7x64

pred 12 rokmi 10 mesiacmi #59649 od lanus
Odpoveď od lanus na tému 7x64
Žiaľ nielen ceny ale aj ohlasy z ich používania nie sú nejak oslnivé !:{ S.B. sa jednoducho "nezaprie" !

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59651 od Akela
Odpoveď od Akela na tému 7x64
Máš konkrétne skúsenosti s touto strelou od SB? Tak to sem hoď. Dosť ma to zaujíma a asi nie som sám Myslím Nosler Partition.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59653 od lanus
Odpoveď od lanus na tému 7x64
Ani výborné strely pri odfláknutej laboracii nezaručia požadovaný účinok !!!
<br/>www.lovuzdar.sk/foto-118641/strela-nosle...-9-1g-6-5-57-vystrel

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59654 od lanus
Odpoveď od lanus na tému 7x64
Firme ktorá zverejní takýto priebeh zmeny rýchlostí striel sa opravdu veriť nedá !!!
<br/>www.sellier-bellot.cz/cesky/kulove-naboj...duct=31&view=all

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59655 od Akela
Odpoveď od Akela na tému 7x64
Určite to nie je strela vhodná na srnčiu, skôr na vysokú a čiernu. Streľam ju v 243 a účinok je výborný. Posledné 2 diviaky obidva v ohni, tesne za lopatku. A zas z jednej rany na srnca by som závery nerobil, dám skôr na vlastné skúsenosti, ktoré ako som už mnohokrát zistil, sú úplne iné ako deklarované napr. aj na nete. Kúpil som si ju teraz /SB/ do 8x57JS, tak uvidím ako to bude fungovať. Ale osmička zatiaľ nejaký výrazný problém nemala so žiadnou strelou...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59658 od lanus
Odpoveď od lanus na tému 7x64
Že by dvojjadrové strely neboli vhodné na srnčiu je nezmysel ! u nábojov z SB je však aj to možné !
<br/>Bol by potrebný dôsledný odborný audit na firmu , a jej zavretie resp.tých čo jej už desaťročia kazia meno by bolo len otázkou času !!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59663 od forester01
Odpoveď od forester01 na tému 7x64
Lanštiaky sa smejú v pšenici

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59664 od belson
Odpoveď od belson na tému 7x64
Nie sú to len lanštiaky v pšenici, ktoré sa smejú.
<br/>lanus, prečo si myslíš, že pri hodnotení ranivého účinku konkrétnej strely je dôležité, ktorý výrobca náboja ju použil? Strela Nosler Partition pri dopade na cieľ v nejakom rozumnom rozmedzí rýchlostí sa bude chovať rovnako, bez ohľadu na to, či bola vystrelená z náboja vyrobeného v S&amp;B, Federal, alebo to bude laborácia od lansona či Belusa. :) Prepáč, ale reči o &quot;odfláknutej laborácii&quot; v súvislosti s terminálnym účinkom mi zaváňajú diletantsky a úprimne povedané, prekvapuješ ma. Alebo len momentálna indispozícia? Ak sú produkty S&amp;B nekvalitné (o tom nepolemizujem), tak to asi bude v niečom inom, než v strele NP a jej terminálnych účinkoch, to plačeš na nesprávnom hrobe. A ten &quot;odborný audit&quot; na súkromnú firmu a &quot;zatváranie&quot;, to podľa mňa nie je dobrý pokus o vtip. Trhová úspešnosť je tým pravým audítorom (šak direktoruješ už v treťom tisícročí nie?...). Ten &quot;audítor&quot; už čosi vytriedil, viď napríklad české kozlice.
<br/>Ale k veci:
<br/>Laboroval som si aj strelu NP v kalibri 7mm, 175 grains. Síce v nábojnici WSM, ale trocha &quot;podvyživenú&quot;, takže asi na úrovni takej výkonnejšej šesťdesiatštvorky. Tri srnce boli prestrelené bez nejako významne zväčšeného výstrelneho otvoru, bez ohľadu na vzdialenosť (zhruba od 40 do 160m). Ostali síce na fleku, ale podliatiny na rebrách neboli zanedbateľné. Síce nie až také, ako tá v popise lanusovho linku, ale určite oveľa väčšie, ako u pár lanštiakov strelených v porovnateľných podmienkach. U nich boli hematómy neveľké, odpad minimálny. Menšie aj ako u mladého daniela. Vysvetľujem si to tak, že strela sa v srnčej neotvorí (resp. len pootvorí), pokles rýchlosti je minimálny a hydrodynamický efekt je veľký. Môj záver je, že na srnčiu, prípadne prasatá, určite radšej niečo iné (v tej súvislosti s nostalgiou spomínam na svoju dávnu zbraň v kalibri 5,6x52R - tzv. savažka). lanus, srnčia zver určite dvojjadrovú strelu nepotrebuje, táto zver je na to subtílna a mäkká. Treba si uvedomiť, že NP sa vyrába na kontinente, kde masovo najrozšírenejšou poľovnou zverou je jelienok - deer (či už bielochvostý, alebo muličiak), ktorý je 5 až 6 krát ťažší než srnec. A to, v súvislosti s tamojšími väčšími poľovnými vzdialenosťami, si kvôli dobrej penetrácii dvojjadrovú strelu priam pýta, o wapiťákovi, či losovi ani nehovorím. Našu jeleniu zver som s touto strelou nelovil, ale predpokladám, že tam to bude to pravé orechové, aj keď ja mám na to iného favorita od toho istého výrobcu - AccuBond.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59668 od lanus
Odpoveď od lanus na tému 7x64
Belson - nič v zlom,ale indisponovaný bol asi niekto úplne ný! Aby sa strela deformovala potrebuje náležitú rýchlosť,tú predurčuje jej &quot;laborant&quot; a samozrejme aj primeraný odpor,ten &quot;zabezpečuje&quot; strelec. Pokiaľ sa však N.P. v 6,5x57 chová na srnčom do 200m ako celoplášť ,pričina je zrejmá ! a u S.B. štandardná !!! :[
<br/> Čo sa toho technického auditu týka potrebuje ho S.B. ako soľ;nakoľko by pohorel už pri jeho úvode t.j. kontrole technickej dokumentácie (skús mrknúť do ich tabuliek); a keby Si mal ešte skúsenosti z ich skúšobňou ?!, ich tolerancie +-/km nepatria rozhodne do 3.tisícročia ! Mne to pripadá ako keby im niekto dotoval súčasný stav, aby mohol svoje výrobky predávať za lepšiu cenu ?!;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59682 od belson
Odpoveď od belson na tému 7x64
1. Nemám chuť tu rozoberať problematiku S&amp;B a už vôbec nie tu vyzerať ako ich obhajca (naopak, mám dôvod ich nemať rád, ale o tom možno inokedy). Len som chcel poukázať na &quot;plač na nesprávnom hrobe&quot;. Zdôvodnenie v ďalších bodoch.
<br/>
<br/>2. Vyjadroval som sa ku kombinácii: kaliber 7x64 a strela Nosler Partition (NP) s váhou 11,34g (175grs). Nosler túto strelu vyrába aj vo váhach 9,07g (140grs), 9,72g (150grs) a 10,37g (160grs). Ak sa výrobca S&amp;B rozhodol laborovať svoje náboje v kalibri 7x64 s tou najťažšou strelou, asi nebolo jeho úmyslom dať na trh optimálny náboj na srnčiu, skôr išiel asi po univerzálnosti. Samozrejme, že usmrtíš srnca aj s tým (ako kadečím iným), ale ak chceš optimum, ber niečo iné. Ale tento náboj má zvládnuť hlavne diviaka a jeleňa.
<br/>Ak si pozrieš doporučené laborácie priamo od výrobcu strely (nie je tam priamo 7x64, ale objemom nábojnice a max. povolenými tlakmi to je náboj 280 Rem.), zistíš, že úsťové rýchlosti pre tento kaliber a váhu strely idú od 736 do 811m/s (priemer 776m/s) a najlepšie rozptyly dosahujú v intervale 705 až 755m/s (priemer 735m/s).
<br/>Môj záver: Vôbec nepokladám laboráciu S&amp;B s úsťovou rýchlosťou 770m/s za &quot;odfláknutú&quot;. Pre daný kaliber a strelu s danou váhou.
<br/>
<br/>3. Ak sa podobným spôsobom pozrieš na tebou uvádzaný kaliber 6,5x57 a porovnáš to v údajoch od Noslera s nábojom v kalibri 6,5x55SE (opäť: objem jeho nábojnice je o len 1,5% menší, max. povolený tlak je menší o cca. 2,5% - teda praktický rozdiel žiadny), dospeješ k podobnému záveru, že S&amp;B sa od doporučení výrobcu strely neodchyľuje. Tu takisto v S&amp;B vzali do svojho sortimentu najťažšiu strelu z vyrábaných. Ak je cieľom univerzálnosť šesťapolky (a to o nej tvrdí každý jej majiteľ), tak zase je tá ťažšia strela namieste. Ja by som pre tento kaliber možno zvolil ľahšiu strelu s rýchlejšou laboráciou, ale to by už nemuselo byť optimum na zver väčšiu a ťažšiu od srnčej. A nebolo by to pre tých, čo by chceli strieľať jelene pomaly malokalibrovkou (aj takí tu sú). Ale na srncovi by sa ti otvorila aj na 200m (nablízko by mu však asi narobila hematómy).
<br/>Tu ma napadá ešte poznámka: Neverte mýtom, že vo Švédsku sa na losa masovo poľuje spomínaným kalibrom 6,5x55SE (aj to som tu kdesi čítal). Pred rokmi som sa tam zúčastnil na nejakých spoločných a v prestávkach som pri opekaní klobás robil prieskum kalibrov zúčastnených (bol som jediný cudzinec). V drvivej prevahe bol kaliber 30-06 Sprg., bolo tam niekoľko 9,3x62 (aj mne takú požičali) a vyskytla sa tam aj šesťapolka, možno dve-tri. Práve tá je tam však vo veľkej obľube práve na srnčiu.
<br/>
<br/>No a na záver malé ranné terminálnobalistické zamyslenie:
<br/>Ako lanus správne naznačuje, miera expanzie danej strely závisí od výslednice dvoch síl. Prvou (tou väčšou) je dopredná sila súvisiaca s dopadovou rýchlosťou strely, druhou je protisila odvodená od odporu cieľa, kde hraje rolu tuhosť tkaniva a ostatných zložiek organizmu. A samozrejmý vplyv má dåžka dráhy v organizme, na ktorej sa to celé deje. Výrobca náboja by mohol pre lanusa nerešpektovať doporučenia výrobcu strely týkajúce sa úsťových rýchlostí a významnejšie ísť hore asi len za cenu prekročenia max. tlakov. Druhou možnosťou je postaviť do cesty strele taký cieľ, aby sa strela otvorila aj pri výrobcom doporučených rýchlostiach. Ak Nosler pre európskych odberateľov konštrukciu strely neupravoval, nemôžeme čakať od nej optimálne výsledky pri zveri, ktorú v Amerike veľkosťou/malosťou nepoznajú. Odkazujem opäť na svoju poznámku v predošlom príspevku o najrozšírenejšej zveri na severoamerickom kontinente a dodávam, že aj tá najmenšia tam poľovaná pronghorn antilopa je asi trikrát ťažšia od srnca. A na tú sa poľuje na veľké vzdialenosti, ktoré tunajší klasici volajú nepoľovnícke, takže tam je na mieste ľahšia strela s vyššími rýchlosťami.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59683 od lanus
Odpoveď od lanus na tému 7x64
Belson - okrem správnej pripomienky o snahu S.B. o prílišné &quot;univerzálňovanie &quot; svojej produkcie zabudol si na ich štandardnú necnosť a to o nedodržiavanie deklarovaných rýchlostí t.j. aj o -5% !
<br/> V predmetnom prípade u (6,5-ky) ak je Vo= 770m/s tak by V200 pre BC 0.490 malo byť 659m/s a nie ako uvádzajú t.j. 601 m/s !! Otázné je ako k uvedenej hodnote (-8 %)!! prišli či nesprávnym výpočtom alebo spriemerovaním viacerých rýchlostí merania ?! (ako aj či nie je túto hodnotu potrebné upraviť ešte o vyššie uvedených -5%) ?! Aj podľa mňa mňa mali radšej použiť 8,1 g strelu s Vo cca 820 m/s !
<br/> Čo sa týka 7x64 tam uvádzajú Vo= 783 m/s (nie 770m/s ako uvádzaš) je zaujímavé,že ostané rýchlosti V 100= 735m/s;V 200= 690m/s;V300= 647m/s sú naopak zas mierne vyššie ako vychádzajú pri výpočte cez BC= O.519 ! To si má kupujúci sám kontrolovať každý nákup aby vedel &quot;akú mačku vo vreci kúpil ?! ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59685 od belson
Odpoveď od belson na tému 7x64
lanus, snažil som sa ti preukázať, že od náboja so strelou NP v kalibroch 7x64, resp. 6,5x67 očakávaš terminálne účinky, ktoré ti pri týchto váhach striel žiaden výrobca nezabezpečí, nech by bol akokoľvek kvalitný. Máš možnosť to akceptovať. alebo mi to argumentáciou vyvracať, alebo nereagovať. Aj keď o necnostiach firmy S&amp;B môžeš mať pravdu, o tých tvojich únikoch od podstaty si už začínam myslieť svoje. Prosím ťa, rešpektuj to, že firma S&amp;B nie je pre mňa témou, viď bod č. 1 v mojom predošlom príspevku.
<br/>
<br/>Napriek tomu:
<br/>Nechce sa mi prepočítavať externú balistiku diskutovaných nábojov S&amp;B a hľadať pravdu (možno ju máš ty), len ti chcem pripomenúť, že balistický koeficient strely je premennou veličinou závislou aj od jej rýchlosti, aj keď okrem firmy Sierra všetci udávajú akúsi jeho priemernú hodnotu. Údaje o balistike náboja treba brať ako orientačný údaj. Ak má poľovník zbraň nastrelenú (jedno či na klasických 100m, alebo na ONV), pri vzdialenostiach do tých 150-200m (čo už možno pokladať za &quot;extended&quot; poľovnícke vzdialenosti), aj tak nebudú mať žiaden praktický význam odchýlky od čísel, ktoré udáva výrobca. A lovec typu &quot;long range&quot; si musí aj tak overiť balistickú krivku daného náboja prakticky, ináč nemôže rátať s dobrými výsledkami.
<br/>Tým nevyvraciam tvoje tvrdenia o nesprávnych údajoch firmy S&amp;B, len si myslím, že tým debata ide trocha mimo pôvodnej témy.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59686 od lanus
Odpoveď od lanus na tému 7x64
Belson - podľa mňa je &quot;nehospodárné&quot; vymýšlať už dávno dobre vymyslené &quot;kombinácie&quot;. U laborácie N.P. by stačilo použiť údaje blízke f. Hirtenberger , podstatné je však ich dôsledné dodržiavanie t.j. nie výroba v štýle &quot;ako sa práve podarilo&quot; ! ;) Vďaka za reakcie . :)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59688 od belson
Odpoveď od belson na tému 7x64
1. Nepoznám parametre streliva Hirtenberger so strelami NP. Sú úsťové rýchlosti veľmi odlišné?
<br/>
<br/>2. Nemyslím, žeby fy S&amp;B používala rovnaký strelný prach ako Hirtenberger (resp. u zápalky to je takmer isté, že?). Tým pádom vnútrobalistický dej môže mať (a určite má) odlišný charakter a optimalizácia navážky na rozptyl môže viesť k odlišným úsťovým rýchlostiam. Podľa mňa zase je &quot;hospodárnejšie&quot; ísť cestou vlastnej laborácie a nie rozširovaním sortimentu základných komponentov. Tomu by mal rozumieť každý manažér s technickým rozhľadom.
<br/>
<br/>3. Opakujem, ku kvalite sériovo vyrábenej produkcie fy S&amp;B sa nevyjadrujem. Jednak to pokladám v tejto téme za &quot;out of topic&quot;, jednak si už viac než 10 rokov prebíjam, takže ma fabrické náboje v podstate nezaujímajú. Ale na základe mojich poznatkov z minulosti pripúšťam, že môžeš mať pravdu.
<br/>
<br/>4. Bolo mi potešením. :)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59689 od lanus
Odpoveď od lanus na tému 7x64
Belson - Táto &quot;všeobecne platná poučka&quot; ( Podľa mňa zase je &quot;hospodárnejšie&quot; ísť cestou vlastnej laborácie a nie rozširovaním sortimentu základných komponentov.) je aktuálna len pri dosahovaní výsledkov porovnateľnej kvality s konkurenciou !;)
<br/> Čo sa deklarovaných úsťových rýchlostí týka tak sú u S.B. výrazne nižšie (o niekoľko desiatok m/s)
<br/>aké sú u ostatných firiem ,avšak najhoršie zo všetkého je extrémne veľký rozptyl skutočne dosiahnutých rýchlostí spôsobujúci prepad v hodnotení kvality jej produkcie !!!;/

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59690 od LEON
Odpoveď od LEON na tému 7x64
a jaké hodnoty jsi naměřil ? Zajímá mě to z důvodu že jsem koupil XRG do 308 a ty nejdou přebíjet musíš tahat za kliku jak hovado tak jsem je bez problému reklamoval proto že nejsem jediný kdo měl problém a údajně to je nábojnicemi

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59691 od belson
Odpoveď od belson na tému 7x64
lanus, do tohto diskusného guláša som vstúpil s tvrdením, že pokiaľ má náboj úsťovú rýchlosť v súlade s doporučeniami v laboračných tabuľkách výrobcu strely, nemôžeš viniť výrobcu náboja za to, že jeho terminálne účinky sú iné, než by si si želal. To bola podstata mojich vstupov. Rozptyl streliva S&amp;B, vyrovnanosť jeho úsťových rýchlostí v balení či medzi šaržami, to je iná téma, už som ťa prosil, aby si to sem neťahal, lebo o tom nič neviem a preto o tom nemôžem diskutovať.
<br/>
<br/>Aby som trocha informačne získal aj ja (možno aj iní), daj nejaké konkrétne balistické čísla od streliva iných výrobcov: 7x64 a 6,5x57 so strelami Nosler Partition o váhach 175 a 140 grs. Stačia aj linky.
<br/>
<br/>To pokladám za jedinú zmysluplnú vec a ináč by sme mohli ten dialóg slepého s hluchým ukončiť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59693 od lanus
Odpoveď od lanus na tému 7x64
Belson - z linkom na Hirtenberger je zo známych dôvodov problém (presun výroby do Normy),ktorá síce sľúbila v jeho produkcii pokračovať,ale na stránke okrem zmeny linku zatiaľ nemá nič nové !
<br/>
<br/> Môžem však poskytnúť pár údajov z katalógu : 6,5x57 /N.P./9,1g Vo=810m/s; V100=740m/s; V200=674m/s; V300=610m/s. (veľký rozdiel voči SB)
<br/> 7x64 /N.P./11,3g Vo=810m/s; V100=746m/s; V200=685m/s; V300=626m/s. (menší rozdiel voči SB).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59695 od belson
Odpoveď od belson na tému 7x64
Ďakujem. Nechcem to už rozvirovať, ale rozdiel v úsťových rýchlostiach cca 5% (pri 7x64 dokonca 3,5%) nepokladám vo vzťahu k terminálnym účinkom za nič bombastické.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 9 mesiacmi #59697 od belson
Odpoveď od belson na tému 7x64
lanus, ešte si ma vyprovokoval k rannému zamysleniu. Svoju úvahu budem aplikovať na sedmičku, ktorá je v nadpise tejto diskusie, na svoju šesťapolku si to už vztiahneš sám.
<br/>
<br/>Ak zoberiem pre teba dôveryhodnejší údaj od Hirtenbergera, vo vzdialenosti 200m je dopadová rychlost 685m/s. Keďže úsťová rychlosť je u S&amp;B nižšia o 3,5%, aj počas letu nebude odchýlka rýchlosti iná (naopak, predpokládám, že pri nižšej úsťovej rýchlosti bude balistický koeficient chvíľku zanedbateľne vyšší u S&amp;B). Nosler uvádza minimálnu dopadovú rychlosť pre otvorenie strely Partition 549m/s. Dopadová rychlost vo vzdialenosti 200m je teda u Hirta o cca 25% vyššia (u S&amp;B o cca 20,5%) než výrobcom požadované minimum pre otvorenie. Ak sa napriek tomu (ako ty píšeš a v čom sa zhodneme viacerí) v tejto vzdialenosti na srnčej neotvára (ja tvrdím, že sa neotvárá ani v menšej), kde je zrada???…bzzzzzzz…..Správne!...…Nemáme druhý potrebný údaj, a síce s akým odporom cieľa/tela výrobca při určovaní svojho rychlostného minima uvažoval. No a ja opakovane tvrdím to, čo v minulých príspevkoch, že subtilná a mäkká srnčia to určite nebola (na oceľovej platni sa mi strely rozplesli aj pri dopadovke pod 400m/s). Ale taktiež tvrdím, že na 50kg diviakovi alebo 75kg jelenici dojde k jej otvoreniu, o ťažších dospelých kusoch nehovoriac.
<br/>
<br/>Môj záver: Ak sa ti na 200m strela NP z tvojej 6,5x57 na srnčej neotvorila, dávať to za vinu &quot;odfláknutej laborácii&quot; a výrobcovi streliva, je nesprávne a technicky nekompetentné. To je všetko a o tom bola podstata mojej reakcie. Určite nie o obhajobe vlašimském kvality.
<br/>
<br/>Ak máš k tomu niečo polemické, uvítam, len kvalitu produkcie S&amp;B tu už prosím neťahaj (nie, neurčujem ti o čom tu smieš, len neoslovuj už v tejto súvislosti mňa osobne). Ak by som sa niekedy nudil (pochybujem), kúpil by som škatuľu streliva S&amp;B NP a otestoval by som rozptyly a rýchlosti v sedmičke. Ty by si mohol urobiť to isté s tvojou 6,5 (rychlomer zapožičiam) a mali by sme jasnejšie aj v tom. Ale to by mi museli z firmy S&amp;B zaplatiť náboje a môj drahocenný čas. Možno by im to marketingovo stálo za to, mali by nezávislý zákaznícky audit, ktorý by som publikoval. Ale skôr pripúšťam tvoju pravdu, že naopak, mohlo by im to aj uškodiť….. :)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.110 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 1006 návštevníkov a žiadni členovia on-line