7x57 - skusenosti

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19350 od Poacher
Odpoveď od Poacher na tému 7x57 - skusenosti
Súhlasím so Stefanovým vyjadrením, že 7x57 stačí na pokrytie celého loveckého repertoára u nás, samozrejme, okrem drobnej a pernatej(aj keď aj tá by asi padla:D). Trochu by som oponoval skôr Baskymu, dúfam, že sa nenahnevá. Takisto aj po iných výkonnejších kalibroch zver po kvalitnom komorovom zásahu odchádza niekoľko desiatok metrov. Zvlášť pri výkonných magnumových kalibroch pri krátkej streleckej vzdialenosti, kedy strela energiu neodovzdá. Je skôr vzácnosťou, aby pri nejakom kalibri zver pravidelne ostávala v ohni po komorovom zásahu. Takže nepripisoval by som to ani tak kalibru, ale skôr okolnostiam ako takým- vzdialenosť, strelivo, či zver vedela o strelcovi pred zásahom atď.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19354 od Basky
Odpoveď od Basky na tému 7x57 - skusenosti
Ale ja tiež súhlasím so stefanovým49 vyjadrením - sám strieľam z tohto kalibra srnčiu, diviaky a vysoku.. Strieľam naisto, umiestňujem výlučne na komoru a už dávno si nepamätám kus, na ktorého by som týmto spôsobom vystrelil a nenašiel ho či už bližšie alebo ďalej.. /Teda jedného gombičkára z minulého roka si pamätám, toho sa mi nepodarilo dohľadať v nasledujúce dni, ale našiel som ho neskôr v rozklade, lebo som síce vedel že ranu som pobabral- strhol som v poslednej chvíli, ale že aj tak bola smrteľná./ Dokonca mám dojem, že dobre trafený diviak, alebo vysoká mi po zásahu odišli na kratšie vzdialenosti ako niektoré kusy srnčej.. Mám dojem, že mnou najčastejšie používaná 11,2g SPCE sa poriadne otvára v srnčej až v poslednej tretine, resp. štvrtine šírky tela - zoslabený šokový účinok a dôvod väčšej devastácie diviny na výstrelovej strane tela, lebo je úzke; ale v diviakovi a vysokej je to v ideálnej vzdialenosti šírky tela - strela zdeformovaná už v prvej polovici alebo v strede /v životne dôležitých orgánoch/; otvory a devastácia na výstrelovej strane minimálne..
<br/>Som len trošku oponoval lordíkovi, lebo naozaj mám veľmi veľa skúseností s touto rážou a typom náboja a jeho krátke vyhlásenie - ´...všetko po nej padá, výborná ranivosť a nerozbíja to divinu...´ je pravdivé viac menej ako viac viac.. Aspoň podľa mojich skúseností v podmienkach revírov kde poľujem a na akú zver najčastejšie poľujem..
<br/>Ak lordík poľuje niekde v čistej hore kde odbehnutie do 50-70m nič neznamená, na menšie diviaky a mladšiu vysokú, tak môžem jeho vyhlásenie akceptovať, ale ak však poľuje v húštinách, na staré kusy, prípadne gro jeho úlovkov je srnčia, tak si myslím že hodne nadsadil, alebo priamo videl ulovených iba zopár kusov zvere. Toľko môj názor.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19356 od Basky
Odpoveď od Basky na tému 7x57 - skusenosti
A nemám prečo sa hnevať - možno má niekto naozaj iné skúsenosti, rád to porovnám, len treba hovoriť ´rovnakým jazykom´.
<br/>
<br/>Príklad - ak lordík vyjadrením - všetko po nej padá - myslel že všetko na čo zodpovedne strieľali aj našli, tak áno, súhlasím, takú skúsenosť mám aj ja. Ale ak tým myslel doslova ´v ohni´ - na mieste nástrelu, tak moja dlhodobá skúsenosť je výrazne odlišná..
<br/>A výraz - nerozbíja to divinu - môžem akceptovať najmä pri diviačej a vysokej zveri, ale isto nie pri srnčej.. /s danielmi a muflónmi skúsenosť s týmto kalibrom nemám/
<br/>Chápeš čo som svojimi predchádzajúcimi príspevkami chcel povedať..? :x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19357 od pedro
Odpoveď od pedro na tému 7x57 - skusenosti
Dobre, všetci sa asi zhodneme na tom, že 7x57 nie je žiadne delo a veľmi veľa závisí na použitej strele. Chcel by som vedieť osobné skúsenosti ľudí čo používali napr. SPCE od SB a potom prešli na iné strelivo, teda majú možnosť porovnávať. Takže páni, prípadne dámy, čo by ste odporučili nabiť ?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19358 od Poacher
Odpoveď od Poacher na tému 7x57 - skusenosti
Jasné, pochopili sme sa . Našli sme spoločnú reč. ;) V podstate máme rovnaký názor.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19359 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému 7x57 - skusenosti
moja skusenost : 7x57R/ SB SPCE 11,2g je na srncie (cca 40- 50ks) celkom slusny pruser. Bud sa chova ako celoplast (alebo takmer ako celoplast) a srncie pomerne daleko odbieha, alebo fragmentuje, no a to sa potom psiska nazeru .... Su aj pripady medzi tym, no je ich menej ako 1/4. No 7x57 je genialny kaliber a i to ze konstrukteri ZH si ho zvolili ako nosny (a tym padom sa stal ludovy, masovy,...) o niecom svedci.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19361 od Baikal
Odpoveď od Baikal na tému 7x57 - skusenosti
Masrtin, strelil som 20 ks srncej so 7x57 SPCE 11,2g, dohladaval som len raz (nepotreboval som psa, zver krasne farbila), dovodom odbehnutia cca. 100m bol moj zly zasah na hrudnu kost.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19367 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému 7x57 - skusenosti
19 ks Ti zostalo v ohni ?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19369 od Baikal
Odpoveď od Baikal na tému 7x57 - skusenosti
nie, ale odbehnutie cca. 10 metrov nepovazujem za tragediu

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19372 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému 7x57 - skusenosti
niekto to tu dobre napisal - ak to nebolo k chrbtici alebo aorta odbiehanie 40-50m, alebo na vystrele srot, farba suhlas - aj pri vystrele priemeru vstrelu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19374 od Ivan
Odpoveď od Ivan na tému 7x57 - skusenosti
Mišo a prečo by malo byť na 200m energie 1671J málo ? Z čoho vychádzaš ? snáď len nie z primitívneho zákona o použití kalibru pre určitý druh zveri čiže E 2000 J na jeleniu zver.( kto to stanovil nevie o čom hovorí a terminálna balistika je pre neho španielska dedina ) Je to o strele, jej konštrukcii, hybnosti, prirezovom zaťažení a hmotnosti. No konštrukcia je rozhodujúca. Príklad. 7x57 s menšom energiou ale s výbornou strelou, ktorá odovzdá značnú časť energie alebo nadupaný magnum náboj s tvrdou konštrukciou strely resp. strela typu solid, a táto telo zveri eni nepostrehne a odnáša skoro všetkú energiu mino tela. Tak čo bude z hľadiska lovu lepšie. Sám používam okrem iných aj kaliber 7x57R strieľam strelu RWS TIG u nás, a v stredozemí nie je zver na ktorú by som si netrúfol resp. na ktorú by tento kaliber výkonovo nestačil a to aj na vzdielenosti prevyšujúce bežný priemer. Bežné ho mám odskúšaný a používam okolo 250m. Na záver by som ti len povedal a to z vlastnej skúsečnosti, že pri tej strele SP 9,0g, nie je problém jej energia v 200m ale jej konštrukcia a hmotnosť (hmotnosť by aj ušla). KALIBER 7x57 takmer &quot;ideálny&quot;, no s určitosťou jeden s najoptimálnejších vzhľadom na zver u nás žijúcu od najmenšej po najväčšiu a jeden z najvyváženejších kalibrov aké poznám s ohľadom na priemer strely, dåžku nábojnice, výkon a spätný ráz teda pohodu pri strelbe ako aj hmotnosť zbraní v tomto kalibry.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19376 od miso
Odpoveď od miso na tému 7x57 - skusenosti
Súhlasím skoro so všetkým čo si napísal. Zákon o použití kalibru na zver podľa J je naozaj veľmi starý, pochádza z obdobia kedy sa u nás vyskytovalo len pár typov striel a v tej dobe boli Jouly žial jediným možným merítkom na stanovenie nejakých pravidiel.Pokročilejšia konštrukcia striel bola vtedy pravdepodobne u nás len v plienkach. Ale na druhej strane by som si stále nedovolil vystreliť na 200m so 7x57 so strelou S&amp;B 9,0g na jeleňa alebo diviaka o váhe cca 150kg. Ani nie kvôli energii, ale kvôli tomu,že strely S&amp;B sú podľa mňa dosť mäkké a neviem či by v 200m daná strela dokázala preniknúť do tela zveri(bez toho aby väčšinu energie nestratila už prienikom povrchu tela),vytvoriť dostatočný strelný kanál a následný šok a tak zabránila zdåhavej dohľadávke. O priestrele nehovoriac....
<br/>Ešte k tým Joulom. Začal si vec, ktorá by si snáď zaslúžila aj samostatnú tému. A tým myslím to, že u nás sa stanovujú kalibre na odlov zveri stále podľa joulov,prípadne dåžky nábojnice. Narážam teraz na známy samopalový náboj do vz.58 7,62x39. U nás je ním stále povolený len lov škodnej. V čechách tým tuším lovia aj srnčiu. Osobné skúsenosti nemám, ale vraj je táto ráž výborný kompromis medzi ranivosťou a poškodením diviny(narážam na rôzne podliatiny a poškodenia, ktoré sa objavujú pri použití napr.223, ktorá je značne rýchlejšia)7,62x39 je dostatočné &quot;pomalý&quot; a ťažký aby sa nerozbil na prvom steble trávy a konštruovaný tak, že energiu odovzdáva excelentne.Pričom ani škodnú nezvykne &quot;roztrhnúť&quot; ako som to pár krát videl, po zásahu .223rem
<br/>Preto si myslím,že zmena by sa mala spraviť aj niekde tu. A stále nechápem stanovenie dåžky nábojnice a slepé pridržiavanie sa toho, keď prax ukazuje niečo iné....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19380 od Ivan
Odpoveď od Ivan na tému 7x57 - skusenosti
Ak si dobre čítal, tak ja som nikde neuviedol, že 9,0g. strela SP je vhodná na ťažkého jeleňa, a uviedol som jej chybu ale nie tak ako ty, kde ty si poukazoval na energetický obsah tejto strely, ja konštrukciu. Viac som sa zaoberal kalibrom 7x57. Ak nejdeme do extrémov pri stredných kalibroch, resp. bežne u nás používaných, tak energia nie je viacmenej podstatná, ale to tu už rozvádzať nejdem už som to uviedol nižšie a aj v iných príspevkoch. ( dúfam, že s tou energiou ma tu niekto chytí za slovíčko ).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19392 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému 7x57 - skusenosti
dúfam, že s tou energiou ma tu niekto chytí za slovíčko ).nnnno to prave ze ta energia je vela podstatna!;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19401 od lordik
Odpoveď od lordik na tému 7x57 - skusenosti
tak basky, polujem v polnom reviri.ja som so 7x57 spokojny, je pravda, som polujem len 6 rokom(skor sa nedalo, sak mam 23:]), ale dokopy s ocom sme strelili cez 50ks srncej, dohladavali sme 2ks, ale to bola zla rana.a naozaj ostava vacsina hned v ohni, pravda je, ze strielame najviac srnciu, ale strelil som diviaka a ani krok neurobil..tak isto lisky al macky sa nestazuju.do 100m neni sanca, teda je, aby zver odbehla, ale vzdy treba brat do uvahy vahu strely, zver, vzdialenost atd..je pravda, univerzalny kaliber neni, ja mam aj 223 aj 30-06, chcem este 1gulu, no nejak si nemozem vybrat kaliber, rozmyslam nad 9,3x62, ale ece uvidim.a zaverom, nikdy sa nezhodneme v tejto teme, inak sa lovi na poli, inak v lese..a aj zver je ina v lese aj v poli...srnec v lese a srnec v poli neni to iste...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19402 od lordik
Odpoveď od lordik na tému 7x57 - skusenosti
presne tak basky, na co sme rozumne strielali, to sme aj nasli, ale vravim, 80% ostavalo v ohni...nemozme porovnavat ako si strielal ty,a ako my, lebo je vela faktorov, a teraz nemyslim, ze si zle trafil.poznam chlapa, co striela vyhradne na chrbticu, takze ak by on povedal secko v ohni, tak to sedi...lebo ak trafi, tak v ohni, alebo netrafi...ale to bol len priklad

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19403 od lordik
Odpoveď od lordik na tému 7x57 - skusenosti
presne tak, konecne sa niekto zmienil o type strely...len tak dalej ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19420 od kettneR
Odpoveď od kettneR na tému 7x57 - skusenosti
chlapi takytak mam 7x57 stara manlicherka a nedam na nu dopustit. z toho množstva čo som strelil tak iba malo čo odbiehalo . Strielam rôznu gramaž 9,0 10,0 11.2 a 11,3 g. určito je to aj o energii strely ale aj o schopnostiach strelca. Ked je strelec , ktorý nevie odhadnúť vzdialenosť a svoje schopnosti tak je jasné že mu odbehne zver daleko.
<br/>Je blbosť aj s výkonnou gulovnicou strielať na vzdialenosť 300 m pokial to nemaš nacvičené.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19436 od Basky
Odpoveď od Basky na tému 7x57 - skusenosti
Priemerne na aké vzdialenosti strieľate vo vašom poľnom revíri na srnčiu? Možno aj v tom tkvie ten rozdiel v účinku..:liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #19440 od Akela
Odpoveď od Akela na tému 7x57 - skusenosti
Zatiaľ som poľoval 9 kal. S klasickou ZKK v 7x57, ktorú som zdedil a bola to moja prvá zbraň najdlhšie. Skvelá zbraň do bežného revíru s prevahou srnčej. Strelil som prevažne srnčiu, čiernu ale aj vysokú a daniela. Začínal som s SB 11,2. Nebola to najhoršia strela, ale pri dnešnej ponuke by som ju už nepoužíval. Dobrý bol TIG od RWS ale na čiernej mi väčšie kusy nad 100m neprestreľoval a to sami nezdalo. Potom som objavil svojho favorita v Norme Oryx 10,1. Podľa mňa najlepšia strela s tých čo som skúsil a boli tam aj ďaľšie ako Hornady a podobné špecialitky. Kamoš volal moju 7x57 stometrová guľovnica akože ďalej ako na 100m sa s ňou nedá. Párkrát zostal prekvapený. Chce to veľa času na strelnici a dobrú optiku. 7x57 hodnotím ako jeden výborný kaliber, ale do vyslovene horského revíru by som volil niečo silnejšie. Ja poľujem v Poiplí, takže sem relatívne sadla. Vážim 95 kg a nemám rád zbrane, ktoré kopú. Tu sedmička patrí na špicu, čo sa týka spätného rázu a účinku v cieli. Ešte drobnosť - zver mi odbiehala po rane menej a na kratšiu vzdialenosť ako po 7x64 pri použití SB 11,2. Mám aj oveľa lepšie zbrane a kvalitnejšie, avšak ZKK v 7x57 má čestné miesto v mojom trezore.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.135 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 297 návštevníkov a žiadni členovia on-line