Šelmy na Slovensku

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #11988 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Šelmy na Slovensku
S tou akceptovateľnosťou rysa v revíri zo strany poľovníkov som myslel najmä na okrajové časti jeho areálu rozšírenia napr. Strážovské vrchy, Javorníky, Považský Inovec. Na Malé Karpaty sa radšej ani nepýtam, tam má každý migrujúci rys veľmi krátku životnosť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #11993 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Šelmy na Slovensku
Jozef, rys sa u nás neloví ako na škodná, ale ako na imidžová zver. Istému druhu slovenských zbohatlíkov nestačia hrubé zlaté reťaze okolo krku, ani onaknejšie psy. Naposledy som živého rysa videl pred pár rokmi ako mladé mačiatko v kufri auta jedného takého hrubokrkáňa.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12001 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Šelmy na Slovensku
No to máš pravdu. Arogantní zbohatlíci, ktorí sa stanú držiteľmi poľovných lístkov zo dňa na deň sú hrozbou nie len pre prírodu ale aj pre normálnych serióznych poľovníkov.8o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12004 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Šelmy na Slovensku
Doteraz som bol v tom, že teritórium rysieho kocúra býva veľké 50 až 100 km štvorcových. Prednedávnom som ale čítal, že to býva až do 300 km štvorcových. A to už je riadny revír. Teritórium rysice býva samozrejme menšie. Na území jedného kocúra žije obvykle niekoľko samíc.
<br/>Búrlivé diskusie o rysoch sú teraz v Čechách. Na nete je niekoľko diskusných fór, kde sú už stovky príspevkov. A niektoré sú celkom zaujímavé.8o8o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12006 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Šelmy na Slovensku
Netrúfam si odhadnúť aká je u nás početná populácia rysa. Že sa nelegálne strieľajú je známe. Dúfam ale, že rys prežije aj súčasné &quot;demokratické&quot; zmeny v našej spoločnosti. Horšie je na tom ale asi mačka divá. O jej početnosti je ešte menej serióznych informácií ako o rysovi. V Čechách vyhubili mačku divú už veľmi dávno a pritom vhodných biotopov pre jej prežitie tam majú dosť. Dúfam, že podobný osud nečaká mačku aj u nás.:[
<br/>Napr. na juhozápadnom Slovensku sa mačka podľa oficiálnych údajov už nevyskytuje. V Malých Karpatoch každú zimu trpezlivo študujem stopy a koncom zimy naťahujem uši ale po mačke tu už neostal asi ani chlp. A pritom, mačka nemá ani nejaký veľký vplyv na predáciu malej &quot;úžitkovej&quot; zveri, takže by nemusela nikomu vadiť.
<br/>Dovolím si aj trochu kritiky (snáď za to nebudem ukameňovaný;)) ale myslím si, že úplný zákaz lovu mačky prišiel trochu neskoro. Tak dlho sa lovila, až sa na mnohých lokalitách úplne stratila. A mne táto tajomná šelmička u nás v M. Karptoch veľmi chýba.:{

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12007 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Šelmy na Slovensku
Jozef, to nebolo o arogantných snobských držiteľoch poľovných lístkov, tí zvyčajne nevedia kde sú rysie brlohy a ani sa ich nebudú pokúšať nájsť. To bolo o škodnej, ktorá sa v hojnom počte vyskytuje aj pod ochranárskym pláštikom. Spomeň si ako som pribrzdil tvoje stavy o dokumentovanie vyskytu vlka na tomto fóre a uhádni, prečo som proti takýmto veciam na verejných fórach.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12009 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Šelmy na Slovensku
Záujemcom o viac informácií odporúčam monografiu Hell, Slamečka, Gašparík: Rys a mačka divá v slovenských Karpatoch a vo svete.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12013 od johny
Odpoveď od johny na tému Šelmy na Slovensku
Jožko mačka divá vojde ro ruksaka takže žiadny zákon nepomôže, pokiaľ si poľovníci neuvedomia, že tá, na ktorú sa chystajú vystreliť môže byť posledná ... Tu je zas príklad chýbajúcej osvety. Toto je o ľuďoch a nie o zákonoch ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12024 od lubto
Odpoveď od lubto na tému Šelmy na Slovensku
Uhádnutie Tvojej myšlienky je jednoduché a plne s Tebou v tomto súhlasím. Čo sa týka mačky divej viem o jednej lokalite kde by sa ešte mohla vyskytovať, lenže divú mačku je veľmi tažké &quot;objaviť&quot;, kedže žije ako rys veľmi skrytým životom. Súhlasím s Johnym - mala by existovať nejaká osveta, lenže tu vidím &quot;malý&quot; problém, v tom čo si napísal, že ide o &quot;imidžovú zver&quot; a bohužiaľ u niektorých dokáže zvíťaziť chamtivosť a túžba po prestíži (síce ilegálnej) nad skutočným citom k prírode.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12030 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Šelmy na Slovensku
Nechcel som aby tu niekto zverejňoval konkrétne miesta výskytu rysa alebo mačky. Keď zatúžim opäť vidieť nejakú kočičku viem kam mám ísť. Len ma mrzí, že je to ďaleko od môjho rodného lesa. Zverejňovať ale akékoľvek &quot;citlivé údaje&quot; na verejnom fóre by bola chyba.
<br/>Chcel som len poznať Vaše názory, klobúk dolu pred tým čo ste napísali, len škoda že je Vás tak málo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12046 od Cilan
Odpoveď od Cilan na tému Šelmy na Slovensku
to tymto si chcel povedat ze vies kde sa este naisto nachadzaju ?
<br/>
<br/>lebo mne to skor pripadalo akoby si bol daky kral lesa a ked prides na to svole miesto tak sa ti tam motaju popod nohy
<br/>
<br/>vies ze moj dedo bol cely zidot lesnikom a videl rysa za 50 rokov iba dvakrat
<br/>a kolko takych ludi ho vobec nevidelo
<br/>
<br/>o macke sa nejdem ani zmienovat pocul som ze tu u nas videli iba dvakrat a to zrovna minulu jesen s tou je to u nas podstatne horsie
<br/>
<br/>neuraz sa ale fakt mi to tak pripadalo

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12049 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Šelmy na Slovensku
Neurazím sa a nie som ani kráľ lesa. A nemyslel som ani na ZOO alebo oboru v Bavorskom lese. Mám ale dobrých priateľov, ktorí sa celý život venujú pozorovaniu šeliem. Oni majú to šťastie, že žijú v horách, kde sa ešte dá niečo vidieť. A poznám lokality, kam treba ísť. A keď máš veľkú trpezlivosť, poznáš zvyky zveri, aj tak potrebuješ veľký kus šťastia. Ale každého kto chodí do hory s láskou a úctou k lesu a jeho obyvateľom príroda občas obdaruje nevšednými zážitkami. A to sú tie najvzácnejšie trofeje.;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12051 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Šelmy na Slovensku
Ak som dobre pochopil Vaše reakcie, tak obavy o budúcnosť mačky divej máte viacerí.
<br/>Otázka ale je, čo môžme urobiť, aby to s mačkou u nás nedopadlo tak ako v susedných Čechách?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12052 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Šelmy na Slovensku
Máte niekto skúsenosti s krížencami mačky divej a domácej? S mačiatkami po divom kocúrovi?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12053 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Šelmy na Slovensku
Kríženie mačky divej s domácou je asi veľký problém pre zachovanie populácie čistokrvnej Felis silvestris u nás. Počet hybridov mačky divej žijúcich vo voľnej prírode je údajne veľký a niekedy nie je jednoduché kríženca na prvý pohľad rozoznať.
<br/>Za cca 30 rokov som našiel niekoľko uhynutých hybridov, ktoré sa veľmi podobali mačke divej. Niektoré boli zrazené pri ceste, u niektorých sa príčina úhynu nedala určiť pre pokročilé štádium rozkladu. Jedným z najznámejších znakov hybrida je zúžená špička chvosta.
<br/>Ďaľším asi veľkým problémom je, že pri kontakte sa mačky divé môžu nakaziť od domácich rôznymi chorobami.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12065 od lubto
Odpoveď od lubto na tému Šelmy na Slovensku
U nás sa občas objavili. Aj to je znak, že najaká tá divá ešte žije. Jovicove obavy chápem, lenže je ťažké zakázať domácej mačke &quot;túlanie&quot;.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12074 od zalesak
Odpoveď od zalesak na tému Šelmy na Slovensku
Jozef ja som kríženca videl v rači vo vinohradoch asi tak mesiac do zadu typicka farba diviej mačky mohutnejšia hlava a hruby chvost.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12075 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Šelmy na Slovensku
Každý rok dostávam od poľovníkov a lesníkov z M. Karpát informácie, že možno videli divú mačku resp. kríženca veľmi podobnému originálu divej. Sám občas takéto jedince zaregistrujem. Pokiaľ ale tú mačku nedržíš v rukách je ťažké určiť čo to bolo. Všetky mačky (aj domáce túlavé) sú v teréne väčšinou dosť plaché (veď oni vedia prečo asi;)) a za tú krátku chvíľu, čo ju vidíš v ďalekohlade sa to ťažko určuje. Ľudia dnes chovajú všelijaké mačky a niektoré sú na prvý pohľad aj dosť podobné divým. A skoro každý domáci kocúr sa túla mimo dediny.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12084 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Šelmy na Slovensku
Pardon preklep.:D (Alebo všetko tu napísané bude určite použité proti poľovníctvu)
<br/>ahoj

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12095 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Šelmy na Slovensku
Mám taký pocit, že niekomu sa tu neustále sníva o agentoch - ekoteroristoch. Len je čudné, že ten podozrivý &quot;zelený špión&quot; tu uviedol svoje meno, adresu a &quot;stranícku&quot; príslušnosť.8o8o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.074 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 149 návštevníkov a žiadni členovia on-line