Ako nastrelujete pušky?

pred 15 rokmi 10 mesiacmi #38227 od miso
Odpoveď od miso na tému Ako nastrelujete pušky?
Vďaka moc...idem troška počítať, snáď sa niečo zaujímavé dozviem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 10 mesiacmi #38281 od ksenda
Odpoveď od ksenda na tému Ako nastrelujete pušky?
8oak nato nemas tak si kup skule baj baj

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 9 mesiacmi #38305 od foksi25
Odpoveď od foksi25 na tému Ako nastrelujete pušky?
Ahojte vsetci. Kupil som si nove strelivo NORMA a potrebujem nastrelit puskohlad. Podla balistickeho programu na ich stranke, ak by som zvolil ako ONV vzdialenost 159m, vo vzdialenosti 30m by mala strela pretinat "zamernu?", no proste nulu. Myslite ze by bolo spravne nastrelovat priamo na nulu vo vzdialenosti tych 30m? Alebo je to lepsie robit na 50m alebo 100m a brat do uvahy balisticku krivku? Logicky mi vychadza ze je to jedno, vysledok by mal byt rovnaky. Ale pre istotu sa pytam, nakolko s tym nemam az tolko skusenosti. Dakujem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 9 mesiacmi #38307 od belson
Odpoveď od belson na tému Ako nastrelujete pušky?
Ja si strelivo laborujem sám a základné nastrelenie robím tiež na nejakých 45m a podľa programu nadstreľujem zopár mm. Väčšinou si však urobím kontrolu rozptylu aj na ďalších dvoch-troch vzdialenostiach, aby som si bol istý skutočnou balistickou krivkou a vtedy tiež kontrolujem tvar otvorov v terči. Prípadná situácia na medzi stability strely sa na krátkej vzdialenosti nemusí prejaviť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 9 mesiacmi #38317 od foksi25
Odpoveď od foksi25 na tému Ako nastrelujete pušky?
Dakujem za odpoved. Urcite by som po nastreleni testoval viacero vzdialenosti. Ide mi o to ze na mansiu vzdialenost sa to da urobit relativne presnejsie, nakolko efekt chyby strelca a ine vplyvy sa prejavia menej. No na druhej strane ci tato vzdialenost je dostatocna na stabilizaciu strely? Takze ako nakoniec? Mozem teda nastrelovat na tych 30m? Este upresim ze ide cisto o polovnicku zbran vyuzivanu na polovnicke ucely, takze rozptyl nemusi byt ako desatkorunacka.;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 9 mesiacmi #38323 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Ako nastrelujete pušky?
O stabilizácii strely je podľa mňa v Tvojom prípade zbytočne sa baviť - to je dôležité pre tých čo prebíjajú.. Ak používaš fabrické strelivá, tak by sa Ťa to týkalo maximálne v tom, že ak Ti strely v terči robia /čiastočne/ bočné prierazy /inými slovami - sú nestabilizované../, tak máš na 99,9% vystrieľanú alebo poškodenú hlaveň, prípadne zle urobený prechodový kužeľ, čo by už bola práca pre odborníkov alebo flinta zrelá na výmenu..
<br/>Čo sa týka nastreľovacej vzdialenosti pre poľovnícku guľovnicu je 30m dobrých iba na hrubé nastrelenie, aby si na väčšie vzdialenosti už bol v ´papieri´ a neminul priveľa nábojov.. Ak nemáš k dispozícii 100m, tak to vyskúšaj ešte minimálne na 50-80m. Strana by mala byť úplne jasná a výška od cca 1 do 2, 2 a pol cm nad zámerný bod.. V stovke to budú približne 4cm. Pre väčšinu našich bežných kalibrov je práve toto požadovaný výsledok nastrelenia.
<br/>A práve preto, že je to na poľovnícke účely a budeš loviť živé stvorenia, sa snaž aby to aspoň na tých 50-60m bola ´desaťkorunáčka´. Ale ešte radšej sa snaž vypožičať si, zhotoviť si také nastreľovacie pomôcky /mäkké ale zároveň relatívne pevne zbraň držiace podložky/ a používať také postupy pri nastreľovaní, ktoré Ti umožnia eliminovať chyby strelca. Vlastne iba tak zistíš možnosti svojej zbrane, resp. nedostatky sústavy zbraň-montáž-zameriavací ďalekohľad.. A kontrola nastrelenia na vzdialenosti v ktorých budeš bežne loviť, je podľa mňa nenahraditeľná.
<br/>Držím Ti palce.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 9 mesiacmi #38325 od miso
Odpoveď od miso na tému Ako nastrelujete pušky?
Čo sa týka 10korunáčky je možno takáto presnosť v poľovníctve troška prísna(aj keď sa snažím, aby to na 100m bol môj pravidelný štandart), ale všeobecnú spokojnosť vo mne vyvolá aspoň taký strelec, ktorý pomocou opory-palica, zo stoja trafí na 100m terč o priemere pivného tácka tzv. podpivníka. Rozmerovo zodpovedá komore líšky, čiže uspokojivo môže loviť každú u nás žijúcu zver. Žiaľbohu, na mnohých kontrolných streľbách je zasiahnuť takýto terč pre veľa poľovníkov značný problém. Nehovoriac o tom, že majú každý náboj iný a trafiť sa do A5 &quot;predsa musí stačiť&quot;;/

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 9 mesiacmi #38334 od kolesart
Odpoveď od kolesart na tému Ako nastrelujete pušky?
hmm len by som pri tomto style nastrelovania zbrane nezabudol na taky jednoduchy fakt ako napr. derivacia..ja som si veselo flusal na 100m do terca a na 300m mi urcity typ striel lietal 15cm bokom (ale s peknym rozptylom)...takze to &quot;skratene&quot; nastrelovanie na cca 50m moze priniest u 200metroveho vystrelu naostro zaujimave vysledky... :] nikdy nemozes vediet ako sa dana strela v danej vzdialenosti skutocne sprava pokial to fakticky neoveris

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 9 mesiacmi #38340 od belson
Odpoveď od belson na tému Ako nastrelujete pušky?
A nevolá sa tá tvoja derivácia &quot;vietor&quot; (alebo preklikávanie konštrukčne poslabšieho puškohľadu)?
<br/>Ak si flusal na 100m, tak pri 300m ti to mohlo z titulu derivácie pridať max. 2cm a nie 15. Aj keď deriváciu vôbec nemožno pokladať za jednoduchý fakt (myslím tým jej analytické vyjadrenie), existujú empiricky odvodené vzorce. Silnou vstupnou premennou je tam čas letu strely a pri zbraniach a vzdialenostiach o ktorých tu hovoríme sa hodnoty derivácie nachádzajú dostatočne nízko pod praktickými hodnotami rozptylu. Nedaj sa pomýliť nedoukmi čerpajúcimi informácie z delostreleckej literatúry.....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 9 mesiacmi #38347 od kolesart
Odpoveď od kolesart na tému Ako nastrelujete pušky?
no to asi tazko, hlavne ak pri rovnakych navazkach dvoch laboracii u NoslerPower point plus a scenar od lapuy s rozdielom ustovky 5m/s pricom sa mi zaroven podarilo vsak dostat do rovnakeho bodu zasahu na 100m...lietal ten noler na 300m od scenaru tych 15cm.......samozrejme ze existuju vynikajuce kukatka a myslim ze (bez toho aby som a chvalil) tercovy swaro 6-24x50 nebude ako si nazval konstrukcne poslabsi puskohlad hoc ma vyskovy rozsah len 120cm drzi oprety system skla nastrel aj v krajnych polohach vytocenych do maxima...co nevydrzi ani niektora vyssia stredna trieda puskohladov

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 9 mesiacmi #38350 od belson
Odpoveď od belson na tému Ako nastrelujete pušky?
Ver - never (mne je to jedno) ..... pokiaľ nestrieľaš kaliber 50 BMG so 40 gramovou strelou na vzdialenosti ku 1000m, o derivácii 15cm nemôže byť ani reči. Puškohľad som spomenul preto, že kedysi dávnejšie som na 300m preklikával s meoptou a posúvalo mi to aj do strán. Swaro by to asi nemal robiť a možno ani novšie meopty.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 9 mesiacmi #38351 od chanel1092
Odpoveď od chanel1092 na tému Ako nastrelujete pušky?
smiem sa spýtat čo možem čakat za rozptil na ONV 170m s cz 550 7x64 so strelivom SB-SPCE 11,2g a puškohladom ARTEMIS 2000 7X50...všetko uplne nové....aby som od toho nechcel privela...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 9 mesiacmi #38352 od belson
Odpoveď od belson na tému Ako nastrelujete pušky?
A ešte: Konštanta v empirickom vzorci pre odhad derivácie sa mení v dosť úzkom rozsahu a jej hodnota závisí od rýchlosti otáčok strely (stúpanie máš to isté), úsťovej rýchlosti (skoro rovnaké) a parametrov strely (určite pre rovnaký kaliber veľmi podobné). Presný analytický popis je síce dosť zložitý, ale [r]nejde o čiernu mágiu[/r]. Príčina je určite inde ako v derivácii.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 9 mesiacmi #38353 od belson
Odpoveď od belson na tému Ako nastrelujete pušky?
Kedysi v minulosti som tiež strieľal z ČZ550 v tom istom kalibri, ak si dobre pamätám, bolo to na stovke nejakých 2,5 až 3cm. Ale zase musím priznať, že nie som žiaden strelecký macher, aj keď akúsi výkonnostnú triedu som z malokalibrovky na regionálnych pretekoch urobil (teória mi je bližšia...) 8-L8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 9 mesiacmi #38354 od chanel1092
Odpoveď od chanel1092 na tému Ako nastrelujete pušky?
díky...pýtam sa iba preto aby som nechcel od toho neaké zázraky...ked som skušal čz 537 270WIN. tak na 120m to šlo do 4cm..čo je celkom prijatelné,potrebujem nastrelit nový puškohlad,tak zistujem skusenosti iných aké maju s podobnou zbranou..

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 9 mesiacmi #38356 od foksi25
Odpoveď od foksi25 na tému Ako nastrelujete pušky?
Dakujem. Ak z toho vyvodim zaver tak nastrelovat na 50m a skontrolovat to este aspon na 100m. CO sa tyka tej 10koruny. Aj ja by som bol najradesej keby som mal taky rozptyl, ale vzhladom k mojim doterajsim skusenostiam a praxi ( z gule som vystrielal asi 50 ran) som rad ak sa pohybujem okolo 7-8 cm. Sem-tam sa mi podari aj viacej..;/

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 9 mesiacmi #38360 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Ako nastrelujete pušky?
Viem z vlastnej skúsenosti, že bez dobrej mäkkej ale zároveň stabilnej podpory pod zbraň je nastreľovanie guľovnice len také skúšanie vlastných streleckých /ne/schopností.. Streľbu priamo z fixného stojana neuznávam, nakoľko použitie tohto vylučuje vplyv Tvojho bežného úchopu zbrane, jej zasadenia do pleca.. Nastreľovací stojan používam max. na zafixovanie zbrane pri doťahovaní zameriavacej osnovy na požadované miesto..
<br/>Pri väčších zväčšeniach si môžeš dokonca všimnúť, ako Ti s bitím srdca poskakuje aj kríž zameriavacej osnovy.. Každá ´neschopnosť´ udržať kríž na požadovanom zámernom bode Ti potom zväčšuje nervozitu a chyby sa násobia..:(
<br/>Tak isto si pred streľbou prekontroluj dotiahnutie pohyblivých častí celej ´streleckej sústavy´, napr. aj to či sa Ti nehýbe predpažbie, ktoré by sa náhodne mohlo dotýkať v nevhodnej chvíli /pri výstrele/ hlavne a tým pádom negatívne ovplyvňovať rozptyl..
<br/>Je toho dosť na čo sa pri nastreľovaní zbrane nesmie zabudnúť... :liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 9 mesiacmi #38362 od kolesart
Odpoveď od kolesart na tému Ako nastrelujete pušky?
tak ked ti je to jedno tak nerozumiem niektorym tvojim pocinom na tomto fore pri rozdavni patentu na rozum.... ale pravdou je ze ked som dnes power pointa vytiahol na max dlzku naboja (avsak som sa uz dotkol drazok) pretoze bol v podstate v predchadzajucom pripade vlastne hlbsie osadeny ako HPBT - samozrejme ma mohlo skor napadnut ze konstrukcne rozdielne strely vyzaduju kazda ine hlbkove osadenie hoc aj &quot;naoko&quot; vyzeraju rovnako (pretoze mi pri optimalnej dlzke naboja pre moju zbran bavili presne skoro vsetky strely).....mi z toho mi vypliva myslienka ze strela doslova vletela volnym &quot;dlhym&quot; letom do hlavne a pocas celej trasy prechodom v hlavni vytvarala vibracie s ktorymi aj opustila lauf taze tie sa prejavili v lete na vacsie vzdialenosti...je mozne ze mohla byt uz pri robeni naboja narusena koncentricita s komorou resp. hlavnou ale podstatne je ze problem sa vyriesil tymto nakoniec jednoduchym ukonom...takze v niektorych pripadoch nepomoze ani studovana hlava nadupana odbornymi teoriami alebo ako sa hovori &quot;Unca praxe vyvazi tonu teorie&quot;

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 9 mesiacmi #38376 od belson
Odpoveď od belson na tému Ako nastrelujete pušky?
[r]tak ked ti je to jedno tak nerozumiem niektorym tvojim pocinom na tomto fore... [/r]
<br/>8o
<br/>Neviem prečo by mi to nemalo byť jedno, ako naloží dotyčný čitateľ s mojimi informáciami alebo názormi. Alebo mi nejaký dôvod uvedieš?
<br/>
<br/>[r]...pri rozdavni patentu na rozum...[/r]
<br/>
<br/>Žiaden patent nerozdávam, ten si nechávam výlučne pre seba. 8-L Píšem tu svoje odborné poznatky a názory. Nedá mi nereagovať najmä v prípadoch, keď tu čítam bludy, napr. aj toho typu, že derivácia môže na 200m (300-100) spôsobiť posun SBZ o 15cm. Ešte raz, tebe to asi treba polopate: JA SOM NERIEŠIL PRÍČINU TVOJHO PROBLÉMU (horizontálneho posunu SBZ), ja som vyvracal tvoj NEZMYSEL, tak to tu nezmotávaj dokopy.
<br/>
<br/>...ze ked som dnes power pointa vytiahol na max dlzku naboja......problem sa vyriesil tymto nakoniec jednoduchym ukonom...[/r]
<br/>
<br/>Otázka: koľko nábojov si vyrobil a vystrelil od &quot;vyplivanej&quot; myšlienky až po záver, že si trafil klinec po hlave? To je dobré, že zrána toho tak veľa stihneš...ale viem svoje, u vás sa skôr brieždi...
<br/>
<br/>[r]nepomoze ani studovana hlava nadupana odbornymi teoriami alebo ako sa hovori &quot;Unca praxe vyvazi tonu teorie&quot;[/r]
<br/>
<br/>Aj teória aj prax majú svoje nezastupiteľné miesto. Ale pokladám za prirodzené, že najväčšími opovrhovateľmi teóriou sú tí, ktorí nielen že majú problém si niečo teoretické naštudovať, ale dokonca aj napísať zrozumiteľnú vetu bez hrúbiek (a keby išlo len o ľudí od remesla a strojov). Keby neexistovali dobré teoretické nástroje, tak by si nepúšťal vo vašej východnej stepi do vzduchu power pointy a HPBT, ale by si tam naháňal zver s kyjakom.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 9 mesiacmi #38379 od belson
Odpoveď od belson na tému Ako nastrelujete pušky?
Tibi a ešte niečo:
<br/>Myslím, že neprávom ma tu štylizuješ do polohy nejakého rozdávača jalových a čisto teoretických rozumov na tomto fóre a zbytočne ma nasieraš a nútiš k príspevkom mimo tému.
<br/>
<br/>Pripomínam, že prebíjam desiaty rok, čo je určite viac než je tu priemer (teraz sa zdržiavam byť voči tebe osobný). Za ten čas som nalaboroval a „vyfľusal“ obrovský počet nábojov v rôznych kalibroch (to ti ešte potrvá). To technické vybavenie a sortiment striel na polici by si asi nedbal mať. Tu a tam sa zdržiavam aj v dielni a vystruhoval a vyleštil som už niekoľko nábojových komôr, aj keď za puškárskeho majstra sa nepokladám (hovorím si tovaryš :) ). Aby som to mohol robiť legálne, už ako chlap v rokoch som si externe urobil puškársku učňovku v Uherskom Brode. Myslím, že prakticky mám odmakané dosť, aj keď (myslím to seriózne) nemám na puškárskych majstrov, ktorí ale zase možno neprebíjajú a možno (teraz menej seriózne) potrebujú svojich tlačových tajomníkov. ;)
<br/>
<br/>Chválabohu sa nemusím nútiť (vďaka svojim sklonom ísť veciam až pod kožu) do študovania odbornej literatúry a problémy nemám ani s matematikou. Z ameriky mám aj kopu dobrých kníh a časopisov (nemecky neviem a čo už domáce človek naštuduje, amaterizmy od autorov typu KK?).
<br/>
<br/>A ver mi, to všetko berie dosť času (a samozrejme aj peňazí).
<br/>
<br/>A na záver: ver mi aj to, že ja nemôžem za to, že ty nie si v rovnakej pozícii...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.069 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 870 návštevníkov a žiadni členovia on-line