Orly a ine dravce

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #6142 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Orly a ine dravce
pardon buteo :-o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #6143 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Orly a ine dravce
V zimných mesiacoch je možné pozorovať na poliach zvýšené počty myšiakov. Sú to vtáky zo severnej Európy, ktoré u nás zimujú. Sústreďujú sa najmä v lokalitách, kde sa vyskytujú hraboše. Preto sa dá niekedy vidieť aj 20 -30 myšiakov na jednom poli. Každý myšiak sedí pri hrabošej diere a čaká na svoju potravu. Hraboše vychádzajú na povrch aj keď je snehová pokrývka. Práve v zime má hraboš poľný najväčšie zastúpenie v potrave myšiaka. Stávajú sa aj prípady, keď myšiak zaútočí na jarabice. Kŕdliky jarabíc sa radi zdržujú na otvorených plochách. Ale "užitočnosť" myšiakov pri tlmení populácií hrabošov ďaleko prevyšuje aj prípadné straty na malej zveri. A nie každý útok býva úspešný. A dôležitou časťou potravy myšiakov v zime je aj uhynutá alebo pri poľovačkách poranená a nedohľadaná zver.
<br/>Keď sa na jar začnú liahnuť mláďatá malej zveri, zimujúce myšiaky sú už dávno naspäť vo svojich domovských krajinách.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #6144 od vjedator
Odpoveď od vjedator na tému Orly a ine dravce
Tak si mi potvrdil moje znalosti o myšiakovi a vteraz viem, že boli správne. Preto je u mňa myšiak vždy vítaný.:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #6145 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Orly a ine dravce
Nezaujímam sa o myšiaky,nie su ani moja šppecializáci ale ptvdzujem ,okolo Nitry sú
<br/>mýšiaky silne premnožené,jarabíc už asi niet.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #6147 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Orly a ine dravce
Nikdy by som nepicol žiadneho dravca. Sú to nádherné vtáky a pôsobia dojmom obrovskej sily a je jedno či krúžia alebo len sedia. Sú neoddeliteľnou súčasťou prírody a nie sú tak premnožené /myslím tie najbežnejšie/ ako niektoré iné druhy, napr. kormorán.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #6149 od LEON
Odpoveď od LEON na tému Orly a ine dravce
nevím jak se tomu říká na Slovensku ale mi pro koroptve stavíme z větví na polích rohatiny a na jaře se to uklidí stačí i hromada větví kolem sloupu a by se měli koroptve kam ukrýt

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #6150 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Orly a ine dravce
Myšiak sa v zime snaží neplytvať energiou. Preto dokáže celý deň sedieť pri hrabošej diere a čakať kým vylezie. Úspešné útoky na jarabice sú skôr vzácnosťou. Ale za určitých okolností sa to stáva.
<br/>Skús si ale zistiť, koľko ton rodenticídov sa každoročne vysype na polia v Nitrianskom kraji a potom rozmýšľaj prečo klesajú stavy malej zveri.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #6152 od astronom
Odpoveď od astronom na tému Orly a ine dravce
A ja že aj kormorán je dravec (a čo krkavec). Nevystrelíš?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #6154 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Orly a ine dravce
Aj krkavec sa mi páči ako vták. Nevystrelím, ale pri tom kormoránovi by som pouvažoval. U nás v Poiplí som sa s nimi nestretol 23 rokov. Teraz celé kŕdle, takže vyčistia postupne aj Ipeľ.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #6168 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Orly a ine dravce
Leon -pod rohatinou jarabica,nad rohatinou na ståpe dravec.Akonáhle vystrčí zobáčik je po jarabici.Mnohé dravce sa pri vyššom snehu špecializujú vyložene na drobnú jarabicu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #6174 od Vyr
Odpoveď od Vyr na tému Orly a ine dravce
Jovic: Dva krát som do toho príspevku dal upozornenie že dúfam že ho správne pochopíš. Nestalo sa, moja chyba nemám hovoriť v hádankách. To s tým lovom myšiaka bola len metafora na tvrdenia ochranárov ktorý &quot;v dobrej viere&quot; chránia kormorána. Ako som povedal -jeden blbec poľovník neurobí za celý život toľko škody ako vzdelaný extrémista ignorujúci pojem rovnováha v prírode, bez ohľadu na to ako to zákon klasifikuje. Tak ako ty vidíš anonymných poľovníkov, ktorý dokázali zastreliť 30 myšiakov ja vidím ešte horšie ochranárov ktorí sa opakovane odvolali proti odlovu kormorána.
<br/>Ospravedlňujem sa za splietanie tém a tiež sľubujem že ťa do dialógu o kormoránoch viac nebudem zaťahovať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #6175 od LEON
Odpoveď od LEON na tému Orly a ine dravce
unás ne asi máme dravce bez IQ a zaplať panbuh za to

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #6176 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Orly a ine dravce
Viac ako 30 rokov pozorujem myšiaky a ostatné dravce vo voľnej prírode. Videl som už uloviť myšiaka všeličo, ale úspešné ulovenie jarabice som doteraz na vlastné oči nevidel. Pozoroval som viac krát zimné kŕdliky jarabíc na poli. A hoci sa v širšom okolí vyskytovalo plno myšiakov, ani jeden na jarabice nezaútočil. Pripúšťam ale, že sa mu to občas podarí. Preto, prosím toho, kto videl na vlastné oči, ako myšiak ulovil jarabicu, nech to sem napíše. Nie preto, že by som to chcel spochybniť, ale zaujímajú ma okolnosti takého prípadu (ročné obdobie, biotop, spôsob útoku, atď). A či to bol určite myšiak. Lebo na väčšiu vzdialenosť nie každý poľovník rozozná jednotlivé druhy dravcov. Skôr si viem predstaviť útok na jarabice jastrabom, ktorý je omnoho obratnejší a výkonnejší lovec.
<br/>Myšiak lesný, sokol myšiar, myšiarka ušatá, lasica myšožravá, všetky tieto živočíchy dostali svoje meno podľa svojej potravy - myší. Ich úlohou v poľných ekosystémoch je zabrániť kalamitnému nárastu populácie hraboša poľného. Tam, kde je nedostatok týchto prirodzených predátorov hrabošov, poľnohospodári využívajú proti hrabošom otrávené zrná. Neprežije žiadny zajac, bažant alebo jarabica , ktorý ich skonzumuje. Je toto ťažké pochopiť?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #6180 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Orly a ine dravce
Krahulec - ničí jarabice stopercentne.Zo stovky Myšiakov sa vždy pri vyššej snehovej
<br/>prikrývke 1-2 špecializujú na jarabicu.Netreba prekrúcať skutočnosti a malovať svet na ružovo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #6183 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Orly a ine dravce
Tibo, a to si videl na vlastné oči, alebo si to len počul.
<br/>Ak jeden myšiak zo sto občas uloví jarabicu, tak tých zvyšných 99 myšiakov zatiaľ uloví veľmi veľa hrabošov, ktorých keby museli poľnohospodári zlikvidovať otráveným zrnom, tak by tam uhynulo aj veľa jarabíc. Ak si ešte nevidel otrávenú zver, tak to začnem fotiť a zverejňovať v galérii.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #6199 od kobec
Odpoveď od kobec na tému Orly a ine dravce
Ahojte priatelia,
<br/>myšiak a lov jarabice. Vlastná skúsenosť: rozobral som niekoľko desiatok vývržkov myšiaka, zaznamenával korisť na hniezdach. Hraboše, slepúchy, krty, hmyz, zrazené živočíchy (najmä chrčky). Jarabicu som nezaznamenal. Dostal sa mi do rúk i článok českého sokoliara, ktorý sa snažil &quot;naučiť&quot; myšiakov na lov väčšej zvery. Bezúspešne. Nepomohlo ani dlhé hladovanie... V článku sa píše, že myšiakov veľmi upúta drobný pohyb v tráve, ale o väčšiu korisť nejavia záujem; v závere dodáva: použití káně lesní je pro lov drobné zvěře téměř nulové... ¡Článok je dlhý, kto by mal záujem, môžem poskytnúť na osobný mail...
<br/>Myšiak je v podstate dosť neobratný, pomalý a chýba mu razancia pri útoku. A extrémne zimy s vysokou snehovou pokrývkou? Myšiaky sú dosť mobilné a dokážu preletieť na miesta, kde sa uživia... Myslím, že zdravá a životaschopná jarabica nemá problém odolať útoku myšiaka. Ak chytí, tak (podľa mňa) len EXTREMNOU zimou zoslabeny kus. A to je myslím v prospech populácie jarabíc.
<br/>Jarabice mám (na rozdiel od bažantov) rád. To, čo zapríčinilo, že sú tam kde sú, je chemizácia a premena prostredia. Na tom sa myslím všetci zhodneme. Ak pribudnú medze, úhory, trávnaté porasty, pasienky a ubudne chemikálii, verím, že ich stavy stúpnu. Tu vidím široký priestor na účinnú spoluprácu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #6201 od LEON
Odpoveď od LEON na tému Orly a ine dravce
kobec káně lení nebo rousné se pro lov snažilo vychovat už dost velké množství začínajicích i zkušených sokolníku a ještě se to nikomu nepodařilo já jsem byl jako mladý kluk taky takový blázen;) když jsme našli v lese mladé káně a ještě něco několik let jsem bydlel na kraji hráněné krajiny Radouč kde je několik hejn koroptví je tam i několik jedinců krahujce i káněte a jediné co snižuje stav koptví je silnice loni na podzim tam byl otevřen obchvat Ml. Boleslavi od té doby jsem napočítal asi 15 přejetých koroptví :[

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #6205 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Orly a ine dravce
Vo veľkom snehu chytím jarabicu ja nieto myšiak.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #6442 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Orly a ine dravce
Práve som dopozeral na ČT.2-otrávené orly 2ks.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #6470 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Orly a ine dravce
Jovic, dnes ráno vedľa cesty na jabloni mišiak severský, teda odhadujem to podľa celkom bloňavého brucha. Asi pred 2 rokmi bratranec vybral z klopca na straky tiež jedného s krúžkom Helsinky.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.084 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 204 návštevníkov a žiadni členovia on-line