Šelmy na Slovensku

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12100 od zalesak
Odpoveď od zalesak na tému Šelmy na Slovensku
Jozef mal som ju na 20m

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12109 od cerebellum
Odpoveď od cerebellum na tému Šelmy na Slovensku
Zdravim! Precital som si prispevky k tejto velmi zaujimavej teme a rozhodol som sa prispiet aj ja. Pri svojich potulkach prirodou som mal to stastie, stretnut rysa nazivo. Bolo to sice kratke stretnutie, ale nikdy na to nezabudnem, pretoze rys ma nevidel a mal som moznost vidiet jeho prirodzene spravanie. Viackrat som nasiel aj stopy rysa. Co sa vlka tyka, videl som, resp. vidavam stopy, nazivo som ho este nevidel. A medved sa u nas vyskytuje len sporadicky, nestretol som sa este ani so stopami nieto so zivym medvedom. Macku divu som videl len raz, teda aspon predpokladam, ze to bola cistokrvna macka diva. Stretavam sa s rozdielnymi nazormi napr. na rysa. Jedni by ho najradsej vykantrili a druhi (ku ktorym patrim aj ja) zastavaju nazor, ze patri do nasej prirody. Je pravda, ze rys u nas vie narobit citelne skody na "uzitkovej" zveri (napr. minulu zimu som pocul o cca 13 najdenych rysom strhnutych kusoch srncej, danielej a jelenej zveri). Osobne som pred niekolkymi rokmi nasiel strhnuteho daniela- lopatara, co rysovi na oblubenosti u niektorych polovnikov v miestnom PZ nepridalo, kedze daniele do nasich lesov vypustili len niekolko rokov predtym. Samozrejme zabudli na to, ze rys tu bol pred danielmi a ani sa neodporuca chovat danieliu zver v oblastiach vyskytu velkych seliem. Na druhej strane ale, ako napr. tvrdi prof. Ciberej, podla najnovsich vyskumov strhne rys rocne 50 kusov srncej zveri (mne sa toto cislo zda prehnane). Niekedy to u nas vyzera, ze rysov je dost, pretoze viaceri videli napr samicu s mladymi, alebo sa nasiel pri ceste zrazeny rys. Ale stavy srncej zveri u nas podla mna nie su az take zle. Inac, Jovic, spominal si, ze si sa uz viackrat stretol s kadavermi maciek, ktore boli v rozklade a nedalo sa presne urcit, ci slo o "cistu" macku divu. Dam ti radu (pravdepodobne o tom vies) ako to na 100% zistit. Ak postavis sanku krizenca macky divej "nastojato"- na vetvy sanky (rozsirene kostne platne) spadne, jedine sanka divej macky ostane stat.
<br/>Zatial tolko, hadam niekedy nabuduce. LESU A LOVU ZDAR!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12113 od Cilan
Odpoveď od Cilan na tému Šelmy na Slovensku
s tymi stavmi mas pradvu ale ja tvrdim ze na niektorych lokalitach by mal byt vinimocny odstrel rysa tej srncej niekde zase nie je tak vela a uspokojilo by to aj tych &quot;polovnikov&quot; ktory by ho najradsej vykantrili

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12159 od zalesak
Odpoveď od zalesak na tému Šelmy na Slovensku
Zver si musí aj zviknúť na prítomnosť rysa.
<br/> Po druhe Rys chytá zajace bažanty myši a iné kurovité vtáky ktoré sa nachadzyju v jeho okolí. Takže zase až taku škodu nespraví na zveri pokiaľ neprišiel do lokality kde sa pred tým nevyskytoval a zver si na jeho prítomnosť nezvykla.
<br/>
<br/>Toť vsjo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12165 od Gulo
Odpoveď od Gulo na tému Šelmy na Slovensku
Čaute, máte niekto skúsenosti so šakalom? U nás pred pár rokmi jeden starší člen
<br/> šakala ulovil, keď ho omylom považoval za túlavého psa. Priznám sa, v revíre trávim
<br/> spústu času, ale šťastie stretnúť ho som zatial nemal :( (Niežeby mi nejak chýbal, líšky
<br/> ho u nás dostatočne zastupujú, ale urobiť foto tejto šelmy v prírode, to by bolo niečo!)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12176 od Cilan
Odpoveď od Cilan na tému Šelmy na Slovensku
u nas bol rys vzdy a zver je na neho naucena drobnej tu vela namame a asi by bol dost proble nieco najst po takom zajacovi ale strhnutych jeliencat sa cez zimu najde dost, srncieho az tak nie

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12219 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Šelmy na Slovensku
U nás /juhozápad predhoria Štiavnických vrchov/ je divých mačiek ešte dosť, každoročne mám šťastie na takých 5-10 stretnutí. Ale takmer vždy tak na okolo 80-100metrov.. sú opatrné... a nádherné...:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #14492 od pali
Odpoveď od pali na tému Šelmy na Slovensku
Tento víkend som mal trochu času a prečítal som spolu asi štyri najnovšie čísla poľovníckych časopisov. Veľa sa píše o vlkoch, medveďoch, rysoch ich stavoch a o tom, či sú alebo nie sú premnožené a aké sú vôbec ich reálne stavy. Na jar síce robíme sčítanie zveri ale pravda je taká (aspoň pokiaľ ja poznám okolnosti), že sa dôraz dáva na sčítanie raticovej zveri a na ostatné druhy sa zabúda. Myslím si, že v dnešnej dobe interntu by sa dalo zorganizovať niečo také ako celoročné a celoplošné sledovanie stavu veľkých šelim na Slovensku. (Možno na nejakej inej stránke ničo podobné aj existuje, len o tom nieviem.) Ide o to, aby existoval priestor, kam by sme mohli úplne jednoducho podať správu o tom, že vtedy a vtedy na takom a takom miesto som videl napr. medveďa a pod. Kto sa dobrovoľne prihlási môže tie údaje potom spracovať a robiť nejaké závery. :) Naše PZ totiž poľuje dosť na juhu a mali sme občasný výskyt medveďa a aj stály výskyt rysa. Pochybujem však o tom, že sú zachytené v štatistikách.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 týždnami #15997 od nugy
Odpoveď od nugy na tému Šelmy na Slovensku
Preve som čital Poľovnictvá aRybárstvá z roku 1962 po mojom dedkovi. Pišu tam
<br/> taku pikošku &quot;27. apríla 1962 o 23-00 hod. bol zneškodnený v poli v oblasti Devínska Nová Ves asi poldruharočný mladý vlk.Bol pekne vyvinutý&quot; . To boli paradne roky a polovačky. Ked si to tak listujem, aj šeliem bolo o dost viac. Pomali v každom čísle sú fotený lovci s rysmy, vlkmy a mačkami divími. A v čísle nieje odfotení iba jeden lovec. V dnešnej dobe to nieje možné. Tiež píšu že Východné slovensko je perla Európskych revírov. Škoda že sa Slovensko do sveta nezapísalo tímto ponenovaním.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.054 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 5621 návštevníkov a žiadni členovia on-line