SKUSENOSTI S 8x68 S

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #31776 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému SKUSENOSTI S 8x68 S
Sauer 202 Classic.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #31778 od forester01
Odpoveď od forester01 na tému SKUSENOSTI S 8x68 S
Vďaka.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #31783 od miso
Odpoveď od miso na tému SKUSENOSTI S 8x68 S
Aj s tebou súhlasím, akurát mi je jedno či strelec strieľaľ "henriovkou" alebo "starou obnosenou ZHčkou." Troška mi to vyznelo tak,že tí čo nemajú ZH 7x57 tak sú zlí strelci,poľovníci,ktorí nepísknu na lanštiaka v behu ako chudák poctivec so 7x57 a čo ja viem čo ešte. Poznám zopár takých so 7x57 a už len to,že z toho strieľajú je vrcholne nezodpovedné, nehovoriac o streleckom umení samotnom.
<br/>Na margo kalibrov: Pokiaľ niekto poľuje u nás so zákonom dovoleným kalibrom, je mi fuk s akým. Nie každý si vlastníctvom silného kalibru kompenzuje strelecké schopnosti.Niekto má možno rád keď má výstrel &quot;grády&quot; a ak vie správne umiestniť zásah spraví menej škody ako strelec čo to prehná jeleňovi cez lopatky.Ono,že niekto má 8x68S neznamená, že &quot;urve&quot; zveri pol tela, ten kaliber je podľa mňa oveľa univerzálnešie použiteľný ako napr. 223 rem. Radšej prebytok energie ako jej nedostatok. Aj tak pri priestreloch časť energie ide fuč.
<br/>Keď to zovšeobecním stále tu porovnávame kalibre v rozmedzí od 2000 do 5500J, neporovnávame predsa vhodnosť použitia kalibru .557 Tyrannosaur pri love srnčej.
<br/>Nie som vyznávačom veľkých kalibrov. Skôr toho priemeru, čiže od 7x57 do .308win. Ale videl som pár zásahov silnými kalibrami,tiež som si kedysi predstavoval dieru ako 2 päsťe, ale bol som prekvapený, aké šetrné pri vhodnom strelive dokážu byť...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #31797 od Igor
Odpoveď od Igor na tému SKUSENOSTI S 8x68 S
1/ Aký je rozdiel medzi 9,3 a 8 mm pri použití toho istého typu strely ? Približne ak to dobre rátam a neberiem do úvahy presné priemery striel 1,3 mm - tak o čom tu hovoríš preboha ? Myslíš, že zver pri zásahu pozná 1,3 mm ? Rovnako ako nižšie napísal lovec_1 /buď blahoslavený je to človek osvietený/, že energetický rozdiel týchto kalibrov je minimálny.
<br/>Tak kde vidíš ten priepastný rozdiel medzi nimi ? Jediný ak použijem do 8 ľahšiu strelu a do 9,3 ťažšiu tak bude, ale to je obdobné aj u iných kalibrov.
<br/>2/ Žiadne strieľanie do terča z teba neurobí lovca - na strelnici si boh a v lese je všetko inak. Pokiaľ nie si chladnokrvný zabijak ale človek s emóciami tak vždy je to len o vnútornej schopnosti zvládnuť situáciu. To sa ale nenaučíš na strelnici ale v lese, častým stretávaním so zverou jej pozorovaním atd ...
<br/>To čo opisuješ /spôsob chovania sa niektorých jedincov / nemá nič spoločné s výberom kalibru ale s osobnosťou človeka takže to nie je v tejto debate žiadny argument.
<br/>3/ 8 sa deformuje rovnako ako 9,3 takže tento argument som tiež nepochopil ... som jednoducho nechápavý ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #31798 od Igor
Odpoveď od Igor na tému SKUSENOSTI S 8x68 S
Tiež by som tu radšej čítal príspevky o praktických skúsenostiach, napr. niečo na obdobu lovectvi.wz.cz s fotkami vstrelov a výstrelov,fotkami vybratých striel apod... Keď tu však čítam argumenty niektorých ľudí nedá mi nereagovať lebo sú to proste znôšky nezmyslov a poloprávd.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #31828 od smithwesson
Odpoveď od smithwesson na tému SKUSENOSTI S 8x68 S
kazdy ma ciastocne pravdu, pripajam sa jednou skutocnostou RWS kupovala strely TIG a TUG od firmy brenneke, odkedy ich vyraba sama pod oznacenim ID a UNI uz nie su tak kvalitne ako original, pozrite si pri 9.3 x 62 balisticke tabulky a zistite jeden fakt zo vsetkych stirel ma najlepsie vlastnosti strela TOG od BRENNEKE 16.gramova a na 300 metrov klesa len 35 cm

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #31842 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému SKUSENOSTI S 8x68 S
Konečne niekto kto sa drží skutočných faktov. A to je len úlomok z toho kvanta informácií ktoré nám poskytuje teória,a laborácia streliva výrobcami. A samozrejme treba to overiť v praxi pri love. Pretože ani jeden výrobca nebude vyrábať strelivo iba pre pár spotrebiteľov.Ospravedlnujem sa za moju netrpezlivosť vysvetlovať niečo dookola.Nevíhoda internetu spočíva najmä v tom že nie sme v kontakte a nemôžeme si to povedať do očí.Potom možno si niekto uvedomí že 1,3mm je naozaj veľa. Mám problémi dostať sem fotky a najmä nemá ešte dosť sozbieraných podkladov ale už na tom pracujem. To viete 16g je ťažké zastaviť. Potom nikoho pootravujem aby mi s tým pomohol,lebo priznám sa s touto technikou mám problémi. Zatím sa majte a LOVU ZDAR. Lebo som objavil v revíri albína diviaka a rád by som ho dostal.Už aby bol spln.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #31847 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému SKUSENOSTI S 8x68 S
sw: Tvoja skutocnost je ale zial trochu dalej od pravdy....RWS strely TIG a TUG vyraba vo svojom zavode uz viac ako 35,slovom tridsatpat rokov.Obe strely su v sucasnosti oznacene u RWSakov hrdym sloganom &quot;By RWS since 1972.&quot; Za ten cas ich vyrobili a predali viac ako 50 milionov. Firme Brenneke platili licencne poplatky za pouzivanie obchodnej znacky TIG,TUG.Takze reci o kvalite asi mozeme vynechat,vsak?! Mimochodom si ta dovolim upozornit na tlacove vyhlasenie firmy Brenneke, ze znizuju cenu nabojov so strelou TOG ako ustretovy krok voci zakaznikom,kvoli preklenutiu obdobia kym budu schopny dodavat municiu osadenu s TIG,TUG v pozadovanych mnozstvach....
<br/>
<br/> Ad. najlepsie vlastnosti-ze ma nejaka strela mensi pokles nemusi automaticky znamenat,ze ma lepsie vlastnosti.Nehovoriac o tom,ze vyrobcom deklarovana rychlost sa malokedy zhoduje so skutocnostou,bezne v rozsahu 5-10% vynimocne je to aj horsie....co ak mas kratsiu hlaven....?...vonku su minusove teploty?.....A zrazu to neklesa o 35cm,ale mozno o 45-50cm? Ak chces presne udaje najdi si nejaky balist.program a pohraj sa zo vstupnymi udajmi.;)
<br/>
<br/> Ale ak je to u teba podstatne kriterium prave pokles strely....Impala ti doda 9,3x62 so strelou LS ktora ma pokles na 300m 29cm,LIMA ti doda ten isty naboj so strelou KJG ,ktora ma pokles na 300m len 18cm.Takze ?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #31853 od michal
Odpoveď od michal na tému SKUSENOSTI S 8x68 S
Chlapi opravte ma ak sa mýlim, ale nebude ten hlavný rozdiel medzi 9,3mm a 8x68S v rýchosti strely? Jasne že 8 mm v 200 m bude znesiteľná ale na bežnu vzdialenosť, ktorú striela 99% polovníkov bude poškodzovanie 8x68S uplne niekde inde ako u 9,3mm s pomalou strelou aj ked nesená energia bude takmer rovnaká. Jednu vec lankaster napísal dobre, že rovnaká strela sa pri roznych kalibroch nespráva rovnako, a nie je to len rýchlosťou. Tí čo už nejaký kus strelený čímkolvek drali a rozrábali vedia o čom točím....Ešte snad poznamenať, že veľkosť výstrelného otvoru nemusí byť úmerná vnútornému poškodeniu svaloviny. :x:x:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #31858 od Igor
Odpoveď od Igor na tému SKUSENOSTI S 8x68 S
Laborácie do 8x68 S sa pohybujú od cca. 11,3 - 14,5 g, rýchlosti v 100 m od cca. 870-940 m/s, do 9,3x62 od cca. 14,58 - 18,99 g, rýchlosti v 100 m 690 - 800 m/s.
<br/>Čo sa týka poškodzovania diviny - nemám osobne 8x68 S, ale čo som videl niekoľko kusov ulovenej zveri vrátane zásahu, znakovania atd., poškodenie je porovnateľné s inými obdobnými kalibrami. Nič na spôsob uvádzanej odstrelenej polky zveri. Pri slabšej zveri pokiaľ nejdeš na lopatku tak je to bol vždy priestrel, zver ostáva v ohni alebo min. vzdialenostach od nástrelu.
<br/>Lankaster neobjavil ameriku a je jasné, že pri markante odlišných laboráciach bude medzi týmito kalibrami rozdiel rovnako, že pomalá a ťažká strela je lepšia ako malá a rýchla. Debata však bola o univerzálnosti týchto kalibrov a ich vhodnosti do našich revírov a osobne by som vždy volil radšej silnejší ako slabší.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #31860 od michal
Odpoveď od michal na tému SKUSENOSTI S 8x68 S
Igor, mna nezaujíma velkosť výstrelnej, mna zaujíma to, čo uvidím, keď pojde koža dole a bude sa robiť faktická rozrábka kusa. Veď tí, čo strielate 8x68S-kou, dačo vyblisknite a hoďte to do galerky. Rad sa popozerám, ale nie na výstrelnú, ale na faktické poškodenie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #31861 od belson
Odpoveď od belson na tému SKUSENOSTI S 8x68 S
Vyskytuje sa tu hneď niekoľko &quot;podtém&quot;, ale asi nemá význam komentovať tie &quot;balisticko-RWSácke&quot; prestrelky :) . To podstatné, o čom vznikla debata, je asi rozdiel medzi kalibrami 8x68S a 9,3x62. Na základe toho, že výkonovo patria do jednej skupiny (porovnateľná veľkosť hodnôt energie), by som netvrdil, že sú rovnaké. Kaliber 9,3x62 má o celých 28% väčší PRIEREZ strely voči 8x68S a viac než 100m/s nižšie rýchlosti a to je to, na čo treba pri ranivej balistike pozerať a nie na 1mm rozdielu v priemeroch. Pred rokmi som kdesi čítal (myslím že niekde u Lilju) zovšeobecnené pravidlo, že badateľné sú už rozdiely v prierezoch, ktoré presahujú 25%. Takisto rozdiel v úsťových (alebo aj dopadových) rýchlostiach je dosť veľký. Samozrejme to neznamená, že od niektorého z tých kalibrov bude správne zasiahnutá zver menej alebo viac mŕtva.... ;)
<br/>Ale poďme k praktickému záveru:
<br/>Ak by som mal na muške jeleňa do nejakých 150m (a menej), chcel by som mať v rukách 9,3x62. A pri dobrej strele by som sa nebál stiahnuť ani zblízka na srnčiu. Ak by ten jeleň bol ale na 250m, radšej by som sťahoval spúšť na zbrani 8x68S (tým netvrdím, že to nemôže fungovať aj opačne). A keďže to nie je zďaleka len o peniazoch na dve flinty, ale o tom, že človek tieto veci nemôže predvídať, napríklad ja som si zvolil kompromisný kaliber 338-06 (nábojnica Sprinfield s priemerom strely 8,58mm). Ulovil som s tým srnčiu, jeleniu aj diviačiu zver vo vzdialenostiach od 15 do 220m a poškodenie diviny bolo vždy minimálne. Tiež to ale nefunguje na hocakú strelu, s celomedenou strelou Barnes som mal jednu dosť komplikovanú dohľadávku (jeleňa prestrelila evidentne bez expanzie). Ale na AccuBond 225grs ľíha celkom ochotne aj jelenia aj diviačia...
<br/>Aj keď energeticky je tento kaliber nižšie než spomínané dva, určite vystačí aj na jeleňa cez 300m (aj keď ja som ešte na takú vzdialenosť na zver nevystrelil)...
<br/>Ale dosť bolo &quot;marketingu&quot;, ako to už tu bolo neraz konštatované, pokiaľ neuvažujeme extrémne slabé a extrémne silné kalibre, všetky ostatné svoju robotu urobia, ak ich použijeme primerane okolnostiam a samozrejme pri dobrom zásahu...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #31865 od michal
Odpoveď od michal na tému SKUSENOSTI S 8x68 S
Aha, takže ak som ťa spravne pochopil, tak medzi 9,3x62 a 8x68S je rozdiel a nie malý. :x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #31868 od Igor
Odpoveď od Igor na tému SKUSENOSTI S 8x68 S
Mechanizmus pôsobenia strely v živom organizme je zložitý proces, ktorý sa nedá zovšeobecniť do jednoduchých postulátov. Dá sa vytvoriť jednoduchší popr. zložitejší matematický model, či už napr. na základe energie alebo hybnosti strely (napr. tu už spomínaný TKO). Priemer strely resp. plocha prierezu je len jedným z parametrov vstupujúcich do daného procesu. Vysoký ranivý účinok sa dá dosiahnuť aj strelami s omnoho menším priemerom, tento je však zabezpečený inými faktormi. Poľovníctvo je paradoxné tým, že na strelu sú kladené protichodné požiadavky (vysoká ranivosť vs. nízke poškodenie diviny, pozitívna je vysoká stabilita strely).
<br/>Preto hodnotiť nejaký kaliber len na základe priemeru strely a rýchlosti nie je možné. Kde je hmotnosť strely, zostatková hmotnosť strely, pomer plochy prierezu pred a po opustení zasiahnutého objektu, hodnota odovzdanej energie strely zasiahnutému objektu /predaná - pohltená E/, koeficient vybočenia strely a následné faktory vychádzajúce z najpodstatnejšieho a to konštrukcie strely ? Kritérií účinností je mnoho, či už ako som spomínal definovaných na základe hybnosti (TKO, Hatcher-RSP) alebo energie (Stoping Power, Power Rating Index), rovnako existujú kritéria zahrňujúce iné faktory napr. kritérium zahrňujúce objem dočasnej dutiny, jej tvar a polohu (tzv. RII - relative incapaticion index), kritérium pravdepodobnosti zásahu určitej časti objektu atď... Výsledný účinok môže byť v závislosti na vlastnostiach strely v okamihu zásahu obmedzený len na jediný z čiastkových účinkov, napr. priebojný, v inom prípade sa však môžu prejaviť takmer všetky účinky, nevraviac napr. o faktore fyzického a psychického stavu zasiahnutého živého objektu.
<br/>Za najobjektívnejšie a najviac realite približujúce sa hodnotenia sú považované merania vniknutia strely do náhradných materiálov, či už pevných alebo plastických, dokumentovaných pomocou rýchlobežných kamier. Na výsledné vyhodnotenie sú potom vypracované rôzne metodiky hodnotenia účinkov daného streliva.
<br/>
<br/>Záverom len jedno - nie je možné jednoznačne zaškatuľkovať rozdiel medzi 8x68 a 9,3x62, rovnako ako to nie je možné ani u iných kalibrov. O tom sa častokrát presvedčíte práve v lese nad zastrelenou zverou.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #31869 od smithwesson
Odpoveď od smithwesson na tému SKUSENOSTI S 8x68 S
Pre Lovec 1 to co si napisal je blbost ako tvoje prispevky, RWS kupovala strely TIG a TUG od Brenneke a nie vyrabala ich since 1972, to akoze si honis since 1980

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #31871 od belson
Odpoveď od belson na tému SKUSENOSTI S 8x68 S
Oh, oh, vďaka za školenie. Umííí... Či to už tak vyzerá, alebo nie, s týmito vecami som sa oboznamoval už pred pár rokmi (prevažne z originálnych textov v angličtine), takže u mňa &quot;škoda na benzín&quot; a pre tých čitateľov, čo tú možnosť nemajú, je to priencyklopedické na to, aby z toho niečo mali (okrem ohúrenia). Nič z toho, čo som písal, neprotirečí tvojej bravúrnej prehliadke téz z terminálnej balistiky. Uniklo ti (a možno ani nie...), že ja nehodnotím komplexne účinok nejakej strely a nepokladám za potrebné vyčerpávať všetky aspekty ranivého účinku na to, aby som zjednodušene porovnal vplyv dvoch vybraných faktorov (v tomto prípade prierez a rýchlosť) mlčky predpokladajúc, že tie ostatné sú približne rovnaké (učenci tomu hovoria premisa). Bez nejakého vedomostného exhibicionizmu naďalej tvrdím (vlastne po tvojom trvám na &quot;zovšeobecnenom jednoduchom postuláte&quot;), že kaliber 8x68S JE VHODNEJŠÍ na takú prácu vo väčších vzdialenostiach, na akú je vhodný 9,3x62 v tých menších vzdialenostiach. Netvrdím nič viac a nič menej. A do toho nepotrebujem montovať ani &quot;pravdepodobnosť zásahu určitej časti objektu&quot;, ani &quot;faktor fyzického a psychického stavu zasiahnutého živého objektu&quot;...(logicky vychádzam z toho, že ten je rovnaký bez ohľadu na to, že aké číslice a písmená označujúce kaliber má poľovník vyrazené na hlavni zbrane.....alebo je azda jeleň schopný prečítať to na diaľku a podľa výsledku chytiť rôzne veľkú dávku stresu? :] ).... proste čosi sa mi tu zdá byť od veci.....
<br/>
<br/>Že terminálna balistika nie je veda s exaktnou prediktabilitou, to predsa naznačujem aj niektorými vetami (...môže to fungovať aj opačne...) a to už predsa dnes vedia aj tí menej vybavení diskutéri... Takže nerozumiem zmyslu tvojich viet...vlastne asi áno...
<br/>
<br/>Mimochodom, po čom &quot;predávajú&quot; tvoje strely E? 8o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #31872 od belson
Odpoveď od belson na tému SKUSENOSTI S 8x68 S
kurnik...ten prvý smieško je pravá zátvorka (opäť)...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #31875 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému SKUSENOSTI S 8x68 S
Chlapce,to ze ta slak triafa s toho,ze si chcel mudrovat a nevyslo ti,tak to je mi luto.Nabuduce si najprv nastuduj relevantne informacie,nez sa zase vytasis s nejakou &quot;zarucenou bombou&quot;....8-L:]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #31876 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému SKUSENOSTI S 8x68 S
Janko,zmyslom diskusie bolo naznacit ostatnym,ktori maju povedzme menej skusenosti,ze 8x68S nie je strasiak,ktorym nevyhnutne musis prepolit zver na dve casti a nosia ho len krvilacni nemecki jagri,co prisli vyhubit zver na SK za lacny peniaz....
<br/>
<br/>To len na doplnenie teba,nie ako oponentura.8-L
<br/>
<br/>A mozno nam nieco napise Martin,ako sa mu darilo na vychode,ak sa uz odtial vratil.Ci nieco s tou 8x68S zase rozpolil,alebo aj zostalo co to do hrnca :D:D:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #31886 od michal
Odpoveď od michal na tému SKUSENOSTI S 8x68 S
No takže po tomto vyjadrení sme sa dostali k tomu, čo tu už niekto napísal. 8x68S je určená prevažne na vačšiu dialku ako slovenskí poľovníci na 99% zvyknú strieľať a tam ma svoje uplatnenie. V takejto vzdialenosti nenarobí ani extra paseku pri v hodnej strele ale pri dobrom zasahu zver padne, ci na mieste alebo po odbehnutí. Da sa s nou streliť aj lahšia zver s normálnym poškodením, ale treba umiestniť aj ranu, nie cez lopatku hlavne nie na 50 m. Proste kaliber dava istotu v tedy ked nezaleží na divine ale rieši sa polovka trofejovej zveri hlavne poplatkovými polovníkmi alebo jej prednosti zužitkujú poľovníci, čo polujú tereny a zver na toto vyhovujúce a proste vedia, prečo si ten kaliber kupovali a nie je to ich prva flinta, co kupili na radu predajcu, ktorý sa este dlho udrbaval ako sa zbavil ležiaka z regálu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.116 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 389 návštevníkov a žiadni členovia on-line