Šelmy na Slovensku

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #10631 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Šelmy na Slovensku
Mildo, a kde na Slovensku nosíš flintu na pleci?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #10640 od kana1
Odpoveď od kana1 na tému Šelmy na Slovensku
trafil si kliniec po hlavicke s tymi JKS. Hospodari si napisu take stavy ake potrebuju, uhyn eviduju len ked nesplnia plan lovu, .....atd.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #10652 od mildo
Odpoveď od mildo na tému Šelmy na Slovensku
Jovic jedna vec je ista, vysledky sa daju dosiahnut LEN v spolupraci polovnikov s ochranarmi....NEZMYSELNYMI zakazmi a obmedzeniami nic ale vobec ochranari nedosiahnu, ba naopak mnohe maju prave protichodne tendencie. Zial ochranarska spicka to zatial akosi nechape, aspon tak sa mi zda, navyse poburuju verejnu mienku proti polovnictvu ako takemu a to je pricinou najcastejsich sporov... a to naozaj nieje cesta!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #10658 od lukas
Odpoveď od lukas na tému Šelmy na Slovensku
Nie nie si tu mildo aby si nieco niekomu dokazoval to ano , ale ak zas nabuduce zverejnis a obvinis (bez niecoho hmatatelneho) nejaku skupinu ludi ,ber na zretel ze to cita aj verejnost. (vacsiu hlupost si fakt nemohol napisat):liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #10668 od mildo
Odpoveď od mildo na tému Šelmy na Slovensku
dobre lukas nebudem sa tu s tebou natahovat... to co som napisal berte ako to nazval, klebetami. sorry ti nevinni co sa ich to dotklo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11043 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Šelmy na Slovensku
Jedným zo základných rozporov medzi poľovníkmi o nepoľovníkmi zaoberajúcimi sa ochranou šeliem je názor na schopnosť našej prírody na „samoreguláciu“ početnosti predátorov. Kým poľovníci presadzujú potrebu udržiavania stavov šeliem v „únosných medziach“ pomocou regulačných odstrelov, časť ochranárov obhajuje myšlienku ponechať túto reguláciu na prírode. Nechcem sa tu teraz vyjadrovať, ktorá strana má pravdu, lebo to sám neviem. Som len nevzdelaný amatér, ktorý sa snaží dlhé roky nasávať informácie štúdiom alebo pozorovaním v teréne. Jednu vec si ale uvedomujem, že kým nebudeme mať seriózne informácie o početnosti našich šeliem,o ich etológii a najmä o tom, aké počty sú akceptovateľné na našom území, aby nedochádzalo k častým konfliktom so záujmami ľudí, dovtedy budú pretrvávať nekonečné hádky o tom, ktorá strana má pravdu. A aby boli poznatky o šelmách akceptovateľné pre obidve strany, musia byť predmetom spoločného výskumu.
<br/>Už viac krát som tu dostal otázku, ako si predstavujem vzájomnú spoluprácu. A práve v tejto oblasti, v monitoringu šeliem (veľkých aj malých ale aj napr. dravých vtákov) vidím priestor na vzájomnú spoluprácu. Dostal som tu už aj otázku, prečo sa venujem pozorovaniu najmä dravcov a šeliem. Nie je to preto, že by som túto skupinu živočíchov nadraďoval nad ostatné druhy, ale len preto, že predátori boli (najmä v minulosti) považované za „škodnú“, ktorú treba nekompromisne „tlmiť“ a serióznemu výskumu sa venovala malá pozornosť.
<br/>Odborníkov na „úžitkovú“ zver je medzi poľovníkmi nespočetne veľa. A určite sa medzi nimi nájdu aj taký, ktorí si všímajú aj etológiu predátorov. Nemyslím teraz na vedecko-výskumné inštitúcie ale na radových poľovníkov a lesníkov, ktorí získavajú svoje poznatky počas pobytu v teréne.
<br/>Tomuto webu a diskusnému fóru by prospelo viac odborných článkov a informácií. Všetci radi čítame ale všetci sme lenivý niečo napísať. A pritom tieto stránky určite navštevuje veľa ľudí, ktorí majú veľa vlastných skúseností a mali by o čom písať.
<br/>Vrátim sa k aktuálnej téme a síce k početnosi medveďov resp. potrebe ich regulácie. Okrem stručných návrhov, kto je terorista a koho treba zakázať, tu bolo prezentovaných minimum odborných argumentov. Sčítanie medveďov asi spoza klávesníc neurobíme ale mohli by sme do tejto témy dávať odkazy na články a reportáže v médiách o konfliktoch medzi človekom (resp. jeho záujmami) a medveďom (popr. inými predátormi). Mnohé prípady sú prezentované len v regionálnych médiach a mnohé prípady sa do médií ani nedostanú. A pokiaľ viem, žiadna inštitúcia zhromažďovanie takýchto údajov nevykonáva. A po čase by tu z toho mohla vzniknúť slušná databáza.
<br/>Svojich kritikov upozorňujem, že mi nejde o „cicanie“ informácií z poľovníkov, ale o serióznu výmenu poznatkov. A ochranárom, ktorí čítajú toto fórum odkazujem, že nechcem vyvolávať ďaľšiu nevraživosť voči medveďom, ale len zhromaždiť údaje o reálnych počtoch konfliktov medzi ľuďmi a medveďmi (popr. vlkmi) a vyvolať serióznu diskusiu ako týmto konfliktom predchádzať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11045 od kana1
Odpoveď od kana1 na tému Šelmy na Slovensku
jovic, ja si myslím, že v prvomrade, než ktokoľvek vydá akékoľvek rozhodnutie o početnosti, alebo potrebnosti tlmenia populácie šeliem všeobecne, malo by prebehnúť sčítanie zveri PZ aj s príslušnými ochranárskymi združeniami. Myslím, že by sa našlo veľa dobrovoľníkov z radov ochranárov. Vykonávať ho súčasne v jarným sčítavaním zveri, by asi nepomohlo pri populácii medveďa. Ale určite by sa dali celkom presne spočítať rysy, ktorých údaje treba zhromažďovať vrámci väčších územnych celkov. Predpokladám, že v združeniach, ktoré poctivo prikrmujú zver, sú páchané podstatne vyššie škody na zveri, ako v združeniach, kde sa zver z veľkej časti na zimu odsťahuje. Tieto združenia sú tím pádom v obrovskej nevýhode, pretože pravdivou evidenciou úhynu si výrazne narušujú plán lovu, ktorý tým pádom nezodpovedá skutočnosti. To je však na oveľa dlhšiu debatu.
<br/>Spočítavaním medveďov 31,3 je maximálne neopodstatnené. Rád by som počul tvoj názor na termín a spôsob sčítavania populácie medveďa.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11047 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Šelmy na Slovensku
Viac menej s Tebou súhlasím, ale je to naozaj na dlhšiu debatu. K tomu sčítaniu sa vyjadrím podrobnejšie po víkende.
<br/>Ale som rád, že si zareagoval.:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11051 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Šelmy na Slovensku
Jozef aj keby sme sa ako snazili a poratali vsetky medvede a mali presne pocty ( co sa nikdy nestane jedine ze by ich dakto pouvazoval ) a dospeli by sme k nejakemu cislu tak je tu cast ludi ktori budu tvrdit ze ich je malo je ich treba celorocne chranit a budu sa odvolavat na EU ! Fini poslali vseveducich z EU do zadnej casti , ochranari si tam ani neprdnu a medvedov , vlkov , pernatych dravcov maju nadostac . Pritom na ne poluju . A to su Fini iny Lovci . Tam je tusim flinta v kazdej rodine . Tak isto mozem spomenut hoci ktoru seversku krajinu . Myslim si ze Slovensko co sa tyka fauny ma podobne zastupenie druhov zveri .
<br/>Teraz to neber ako osobnu vec ale ani VY ochranari neviete co vlastne chcete : ci je to povolenie lovu alebo jeho uplne zakazanie . Jedni tvrdia tak druhi inak . Co sa tyka byrokracie vedieme rebricek v EU urcite ohladom odstrelu medveda a aj to sa nepaci casti ludi ze vobec to schvaluje ministerstvo lebo neschvaluje tak ako si to oni predstavuju .
<br/>
<br/>a co sa tyka zhromazdovaniu udajov ohladom konfliktov medved - clovek - skor by sme im mali predchadzat ako ich ratat.
<br/>
<br/>a nakoniec pridam pikosku z TV . jedna pani clenka PZ XY volala do TV kde diskustovali dajaki ochranari a p. HELL . dotycnych ochranarov sa pytala podla coho chcu odhadnut ci je medvedov vela alebo malo . Ona poluje v reviri o rozlohe 3000ha a na tejto ploche sa im pohybuje 5 dospelych jedincov a niekolko pestunov + medviadata je to malo alebo vela . A tito pani experti sa len uskrnali ako keby prisli z marsu a na nic sa nezmohli .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11053 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Šelmy na Slovensku
Kana dobrovolnikov by sa naslo asi habadej lebo za clensky poplatok 270sk sa im stat moze kazdy ale len priemerne znalosti z nich nemam nik . A ti co su na vrchole ochranarskeho rebricka tak tych zratame asi velmi rychlo a neviem ci by sa im chcelo behat po kopcoch a ratat zver . Takych je asi malo . Preto radsej vyblakuju pred ministerstvom ked je teplucko ako by mali v snehu popas pomahat faune .;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11055 od zalesak
Odpoveď od zalesak na tému Šelmy na Slovensku
Jaro ale všetci nie su taky. Váž slova.:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11057 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Šelmy na Slovensku
vazim Viktor kazde moje slovo ma hodnotu 115kg :]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11060 od eso
Odpoveď od eso na tému Šelmy na Slovensku
Jediný efektívny spôsob sčítania medveďov by bol taký, že každý sčítaný kus treba označiť bielym sprejom na chrbát s číslom. Takto by to myslím fungovalo. Len kto budú tí dobrovolníci;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11062 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Šelmy na Slovensku
Ti 270 korunovy tych je dost :D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11063 od zalesak
Odpoveď od zalesak na tému Šelmy na Slovensku
a ak by si dal to iste čislo dvom?:]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11065 od lubto
Odpoveď od lubto na tému Šelmy na Slovensku
Úplne suhlásim z Jarom. Efektívne sčítanie medveďov? V každom revíry postaviť posed na dobrom mieste, na jar vyhodiť k posedu zo dve zdochliny (kôň, krava a pod.) a už len sledovať, zapisovať, fotiť a potom bilancovať.:-p

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11159 od mildo
Odpoveď od mildo na tému Šelmy na Slovensku
dobre lubto a donesies nam toho kona/kravu?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11164 od lubto
Odpoveď od lubto na tému Šelmy na Slovensku
Hej, jedného si vložím do ľavého vrecka, druhého do pravého a pôjdem hľadať Mildove PZ po celom Slovensku!!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11168 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Šelmy na Slovensku
Vyhadzovanie kadáverov Európska únia zakázala.;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11169 od johny
Odpoveď od johny na tému Šelmy na Slovensku
A preto musím na vnadenie líšok kupovať granule pre psy ... No ale keby to bola tá najväčšia hlúposť čo nám únia urobila, tak by mi to nevadilo. Lenže je kopec väčších ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.127 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 370 návštevníkov a žiadni členovia on-line