Aká je vhodná zbraň pre začínajúceho poľovníka?

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19475 od Peter33
Dobrý chcel by som sa opýtať, akú zbraň je si vhodné vybrať pre začínajúceho poľovníka, či je lepšie guľobrok, a či sólo guľa. A v akom kalibri?Lovím v lesnom revíri - jeleň,muflón,diviak, srnec a škodná.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19476 od lacika85
ZKK 600-7x64 LOVU ZDAR!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19477 od lacika85
ZKK 600-7x64 LOVU ZDAR!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19478 od Marceliusko
Podla mna 7x57R/12;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19479 od Stefan49
aj ja by som tak poradil!:D;):D:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19480 od puro
8x57JRS/12.Alebo 7x57R/12.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19481 od Igor
Sólo guľovnica 8x57 JS, 8x68S, 9,3x62

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19483 od matulkoh
8x68s? vsak nejde na slona ide lovit jeleň,muflón,diviak, srnec a škodná. priklanam sa ku gulobroku 7x57r/12 ak mas nejaku korunu navyse tak solo gulu - tu mas siroky vyber aleja by som isiel do 8x57 a do dvojky 12.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19484 od Igor
Máš to a používaš to ?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19496 od sako80
solo 7x64 to je iba moj osobny pocit(mam to a pouzivam to)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19497 od pcierny
Okrem toho muflona polujem na to iste,mam 7x64 a som spokojny.Najskor som mal 7x65/16 ktoru som zdedil ale ten brok som skoro vobec nevyuzil tak som sa dal na solo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19501 od Peter33
Neviem, som rozmýšľal nad tou solovkou 8x57JS, ale fakt neviem ci ano ci nie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19502 od Baikal
Ak si myslis, ze vo vasom reviri brok nevyuzijes, pripadne si financne schopny obstarat solo gulu aj brokovnicu, tak nic nepokazis ked zacnes solo gulou 8x57JS

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19503 od Peter33
No to hej, lebo sak brok. kozu 12/12 + vym.hl 16/16, budem mat od jedneho z rodiny.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19510 od matulkoh
8x57js tak nemas co riesit.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19512 od matulkoh
nie mam teraz 8x60s a 16 dvojku. 8x68s ma kamosov tatko, je to delo, predimenzovane na nase podmienky. ani vzber streliva nie je taky ako u 7 alebo 8x57. Rad si vsak vypocujem nazor preco doporucujes zbran, s ktorou mozno ist bezpecne polovat do afriky, neblizi sa nahodou 6000j? dik za odpoved

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19515 od Ivan
Náhodou sa neblíži. Väčšina E úsťovej sa pohybuje okolo 4700 - 5000J, a nie je to celkom zbraň, resp. kaliber s ktorým sa dá bezpečne poľovať v afrike, a čo záspupci Big five. A už prestaň s tým detinským " väčší výber streliva ", koľko si typov striel vyskúšal, resp. každý týždeň strieľaš s iným ? Tá tvoja 8x60S má isto menší výber streliva ako 8x68S. Ak sa nemýlim jednu strelu a to poloplásť robí geco a jednu RWW DK. Nie som nejaký prívrženec 8x68S ani som túto zbraň nevlastnil, párkrát som ju mal požičanú a ak je výborná pažba tak nič momoriadne čo sa týka spätného rázu. Rád by som vedel podľa čoho posudzuješ, že je to delo. Rýchlosť strely ? pozri kalibre ako 223 rem. 243 win., 6,5x68 a iné. Energia ? pozri 9,3x 62 . Istotne to nie je najvhodnejší a najoptimálnejší kaliber do naších podmienok a tiež nie pre hocikoho, no ak poľuješ na dospelú jeleniu a diviaču zver a rád strelíš a máš možnosť aj na väčšie vzdialenosti ( s ohľadom na terén ), tak prijateľná voľba.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19518 od Igor
1) napr. 8x68S, výrobca RWS, strela KS 14,5g, Eo = 5488 J a obdobné energie +/- sú aj u iných striel a výrobcov. Výber striel je v tomto kal. pre lovecké účely dostatočný, nikto nemení strelivo každý deň a pokiaľ si nájdeš vhodnú strelu, myslím, že nie je dôvod meniť - takže toto by som neriešil,
<br/>2) Máš pravdu 8x68S bol vyrobený ako nemecký magnum určený pre lov africkej zveri. Bola to kvázi konkurencia americkým a anglickým magnum kalibrom používaným v Afrike. Slávny africký lovec zvere W.D.M. Bell prezývaný aj &quot;Karamojo&quot; Bell s obľubou lovil slony kal. 7x57 a zjavne s tým nemal problém. Či to bolo bezpečné alebo nie, o tom si môžme každý myslieť svoje, ale pri tom množstve ním ulovenej zveri mu zjavne tá 7 stačila aj na toho slona. Takže si nemysli, že som len zástancom silných kalibrov, môj osobný názor je, že pre naše európske podmienky je vhodný každý kal. od 6,5 mm vyššie. Je už len otázkou strelca, jeho svedomia a etiky kedy, ako a načo vystrelí,
<br/>3) Či je to delo - toto je tvrdenie na polemiku, pre niekoho je delo aj 30-06 alebo 8x57 JS pre niekoho nie, niekto sa bojí vystreliť aj z 223 Rem, inému nerobí problém 416 Rigby. Aj ked je určite rozdiel strielať 223 Rem a 416 Rigby. Pri tej jednej rane max. pár rán na spoločnej polovačke toto nehrá pre priemerného strelca rolu, tobôž ak má dobrú pušku,
<br/>4) Prečo doporučujem 8x68S alebo 9,3x62? Doporučil som mu aj 8x57JS. 8x57JS osobne mám, je to pre mňa jeden z naj kalibrov. Jeho malou nevýhodou je oproti 8x68S horšia balistika, no pre dobrého strelca ani to nie je problém. Výhodou 8x68S je možnosť strielať aj na väčšie vzdialenosti bez nutnosti prenášania zámerného bodu (RWS KS 11,7 g ONV 202 metrov) a vysoký prebytok energie aj pri horšom doslovne zlom zásahu, kedy zver zostáva v ohni. U 8x68S a 9,3x62 sa zároveň nemusíš trápiť s nejakou tou halúzkou alebo steblom trávy v dráhe strely. Poškodenie zveriny je rovnaké a pri použitý vhodnej strely a dobrom zásahu, kedy nenabereš napr. lopatku ešte menšie ako pri iných menších kalibrov. Nevraviac o takej 9,3x62 kedy som videl daniela streleného 9,3 a bola to len dierka a dierka, pričom zver ostala v ohni. V mojom okolí majú ľudia aj 8x68S aj 9,3x62 a vidím ako im zver neodchádza, aké je poškodenie diviny a ver že sú to ľudia, ktorý majú na výber nie jednu ale viacej zbraní rôznych kalibrov a prešli určitou cestou cez rôzne kalibre. Každý má svoj názor, nikomu neberiem názor, že sú to kalibre do Afriky, sú aj argumenty, že sú to kal. pre ľudí čo nevedia strielať atď. Možno, no ten kto nevie strielaľ u toho je v konečnom dôsledku jedno či má 7 alebo 9,3.
<br/>Môj osobný názor je, že do lesného revíru na zver ktorú Peter 33 uviedol - tobôž ako začínajúci poľovník - je to najvhodnejšie čo môže zvoliť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19521 od michal
Ja by som tiež prispel skromným názorom a doporučil 9,3x62;). Tí čo používajú...vedia o čom ten kaliber je. Druha vec ale je, kolko ran z gule dal potenciálny polovník, akým kalibrom prípadne strielal, akej konštrukcie je, ako je osobne citlivý na strelbu z gulovnice apod., aby sa mu nestalo, že pri prvom - druhom výstrele dostane ranu do čela a bude ho ovladať flinta viac ako on flintu.
<br/>Vsetko u nas žijúce sa da odpolovať v pohode od 6,5 mm, zaleží len na strelcovi a strelive.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19523 od matulkoh
diky za odpoved, s argumentami plne suhlasim ale odporucil by som tebou spomenutu 8x57js

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.069 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 705 návštevníkov a žiadni členovia on-line