7x57 - skusenosti

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23787 od Basky
Odpoveď od Basky na tému 7x57 - skusenosti
Ardus, Jendo,
<br/>
<br/>musím sa pridať trošku viac na stranu mirek-a, nakoľko moje skúsenosti s kalibrom 7x57R /sú tiež viac ako dvanásť ročné, raticovú poľujem výlučne týmto kalibrom, ročne 15-20ks okrem prvých asi 2-3 rokov../, najdlhšie s nábojmi S&amp;B SPCE 11,2g, ale i SP 9,0g, či výnimočne FMJ 9,0g; isté nie nepodstatné skúsenosti pri streľbe na zver mám aj so strelami Sierra SBT 11,35g, Geco Teilmantel 10,7g, Norma Oryx 10g, RWS TIG 11,5g a PP SP 11,2g.
<br/>Najviac som lovil srnčiu zver cca 60-65%/prevažne holú/, diviačiu zver cca 30-35% /do hmotnosti 100kg, niekoľko ťažších kusov dostrelených pri dohľadávke do toho nezaratúvam/ a cca asi 5% vysokú /max. do 140kg/.
<br/>Lovím bežne na strelecké vzdialenosti od doslova pár krokov do takých cca 120-130metrov, výnimočne som si dovolil streliť na jeleňa na 170-175m a na jelienča asi o 10m menej.. /úspešne/, ale v celom mojom priemere je to najčastejšie na dákych 60-70m.
<br/>No musím konštatovať že:
<br/>1. projektily pri dobrých komorových zásahoch ani zďaleka nezostávajú v tele zveri, na 90% to boli vždy priestrely /srnčia bez výnimky, vysoká tiež, dokonca aj ten jeleň II.vt na 170-175m.., tých 10% neprestrelených boli len niektoré diviaky a aj to museli byť zasiahnuté cez viac kostí alebo zo šikma../
<br/>2. Doslova v ohni zostalo len málo kusov, ale aj to museli byť zasiahnuté buď pľúca tesne pod chrbticou, alebo zver mala prestrelené pľúca + aortu zároveň. Pri zásahoch samotného srdca alebo len čistých pľúc zver či viac či menej, ale odbiehala.
<br/>Vysoká mi odbehla vždy, hoci len do 40-50m, diviačia zver ale i srnčia! s dobrými komorovými ranami najčastejšie tak do 20-50m, no výnimočne i 100m.
<br/>
<br/>Ardus, rozdiely v našich tvrdeniach môžu byť spôsobené, jednak buď že nepoľujeme /v porovnaní s Tebou a Tvojimi predkami/ na rovnaké hmotnostné kategórie zvere, alebo že niečie /napr. sprostredkované/ poznatky už vplyvom napr. času stratili niektoré podstatné detaily, alebo boli mierne zidealizované - napr. že vyjadrenie ostáva v ohni niekto berie doslova, že zver po rane už neurobí ani krok a niekto tak nazve aj prípady keď zver po rane doslova vyštartuje a odskočí na 10-20 i viac metrov, proste v priamom dohľade strelca, ale potom z ničoho nič padne a ihneď zhasne /akokeby bežala už len v agónii a na krátku vzdialenosť - proste bez následnej dohľadávky po kroviskách a pod.../ Skús si pod takýmto uhlom pohľadu trošku zrekapitulovať vlastné zážitky a trošku pospovedať do detailov, ak si na ne spomenú, svojich poľovných predchodcov, myslím si, že Tvoje zpaušalizované tvrdenie v príspevku bolo unáhlené a značne nepresné, aspoň čo sa kalibru 7x57/R/ týka.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23809 od ardus
Odpoveď od ardus na tému 7x57 - skusenosti
Tak trochu upresnenia - pod pojmom v ohni mam na mysli v prvom rade komorovu ranu, zver sa ucebnicovovo stavia na zadne, predne nohy dava pod seba skace, pada na hrud a ostava lezat - to cele sa deje na cca 10 - 15 m. / aby nespravila ani krok treba ranu na hlavu, chrbticu, pripadne krk, ale tam zasadne nestrielam z dovodu vysokej moznosti skaredeho postrielania /. Hmotnostne kategorie su od prasata po jelena. Drviva vacsina vystrelov bola na zver v klude, teda nie na unikajucu, stresovanu.
<br/>O tom to vsetkom mozeme polemizovat, ale jedna vec ma prekvapuje, strelivo S§B 11,2 g mi skutocne zver od lanstiaka vyssie neprestreluje, takmer vzdy najdem projektil na druhej strane pod kozou. Skratka, po kozlici Sauer und Sohn 7 x 57 R / 16 som poloval s gulovnicou 7 x 64 a s 6,5 x 55 SE a podla MOJHO skromneho nazoru a skusenosti je kaliber 7x57 skutocne najlepsi. No kolko ludi tolko chuti, ja som len chcel prispiet hlavne pre tych, ktori pochybuju , ci je tenko kaliber dostacujuci pre nase horske reviry. Je a to bohate.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23823 od janicok
Odpoveď od janicok na tému 7x57 - skusenosti
Ardus skus vo fore 6x55se popisat svoje skusenosti dik. K SB kolega teraz strelil prasa na 35m 30 06 11,66g gula ostala pod kozou mam ju v zbierke ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23886 od Basky
Odpoveď od Basky na tému 7x57 - skusenosti
1. Najmä so záverom Tvojho príspevku /odpovede/ naozaj súhlasím.
<br/>2. Áno, pri takejto interpretrácii pojmu ´ostalo v ohni´ je podiel zvere ulovenej spôsobom že ostala v ohni naozaj aj v mojom prípade o trošku väčší.
<br/>3. Na to aby zver po zásahu týmto kalibrom napr. so strelou S&amp;B 11,2g SPCE ani tošku neodskočila, nie je vždy potrebné zasiahnuť ju na hlavu, krk alebo chrbticu - mal som už niekoľko prípadov, no nebolo ich veľa, že som prestrelil len aortu a pľúca, alebo len čistý stred pľúc a zver doslova skolabovala na mieste... No opakujem, boli to len výnimky, zver pritom bola skôr ďalej ako bližšie odo mňa, nevedela o mne, bola zaujatá pozorovaním okolia, pasením sa apod. Zhodou okolností práve včera som strelil srnu ranou na komoru /nechtiac cez obe lopatky/ - strieľal som z posedu na cca 100-110m, strela Oryx, prestrelené predné pľúca a aorta /srdce nebolo ani škrabnuté a aj od chrbtice to bolo dosť vzdialené/, srna ostala doslova v ohni, len ju zvalilo na bok. Naproti tomu - pred mesiacom som na cca 70m strelil rovnakou strelou na komoru veľkostne podobnú srnu, tiež boli prestrelené lopatky, len o trošku málo vzadšie - čisto pľúcny zásah, /srna pred výstrelom o mne už vedela, ale stále kľudne stála/ po výstrele mi šprintom odbehla až za horizont, našiel som ju po farbe v húštinách vo vzdialenosti vyše 100m od nástrelu.. Zvonku tela vyzerali umiestnenia zásahov veľmi podobne.. ..ale reakciou zvere po výstrele úplne opačné extrémy. Príroda je nevyspytateľná.
<br/>4. ´Pevnosť kože a odporu tela´ pri srnčej zveri, vysokej zveri a tiež i diviačej, najmä mladších kategórii je podľa mňa výrazne iná, menšia, ako pri starších kusoch jeleňov a najmä diviakov nad 80-100kg, kde okrem výraznejšieho telesného rozmeru šírky tela je aj tuhosť a hrúbka kože a tukového podkožia, prípadne ´panciera´ u kancov dosť limitujúcim faktorom toho či strela prestrelí skrz naskrz alebo nie... ..preto som napísal že jedna z možností prečo nemáme podobné skúsenosti je, že nepoľujeme na ´rovnaké hmotnostné kategórie´ zvere.. atď.
<br/>Ale ináč som rád že si odpovedal na moje poznámky, takáto výmena skúseností nemôže byť na škodu nikomu z nás. ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23899 od ardus
Odpoveď od ardus na tému 7x57 - skusenosti
Dik, myslim ze o tom to tu ma byt. Este nieco pre zaujimavost. Moj priatel, lesnik, cely zivot mal na LZ na starosti polovnictvo, teraz presne pred dochodkom ma strelene cez 4 000 kusov raticovej zveri z toho viac ako polovicu gulovnicou 7 x 57, na ktorej menil 2 x hlaven, lebo ju doslova vystrielal.......

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23901 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 7x57 - skusenosti
Malinko odbocim,mozeme teda priblizne sudit ze 2000ks ceskej municie posle hlaven gulovnice do vecnych lovist?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23902 od ardus
Odpoveď od ardus na tému 7x57 - skusenosti
Na toto neviem odpovedat, pretoze bol aj aktivny pretekarsky strelec a naboje boli vtedy doslova zadarmo. Ak je zaujem tak sa opytam, po zhruba kolkych vystreloch musel menit. Pravdepodobne sa to bude dat urcit len casovo, viem vsak, ze jedna hlaven mu vydrzala oproti druhej velmi malo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23903 od Basky
Odpoveď od Basky na tému 7x57 - skusenosti
Ak možnože sem tam zanedbal čistenie....:P;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23904 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 7x57 - skusenosti
Skus sa ho na to spytat,aspon priblizne,pre zaujimavost.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23929 od jozef_capka
Odpoveď od jozef_capka na tému 7x57 - skusenosti
alebo aj niekedy netrafil.8o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23937 od cimbalik
Odpoveď od cimbalik na tému 7x57 - skusenosti
Alebo, ak pracoval 40 rokov (od 20-ky do 60-ky, keď odišiel na dôchodok), tak musel ročne v priemere streliť 100 ks raticovej zveri. To už hej !!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24017 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému 7x57 - skusenosti
:D:D:Dsu taky machri-este aj dnes!:]:]:]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #25080 od pedro
Odpoveď od pedro na tému 7x57 - skusenosti
Pomaly som vystrieľal všetky staré zásoby SaB tak aké náboje mi doporučujete ?
<br/>Mám GB 7x57R Revír zmiešaný, zver - líška, srnčia, diviačia, výnimočne jelenia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #25085 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému 7x57 - skusenosti
ktore pasuju, strielaju presne z tvojej pusky!:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #25187 od pedro
Odpoveď od pedro na tému 7x57 - skusenosti
Hmm, vďaka - myslel som si, že nejaké také by som aj potreboval . Viem, že moja otázka bola po všetkých tých príspevkoch trocha priblblá, ale nejako sa mi nedarí na nete nájsť výrobcu čo laboruje napr. Nosler partiton do 7x57R, norma dáva asi len Oryx. Tak nemudruj a daj nejaký link.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #25194 od lovecccc
Odpoveď od lovecccc na tému 7x57 - skusenosti
skús Hornady SST-kamoš ju používa v 7x57 a chváli to -a je to lacnejšie ako Norma.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #25202 od steyr
Odpoveď od steyr na tému 7x57 - skusenosti
...alebo to bol gróf Kohburg?;) Kurnik, veď do 90-tych rokov tu okrem SB nič iné ani nebolo! RWS som zháňal s problémami takmer ilegálne za valuty. SB do 7x57 som vtedy tiež považoval za super, ale až keď som videl a skúsil &quot;kapitalistické&quot; strelivo, tak sa mi :x.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #25225 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 7x57 - skusenosti
Lenze Hornady to nerobi v 7x57R ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #25228 od janicok
Odpoveď od janicok na tému 7x57 - skusenosti
Norma robi A-frame to je ako Partition skus Artemis sk

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #25229 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému 7x57 - skusenosti
...ale ja som to myslel vazne a nemachroval som pri tom! Je dolezite zladit naboj so zbranov, uz vela krat sa to tu otrepalo.... Poradil by som ti sa dat dohromady s kolegom ktory prebija strelivo a nechat si prebit strelivo-Nosler Partition asi vtrepies do R-ka jedine tak!:D:D:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.072 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 353 návštevníkov a žiadni členovia on-line