ráž 8x60S

pred 15 rokmi 2 týždnami #46567 od army9
Odpoveď od army9 na tému ráž 8x60S
Johny ma v galerii fotky Zetky aj ZG . Je tam pekne vydiet rozdiely .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 týždnami #46570 od tmarcel
Odpoveď od tmarcel na tému ráž 8x60S
hahaha,to ma rozosmialo,velmi,ale naozaj je mimo moj akcny radius,predsalen je to uz pani v pokrocilom veku,tak ze by som ju nekrestansky preplatil,kazdopadne dakujem za radu,chcem jej dat ferovu ponuku uz z ucty k jej neboztikovi manzelovi.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 týždnami #46573 od tmarcel
Odpoveď od tmarcel na tému ráž 8x60S
iboo citam dobre 16000?co si strielal strieborne gulky na vlkodlaka?alebo je to cena aj s nejakim prebijacim zariadenim?inak som rad ze mi to ktosi odobril,radsej sa poradim nez by som vyrobil nejaku hlupost,to plati ajpre to prebijanie,este raz vdaka

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 týždnami #46575 od tmarcel
Odpoveď od tmarcel na tému ráž 8x60S
porovnal som fotky od Johnyho,podla nich sa v mojom pripade jedna o Z-tku,zaver a puzdro zaveru ja presne take iste,rovnako aj nemecky napinacik,iba v napise mi chyba -narodny podnik-lenze potom mi nesedi ten rok vyroby,kedze sa v 43-tom Z-tky este nerobily,tak neviem...
<br/>army9 vdaka,

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 týždnami #46576 od iboo
Odpoveď od iboo na tému ráž 8x60S
nepochopil si.....pokial ti to stoji za to a mas zaujem jednat seriozne tak ojebavat nebudes. To je uz ale na tebe, mne tiez mnohi vyhadzovali na oci, ze som dal za BO 502.8 20 litrov, bez optiky. no ja som prisiel, pozrel som na to, pokukal, vystrelil si a zhodnotil som ze je to dobra kupa. ti co sa vyznaju a maju svoje tuzby daju aj viac, je to kazdeho osobna vec. stastny vyber...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48791 od kentospeter
Odpoveď od kentospeter na tému ráž 8x60S
Ten kto menil hlaveň, zvolil nesprávnu vzdialenosť medzi dnom náboja a sedlom záveru. Totiž pri uzatvorení záveru sa musí sedlo skoro až dotíkať náboja, alebo tam môže byť vôľa max.tak 0,2 mm.
<br/>Keďje vôľa väčšia, puška kope a zároveň sa sňou len veľmi obtiažne trafi terč.
<br/>Skúša sa to tak, že sa dá papier na sedlo záveru a na tom papieri by sa mala otlačiť zadná časť nábojnice.Skús a odpíš či to funguje. A ak chceš , tú vôľu ti odstránim.
<br/> 54-ka.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48806 od lanus
Odpoveď od lanus na tému ráž 8x60S
Vďaka za snahu,ale s vôľami problém nebol;jednoducho 8x60S ,,kope&quot; menej ako 8x57S aj keď sa zdá ,že je to trochu proti logike.;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48808 od belson
Odpoveď od belson na tému ráž 8x60S
lanus:
<br/>Môže sa to zdať proti logike, ale nie až tak proti fyzike (čo pokladám v danom kontexte za dôležitejšie). Obidva kalibre patria svojimi aj normalizovanými, aj reálnymi vlastnosťami (tlaky, energie, rýchlosti) do jednej a tej istej kategorie, tolerancie do 4% nepokladám v tomto prípade za relevantné (aj keď stolára, ktorý by mi urobil zásuvku širokú 60 cm s toleranciou 2,5 cm, by som hnal dosť intenzívne :) ). Teda objektívne by mali tie kalibre kopať zhruba rovnako. Ak išlo o rovnaké zbrane (a stihol si im preveriť aj uzamykacie parametre ;) ), načim porovnávať konkrétne náboje (laborácie) a tam môže situácia v prospech 8x60S vzniknut pomerne ľahko, i keď neviem, či až tak subjektívne zreteľná. Ale to už ponechávam na poľovníckych “latinčinárov”…..
<br/>
<br/>kentospeter:
<br/>Najprv terminologické poznámky: O sedle sa hovorí, ak je reč o zahåbení v čele hlavne pre okraj alebo nákružok nábojnice, záver má čelo. Záležitosť, o ktorej hovoríš, sa odborne nazýva uzamykacia vôľa. Ja si však pamätám jej prípustnú hodnotu 0,1 mm a nie 0,2 mm. Ak ponúkaš jej odstránenie, asi si puškár, ale v tomto prípade tvoja kontrolná metóda pre veľkosť uzamykacej vôle mi na tretie tisícročie pripadá trocha priinsitná. Nielen puškárstvo, ale aj iné oblasti sú o toleranciách (napr. ja nemám schopnosť tolerovať niektoré technické a terminologické nepresnosti a mňa zas za to netolerujú niektorí prokurvátori, resp. iní jedinci z čeľade papoidných na tomto fóre... :D:] ). Na akú nábojnicu to chceš kontrolovať? S&amp;B? RWS? Norma? Remington, či Winchester? Myslíš, že ich vyrábajú nachlp rovnaké? Preto existujú na tento úcel kalibre (mierky). Na typ “GO” musíš zavrieť, ale na “NOGO”, ktorá je trocha väčšia, nesmieš. Ak zavrieš, vôľa je neprípustná a zbraň môže byť pre strelca nebezpečná. Nehovoriac o mierke FIELD, ktorú dodáva jedna nemenovaná americká firma. Ak tú do komory zavrieš, radšej zo zbrane už nestrieľaj, lebo riskuješ nafasovanie kúskov kovu do časti tela, ktorú nosíš na krku.
<br/>K vplyvu nadmernej uzamykacej vôle na kopanie zbrane sa nevyjadrujem, z takej radšej nestrieľam, teda praktickú skúsenosť nemám a teoretické vysvetlenie ma takto zrána žiadne nenapadá, rád si ale nejaké prečítam.
<br/>
<br/>Sorry, rozpísal som sa, ale snáď to niekoho trocha obohatí…..

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48809 od belson
Odpoveď od belson na tému ráž 8x60S
Aby nedošlo k mýlnemu výkladu: tri hviezdičky v tom slove mi editor-cenzor dal namiesto mojich písmen &quot;k u r v&quot; ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48812 od lanus
Odpoveď od lanus na tému ráž 8x60S
Belson - som rád,že si sa už zase konečne ozval;dobrý guláš treba náležite dochutiť;čo svojimi príspevkami skvelo uskutočňuješ (pokiaľ sa nenecháš niekym vytočiť) !;)
<br/>
<br/> Záverová vôľa (okrem štandartných ,,dielenských postupov&quot;) sa na strelnici (!) dá ,,orientačne veľmi pohotovo zistiť&quot; niekoľko násobným zdvihom a uzavrením kľuky záveru zo zasunutým náboj (dôjde k dolícovaniu nábojnice s nábojovou komorou), avšak i potom by mal byť odpor voči uzavreniu tesne pred dovretím mierne stúpnuť . (Postup platí len pri vylúčení,iných odporov t.j. pri pozornom porovnaní priebehu uzatvárania bez a s nábojom).
<br/> Uznávam , že to nie je profesionálne(!) ,ale na rýchlu orientáciu k ďalšiemu ,,skúmaniu&quot;, resp.k selekcii vplyvov na streľbu to postačí .
<br/>
<br/> ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48817 od belson
Odpoveď od belson na tému ráž 8x60S
Určite to tak ide. Nezavrhujem ani ten &quot;papierový&quot; spôsob, ktorý popisoval kentospeter. Chcel som len upozorniť práve na tie sofistikovanejšie profesionálne postupy.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48823 od oto01
Odpoveď od oto01 na tému ráž 8x60S
prosim vas ,ma niekto skusenosti z lovu touto ražou..?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48825 od belson
Odpoveď od belson na tému ráž 8x60S
No dobre oto01, ak ti nič nepovedala druhá veta v mojom príspevku zo včerajška o 7:01, tak ti ju rozpíšem na drobné:
<br/>
<br/>Tabuľky CIP:
<br/>8x57IS Pmax=3900bar, EE=4300Joule, 8x60S Pmax=4050bar, EE=4285Joule
<br/>
<br/>Náboje RWS (strela 11,7g):
<br/>8x57IS v0=820m/s, E0=3934Joule, 8x60S v0=835m/s, E0=4079Joule.
<br/>
<br/>Oproti rozšírenému 8x57IS, ktorým poľuje pol Európy, rozdiel ani v jednom z uvedených čísel nedosahuje 3,9%, jedine objem nábojnice je väčší o necelých 6%.
<br/>
<br/>Ak by ti niekto chcel prezentovať nejaké výnimočnosti pri love týmto kalibrom (raži sa niekedy hovorí aj žito) oproti päťdesiatsedmičke, asi si bude vymýšľať. Ak ti bude tvrdiť, že strelivo je ťažšie dostupné, resp. drahšie, tak môže mať pravdu.
<br/>Takže ak chceš skúsenosti z lovu, pokojne čerpaj z poznatkov o 8x57IS.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48828 od medard
Odpoveď od medard na tému ráž 8x60S
Belson: nevieš prosím o niekom, kto laboruje 5,6 x 52 R? Dik a prosí o prepáčenie, že je to mimo témy... ;/

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48832 od belson
Odpoveď od belson na tému ráž 8x60S
Neviem, sorry. Kedysi dávno som to prebíjal, ale keď som predal zbraň, zbavil som sa aj matríc. Teraz mi je za tou zbraňou trocha ľúto, lebo už mám väčší trezor.....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48839 od Lubo1
Odpoveď od Lubo1 na tému ráž 8x60S
No uz ked odpovedas na tie otazky, jedna podla mna jasna uz od zaciatku, no mozno sa mylim, ale ako hovori Kurt K z Australie, nejak mi to nejde do hlavy, ako sa da to vykonat technicky? - prekalibrovat nabojnicu 9,3x72R na 8x57R.360?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48843 od mirek
Odpoveď od mirek na tému ráž 8x60S
Lubo 1 - dá sa to takto ! Novú, nevystrelenú nábojnicu 9,3 x 72 R zrezeš na požadovanú dlžku napr. 57,03 mm, osadíš do matrice, napatricuješ, zbytok čo si nechal si zrezeš frézkou na 57 mm, / meriaš s presnosťou na stotiny / , osadíš zápalku, naplníš prachom, strelu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48846 od belson
Odpoveď od belson na tému ráž 8x60S
Tak to ja by som tam určite zaradil pred formovanie v matrici aj žíhanie hornej časti nábojnice, zdôrazňujem len hornej (oblasť krčku a dosadacieho kužeľa). Podotýkam, že žíhanie mosadze je úplne odlišný proces od žihania ocele.
<br/>A pred naplnenie prachom a osadenie strely by som ja určite zaradil tzv. fireforming, t.j. detailné doformovanie nábojnice nábojovou komorou výstrelom. Dáva sa tam trocha rýchleho prachu a vhodné plnivo do zvyšku spaľovacieho priestoru, mne sa osvedčila hrubá krupica.
<br/>Toto je americká škola, neviem, ako to robia v Austrálii, ani v inej tramtárii.....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48848 od mirek
Odpoveď od mirek na tému ráž 8x60S
To žíhanie schvaľujem. Dá sa tým predísť pri opakovanom matricovaní praskaniu materiálu v namáhanej časti - krčku a dosadacieho kužeľa. Ja som to nerobil a veru pár nábojníc som musel znehodnotiť po druhom matricovaní pre vzniknuté praskliny.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48855 od belson
Odpoveď od belson na tému ráž 8x60S
Som rád, že mi to schvaľuješ.
<br/>A na nejaké meranie nábojnice na stotiny mm sa vykašli. To by si musel každú nábojnicu pchať do mikrometra a to nemá pre daný účel vôbec žiaden praktický význam, s desatinami vystačíš. A nemysli si, že ak tvoja digitálna šublera ti tie stotiny ukáže, že oni aj v skutočnosti také sú, je to dobré ešte tak možno na kontrolu konzistentnosti dåžok. Nebudem to tu rozoberať, treba si o teórii chýb a merania niečo prečítať. Stotina mm na 57mm predstavuje chybu 0,0175%. Na posuvné meradlo nereálna hodnota. A ešte by som rád videl to frézovanie na stotinu mm. Na bežných prebíjačských verklíkoch (robil som na RCBS aj na Lymanovi) nepredstavieľné.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.081 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 352 návštevníkov a žiadni členovia on-line