som sa doteraz stretol len s konštatovaním: ešte som sa s tým nestretol, ale vraj je to možné. vzhľadom na minimálnu pravdepodobnosť je to podľa mňa nepodstatné pri reálnom využívaní. hovoril som o tom s chovateľmi, nik takú skúsenosť nemá, ani o reálnom prípade nevedia. a technológia ide stále dopredu. z pohľadu využívania teda ,,problém,, blízky nule, nepodstatný. a v porovnaní so stratou čitateľnosti tetovania úplne nulový.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59804 od DKo
Odpoveď od DKo na tému novela zákona o poľovníctve
Predpokladám, že u nás sa budú psy čipovať, lebo to vyžaduje EÚ, ale aj tetovať, lebo to nevyžaduje žiadne ďalšie technické prostriedky. Tiež predpokladám, že vodiči PUP, ktorí odmietnu tetovanie, budú si musieť čítačku zaobstarať sami a nosiť so sebou na poľovnícke akcie vyžadujúce kontrolu identifikácie psa. Poľovné psy nie sú žiadne tintítka a tetovanie im nepôsobí väčšiu traumu než napr. vakcinácia 8-)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59805 od Barbor
Odpoveď od Barbor na tému novela zákona o poľovníctve
Nedá mi nezareagovať:
<br/>1. čítačka nie je krava že by sa nedala zobrať, to je váhou a veľkosťou obdobné mobilnému telefónu, dokonca aj menšie ako niektoré telefóny
<br/>2. vakcinácia a trauma???? 8o8o8o8o s takým názorom som sa ešte nestretla

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59806 od DKo
Odpoveď od DKo na tému novela zákona o poľovníctve
Stačí sa porozprávať s veterinármi, aby človek zistil, že psychicky labilných psov je asi 4x viac ako psychicky vyrovnaných. Poľovné patria (mali by patriť) k tým druhým. Ja a naše potvory sa bez čítačky zaobídeme, teda dokiaľ nejakí útlocitní psíčkari nejakou srdcervúcou petíciou a mediálne uhnutou kampaňou nepresadia zákaz tetovania.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59808 od Barbor
Odpoveď od Barbor na tému novela zákona o poľovníctve
Ty si začal s niečím ako je trauma po vakcinácii, skôr by mi sedelo to pomenovanie útlocitný na teba, podľa toho čo píšeš a ako sa vyjadruješ.
<br/>Takže pýtala som sa vo svojom okolí na názory o tzv putovaní čipov, je popísana migrácia čipu ale pokiaľ ho raz pes má, nie je problém ho prečítať, či 2cm vyššie alebo nižšie, podstatné je že stále je na krku. Teda je ešte jedna možnosť, že zle prevedené čipovanie psa, ale to nie je problém čipu.
<br/>Za ďalšie keď som sa spýtala na životnosť čipu tak som bola za ešte väčšieho debila ako pri prvej otázke, čip prežije aj toho začipovaného psa.
<br/>Proti tetovaniu nemám nič, len toľko že čip je spoľahlivejší trvácnejší a v konečom hľadisku ľahšie vypátrateľný pôvod psa. Skrátka kedykoľvek keď mi prinesú začipovaného psa, ktorého našli viem zistiť majiteľa a volať mu, kdežto keď je len tetovaný je to na dlhé, veľmi dlhé lakte.
<br/>Ohľadom toho čo si napísal o psychicky labilných psov, ten pomer nepoznám ale je zase logicky vyvoditeľný, keďže v dnešnej dobe je trend mať psíkov typu york, WHT, chivava a podobné malé prešľachtené plemená, ktoré sú nachýlné na všetko možné, počnúc kongenitálnymi predispozícia pokračujúc cez získané vďaka super majiteľovi. ale to myslím že nie je téma na poľovnícke fórum.
<br/>ďalšie informácie kľudne ešte na požiadanie dodám, stačí sa spýtať

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59810 od DKo
Odpoveď od DKo na tému novela zákona o poľovníctve
Štence sa zvyknú tetovať približne v čase 1. vakcinácie, niektoré sa pri tom aj počúrajú. Podobne sa niektoré počúrajú aj pri čipovaní. Nemyslím si, že je to od radosti.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59816 od Barbor
Odpoveď od Barbor na tému novela zákona o poľovníctve
mne sa pri čipovaní nepočuralo žiadne šteňa a ani pes...
<br/>Inak sám si nedávno tvrdil že tetovanie je menej bolestivé, teraz týmto svojím tvrdením si to poprel.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59817 od DKo
Odpoveď od DKo na tému novela zákona o poľovníctve
Vďaka za info a ak môžete, prezraďte koľko u vás stojí čipovanie, akým spôsobom nahlasujete čipovanie národnému registru, koľko vás stála čítačka a ktorý paragraf zákona o poľovníctve by mal byť v tomto smere upravený a ako?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59818 od zuzanka
Odpoveď od zuzanka na tému novela zákona o poľovníctve
Změny požadavků při cestování se psy v rámci Evropské unie
<br/>29.6.2011
<br/>
<br/>Vladimíra Tichá
<br/>Majitelé psů si již zvykli na to, že pokud chtějí z jakéhokoliv důvodu vycestovat se svým psem mimo území ČR, je třeba, aby pes měl vystavený pas a byl identifikačně označen. V letošním roce ale dochází k určité změně.
<br/>
<br/>
<br/>Končí tak zvané přechodné období a od 2. července vchází v platnost nová pravidla, která spočívají v tom, že jako identifikační označení přestává být uznáváno tetování a je požadováno čipování. Ještě v polovině června byl přístup k této otázce velmi striktní a zdálo se, že čipem budou muset být označeni všchni psi, kteří mají cestovat po EU. Koncem června, tedy vlastně na poslední chvíli, přijala EU trochu mírnější výklad a bylo stanoveno, že psi, kteří byli před 2.červencem 2011 tetováni, nemusí být přečipováni a že pokud je tetování čitelné, bude uznáváno jako korektní identifikační označení u ostatních psůbude jednoznačně požadován čip. Do srozumitelné řeči převedeno pokud máte psa s čitelným tetováním, pasem a platnou vakcinací proti vzteklině a hodláte s ním jet na hon na Slovensko nebo na dovolenou do Alp, nemusíte se o nic starat. Pokud ale tetování není čitelné, je rozumné psa nechat čipovat a vyhnout se tak případným problémům v jiné zemi. Budete-li si na Slovensku kupovat štěně, které bylo identifikačně označeno až v červenci 2011, musí být čipované, jiný způsob označení z hlediska EU u něj nebude přijatelný. Označení mikročipem provádí soukromý veterinární lékař. K označení je možné použít pouze mikročipy splňující ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení - ISO 11784 a ISO 11785.
<br/>Uvedené podmínky se vztahují na cestování se psy po státech EU, na tak zvané třetí vyjmenované země a také na situaci, kdy majitel se psem vyjede mimo území EU a následně se do něj chce vrátit. Pod termínem „třetí vyjmenované země“ se skrývají země, které sice nejsou členy EU, ale mají s EU v této oblasti uzavřenou dohodu. Upozornit je třeba na to, že přes výše uvedená pravidla existují státy, které výslovně trvají na čipu a to bez ohledu na datum, kdy pes byl identifikačně označován. Do této kategorie patří např. Velká Británie, Irsko nebo Malta.
<br/> V případě některých států ( Velká Británie, Irsko, Malta, Švédsko) a také při vstupu ebo zpětném návratu psa do státu EU ze země, která není členem EU a není na seznamu třetích vyjmenovaných zemí, je ještě požadováno serologické vyšetření na vzteklinu. Jeho důvodem je snaha ověřit, že očkování proti vzteklině mělo u daného jedince požadovanou odezvu, která spočívá ve vytvoření dostatečného množství protilátek. Do srozumitelné formy převedeno to znamená, že se ověřuje, zda je pes opravdu schopný se případnému nakažení vzteklinou ubránit. Minimální hladina protilátek je stanovena na 0,5 m.j./ml séra (m.j.= mezinárodní jednotka). Pro uvedené vyšetření platí následující pravidla:
<br/>* pes musí být označen mikročipem před očkováním, vydáním pasu a odběru krve na vyšetření hladiny protilátek.
<br/>* sérologické vyšetření lze provést nejdříve 30 dní po očkování proti vzteklině. Toto vyšetření musí být provedeno ve schválené laboratoři, kterou je v případě České republiky Státní veterinární ústav v Praze
<br/>* sérologické vyšetření není nutné opakovat, pokud po něm bylo zvíře pravidelně očkováno v intervalech doporučených výrobcem vakcíny
<br/>* pokud se jedná o státy, kterým dříve postačilo identifikační označení zvířete tetováním a pes měl provedeno vyšetření na stanovení hladiny protilátek např. v loňském roce, vyšetření stále platí a není třeba psa čipovat a vyšetření opakovat
<br/>Uvedená pravidla jsou ještě v případě některých zemí doplněna speciálními požadavky:
<br/>Velká Británie, Irsko, Malta - požadují odběr krve pro vyšetření hladiny protilátek proti vzteklině provedený alespoň 6 měsíců před vstupem do země.
<br/>Švédsko - požaduje odběr krve pro vyšetření hladiny protilátek proti vzteklině provedený minimálně 120 dní po očkování proti vzteklině a maximálně před uplynutím doby platnosti tohoto očkování.
<br/>
<br/>Požadavky v případě zpětného návratu nebo dovozu psů na území České republiky ze třetích zemí,
<br/>odběr krve pro sérologické vyšetření musí být proveden alespoň 30 dní po očkování a 3 měsíce před přesunem zvířete nebo jeho návratem na území EU.Toto tříměsíční období se nepoužije při opětovném návratu zvířete, v jehož pase je potvrzeno, že sérologické vyšetření s pozitivním výsledkem bylo provedeno dříve, než zvíře opustilo území EU.
<br/>Bližší informace, např. seznam vyjmenovaných třetích zemí nebo u nás schválené vakciny proti vzteklině včetně doby jeji platnosti lze najít na stránkách Státní veterinární správy (www.svscr.cz).
<br/>Upozornit je třeba, že výše uvedená pravidla se vztahují na psy, s kterými chce majitel cestovat mimo naše území. V České republice zatím není plošné identifikační označení psů zakotveno v zákoně. Občas tuto otázku ale řeší městské vyhlášky. Psi s průkazem původu musí být identifkačně označeni, ale FCI i Českomoravská kynologická unie uznávají oba způsoby označení, tedy tetování i čipování. Způsob, jakým se postupuje v rámci jednotlivých plemen určují chovatelské kluby. Celá řada klubů zatím požaduje tetování, stoupá ale počet těch, které trvají na čipu. Z hlediska chovatelů je to otázka hlavně finanční. Částka za čipování vrhu je určitě několikanásobně vyšší než částka za tetování. Z hlediska psů samotných je asi dražší varianta vhodnější. Praxe učí, že tetování nebývá často čitelné a ztracený pes se špatně dohledává. Čipování dnes není ani problémem při kontrole identity psa na zkouškách, protže pořadatelé nebo službu konající veterináři mají potřebnou čtečku. I v případě identifikačního označení psů prostě platí, že každá varianta má svá plus i minus. Pokud ale někdo chce se svým psem jet mimo ČR na dovolenou, zkoušky, výstavu, krytí nebo návštěvu ke kamrádům, měl by počítat s tím, že EU má nějaká pravidla a že je třeba, pokud se chceme vyhnout nějaké šikaně, je doržovat.
<br/>Vladimíra Tichá

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59822 od Barbor
Odpoveď od Barbor na tému novela zákona o poľovníctve
takže do pozornosti by sa možno hodilo:
<br/>V súlade s Nariadením (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat a ktorým sa mení a dopåňa smernica Rady 92/65/EHS musia byť všetky spoločenské zvieratá, ktoré sú predmetom obchodovania v rámci Európskeho Spoločenstva a tretích krajín od 3. júla 2011 označené transpondérom a sprevádzané pasom, ktorý vydá veterinárny lekár poverený na vydávanie pasov spoločenských zvierat.
<br/>
<br/>Dňom 3. júla 2011 uplynie osemročné prechodné obdobie, do kedy bolo možné spoločenské zvieratá označovať dvomi spôsobmi (dobre čitateľným nezameniteľným tetovaním alebo elektronickým identifikačným systémom - transpondérom) po tomto dátume bude akceptovaná len metóda označením elektronickým identifikačným systémom - transpondérom, ktorý je v súlade s normou ISO 11784 a je čitateľný odčítavacím zariadením, ktoré je v súlade s normou ISO 11785. Nezameniteľné tetovanie u zvierat vykonané pred týmto dátumom je platné, ak je čitateľné a dokázateľné, že bolo vykonané pred 3. júlom 2011.
<br/>
<br/>čítačky mikročipov:
<br/> [www.petspecial.sk/citacka-mikrocipov-datamars-micromax/d-70329/]
<br/> [www.vetis.sk/zobraz-katalogove-produkty.php?id=1065]
<br/>
<br/>nashlasovanie údajov:
<br/> [www.crsz.sk/]
<br/>
<br/>stránka do pozornosti, kde môžeš nájsť zaujímavé informácie:
<br/> [www.kvlsr.sk/]
<br/> [www.savlmz.org/]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59823 od Barbor
Odpoveď od Barbor na tému novela zákona o poľovníctve
čítačky čipov:
<br/>www.petspecial.sk/citacka-mikrocipov-datamars-micromax/d-70329/
<br/>www.vetis.sk/zobraz-katalogove-produkty.php?id=1065
<br/>
<br/>nahlasovanie údajov:
<br/>www.crsz.sk/
<br/>
<br/>stránky do pozornosti:
<br/>www.kvlsr.sk/
<br/>www.savlmz.org/

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59827 od papo
Odpoveď od papo na tému novela zákona o poľovníctve
==ktorý paragraf zákona o poľovníctve by mal byť v tomto smere upravený a ako?==
<br/>ťažká odpoveď na mimoriadne inteligentnú otázku. kedže tu asi nik nie je absolutický monarcha, ktorý vydáva zákony, jediné, na čo aspoň ja viem odpovedať, tak viem ako bude ten paragraf vypadať. zrejme, podľa môjho najlepšieho vedomia a svedomia asi takto: [r]§ [/r], ale môže byť aj väčší.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59828 od DKo
Odpoveď od DKo na tému novela zákona o poľovníctve
Vážený pán hovorca, vy potrebujete otvárať zákon o poľovníctve skrz iné, tak som bol zvedavý, či nemáte nachystanú špecialitku aj na túto tému - nejaké špeciálne spôsoby lovu, pardon kontroly, čipovaných resp. nečipovaných psov a mačiek. Súhlasím, že máme problém so zatúlanými psami, ale tie psy sú častokrát zatúlané úmyselne, ich zatúlanie spôsobujújú ich nezodpovední majitelia vypúšťajúci ich na voľno tak kde sa to nesmie. A toto nevyrieši sebedokonalejšia identifikácia zvieraťa.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59829 od papo
Odpoveď od papo na tému novela zákona o poľovníctve
právom som sa spoľahol na tvoju inteligenciu. tie úmyselne zatúlané musím doplniť do toho §... a ja nepotrebujem otvárať zákon, nezbadal si, že poľovnícka verejnosť je nespokojná? že to nie sú jednotlivci? ale spravím pre teba čo budem vládať. možno sa podarí dať do prechodných ustanovení, že starý, zlý bude ďalej platiť pre tých, čo sa k nemu hlásia. len či mi to odsúhlasia...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59830 od DKo
Odpoveď od DKo na tému novela zákona o poľovníctve
Som rád, že sme sa vrátili k téme. Ja som fakt nepostrehol, že by poľovníci nejako extra túžili po úprave zákona v bodoch týkajúcich sa tlmenia túlavých psov a mačiek.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59831 od papo
Odpoveď od papo na tému novela zákona o poľovníctve
neviem, či si už na vyššom leveli, že si mykáš. ako sa tak dívam späť...8o komuže sa tu počurávajú štence atd? takže sme radi, že si sa vrátil k téme.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.116 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 3992 návštevníkov a žiadni členovia on-line