Orly a ine dravce

pred 17 rokmi 2 týždnami #16460 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Orly a ine dravce
Vychádzam z mojich dlhodobých pozorovaní vo svojom regione.Jenoznačne musím konštatovať,že počet strák sústavne klesá,následne klesajú hniezdne možnosti pre menšie dravce.Toto sa deje od prvých preletov - rozširovania teritória krkavca.Ani najstarší kolegovia nepametajú kedy videli krkavca,jastraba,výra - teras bežná vec.Prv bolo počuť rapotanie strák s každej medze,to bola záruka hniezdnych možností pre sovy a sokolovité dravce.Podľa môjho názoru je len optický klam,že straka je hojným druhom.
<br/>Počet strák je len primeraný súčastnému stavu.Krkavec vytlačil straku z odľahlých častí revírov,súčastne znížil hniezdne možnosti ostatných predátorov.Prakticky straka našla hniezdením v blízkosti ľudí ochranu.Potravinové teritórium straky je oveľa menšie ako sokola,aj toto zmenšuje hniezdne možnosti sokolov.V jednom loveckom teritóriu napr.Pustovky žijú dva - tri páry strák.Jednoznačne Krkavec od prvého výskytu v osemdesiatych rokoch pôsobí deštruktívne na prírodnú rovnováhu v mojom regione a to zámerne nespomeniem škody na drobnej zveri.Jednoducho pre množstvo predátorov nieje dostatok potravy,preto najagresívnejší druh ,krkavec likviduje menšiu či väčšiu konkurenciu.
<br/>
<br/>Je tu spomenuté letisko a lokality okolo vodných tokov.Koľko chémie sa používa na letisku?Koľko chemikálií sa používa popri vodných tokoch?Vo všetkých lokalitách kde sa chémia nepoužíva stúpa úživnosť lokality,čo má za následok zvýšený výskyt všetkých živočíšnych druhov.
<br/>AHOJ

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16462 od Cilan
Odpoveď od Cilan na tému Orly a ine dravce
jednoznacne je krkavcov vela u nas v podhorskom reviri sa ukazuju cely rok a ako zacne zima tak sa to vsetko stiahne dole a nie je problem ich vided 20 pokope
<br/> a uz sa mi stalo ze som videl prelitat krdel kde ich bolo dobre vyse sto ,a som si stopercent isty ze to boli krkavce . nie je to na neho trochu vela? podla mna je krkavec v niektorych lokalitach uz minimalne taky problem ako kormoran ak nie aj vecsi
<br/>a ked si dobre vsimnete tak kde vidite straky (okrem mesta) v malom pocte dalej od dediny? asi toho vela nie je co mam skusenosti tak straky as drzia v dakych &quot;koloniach&quot; a len blizko dedin druzstiev a podobne tak ich skuste spocitat a rozlozit to na celu plochu ci ich je naozaj tak vela

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #18318 od kobec
Odpoveď od kobec na tému Orly a ine dravce
Priatelia (a) polovnici,
<br/>
<br/>rád by som počul - či prečítal si Váš názor na vystrelovanie hniezd, ktoré bolo zistené pracovníkmi Štátnej ochrany prírody a členmi Ochrany dravcov na Slovensku v regiónoch južného Slovenska: postupne boli najdené vystrelené hniezda sokola rároha, sokola myšiara (2 usmrtene pull.), 3 hniezda myšiarok ušatých (4 usmrtené ad. ex., 2 priamo na znáške!) a jedno zastrelené mláďa vrany. Prirátať k tomu môžeme i postrelenú samicu orla kráľovského. Vo všetkých prípadoch šlo o usmrtenie (postrelenie) brokovou zbraňou. Otázka na telo: iste nemáte problém dištancovať sa od podobných skutkov. Nájde sa však dosť odvahy, morálnej sily a odosobnenia sa - a podarí sa s Vašou pomocou odhaliť vinníka? Nie je to jednoduché, ani ľahké... a chce to i odvahu. Určite väčšiu, ako streliť do hniezda sokola, či na orlicu.
<br/>
<br/>Išlo o poľovné revíry obci Bodza a Radvaň nad Dunajom. Oba prípady boli medializované a podané trestné oznámenia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #18339 od Cilan
Odpoveď od Cilan na tému Orly a ine dravce
vystrelovat hniezda by som nemohol uz len koli tej dakej etike ktoru mi odmalicka vstepovali to je asi vsetko co by som k tomu povedal8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #18349 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Orly a ine dravce
Špekulovať sa dá o všeličom. Aj o tom, či to urobil člen PZ. A podobne je to s dištancovaním sa = sú to len slová, viac či menej pôsobiace na city. Možno by stálo za hriech pouvažovať nad odmenou za info vedúce k odhaleniu páchateľ-a/ov.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #18352 od Gulo
Odpoveď od Gulo na tému Orly a ine dravce
Musel to byť riadny blbec, jednak preto, že zastrelil sokolov a sovu, ktoré sú chránené
<br/> a poľovníctvu škodia minimálne alebo vôbec a jednak preto, že keď už sa rozhodol
<br/> zabiť chráneného živočícha, nechal ho na mieste činu. U nás sa k takýmto činom
<br/> neznižujeme, pokojne si u nás rok čo rok vyhniezdia sokolici aj sovy, predsa čím viac
<br/> stračích hniezd obsadených sokolmi a sovami, tým menej strák.
<br/> A pokiaľ ide o odhalenie páchaťeľa, nuž k tomu by sa mali vyjadriť poľovníci z toho
<br/> združenia, minimálne podľa knihy návštev revíru by sa dal zúžiť okruh podozrivých.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #18386 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Orly a ine dravce
Vystroľovanie hniezd je maximálne nezodpovedný čin - no za objednávateľa tejto činnosti považujem v plnej miere - tzv.ochranárske spolky ! S koňskými klapkami na očiahch,si každá odnož presazuje svoje , vlka,dravce,žabu,rastlinky,kôrovca.......nečudo že niekto toto vydieranie prírody nezvládol....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #18439 od kobec
Odpoveď od kobec na tému Orly a ine dravce
Objednávateľ? Vydieranie prírody? Niekto to nezvládol? Toto som nepochopil... Je mi jasné, že je to myslené metaforicky, ale aj tak sa to míňa môjmu pohľadu na danú problematiku - či už ide o vlka, dravce, žabu, rastlinky, kôrovca... alebo vystrelovanie hniezd, kde je zámer celkom jasný a zreteľný...
<br/>
<br/>Ďakujem všetkým za príspevky a reakcie, s pozdravom Kobec

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #18674 od rcajkovic
Odpoveď od rcajkovic na tému Orly a ine dravce
20.6. nam z letiska zaletel sokol raroh samec, ak by mal niekto o nom info prosim pište na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo volajte 0910 918 604 ďakujem

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #18802 od pytliak
Odpoveď od pytliak na tému Orly a ine dravce
Je absolutne neomylne jasne, ze vystrelovanie hniezd je praca miestnych polovnikov. Logika nepusti a neviem si predstavit, ze by si pytliak isiel zastrielat do cudzieho reviru na nejake hniezda a este by si ani mrtveho dravca nevzal ako trofej. Tolko risku iba pre pocit z vystrelu mi nedava zmysel. Kniha navstev okruh zuzi a aj vela napovie, lenze kym nie je dokaz, nie je nic. Taketo barbarstvo sa takmer neda dokazat. Zial.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #19075 od papo
Odpoveď od papo na tému Orly a ine dravce
Mylím, že do tejto témy patrí aj poďakovanie dravčiarom za prístup k návratu postrieľanej orlice do prírody, ale aj za ukázanie prstom na tých, ktorí nám, poľovníkom, robia hanbu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #19076 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Orly a ine dravce
Ešte pár informácií k článku „Víchrica zabíjala orly“.
<br/>Tohtoročná hniezdna sezóna orlov v oblasti Malých Karpát je najhoršia akú si pamätám. Z hniezda nevyletí ani jedno mláďa. Už na jar nezahniezdili dva páry. Jedna samica sa stratila úplne a jedna lieta s deformovaným krídlom (pravdepodobne po zásahu brokmi). Posledný funkčný pár mal jedno mláďa a to sfúkla víchrica z hniezda a privalil ho susedný padajúci strom. Našiel som z neho iba nohy, chvost a krídlo. Trup asi zožral diviak (podľa stôp) alebo líška.
<br/>V tejto súvislosti mám jednu otázku. Dokáže diviak zožrať aj kosti? Chrup na to určite má dobrý. Ale dokáže jeho tráviaci trakt spracovať kosti? Alebo keď nájde nejaký úhyn, tak obžerie len svalovinu a mäkké časti?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #19086 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Orly a ine dravce
Malé ležiace srnča sfúkne taký starý kanec celé...:( :liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 10 mesiacmi #19088 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému Orly a ine dravce
Z mladata kosti urcite, diviak sa nesnazi oberat svalovinu - trha a drvi, no ak si nasiel kridla, nohy, chvost na jednom mieste, no neviem, diviak (-ci) &quot;rozsapu a rozvlacia&quot; napr. 30kg domace prasa v okruhu 100m

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #28748 od rcajkovic
Odpoveď od rcajkovic na tému Orly a ine dravce
v nedelu pred vianocami som mal krasny zazitok,, pri malom dunaji (pri letisku) som pozoroval orliaka morskeho, mladeho. Bolo to super ako sa rozletel ked som šiel okolo. ta majestatnost, jednoducho super

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.067 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 5009 návštevníkov a žiadni členovia on-line