Šelmy na Slovensku

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11211 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Šelmy na Slovensku
Pre tých, čo chcú čitať o medveďoch:
<br/>Na www.medvede.sk v sekcii "Publikácia o problémových medveďoch" sú nejaké články v pdf. Ale upozorňujem, že je to len pre dobrovoľných záujemcov o čítanie, aby som tu zase nebol pokefovaný, že robím propagandu ochranárom.;);)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11212 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Šelmy na Slovensku
Jovic, nariadenia EÚ sú isto o čosi menej ako korán a už som si viackrát štrngol s Arabom, ktorý si to štrngnutie ospravednil, že k nám Alah nedovidí 8-)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11213 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Šelmy na Slovensku
Jovic, keď propaganda, tak poriadna, www.plus7dni.sk/ActiveWeb/12984/hostina.html[/]aha aká hostina 8-)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11223 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Šelmy na Slovensku
Aby tu nebola taká nuda, tak hodím jednu intímnu otázku do placu.;)
<br/>Koľko sa na Slovensku každý rok nelegálne usmrtí medveďov?
<br/>No a ja starý klebetník a zavádzač naivnej verejnosti:[ sa domnievam, že je to omnoho vyššie číslo, ako tých pár kusov, ktoré sa ulovia legálne.
<br/>A odpoviem rovno aj na otázku, ktorú očakávam a síce &quot;kde mám dôkazy&quot;?8o
<br/>Nuž popýtajte sa na okresných policajných riaditeľstvách, koľko prípadov ročne vyšetrujú a hneď to bude jasné.
<br/>A ešte zaujímavejšie by bolo napísať príčiny tohto stavu.;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11227 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Šelmy na Slovensku
Jozef ale cakaj ze na blbe otazky dostanes aj blbe odpovede;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11230 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Šelmy na Slovensku
Jovic, možno hlúpy názor, ale názor: na nelegálnej likvidácii (odstrel, otrava a iné) medveďa za častokrát podpisuje strach a nemožnosť legálneho riešenia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11231 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Šelmy na Slovensku
Jovic, vieš prečo majú Ružomberčania v znaku mesta medveďa? Teda, či poznáš aj neoficiálnu ľudovú verziu prečo ich prezývajú medvediari?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11232 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Šelmy na Slovensku
Jaro, ľudia, ktorím záleží na tom akú úroveň má výkon poľovného práva na Slovensku by nemali zatvárať oči ani pred nepríjemnými témami.;)
<br/>Položím tú otázku trochu inak:
<br/>Je pytliak, ktorý nelegálne strelí jeleňa väčší darebák ako pytliak, ktorý strelí medveďa (alebo rysa)?8o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11233 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Šelmy na Slovensku
Ružomberok má v erbe medveďa?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11235 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Šelmy na Slovensku
Jozef pytliak ako pytliak bez rozdielu strelenej zveri .
<br/>
<br/>Ja sa opytam : su kriteria odstrelu medvedov opodstatnene ??? kolko ks medvedej populacie je unosne na uzemi Slovenska ? pri akom pocte bude medved premnozeny a pri akom este nie je ? tieto otazky smerujem ochranarskej verejnosti .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11238 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Šelmy na Slovensku
Jaro, nepoznám serióznu odpoveď na Tvoje otázky ale tuším kam tým asi mieriš.
<br/>Čítal som niekoľko štúdií o tom, či umožnenie legálneho regulačného odstrelu časti populácie veľkých šeliem malo vplyv na obmedzenie ilegálneho lovu. V niektorých oblastiach to pomohlo (Slovinsko) ale v niektorých sa ilegálny lov obmedzil iba minimálne.
<br/>V civilizovanej spoločnosti (aspoň tak sa hovorí tomuto bordelu v ktorom žijeme) by sa ale snaha o zmenu legislatívy (v našom prípade ochranársko-poľovníckej) mala presadzovať zákonnými prostriedkami. Schvaľovanie ilegálneho lovu (toto neber osobne), len preto, že kompetentní a zodpovední pracovníci nedokážu u nás vyriešiť spory okolo veľkých šeliem, je pre mňa neprijateľný argument.
<br/>Mám ešte jednu otázku:
<br/>Myslíte si, že ak by došlo k dohode na takých pravidlách ohľadom monitoringu a regulácii veľkých šeliem, s ktorými by súhlasili všetky strany tohto sporu, že by to zabránilo pytliactvu a ilegálnemu lovu?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11239 od lukas
Odpoveď od lukas na tému Šelmy na Slovensku
Nuz Jovic ako si poradil bol som sa popytat na okresnom policajnom zbore v Šturove a tam zatial ziaden nelegalny lov medveda nezaznamenali;) (chvala bohu):liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11240 od astronom
Odpoveď od astronom na tému Šelmy na Slovensku
DKO - Ružomberok má v znaku mesta ružu prestrelenú šípom - len pre upresnenie

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11242 od lukas
Odpoveď od lukas na tému Šelmy na Slovensku
Ale mne sa zda ze ma DKo pravdu .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11243 od texedo
Odpoveď od texedo na tému Šelmy na Slovensku
Je pytliak, ktorý nelegálne strelí jeleňa väčší darebák ako pytliak, ktorý strelí medveďa (alebo rysa)?8o -
<br/>Jovic, podla jedneho naseho spolocneho znameho ochranara je to presne naopak !
<br/>U nas bol upytliaceny vlk /2 dni po termine/, a ten dotycny hrdo vyhlasil , ze keby to bol jelen tak sere na to, ale kedze to je vlk tak to neodpusti nikomu.
<br/>To je este aj tak stale slabota. Mam viac jeho hlasok, keby ste ich poculi tak mu prispejete na liecenie.
<br/>:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11244 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Šelmy na Slovensku
Myslim ze si dobre odhadol kam som mieril ;) .
<br/>
<br/>ani necakam odpoved od teba ale od tych co vsetko vedia . alebo sa aspon tak tvaria !
<br/>
<br/>Jozef dohoda je mozna tam kde jedna strana akceptuje nazor druhej strany a potom je mozny kompromis a dohoda .
<br/>
<br/>uvediem priklad : zastupca polovnikov a zastupca zoskupenia VLK . budem na toto zoskupenie narazat lebo tito ludia sa pasovali do ulohy vseveduceho . a ak sa im nedari tak to posuvaju na EU alebo sudy .
<br/>
<br/>co sa tyka urceni si pravidiel ohladom monitoringu a regulacii stavu seliem nevidim v tom problem ak o tom budu diskutovat rozumny ludia ktori maju o tom paru a nie vypatlanec z plysovymi medvedikmi .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11245 od johny
Odpoveď od johny na tému Šelmy na Slovensku
Jožko ilegálny lov sa nikdy neodstráni. Ľuďom, ktorí ho prevádzkujú je jedno aká je legislatíva. Ale myslím, že chodenie s plyšovými medvedíkmi popred ministerstvo sa tiež nič nevyrieši. Veľmi pekne to napísal lankaster v inej téme: ktorý hospodár si vydrhne sliepky, keď chce mať vajcia ... To isté platí o poľovníkoch a o zveri. Zmenou kritérií na regulačný odstrel medveďov a zvýšením odstrelu, a nielen samcov do 100 kg, by sme minimálne dosiahli to, že by sa úlovky objavili na chovateľských prehliadkach a tým pádom by bol lepší prehľad o stave populácie. Veď streliť medveďa a nemôcť sa tým pochváliť ... no aj keď poľovníci nie sú až takí chválenkári ako rybári, ale predsa len. Takže ilegálny odstrel by sa znížil, to mi ver. Veď ale keď niektorí &quot;ochranári&quot; by protestovali aj keby sa na Slovensku ročne povolil odstrel jedného medveďa. Ja všetkých pozývam k nám na spln, veď nech sa prídu pozrieť, v okruhu 1 km od dediny im za 5 večerov ukážem minimálne 8 medveďov. No veď ale čo sa dá čakať, keď na ploche troch združení, teda cca 10 000 ha sa strelí ročne 1 (slovom jeden) medveď do 100 kg. Medveďom posledné tuhé zimy neublížili. Prečo sa ochranári nepostavili za to, aby sa po takých zimách znížil odstrel vysokej?? Mne v tom nejako chýba logika. Jednoduchá matika mi hovorí toto: Predpokladám, že v našom revíri je reálne 10 - 12 dospelých medveďov. Ak sú z toho len 4 medvedice tak je ročný prírastok 6 - 10 mláďat (mali sme aj medvedicu so 4 mladými), to je za tri roky 18 - 30 mladých. Zoberiem mortalitu 60 % (úhyn medveďa sme nikdy nenašli) a vychádza mi, že kým za tri roky strelíme jedného medveďa, pribudne ich 11 - 18. Jasné, že migrujú a hľadajú si voľné teritóriá, takže reálne ich v revíri toľko neostane. Potom sa objavujú na miestach, kde ešte pred pár rokmi videli medveďa len v telke. Ja najbližšie keď za vidna budem piršovať revír, pofotím miesta, kde sypeme jablká ... to nie je že sem tam medvedie lajno, to sú medvedie latríny ... Na druhej strane si však musíme povedať aj toto: nech je medveďov zatiaľ koľko chce, ich stavy sú ešte únosné, pretože nimi spôsobené škody ozaj nie sú veľké. Lenže, ak to takto pôjde ďalej, táto veta už o 5 rokov platiť nebude a dostaneme sa do situácie, keď už obyvatelia dedín sami budú prosiť poľovníkov, aby s tým niečo robili (to už prosia aj dnes keď sa boja ísť večer na prechádzku). Pre mňa je v početnosti medveďov výhoda v tom, že ozaj je v hore menej ľudí, pretože sa boja. Nie je nič zvláštne, že vidia medveďa keď sa večer autom vracajú domov, ako si to sype do kukurice 300 metrov od dediny ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11246 od johny
Odpoveď od johny na tému Šelmy na Slovensku
Opravujem: Zoberiem mortalitu 60 % (úhyn medveďa sme nikdy nenašli) a vychádza mi, že kým za tri roky strelíme jedného medveďa, pribudne ich 7- 12.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11255 od lubto
Odpoveď od lubto na tému Šelmy na Slovensku
Hej, len si myslím, že je škoda streliť niečo a potom to len tak vyhodiť medveďovi. Čo ty na to???;) Myslím, že zdochnutého dobytka nie je škoda, ale ulovený kus to naozaj nie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11256 od lubto
Odpoveď od lubto na tému Šelmy na Slovensku
Jovic, každý pytliak je orvnako veľký darebák, a nechcem použiť ostrejšie slová na verejnom fóre, aké používam v súkromí na označenie pytliakov. Áno, v tom nelegálnom usmrcovaní macov máš pravdu. Veľa sa ich odloví pytliakmi, poznám prípady aj od nás. Ale pytliactvo ešte neznamená, aby sa nejaký druh začal iracionálne ochraňovať a vyvyšovať nad iné druhy!!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.068 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 125 návštevníkov a žiadni členovia on-line