Orly a ine dravce

pred 18 rokmi 4 mesiacmi #3029 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Orly a ine dravce
ano som z BA . takze som to celkom dobre odhadol na to ze som laik . co sa tyka reviru nie som bohuzial clenom ziadneho , stale sa musim spoliehat na kamaratov co ma pozvu . Mam vsak svoj srdcovy revir kde som po boku deda vyrastal je to nedaleko BA smer pezinok .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 mesiacmi #3034 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Orly a ine dravce
Jaro, "nedaleko BA smer Pezinok" je môj rodný kraj a oblasť v ktorej stále púsobím. Ak by si mal záujem mohli by sme niekedy v zime spolu vybehnúť do terénu. Poľovník s ochranárom túlajúci sa po Malých Karpatoch to by bola celkom dobrá rarita (myslím to v dobrom).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 mesiacmi #3051 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Orly a ine dravce
Mišo sa teší na meteriály a povedal, že cez víkend sa určite prihlási cez internet. Tak si získal nového priaznivca pre dravé vtáky. Nevieš poradiť nejakú dostupnú publikáciu čo je v predaji? Kúpil by som mu ju na vianoce. ďakujem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 mesiacmi #3056 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Orly a ine dravce
Nahral som niekoľko fotiek vtákov do fotogalérie na podnet účastníkov včerajšieho nočného pokecu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 mesiacmi #3059 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Orly a ine dravce
Jovic super fotky hlavne tie letovky . Niekedy vybehneme von , ked bude viac casu .;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 mesiacmi #3060 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Orly a ine dravce
Jaro, o 7 príspevkov nižšie je moje číslo. Ak chceš pošli mi SMSku s kontaktom na Teba. Po Vianociach budem stále behať v teréne, potom môžeme niečo zorganizovať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 mesiacmi #3062 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Orly a ine dravce
Pre Vás, ktorí si radi pozriete film o našej prírode.
<br/>V pondelok 12.12.2005 o 18.55 na STV 2 dávajú film o orloch kráľovských - &quot;Orlí pár&quot;.
<br/>Natočil to kamarát, amatérsky filmár. Stojí za to si to pozrieť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 mesiacmi #3063 od johny
Odpoveď od johny na tému Orly a ine dravce
Čítali ste v Našom poľovníctve článok o intoxikácii vodného vtáctva olovom??? A následnej intoxikácii predátorov a teda aj orlov??? Veľmi zaujímavý článok, nikdy by som si nemyslel, že napríklad 40% vodného vtáctva má v sebe aspoň jeden olovený brok a že trvá 6 týždňov, kým ho organizmus dokáže rozložiť. Naozaj je to na zamyslenie ... A keď si človek predstaví,koľko bolo na vodných plochách vystrelených brokov za tie roky ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3880 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Orly a ine dravce
Zo stretnutí s poľovníkmi v teréne zisťujem, že mnohí poľovníci „s obavami“ pozorujú zvýšený výskyt myšiakov na niektorých lokalitách v zimných mesiacoch.
<br/>Jedná sa o severské populácie myšiakov lesných, ktorí u nás zimujú. Na konci zimy sa títo vtáci vrátia naspäť do Ruska a Škandinávie. Počas zimy sa u nás vo zvýšených počtoch zdržiavajú najmä na lokalitách, kde je veľký výskyt hrabošov, ktoré sú ich hlavnou potravou. Lovom hrabošov pomáhajú nielen poľnohospodárom ale nepriamo aj našej drobnej zveri. Pretože, keď sa na jar premnožia hraboše, poľnohospodári začnú na ich likvidáciu používať jedovaté rodenticídy, na čo dopláca aj drobná zver. Myšiaky konzumujú aj uhynutú a chorú zver, čím vykonávajú určitú sanitárnu funkciu v prírode.
<br/>Píšem tieto riadky preto, lebo som opäť našiel neďaleko Bratislavy myšiaka s useknutou hlavou (ležal uprostred veľkého hrabošoviska), čo svedčí o tom, že ešte stále behajú po našich chotároch ekologickí analfabeti, ktorí robia hanbu slovenskému poľovníctvu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3881 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Orly a ine dravce
Nechcem svojim predchádzajúcim príspevkom vyvolávať neplodnú hádku typu „ochranári kontra poľovníci“. Mojim úmyslom bolo vyvolať odbornú diskusiu a poznať Vaše názory. A prajem všetkým slušným poľovníkom veľa krásnych zážitkov v našej prírode.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3883 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Orly a ine dravce
Fotku zastreleného myšiaka som pridal do fotogalérie. Chýba mu hlava, ktorú si odniesol &quot;úspešný&quot; lovec.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3890 od kurt
Odpoveď od kurt na tému Orly a ine dravce
Čo ti na to povedať. Bohužiaľ máš pravdu s tými ekologickými analfabetmi:[ Pre informáciu, bol ten myšiak zasttrelený, alebo si to len myslíš? Nechcem ťa spochybňovať ale mohol zdochnúť aj na niečo iné a nálezca si zobral hlavu lebo... Nič to však nemení na fakte, že na Slovensku je dosť magorov schopných urobiť niečo také:(

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3891 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Orly a ine dravce
Ten myšiak bol strelený brokovou zbraňou. Na jeho tele boli jasné stopy po brokoch.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3892 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Orly a ine dravce
Verím tomu, že väčšina ľudí, ktorí navštevujú tento web takéto činy odsudzuje.
<br/>Mojim úmyslom bolo skôr vyvolať diskusiu, či si myslíte, že zvýšené počty zimujúcich myšiakov, alebo aj iné dravé vtáky, výrazne ohrozujú stavy drobnej zvery.
<br/>Pokiaľ ste videli v našej prírode na vlastné oči útok dravca na korisť, napíšte o týchto prípadoch.
<br/>Pozorujem dravé vtáky vo voľnej prírode už asi 30 rokov. Mám svoje poznatky o ich potrave. Zajímajú ma ale aj skúsenosti poľovníkov.
<br/>Bolo by jednoduché v prípade z môjho včerajšieho príspevku zavolať na miesto činu niektorú komerčnú televíziu, ktorá by z toho urobila mediálny krvák. Vyvolalo by to len ďalšiu nevraživosť verejnosti voči poľovníctvu. Tentokrát som sa odhodlal ísť inou cestou. Cestou diskusie na tomto odbornom fóre. Diskusie bez emócií, len na základe Vašich a mojich osobných pozorovaní.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3896 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Orly a ine dravce
Jovic co sa tyka mojich skusenosti ohladom pernatych dravcov som odpozoroval ze sa vacsina z nich orientuje na lov mysi, hrabosov a inej polnej havede , holubov a hrdliciek , tie mensie dravce dokonca na lov hmyzu . Moje skuesnosti nie su sice nejake dlhorocne ale co sa tyka malej uzitkovej zveri najvacsiu skodu na nich robia pytlaciace macky a psy.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3910 od Sokoliarik1
Odpoveď od Sokoliarik1 na tému Orly a ine dravce
Cvicil som mysiaka ktoreho som mal na zajace, len preto ze mal prilis agresivnu povahu...ale neda sa vycvicit pretoze mysiak nema taku obratnost rychlost a silu na to aby ulovil zajaca ako napr jastrab...aj ked aj jastrabovi treba urcitu davku odvahy a cviku a musi to byt velka samica aby ulovila zajaca bey problemov preto:&quot; vplyvu mysiakov na zajaciu populaciu v zime sa netreba bat.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #4110 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Orly a ine dravce
Z dlhodobých výskumov vyplýva, že dospelosti sa dožije len cca 10 % mláďat dravých vtákov. Tento počet niekedy ani nedokáže nahradiť straty medzi dospelými vtákmi (najmä u kriticky ohrozených druhov). Veľa mladých vtákov uhynie už prvú zimu, najmä od hladu. Mladé dravce sú vtedy ešte neskúsené a neobratné pri love. V zime konzumujú najmä uhynuté živočíchy a hraboše.
<br/>Pred viacerými rokmi sa mi dostal do rúk mladý orol, ktorý tesne pred tým uhynul. Z hniezda vyletel v júli a v októbri ho našli na poli úplne zoslabnutého. Pri pitve sa preukázalo, že nemal žiadne poranenie alebo chorobu, uhynul od vysilenia a hladu. Najmä nepriaznivé počasie na jeseň a v zime tvrdo zredukuje počty mladých dravých vtákov. Veľa ich uhynie aj na ståpoch 22 kV elektrických vedení.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #4119 od kxherkks74
Odpoveď od kxherkks74 na tému Orly a ine dravce
Z mojich pozorovaní som zistil že mnoho dravých vtákov padne za obeť iným dravcom.
<br/>Napríklad min. rok som sledoval pustovku, ktorá sedela na sušiaku na seno, keď sa zjavil jastrab a z pustovky ostali iba dve pierka. Taktiež v areáli výskytu výra sa často nachádzajú zbytky roztrhaných dravcov(najmä myšiakov).
<br/>Túto jar som sledoval hniezdo myšiakov, kde po predchádzajúce 2 roky úspešne vyviedli po 2 mláďatá. Tento rok sa im to však nepodarilo, aj keď úspešné zahniezdili a vyliahli sa dve mladé. Raz keď som bol v blízkosti hniezda videl som pri ňom dospelého jastraba. Mladé myšiaky tam už neboli, ale našiel som hniezdo jastrabov ani nie 150 m od tohto hniezda. Domyslite si kde sa stratili. Z jastrabieho hniezda vyleteli 3 mláďatá.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4124 od eros
Odpoveď od eros na tému Orly a ine dravce
V ktorej hale si teraz - ja už v tretej.Dúfam, že sa za mnou stavíš - seg.03 brus.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4159 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Orly a ine dravce
Áno, predácia aj medzi dravcami je v prírode prirodzený jav. Najzdatnejšími lovcami sú práve jastrab a výr. Najčastejšie im padnú za obeť najmä mladé neskúsené vtáky. Problém je najmä v strate prirodzených biotopov. Stále dochádza napr. k likvidácii porastov popri potokoch, vetrolamov, malých nížinných lesíkov a krovinatých porastov. Myšiaky lesné a sokoly myšiare sú nútené postaviť si hniezdo na náhradných lokalitách, kde je ale zvýšená pravdepodobnosť predácie mláďat napr. jastrabom alebo kunou. Stratou prirodzených biotopov veľmi trpí aj drobná zver, ktorá tak prichádza o možnosti úkrytu pred predátormi.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.130 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 2199 návštevníkov a žiadni členovia on-line