ráž 8x60S

pred 15 rokmi 3 mesiacmi #42373 od Igor
Odpoveď od Igor na tému ráž 8x60S
Ide to a funguje to. Kaliber 8x60 S vznikol z náboja kal. 8x57 JS a to presústružením komory 8x57 JS na nábojnicu o 3 mm dlhšiu. Dôvodom bola mierová zmluva po 1. svetovej vojne, ktorá obmedzovala použite 8x57 JS ako vojenského náboja (7,92 Mauser). Určiťe to ale nie je správne, môže dochádzať k vypalovaniu komory v mieste ktoré nie je krytá nábojnicou, otázne je aj počiatočné vedenie strely do vývrtu hlavne, ktoré má vplyv na presnosť. Strelci idúci po max. presnosti si robia náboje presne na svoju komoru.
<br/>Holt ľudia sú všelijaký,aj takýto, ktorý šetria na všetkom, aj na posr .. pár náboch, ktoré sa dajú kúpiť (Napr. RWS). Koľko už len minieš na polovačke nábojov ročne ? Škatuľku ? ... možno tý šťasnejší a na tréning si kúpim radšej malokalibrovku alebo 223

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 3 mesiacmi #42377 od iboo
Odpoveď od iboo na tému ráž 8x60S
nazval som to poloblbosť len tak, pri porovnaní si nábojov 8x60S a 8x57JS nájdeme mnoho rozdielov, hlavne tá dåžka. Aj spätný náraz musí vyzerať krásne, čo poviete ?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 3 mesiacmi #42383 od Igor
Odpoveď od Igor na tému ráž 8x60S
[img] www.polovnictvo.com/modules.php?name=BiG_Gallery&amp;action=show_pic&amp;id=19510[/img]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 3 mesiacmi #42384 od Igor
Odpoveď od Igor na tému ráž 8x60S
[img]www.polovnictvo.com/modules.php?name=BiG_Gallery&amp;action=show_pic&amp;id=19511 [/img]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 3 mesiacmi #42385 od lacco1
Odpoveď od lacco1 na tému ráž 8x60S
Ja som dral nejaký čas 8x60S, prečo myslíš ten spätný ráz, neviem, je to veľmi kultivované strieľanie aj ma mrzí že som ju vymenil.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 3 mesiacmi #42387 od Igor
Odpoveď od Igor na tému ráž 8x60S
Nepodarilo sa mi sem vložiť obrázok kde je 8x60S a 8x57 JS tak priamo link do galérie :
<br/>
<br/>www.polovnictvo.com/modules.php?name=BiG...how_pic&id=19511
<br/>
<br/>Rozmery sú čiastočne odlišné - napr. dåžka nábojnice, umiestnenie prechodového kužela ... ale ostatné rozmery sú zhodné alebo skoro zhodné, napr. priemer dna nábojnice zhodný 11,95 mm, priemer v mieste nad ukončeným drážky u 8x57 je 11,94 u 8x60S 11,98 atď - streľba 8x57 JS z 8x60 S je možná, samozrejme za následkov, ktoré som uviedol nižšie a samozrejmé je aj čiastočné preformátovanie nábojnice pri výstrele. A nefunguje to len v tomto prípade, na tejto fotke :
<br/>
<br/>www.polovnictvo.com/modules.php?name=BiG...how_pic&id=19512
<br/>
<br/>je hore origoš nábojnica 300 Win Mag, v strede nábojnica po výstrele náboja kal. 300 Win Mag z guľovnice kal. 300 Weatherby Magnum a dole náboj kal. 300 Weatherby Magnum. Jediné čo sa stalo, došlo k preformátovaniu nábojnice 300 Win. Mag v oblasti prechodového kužela. A nefunguje to len u dlhých zbraní, napr. 9 Browning ide vystreliť z 9 Lugera a to nie je jediný prípad takejto &quot;podomáckej&quot; konverzie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 3 mesiacmi #42388 od lanus
Odpoveď od lanus na tému ráž 8x60S
Zaujímavou skutočnosťou je,že 8x60JS aj 8x64JS majú menší spätný ráz ako 8x57JS !
<br/>
<br/>
<br/>:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 3 mesiacmi #42389 od lanus
Odpoveď od lanus na tému ráž 8x60S
Oprava preklepu : Správne označenie je 8x60S a 8x64S .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 3 mesiacmi #42391 od belson
Odpoveď od belson na tému ráž 8x60S
Igor: Ak dovolíš, chcelo by to trocha presnejšie vyjadrovanie sa. To, čo spomínaš sa volá dosadací kužeľ a nie prechodový. Prechodový je súčasťou hlavne, v mieste kde nábojová komora prechádza do vývrtu. Menej podstatné je už to, že nábojnice sa v takých prípadoch formujú (formátujú sa disky a iné pamäťové média).
<br/>
<br/>lanus: Môžeš byť s tými spätnými rázmi konkrétnejší?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 3 mesiacmi #42395 od Igor
Odpoveď od Igor na tému ráž 8x60S
Belson súhlasím a :-o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 3 mesiacmi #42397 od lanus
Odpoveď od lanus na tému ráž 8x60S
Belson - mal možnosť bezprostredne po sebe a opakovane strieľať z predmetných osmičiek od rovnakého výrobcu zbrane i streliva a dokonca aj z rovnakou optikou, došieľ som (ale aj majitelia tých zbraní) k uvedenému uznávam,že subjektívnemu názoru!
<br/> Za subjektívny ho pokladám aj preto, lebo výpočet rýchlosti spätného rázu poznám!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 3 mesiacmi #42400 od belson
Odpoveď od belson na tému ráž 8x60S
lanus, ja ťa nechcem upodozrievať z neznalosti výpočtu fyziky spätného rázu.
<br/>
<br/>Možno pripustíš, že ak by to isté strieľal niekto s &quot;konštrukčne odlišnou&quot; telesnou schránkou, mohol by mať iný názor názor a preto pôvodná tebou vyslovená veta môže byť veľmi, veľmi relatívna (a pre odborne menej zdatného čitateľa aj zavádzajúca) ;/....
<br/>
<br/>Ale k veci: Bude to pre mňa dostatočne konkrétne, keď ešte pridáš značku zbraní a streliva (optika nie je dôležitá a majitelia už vonkoncom :)). Vďaka.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 3 mesiacmi #42401 od belson
Odpoveď od belson na tému ráž 8x60S
...názor stačí mať jeden :-o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 3 mesiacmi #42402 od lanus
Odpoveď od lanus na tému ráž 8x60S
Belson - išlo o ZG 47 (3x) ,náboje SB 12,7g,MHP , ( 8x60S prebíjaná na Vo=800m/s,)
<br/>optiku som uviedol kôli rovnakému ,,zápočtu&quot; jej hmotnosti. Strelci o hmotnosti cca 7O-
<br/>100kg,všetci riadne ,,vystrieľaný&quot; bez strachu z výstrelu. Poradie bolo odsúhlasené
<br/>rovnako : 8x60S a 8x64S podobné , 8x57JS silnejšie !
<br/>
<br/> Inak Belson nepochopil som Tvoj druhý príspevok !

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 3 mesiacmi #42407 od belson
Odpoveď od belson na tému ráž 8x60S
To bola len &quot;autokorekcia&quot;. V treťom riadku mám slovo &quot;názor&quot; nechcene dvakrát. Myslel som, že červenajúci sa grimasník to objasňuje.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 3 mesiacmi #42408 od lanus
Odpoveď od lanus na tému ráž 8x60S
Belson - prepáč,nevšimol som si duplicitu slov v texte a tak mi v,, ušiach&quot;rezonovala
<br/>len Tvoja korekcia !
<br/> Ešte k 8x60S poznamenávam:na povinných kontrolných streľbách som zaregistroval
<br/>poznámky jej bývalích vlastníkov,že po výmene hlavne za 8x57JS z dostupným strelivom
<br/>zaznamenávajú zvýšené ,,kopanie&quot; ! Inak pôvodne SB laboroval obe tieto osmičky
<br/>z rovnakou Vo=790m/s.:liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 týždnami #46529 od tmarcel
Odpoveď od tmarcel na tému ráž 8x60S
mam dotaz,dostala sa mi do ruk gulovnica pravdepodobne stara Z-tka,usudzujem tak podla vyrobneho cisla posledne dvojcislie je 43 no v preukaze zbrane nieje uvedeny typ,v kalibri 8x60S,celopazba,hlaven podla mna ako laika vyzera ze je v dobrom stave,ale je tam napis ceskoslovenska zbrojovka a.s brno,no pazba uz nieje povodna ale nova a robena trochu diletantsky
<br/>chcem sa spytat:
<br/>1,-jedna sa skutocne o Z-tku?ak to vie niekto urcit podla roku,ak ano kolko asi moze stat?cca´+ -,mam v plane ju kupit no vdova po majitelovi nevie kolko za nu pytat
<br/>2,-v katalogu uvadza jediny vyrobca nabojov v tomto kal. ktoreho som nasiel RWS strelu DK o hmotnosti 11,7g,ak by som si prebil tazsiu strelu do uvahy pripadaju KS 14,5g ,alebo siera SBT 14,26g mate niekto skusenosti s takouto kombinaciou pri strelbe na vzdialenosti od 30 do 130m?strielal by som hlavne diviaciu a jeleniu zver, mne totiz akosi viac rezu tazsie streli,nemozem si pomoct,
<br/>za kazdu radu ci skusenost dakujem

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 týždnami #46536 od LEON
Odpoveď od LEON na tému ráž 8x60S
debata o kulovnici Z je už tady zkráceně začala se dělat ve zbrojovce až koncem roku 1945 to co bylo před tím jsou kulovnice z přestavěných vojenských zbraní vz. 24 a mauser 98 i ta ráže by tomu odpovídala
<br/>www.polovnictvo.com/modules.php?name=BiG...;topic=318&PNO=3

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 týždnami #46561 od iboo
Odpoveď od iboo na tému ráž 8x60S
Extra velky rozdiel medzi brno Z a brno vz.24 nebude, systém je to v podstate ten istý, hlavne umiestnenie poistky a kluka záveru. Pokial je odlákadlom len pažba, to nieje až taká finančná ťarcha. Prebíjanie nábojov a hlavne pre tento kaliber je vďačná téma na dlhé večere,a le skôr si to daj prebiť niekomu, alebo dohodni spoluprácu, lebo rýchlo sa ti môže stať že ťa prvá krabička vyjde na 16 000 Sk ako mňa 8-L Ale samozrejme, prebíjanie nieje zdroj lacného streliva. Používanie ťažších striel kvitujem, podávam Ti ruku k tvojmu názoru. 8x60S je kaliber &quot;zhruba&quot; to čo 8x57JS, akurát si môžeš dovoliť troška viac. Tie ťažšie strely by mohla zvládnuť, rovnako mňa odhovárali od používania tažkých striel do 308 win určených pôvodne pre 30-026, ktorá má iné stúpanie, ale vyhoveli, som spokojný :)
<br/>A k majitelke - pokial ti to za to stojí, zapchaj jej ústa 400-500€ a môžu byť spokojné obe strany. Tú cenu som dal naozaj zbrucha, bolo by ju najlepšie vidieť, ale čo už s tebou keď tak hrozne prahneš pos tarej Z-ke ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 týždnami #46564 od Akela
Odpoveď od Akela na tému ráž 8x60S
Nezanedbateľná otázka je tiež, ako stará je tá vdova...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.074 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 371 návštevníkov a žiadni členovia on-line