7x64

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48465 od Vasilij
Odpoveď od Vasilij na tému 7x64
Ak už chceš silou-mocou niečo od SB, tak potom Sierra Game king -11,35g. Určite je vhodnejšia a spoľahlivejšie drží pokope ako SP alebo SPCE. Aj k divine je šetrnejšia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48476 od Peter33
Odpoveď od Peter33 na tému 7x64
Noo... zdravím ťa Wolverine. Ja vlastním GB UB 7x65R, čo je podobné ako tá tvoja 7x64, používal som SPCE 11,2 g. Mám už konečne len jednu škatuľku, vybúchal som ich večšinou do terča. Prechádzam na prebíjané strelivo - Strela Remington Core Lokt Spitz, uzamknuté jadro. S týmto kalibrom a strelou SPCE mám isté skúsenosti, ale za tú cenu si kúpim prebíjané strelivo s už spomínanou oveľa lepšou strelou Remington. Čo sa týka SB SPCE 11,2 g, nedoporučujem to na srnčiu devastácia divina je dosť veľká, v jeseni som strelil s touto strelou Laň - komorová rana,prešla asi 5 metrov a padla k zemi, vstrel len dierka- ale podliate na šírku dvoch dlaní , výstrel chytil rebro, diera s priemerom min. 5 cm. Strielal som zhruba na nejakých 50 metrov. Pred mesiacom som strielal na diviaka, takého ale 60 kilového lončáka, zhruba na 70 metrov- nízka komora, odbehol cca 25 metrov a skonal. Vstrel len dierka, výstrel asi ako 2 eurova minca. Divina nijako extra nepoškodená. Podľa môjho názoru, je toto SPCE dobré akurát na diviakov, tam pri dobrej rane nespôsobí veľkú galibu, pretože diviak má to meso húževnatejšie ako Vysoká či srnčia - oni majú to meso jemnejšie, tým pádom tam tá strela spôsobí večšiu škodu. S pozdravom... a lovu zdar

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48483 od dodi7rm
Odpoveď od dodi7rm na tému 7x64
Skús od Sellier Bellot - BARNES TRIPLE SHOCK - TSX 7x64 - 10,40g je to homogénna celo medená strela čiže monolit bez olova,zachováva si pôvodnú hmotnosť aj po priestrele,malo by to byť šetrnejšie a presnejšie ako tebou spomínané SP resp. SPCE. Na srnčiu by som ich nepoužíval tak ako ti tu už poradili predo mnou.Mimochodom TSX sa dobre správa aj pri ťažšej vitálnej zvery.Nepomýľ si to ale s XLC čo je menej vydarený predchodca TSX.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48488 od Wolverine
Odpoveď od Wolverine na tému 7x64
Diky chlapi za radu, vyskusam asi tu Normu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48489 od Lubo1
Odpoveď od Lubo1 na tému 7x64
Tot, toto urcite neskusaj. Asi najnevhodnejsia volba po vojenskom strelive. Od katastrofalnych vlastnosti pri vniknuti do tela, / v Nemecku su vraj pre ich nevyspytatelne spravanie zakazane monolity typu Barners/ az po nutnost specialneho cistenia vnutra hlavne. Bud tu Normu /ale skutocne je tvrda, hlavne do 100m/ alebo SST. S Normou Oryx polujem podobne ako kolega, no ucinok na divinu nie je az taky setrny ako to niekto prezentuje. Uz sval na vstrele /predna noha/ bol podliaty bez toho, aby bola chytena kost, preletelo pluca, pecen, vyslo vzadu na rebrach. Diviacik /asi 50kg/ presiel asi 60m. Jedno co je skutocne dobre na tejto strele je takmer na 100% priestrel a dobre farbenie. Zatial to pouzivam u SAUERa 202.Zaklad je vsak pri kazdej strele trafit. Na pocudovanie pri starej ZKK600 sa mi S&B so striznou hranou velmi dobre osvedcil, hlavne co sa tyka presnosti a rozptylu, podobne aj tie Hornady SST. Ked som kupoval SAUERa, nechal som sa nahovorit na EVO, ale je to skutocne hlavne marketingovy tah. Nejake specialne ucinky oproti ostatnemu strelivu neboli zretelne, skvor naopak. Jedno co musim uznat, ze ten hrib zodpovedal v 80% obrazku. Aj ked viem, ze sa tu hned spusti vlnu odporu, na srnciu to mas takmer jedno. Hlavne je traf. A urcite nespekuluj na krk. 10 je komora.;) Krk 0.:{

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48490 od Bubi
Odpoveď od Bubi na tému 7x64
Ked chces monolit to mozes hned skusit KJG. Pouzivam v 7RM aj v 6,5x65R.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48491 od sako80
Odpoveď od sako80 na tému 7x64
ja pouzivam 150 gr Nosler Bal Tip, zatial ho len chvalim a tento tyzden som to ponukol dvom diviakom a do smiechu im nebolo:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48493 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 7x64
Tot, toto urcite neskusaj. Asi najnevhodnejsia volba po vojenskom strelive. Od katastrofalnych vlastnosti pri vniknuti do tela, / v Nemecku su vraj pre ich nevyspytatelne spravanie zakazane monolity typu Barners/ az po nutnost specialneho cistenia vnutra hlavne.
<br/>
<br/>Lubo,mohol by si to upresnit? Vies,mam nejake skusenosti (TSX 11,7g a 9,7g - desiatky kusov ciernej,nejaka vysoka),tak by ma to zaujimalo.
<br/>
<br/>Inak o zakaze monolitov mam pripravene druhe pokracovanie clanku,ktore v dohladnej dobe povesim na horara a veci sa maju trosku inak.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48494 od dodi7rm
Odpoveď od dodi7rm na tému 7x64
Chcel by som to KJG vidieť nejako v skutočnosti,videl som to len na obrázku. Do 7 Rm som dával SST a do 30 06 zatiaľ dávam SB - HPBT,celkom sa to šetrne správa no už mám do nej nachystané od Winchestra XP3 9.72 gram.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48499 od Lubo1
Odpoveď od Lubo1 na tému 7x64
To ako sa to sprava v tele zveri mam scasti z tohto clanku, z cesti zo skusenosti kamaratov, ktori sa na to dali nahovorit, ich reakcia- nikdy viac. Najprv trosku machrovali co to oni maju, ale po viacerich neuspenzch dohladavkach, ci uspesnych pri ktorych mali moznost vidiet tento &quot;celoplat&quot; sprava, ked pri priestrele namäkko sa sprava ako celoplast. Ano, strelec, covysstreli 500nabojov rocne a je si isty v strelbe, nech sa paci. Ale poradit zacinajucemu polovnikovi taketo strelivo je takpovediac bud zle mierena rada, ale snaha obchodnika predat vsetko co ma na sklade. Uz ta norma ORYX je dost tvrda na srnciu zver /konkretne vcera BLASER K95, cal. 243 Norma Oryx, 140m srnec I.VT, ak by si velmi trval na tom, dam ti aj cislo blomby, srnec stal sikmo, takze po horsom vystrele vstrel na lavom zadnom stehne, ciastocne skrtol kost, preletel crevami, zaludkom ciastocne pecenou a vystrel vpravo za poslednym rebrom. 40m ziadna farba, uz som sa chcel otocit, ale bol tam kolega s jazvecikom, po nasadeni asi po 40m zrazu farba, pes srnca zdvihol, zavesil sa na krk, takze sa nedalo dostrelit. Ake tam boli zvuky si vies urcite predstavit, nakoniec ho kolega priklakol a ja podrezal. Nic prijemne. Pri vyvrhovani-hematomy od lavej zadnej, cez vajcia az na druhu stranu. Na vystele 2cm dierka s vytiahnutymi crevami. Co jej musim uznat, ze vobec nezmenila smer. Takze prosim ta nepresvedcis ma ze monolit je vhodne strelivo pre zaciatocnika, aj keby si tu dal 100 referencii. Je to proste tvrde a tu ti garantujem, ze pre cloveka, ktori zacina, nepozna znakovanie zveri, nema skusenosti s oznacovanim nastrelu atd. je to to najhorsie riesenie. Pre zver takisto. Ty si predajca, ja sprievodca. Nieco som sa uz za podobnymi experimentátormi /nemyslim teba, ale majstrov so super flintami a strelivom/ nadriapal po kriakoch. Mna nezujimaju cisla a konstrukcie, ale vysledok.
<br/> Co sa tyka cistenia tot:
<br/>poslal: lovec_1 2. Decembra 2007., 21:35
<br/>Na cistenie pouzivam penu v spreji Forrest od finskej firmy Milfoam.Nastrieka sa tak aby vyplnila hlaven,nechas posobit 15-20 minut a ked pena zmodra,je vycistene.Vytriet rezidua z hlavne kusom handry alebo papiera,hotovo.Bez nastrojov a dokonale cista.Interval cca.50-60 ran.
<br/>A teraz nechaj niekoho, kto zacina a vystreli 10 ran do roka striekat penu po 4 rokoch, cakat 20min atd.... Ja dam trosko konkordu, pretiahnem 3xsnurou a je to. max 5min aj s osetrenim dreva.
<br/>Ty vies svoje, ja svoje. Experimentova moze ten, kto ma na to cas, prostriedky a skusenosti.
<br/>Les nie je strelnica fungujuca na systeme pokus omyl. Takze nebalamutme tu zacinajucich, lebo asi budu sklamani.
<br/>Nicoho nie skoda. Skoda je len toho, co znhnije v lese.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48502 od Waldo
Odpoveď od Waldo na tému 7x64
V tvojej 7Rm má KJG velmi zaujímavé hodnoty, hlavne balistika. Ak si dobre pamätám tak pri nastrelení na ONV to podľa tabuliek klesá na 300m iba o nejakých 8 cm :x:x8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48504 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 7x64
No hned na zaciatku si mi dal dobry knokaut: mali moznost vidiet tento &quot;celoplat&quot; sprava, ked pri priestrele namäkko sa sprava ako celoplast po tomto by si ani nemusel dalej pisat. Skusenosti ako sa TSX sprava po zasahu namakko skutocne nemam a ani po nich netuzim. Ked hladas dobru strelu pre strelbu tvojich hosti a znamych,ktori preferuju rany namakko - nech sa paci S&amp;B SP a SPCE,nic lepsie nie je. Z vysokou pravdepodobnostou sa to blato rozpadne aj po zasahu mimo komory a patricne zver doranta. ;)
<br/>
<br/>Zacinajuci polovnik sa ma hlavne snazit naucit strielat a nie sa vyhovarat na 10 ran rocne a podobne nezmysly. A existuje vobec vhodne strelivo pre zaciatocnika? Je podla teba take nejake? Ja nevidim nejaky zasadny problem pri pouziti monolitu aj pre zaciatocnika - je tam len ten malinky a nepodstatny detail - treba spravne umiestnit zasah.
<br/>
<br/>O snahach obchodnikov viem svoje,to ti dam rad za pravdu.(len tak mimochodom,ja zbrane a strelivo nepredavam,aby sme predisli zbytocnemu omylu).
<br/>
<br/>Norma Oryx - osobne nemam odskusane,je tu ale zrejme dost ludi,co maju nejake skusenosti,mozu sa vyjadrit.
<br/>
<br/>Co sa tyka uspesnosti,tak mna naopak tie cisla a konstrukcie dost zaujimaju,pretoze mi ju zarucia za podmienky,ze sa neklepem ako susedkin vibrator.
<br/>
<br/>To s tym cistenim,mno povedal by som nieco strasne chytre ale......ked nie je majitel schopny si aspon RAZ rocne normalne a poctivo vycistit zbran,tak je skoda debatovat dalej.Ak sa nazdavas,ze ked do rury nabrbles konkor a postrachas to hadom,tak zial nie,skutocne to ciste nemas.Akurat si si osetril hlaven do najblizsieho vystrelu proti atmosferickej korozii,ale nic viac. To nie je experimentovanie,ale holy fakt. Presvedcim ta o tom velmi lahko.
<br/>
<br/>Les nie je strelnica - s tym suhlasim do posledneho pismena.Preto sa divim,ze tu ides obhajovat rozlicnych majstrov experimentatorov,ktori zjavne maju komoru zveri zafixovanu od lopatky az po rit.Teda podla toho,ze dohladavas po nich namakko strelene kusy.Ale dat par € na strelnicu a slusne naboje,ee to nie. 10 ran rocne musi stacit.
<br/>A to balamutenie zaciatocnikov.....ked by som dneska pochmurnejsiu naladu,aj by sa ma to dotklo.Asi si niekedy zacnem pre istotu znacit tie telefonaty od x-ludi, ktori &quot;zbytocne chytre reci a vsevedkovina&quot; pomohli k velmi,velmi zaujimavym vysledkom a zlepseniam. Alebo ich poprsoim,nech tu nechaju odkaz.
<br/>
<br/>A nech poviem nieco mudre aj k teme: Ak fabricke naboje (podla mojej skromnej mienky a dostupnosti na SK),tak NORMA so strelou Accubond 9,1g a da sa s tym bez problemov odpolovat cela fauna. Ak prebijane tak skusit aj 10,4g Accubond,pre sposob strelby &quot;max.do 100 metrov&quot; (skutocnost=krmivo na 40 krokov),tak je fajn aj strela Hornady RN 11,3g. A da sa s tym uvalit aj na makko,ked uz. ;):)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48509 od Igor
Odpoveď od Igor na tému 7x64
Lubo1 :
<br/>1) Problematika ranivej balistiky je veľmi zložitá a obsiahla. Nebudem sa tu teraz obšírnejšie vyjadrovať o jej základných princípoch pretože by mi tu na to nestačil priestor a nemám chuť ani čas. Vyjadrím sa len k nasledovnému : Zisťovanie ranivého účinku tej ktorej strely resp. streliva sa vykonáva experimentálne a robia ho vo svojich balistických laboratóriach všetci veľký výrobcovia streliva. Je to jejich know-how, hlavne so zameraním sa na vývoj nových typov striel. Obdobné experimenty vykonávajú aj iné zložky ale to je iná téma... To že samotné posúdenie ranivého účinku strely sa robí experimentálne - v laboratórnych podmienkach je logické, je to jediný spôsob ako objektívne za konštantých podmienok vyhodnotiť jej terminálny účinok. Samotné posúdenie sa vykonáva za konštantných podmienok, nástrelom do tzv. náhradných materiálov (napr. bal. želatína alebo mydlo), vykonáva sa opakovane viackrát a potom sa posudzuje a vyhodnocuje aké má strela samotné účinky. Sú na to vypracované metodiky, o ktorých sa tu ale nebudem rozpisovať ... Preto sa len v duchu smejem, keď sa posudzuje účinok strely len na základe praktických skúseností. A vieš prečo ? Lebo to objektívne nejde. Aby to išlo potreboval by si štatisticky vyhodnotiť stovky, možno tisíce kusov strelenej zveri rovnakého druhu rovnakým strelivom. Už len samotné stanovenie kritérií na takéto posúdenie by bolo prinajmenšom zložité a diskutabilné, pričom výsledkom by bola aj tak Gaussova krivka...
<br/>2) K TSX : táto strela sa chová tak ako sa má a tak ako bola skonštruovaná a vyrobená. Dovolím si to tvrdiť, pretože som ju nastrielal do toho bal. mydla. Nechová sa vôbec ako celoplášť, po preniknutý do bloku rýchlo expanduje (cca. 1-2 cm), expanzia je rapídna a markantná vytvára krásny hríb a veľkú dočasnú dutinu. Chová sa takto v hmote s hustou živej svaloviny! Dalo by sa toho popísať viacej, pripravujem o tom článok nemám však momentálne čas.
<br/>3) Uvádzaný prípad VIĎ. tvoj popis nižšie - poradil by som tomu strelcovi nech si nabudúce odpustí ranu alebo tak ako radil lovec 1 nech si zaplatí strelnicu a naučí sa strieľať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48510 od Lubo1
Odpoveď od Lubo1 na tému 7x64
Vies, bohuzial zatial u 70% ak nie viac zacinajucich polovnikov je strelba na strelnici ukoncena abs.zakladneho kurzu:{ Ak niekto zacne strelou s rychlejsim rozpadom /nehovorim o S&amp;B, ale o strelach s mäksim jadrom, napr aj vulkan/ urcite bude riziko nedohladania kusu po zlom vystrele mensie ako po tvrdej strele.
<br/>Ak nie si Igor, tak potom prepac, s niekym som si ta zmylil.
<br/>Zatial som pri cisteni zostal pri starej klasike, nekupujem flintu z blata. Ale mas pravdu. Uznavam. Aj staru ak raz do roka skutocne poriadne neprelaufujes :]
<br/>To, ze niekto nie schopny strelit na komoru, ci nenavstivy strelnicu aspon dvakrat rocne ja neovplyvnim.
<br/>O vhodnom strelive: ako na porazenie, najlepsie uspechy mam so S&amp;B. Jeden, dva kusy uz mam rozobrate:] ale poviem ti, ze ak ma tu bude niekto presviedcat o silnom, ci slabom poskodeni;/. Videl som KG u 223 hematomy po oboch stranach rebier od nohy k nohe a u S&amp;B krizom cez lopatky a chrbticu 6,5x57R takmer bez poskodenia /fotky ma asi aj Tibi/, o mesiac jelenica hematomi po priestrele cez rebra jak ho...do. Inac momentalne mam /vlastne vkuse mam/ 2 az 8 psov, takze kazda rozbita divinka je pre mna prinos.
<br/>Nie som vsevedko, skvor praktik a stretavam sa &quot;sem tam&quot; s roznymi polovnikmi z hora aj z dola. A moj nazor je jednoznacny. 1. zaciatocnik-90%tremista, s tymi radami je tak ako hovori, este n a MN tam niekto vehemntne presadzoval takticke puskohlady ako super vec pre bezneho polovnika. O 3-4 mesiace boli napredaj asi 4-5 Meopty mil dot :liar:. Chudaci, kym to premyslel, naklikal, potom nevedel kde zacal srnec sa uz napasol, vy..al /sr, prip sp/ avysiel na druhej strane. Ospravedlnujem sa ak sa ta to dotklo.
<br/>Ale ruku na srdce, o tom, co tu pises /balistika, chutovky v konstrukcii a.p./ mozete diskutovat ty, Belson, Tibi a zopar ludi, ktorim to nieco hovori a ktori to praktizuju.
<br/>Ak to vies prebijat, rad ti zaslem nabojnice pre 10,4g Accubond./len mi daj cenu/ Ale zaciatocnik sa k takemu len tak nedostane.
<br/>Univerzalny kal a strelivo neexistuje, mozno tak pre Hanaka /aj to kazdy mesiac ine/ alebo pre Lihockeho /co ma momentalne skladom/ ale ma to podrbat, tak nech to radsej neskusa. Jednu radu by som vsak zaciatocnikom dal. Nemiesat to po kazdom nevydarem vystrele. A strielat tak do 70m.
<br/>A osobne kiez by bolo viac polovnikov ako vy, ktori najprv premysla az tak striela.
<br/>Jedna chutovka pre teba a podobnych: www.roedale.de/pages/custommade.htm

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48511 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 7x64
Tesim sa na clanok! ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48513 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 7x64
Igor som,len neviem,ktoreho myslis.Je nas tu Igorov viacej.
<br/>Strelnica a adepti - ja som z gulovnice vtedy v kurze nedal ani ranu....asi tolko o kvalitnej priprave.
<br/>Linka na roedale je dobry,mam odtial objednane nejake drobnosti. :D
<br/>Ak by ta to prilis neotravovalo,napis mi na mail ( Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. ),rad by som sa este nieco povypytoval ohladom moznosti lovu tam v tvojich koncinach a dalsie veci. Vyslovene v tych koncinach som nebol,tak by som sa tam rad konecne toho roku pozrel.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48515 od Lubo1
Odpoveď od Lubo1 na tému 7x64
Prave preto tvrdim, ze je pekne strelit s takym, ci s takym strelivom. Ako vravis, ak tu niekto obhajuje nejaky kaliber ci strelu len zo strelenych kusov tiez tvrdim, ze je to ptakovina. Tak ako nevstupis dvakrat do tej istej rieky, tak isto ti ani dvakrat rovnako nebude stat . Myslim zver:] A samozrejme, o proporciach nehovoriac. Preto tu stale a dookola tvrdim, strielaj s tym s cim si si isty a strielaj na istotu -relativne-. A maly saso vela toho nenarobi, nech sa tu zastancovia kla.pod 6,5 aj roztrhnu. Radsej 6,5,54MSCH, alebo olovianka 9,3 ako 223.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48516 od miso
Odpoveď od miso na tému 7x64
Vies, bohuzial zatial u 70% ak nie viac zacinajucich polovnikov je strelba na strelnici ukoncena abs.zakladneho kurzu
<br/>
<br/>Asi to prebrali od starsich kolegov, lebo mam pocit,ze niektori boli naposledy na strelnici tiez na kurze. A co sa tyka mladych, na strelnici prevazuju skor neskorsie rocniky a to nedavam len tak od buka, lebo ked sa podari tak sa na strelnicu strepem aj 2-3x tyzdenne. Skor to zalezi od jednotlivca, nemam rad delenie na &quot;starych&quot; a &quot;mladych&quot; lebo niektori mladi tych starsich prebiju ci vedomostami ci strelecky. A mam pocit,ze mlada generacia sa uz nieco naucila, minimalne co sa alkoholu na polovackach tyka.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48517 od Bubi
Odpoveď od Bubi na tému 7x64
No....vyskusaj KJG a uvidis sam.;)Ine uz mije flinty ,,papkať&quot; nedostanu.8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48530 od chanel1092
Odpoveď od chanel1092 na tému 7x64
NAZDAR...chcel by som sa spýtat na to KJG,ak to má ONV v 7x64 blýzko 200m,aký to má pri nastrelovaní na tuto vzdialenost rozptil....napríklad z cz 550 ?? alebo s iným kvalitným strelivom nad 200m,poprípade na 300m....nejde my o pokles zásahov,ale o zoskupenie aspon 5-rán...???Tažko je to odskušat v okolí strelnica nad 200m tuším ani nie je,ak máš dáke skusenosti ,bol by som Ti vdačný.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.111 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 240 návštevníkov a žiadni členovia on-line