Orly a ine dravce

pred 18 rokmi 1 mesiacom #6500 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Orly a ine dravce
DKo, svetlú spodnú časť tela môže mať aj myšiak lesný. Keď budem mať viac času napíšem článok o rozpoznávaní myšiaka lesného od severského.
<br/>A bratrancovi povedz, že chytanie do klopca je zakázaný spôsob lovu a také veci radšej na verejnom fóre nepíš. Myslím to v dobrom.
<br/>Nemáš náhodou ešte ten krúžok z toho myšiaka?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #6511 od stiffler
Odpoveď od stiffler na tému Orly a ine dravce
No priznam sa ze sa moc do dravcov nerozumiem ale vcera ked som bol v lese tak mi asi s pred metra viletela pekna velka sova. je to vlastne dravec?? lebo fakt neviem. DIK:liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #6519 od rcajkovic
Odpoveď od rcajkovic na tému Orly a ine dravce
Je v tom viac rozdielov.Dravce tvoria patria do inej skupiny /radu / ako sovy. Sovám sa síce hovorí nočné &quot;dravce&quot; ale v skutočnosti tvoria sam.skupinu. Rozdiely su okrem sposobu života aj napr. v tom sovy nemajú hrvol,nedokážu stráviť kosti,napr. ked nájdeš vývržok z dravca v nom najdeš len perie a iné nestraviteľné zvyšky koristi v sovom vývržku sú aj kosti z koristi.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #6521 od stiffler
Odpoveď od stiffler na tému Orly a ine dravce
OK:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #6560 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Orly a ine dravce
Pustil ho i s krúžkom.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #6675 od rcajkovic
Odpoveď od rcajkovic na tému Orly a ine dravce
Asi pred týždňom sa zobudili sysle /na bratislavskom letisku/ a už je to badať na dravcoch. Dnes doobeda som videl dvoch kráľovských orlov pri love syslov,jeden bol úspešný. A začínajú sa objavovať aj sokoly rárohy. Jastraby a myšiaky ani nepočítam. Aj ked myšiaka vidieť so syslom je výnimočné. Lovia pravdepodobne mladé, ešte tak nerozbehané. Moj jastrab v minulosti mal veľaa útokov na sysle ,vždy útočil zo stromu po inom neúspešnom útoku. a úspech mal asi tri krát.Pri toľkých sysloch čo máme na letisku a na toľko útokov je to mizivé percento.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #6676 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Orly a ine dravce
Je len škoda, že na letisku je posledné veľké syslovisko v širokom okolí. Syseľ je pre veľké dravce obľúbená pochúťka.
<br/>Ako dlho robíš na letisku? Videl si aj rárohy loviť sysle?
<br/>Tie orly kráľovské čo si dnes videl boli staré vtáky (tmavohnedé) alebo mladé subadulty (žemlovitoškvrnité)?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #6912 od rcajkovic
Odpoveď od rcajkovic na tému Orly a ine dravce
Predvčerom som zase na letisku pozoroval dvoch orlov kráľovských pri love syslov,boli to staré vtáky. Pravidelne tam lietajú aj kane, myslím že sivé.S tým mám trochu problém určiť. :-o,Dnes som mal jednu asi na pať metrov, sedela na pravdepodobne zrazenom zajacovi a hodovala. Len som ju musel vyrušiť a aj zaja zobrat / lepšie povedané to čo zostalo/ lebo to bolo blízko pri dráhe a veľmi sa o neho zaujímali aj straky a šedivky a z toho mohol vzniknúť stret s mašinou a potom by som mal problémy ja. A &quot; neviem&quot; čím to je ale tie šedivky ako zbadajú naše auto aj im chutiť prestane. Rárohy sa zatiaľ moc neukazujú , uvidim neskor

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #9277 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Orly a ine dravce
Poštový holub je ľahšou korisťou pre dravce preto, lebo je tučnejší (má veľa svalovej hmoty) ako divé holuby (hrivnák, plúžik) alebo polodivé mestké holuby. Pošťáci sú možno vytrvalí letci na veľké vzdialenosti ale sú ťažkopádni a pomalí v obranných reakciách pri útoku dravca. Na rozdiel od divých holubov, ktorých obranné reakcie sú omnoho účinnejšie (majú to už v génoch). Na druhej strane je ale počet pošťákov vyskytujúcich sa vo vzdušnom priestore Slovenska zanedbateľný v porovnaní s divými a mestkými holubmi.
<br/>Jastrab útočí prepadovým letom v menšej výške a na kratšie vzdialenosti, preto pošťáka letiaceho vo veľkej výške nehrozuje. Sokoly ale útočia z výšky strmhlavým letom. Často krát loví pár spolu. Menší samec zaútočí na kŕdeľ holubov (otestuje ich a z kŕdľa sa takmer vždy oddelí nejaký slabší holub, ktorý nestíha) a za ním útočiaca väčšia samica už presne vie na koho sa má zamerať.
<br/>Testovanie svojej koristi je bežný jav pri love nie len u mnohých druhov dravých vtákov, ale aj u iných predátorov. Dravce nechodili na prírodopis, ale majú to v génoch, že lov slabšej (choré, poranené, prestárnuté jedince, mláďatá) koristi pre nich znamená menšiu stratu energie a pretože ani zďaleka nie je každý útok úspešný, každá strata síl dravca oslabuje a sťažuje mu ďalší lov. Uhynutie od hladu je u dravcov prirodzený jav najmä u mladých neskúsených jedincov v kritických obdobiach nedostatku potravy (napr. v zime).
<br/>Nikdy som ale netvrdil, že predátori lovia len slabé kusy. Keď nie je z čoho vyberať, loví sa to, čo je najdostupnejšie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #9279 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Orly a ine dravce
To, že niektoré druhy dravých vtákov občas ulovia aj poštového holuba je fakt. Viem, že ceny niektorých holubov z chovov sú vysoké (až niekoľko desiatok tisíc Sk). Dokážem pochopiť, že každá strata takéhoto holuba je pre chovateľa bolestivá. Čo ale nedokážem pochopiť je nenávisť niektorých chovateľov voči dravcom. Ten jastrab alebo sokol nevie koľko ktorý holub stojí. On sa správa prirodzene a loví najdostupnejšiu potravu, ktorá sa v jeho lovnom teritóriu vyskytne. Strieľanie, trávenie a lov dravcov do rôznych zákerných pascí je ešte stále na Slovensku realita. Netvrdím, že každý holubiar to robí. Nájdu sa našťastie aj takí, ktorí takéto barbarstvo odsudzujú a poskytujú nám informácie. A tak som si vypočul rozprávania o ľudských beštiách, ktoré odchyteným dravcom usekávajú nohy alebo krídla a majú z toho radosť.
<br/>Napr. populácia sokola rároha (kriticky ohrozený druh) sa u nás za posledné roky zmenšila na polovicu (v súčasnosti je to cca 24 párov). Straty sú spôsobené úhynmi na „ståpoch smrti“ (22 kV el. vedenia), vykrádaním hniezd a nelegálnym zabíjaním. O niekoľko rokov sa tento dravec môže z našej prírody vytratiť navždy.
<br/>Viem, že toto je citlivá téma, ale možno sa tu nájde nejaký chovateľ a napíše sem svoj názor.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #9296 od texedo
Odpoveď od texedo na tému Orly a ine dravce
Jovic poslal somti mail, precitaj si ho,
<br/>
<br/>co na to hovoris, celkom dobre zavtacenie ci zazverenie ci ako to volate?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #9314 od lukas
Odpoveď od lukas na tému Orly a ine dravce
Vazeni priatelu: 1. Holub hrivnak je väcsi a teda aj tazsi ako postak.Hrivnak 0,7kg. postak do 0,5kg. Samozrejme ze aj u zvierat je to ako u ludi (rozdielna vaha ,vyska...). Moji postaci maju v priemere O,45 kg. (dospely) 2. Na Slovensku je okolo 5000 chovatelov postakov, ked len v priemera chova kazdi 1OO holubov (a to je aj viac) , teda rovna sa vysledok minimalne 500 000 kusov. U hrivnaka sa odhaduje ze u nas hniezdi 120 000 parov(240 000 kusov). To len o tej pocetnosti. 3. To ze dravec sa spolieha (jastrab... ) na moment prekvapenia je normalne na to sa spolieha vacsina dravcov ci predatorov. 4. Maju to v genoch : Ak je postak sustavne ohrozovany dravcami zacne byt aj on opatrnejsi a obozretnejsi. Moj nazor je ze to vsetko je CVIK a TRENING. Ale vsetko ma svoje hranice .Samozrejme ze u dravca je urcita percentualna uspesnost ,ale taku percentualnu uspesnost co sa tyka uniku ma aj korist. 5. Neraz som pozoroval ako bol aj jastrab uspesny vo velkej vyske. 6. Ktomu tyraniu dravcov. Akelkolvek tyranie hoc koho je otrasne, pre mna nepredstavitelne, a to ktore si spomenul obzvlast HNUSNE. Ale sprava; jedna pani povedala . Neviem,neviem . 7.Ak mas zalubu ktora ta naplnuje a das jej velku cast zivota (to nehovoriac o financiach a praci) tazko sa vyrovnavas stym ze to co robis vychadza na zmar! Lebo nie je vzacnostou ze dravec si na tvoj holubnik navykne, ako na nejaku restauraciu kde si behne na ranajky obed a veceru.8 Dravec utoci vtedy ak vidi potencionalu korist ,a ci je prave tou koristou zajac,bazant ,jarabica alebo co ja viem co, to mu je jedno ! ale najskôr neskuma zdravotny stav koristi !Ci uz bude uspesny zalezi na okolnostiach! Suhlasit stebou mozem v tom ze ak si ma z coho vybrat vyberie si toho na ktorom sa menej nadre .Ale pytam sa; to je u nas tolko zajacov,bazantov,jarabic ze maju furt z coho vyberat? Prosim nechap ma ako niekoho kto nema rad dravcov opak je pravdou, aj mna fascinuju a aj ich obdivujem ale beriem to ako povinnost informovat aj ostatnych, ze MINCA MA DVE STRANY. Asi tolko maj sa krasne Jovic. ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10143 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Orly a ine dravce
Lukas, s tým čo si napísal väčšinou súhlasím (preto som na Teba aj nereagoval ihneď).
<br/>Hrivnák má hmotnosť cca 0,4 až 0,7 kg, teda podobnú ako pošťák. Stále ale tvrdím, že je obratnejší, opatrnejší, jednoducho má lepšie obranné reakcie pred dravcami.
<br/>A pokiaľ ide o počty, ja neviem koľko sa u nás chová holubov. Určite je to väčší počet ako divožijúce holuby. Ale preletieť sa mimo obce idú len občas a preto mám dojem, že na poliach (aspoň na JZ SK) je najviac polodivých mestkých holubov.
<br/>A jastrab a sokol lovia aj hrdličky a iné vtáky (vrátane napr. niektorých krkavcovitých alebo menšie čajky).
<br/>Maj sa dobre.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10163 od Gulo
Odpoveď od Gulo na tému Orly a ine dravce
Nechcem rýpať, ale keď dravec väčšinou uprednostní slabšie, pomalšie a proste
<br/> nejakým spôsobom hendikepované jedince, nerobí tým vlastne vám chovateľom
<br/> holubov službu? :D Veď potom vám ostane len pár fakt kvalitných, rýchlych holubov,
<br/> ktoré vyhrajú každý pretek ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10202 od lukas
Odpoveď od lukas na tému Orly a ine dravce
Mas uplnu pravdu Gulo!!!!:D:D:D len skoda ze ty kvalitny rychly postaci sa nedoziju preteku:{:{:{:D:[!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10203 od lukas
Odpoveď od lukas na tému Orly a ine dravce
Jovic trocha menis nazory (trocha dost) najskôr tvrdis ze pocet postakov je zanedbatelny a potom CITUJEM ja neviem kolko sa u nas chova holubov.atd. A o tej hmotnosti :[ skoda ze vydis len svoju pravdu (aj ked tvrdis opak) ahoj priatelu!;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10516 od texedo
Odpoveď od texedo na tému Orly a ine dravce
Zaujmalo by ma ci je na Slovensku nejaka organizacia pre ochranu tetrova holniaka a hluchana?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10518 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Orly a ine dravce
taxedo a ty to nevies ? no predsa polovnici . ostatnych tieto druhy neuzaujimaju .;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10521 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Orly a ine dravce
Pred niekoľkými rokmi fungovala na Liptove &quot;Skupina na ochranu lesných kurovitých&quot;.
<br/>Zistím Ti, či fungujú ešte stále.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10533 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Orly a ine dravce
Ing.SANIGA (dúfam že to je správne) sa špecializuje na tieto druhy.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.120 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 217 návštevníkov a žiadni členovia on-line