7x57 - skusenosti

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23069 od Mikiks
Odpoveď od Mikiks na tému 7x57 - skusenosti
Aj keď nevlastním kaliber 7x57, chcel by som reagovať na to či zver má alebo nemá zostať v ohni.
<br/>Musím povedať, že aj jedno aj druhé má svoje výhody aj nevýhody.
<br/>1. Zver zostane v ohni.
<br/>+ žiadna doľadávka
<br/>+ etické usmrtenie
<br/>
<br/>- divina je nevykrvená, hrozí znehodnotenie
<br/>- poľovný pes nemá prácu v utvrdení na stope
<br/>
<br/>2. Zver odbieha z nástrelu
<br/>+ môžeme nasadiť psa a kotrolovať správnosť dohľadávania
<br/>+ utvrdzujeme psa na stope
<br/>+ sledujeme znakovanie zveri a následne zisťujeme či sme správne určili miesto a zásah zveri
<br/>+ zdokonaľujeme sa v stopovaní
<br/>+ zbavíme sa pohľadu na zhasínajúcu a odkazújúcu zver
<br/>+ divina je krásne vykrvená a nehrozí znehodnotenie
<br/>
<br/>- zver a miesto nástrelu nemusíme vždy nájsť
<br/>
<br/>
<br/>Píšem to preto, že mám skúsenosti s dohľadávaním, a myslím si že mi dáte za pravdu čo som napísal vyššie. Záleží na tom čomu dá každý prednosť. Každý skutočný poľovník má chodiť na poľovačku so psom. týmto sa riziko nedohľadania zveri určite dosť zníži.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23071 od Igor
Odpoveď od Igor na tému 7x57 - skusenosti
Súhlasím s Vami všetkými. Je úplne samozrejmé, že realita a teória sú odlišné, každému sa stane, že chybí alebo netrafí dobre. Osobne mám tiež skúsenosť a pokiaľ si naozaj skutoční poľovník srdcom tak ťa to na duši škre riadne dlho. Ten, kto vraví, že sa mu to nikdy nestalo je klamár, alebo má naozaj talent a štatsie od boha.
<br/>V uvedenom príspevku mi vadila uvedená formulácia citujem :
<br/>
<br/>&quot;na rozdiel od niektorých kolegov, ktorí sa zapojili do tejto diskusie, netrvám na tom, aby mi zver po zásahu zostávala v ohni&quot;.
<br/>
<br/>Podľa mňa by na tom mal práve trvať každý - to, že zver ostane v ohni je tá skutočná ideálna poľovnícka rana - to, že sa to nepodarí vždy je už následná vec. Povinnosťou každého poľovníka - minimálne tou morálnou, je však urobiť všetko pre to aby to bolo ideálne. Keď to aj pokašlem, viem, že chybu nemôžem pripisovať zbrani a strelivu, že som naozaj poctivo trénoval na strelnici atď ..., jednoducho, že som pre to urobil všetko aby to bolo ideálne.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23073 od Igor
Odpoveď od Igor na tému 7x57 - skusenosti
A k tej vzdialenosti 30 -50 m. To či to je dohľadávka alebo nie - podľa mňa je. A nakoniec, nikde nie je napísané, ani u toho naj - skúseného poľovníka, že to vždy skončí len pri tých 50 m.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23074 od Igor
Odpoveď od Igor na tému 7x57 - skusenosti
A k tej vzdialenosti 30 -50 m. To či to je dohľadávka alebo nie - podľa mňa je. A nakoniec, nikde nie je napísané, ani u toho naj - skúseného poľovníka, že to vždy skončí len pri tých 50 m.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23075 od Akela
Odpoveď od Akela na tému 7x57 - skusenosti
Igor, ale veď po dobrej komorovej rane, klas. poľ. kalibrom Ti odbehne diviak pokojne 50 aj 100m a rana na komoru sa pokladá za naj-poľovníckejšiu ranu, tak celkom s Tebou nesúhlasím. Aj mňa poteší ak mi diviak ostane v ohni, ale nestáva sa to často.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23076 od Akela
Odpoveď od Akela na tému 7x57 - skusenosti
Keď sme už pri tej 7x57, ktorá bola donedávna moja naj. guľovnica a stále ju mám, ten diviak s prestrelenou, alebo odstrelenou komorou farbiac tých 50m dal v pohode.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23077 od Igor
Odpoveď od Igor na tému 7x57 - skusenosti
Áno máš pravdu - možno som v tom moc predpisovo-knižkový. Skutočnosť býva často iná.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23079 od millo
Odpoveď od millo na tému 7x57 - skusenosti
A aby sme neodradili nadejných buducich majitelov kalibru 7x57,tak treba dodať,že diviak po zasahu na komuru bežne odbehne aj po zasahu iným kalibrom.;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23081 od Mikiks
Odpoveď od Mikiks na tému 7x57 - skusenosti
Ja osobne nesúhlasím s tým aby zver ostala za každých okolností v ohni. Áno, je to niekedy skutočne dobré že zver ostane ležať, ale nesnažme sa za každú cenu strieľať tak aby sme nemuseli dohľadávať. Veď načo nám potom bude poľovne upotrebiteľný pes? Však keď zver z nástrelu odbehne 50 - 100m, tak je to dobrá príležitosť preveriť a utvrdiť nášho psíka, ktorý by nám nemal chýbať pri potulkách lesom.
<br/>Je to ale len môj čisto osobný názor.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23082 od Akela
Odpoveď od Akela na tému 7x57 - skusenosti
Jasné.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23084 od Igor
Odpoveď od Igor na tému 7x57 - skusenosti
V tomto s tebou nesúhlasím - nesnažiť sa za každú cenu strieľat tak aby sme nemuseli dohladávať ? Ak som to správne pochopil tak tým chceš povedať asi toľko aby aj pes dostal šancu. Tým pádom z toho vyplýva, že cieľene zver postrelím aby som si cvičil psa? Ak si to myslel takto, tak to mi prijde dosť neetické a myslím, že výcvik psa je jedna vec a jeho &quot;ostré&quot; použitie vec druhá - aj keď samozrejme jeho použitie pri dohľadávke je pre neho tá najlepšia škola.
<br/>Zver je rovnako živí tvor ako pes a snáď má aké také právo na rýchlu smrť bez utrpenia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23085 od Igor
Odpoveď od Igor na tému 7x57 - skusenosti
zbytočného utrpenia

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23086 od michal
Odpoveď od michal na tému 7x57 - skusenosti
Igor možno časom svoj postoj prehodnotíš, pretože pre poľovníctvo skutočne nie je neetické keď zver odbehne 50-100 m. Jednak su to vzdialenosti, ktoré zver robí v sekundách, jednak je to už zväčša len agonický stav, kedy kus ide zotrvačnosťou (hlavne ak je na voľnej ploche, uniká k úkrytu). Naviac može lepšie vyfarbiť a divina je tým pádom z hygienického hľadiska čistejšia. Ak sa aj dáva príležitosť psíkovi, možno sa ti to zdá neetické, ale zabudaš, že psik, ktorý to potom vie robiť ti to v buducnosti ak bude zla rana pomože eticky ukončiť, aby sa zver nie hodiny ale možno dni v bolestiach netrápila pri pomalom zhasínaní. Nikto zámerne nestriela zver s cieľom postreliť a ak už aj, vždy ho k tomu zvačša vedú iné ciele ako skrytá sadistická úchylka.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23090 od Mikiks
Odpoveď od Mikiks na tému 7x57 - skusenosti
Igor.
<br/>Nie tak som to nemysle, že cielene zver postrelím aby som mohol psa použiť. Zle si to pochopil. Neviem či Ti hovorí niečo kvalita diviny a jej ošetrenie. Keď Ty na zver vystrelíš tak že ostane v ohni vieš čo sa stane? Všetka krv zostane v nej, tým pádom krv zostane v mäse a už to nie je taká kvalita ako keď je zver pekne vykrvená. Toto sa nestane keď zver strelíš na komoru a tá potom z nástrelu odbehne 50-100m. Chápeš?
<br/>Samozrejme že každá zver je živý tvor. Tak potom neviem čo povieš na skúšky psov kde sa zámerne postrelí zver a následne sa potom ide dohľadať. Naúpríklad také IHF. S týmto ani ja moc nesúhlasím. Takže ešte raz nie zámerne postreliť!!!!! Samozrejme že sa stane že keď strelíš zver na komoru tá môže ostať v ohni. Ja len hovorím že nie aby to bolo pravidlom. V tom je rozdiel. Myslím že to pochopí každý.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23093 od Mikiks
Odpoveď od Mikiks na tému 7x57 - skusenosti
Úplne s Tebou súhlasím Michal. Vieš o čom hovoríš a isto máš dostatočné skúsenosti.
<br/>Konečne že sa niekto ako Ty našiel.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23106 od michal
Odpoveď od michal na tému 7x57 - skusenosti
ďakujem za kompliment, ale tiež som v podstate len začiatocník:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23113 od Waldo
Odpoveď od Waldo na tému 7x57 - skusenosti
Tá posledná veta vyznela akoby každý polovník čo nemá psa nebol skutočným, teda akási napodobnenina polovníka ???? Sorry ale nie každý polovník má možnosť držať psa či už z časových, priestorových alebo iných dôvodov. Samozrejme som mal možnosť dohládávat so psom aj bez a to sa nedá ani zďaleka porovnať, ale čo to má s tým že kto je aký polovník ??:x:x:x
<br/>
<br/>p.s. úplne som odbočil od danej témy za čo sa ospravedlňujem ale nemohol som sa zdržať reakcie...
<br/>LOVU ZDAR !

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23116 od moron
Odpoveď od moron na tému 7x57 - skusenosti
Ahoj nebudu se rozepisovat o pravidlech porážky domácích zvířat, ale měli bychom z ní vycházet protože je nejpropracovanější - rána do hlavy a následně vykrvení. Pokud by to tak mělo být vždycky u zvěře měli bychom střílet na hlavu nebo krk, kde dojde k okamžitému usmrcení - proč to tak většina nedělá tu snad všichni ví.Potom zbývají komorové rány a jestli chceš mít větší pravděpodobnost(záměrně nepíšu jistotu ta není nikdy) tak potom navíc ještě s vyřazením pohybového aparátu tzn. přestřelení kloubů - lopatek předních běhů, tím i zvýšíš množství předáné energie střely - tak se i loví tvrdší a nebezpečná zvěř - ale toto nemá smysl rozvádět u 7x57.Potom je třeba pořídit jinou ráži a střelivo v závislosti na velikosti zvěře a podmínkách kde lovíš.vPři lovu vždycky zvažuješ všechny okolnosti tedy i s jakou ráží a náboji lovíš a pak už je jen na Tobě jestli vystřelíš.Co se týká cvičení psa sám využívám každé příležitosti k dosledu i na 30m - a většinou i vím kde kus leží, ale až to nebudu vědět pak mě povede jen on.Postřelit zvěř schválně si neumím ani představit a když potřebuji cvičit víc tak střelený kus(když není těžký) prostě kus potáhnu nebo ponesu a stopu uměle prodloužím.7x57 je jako mnoho dalších ráží naprosto super když víš kde a jak ji použít.Ahoj a hodně zdaru do lovecké sezóny

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23119 od Mikiks
Odpoveď od Mikiks na tému 7x57 - skusenosti
waldo.
<br/>Vysvetľuješ si to po svojom. V jednom máš pravdu, nie každý poľovník má možnosť držať psa z časových alebo priestorových dôvodov.
<br/>Mysli si o tom čo chceš, ale poľovník bez psa je len polovičným poľovníkom. To je čisto iba môj osobný názor.
<br/>Ak som Ťa urazil, tak sorry.
<br/>LOVU ZDAR

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #23122 od janicok
Odpoveď od janicok na tému 7x57 - skusenosti
Polovnistvo je v prvom rade o ochrane a chove zveri a pardon ale psika som prikrmovat alebo orat policko este nevidel. sory je to mimo temy no musel som reagovat .:liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.072 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 127 návštevníkov a žiadni členovia on-line