Poľovnícke zvyky a tradície

pred 19 rokmi 3 mesiacmi #466 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Ako som povedal, ťažká téma.Ťažká ako sú ťažké samotné vsťahy medzy ľudmi.Najprv sa musíme obhliadnuť trocha do zadu.Ľudia už od pradávna vytvárali skupiny s určitou charakteristikou, s určitými záujmami ,pravidlami a hierarchiou,na základe určitých znakov.A to bud etnických, rodových alebo náboženských.Každý jedinec cítil potrebu byť začlenený do nejakej skupiny zo strachu stráty identity,alebo zo strachu o svoj život či potomstvo.A tieto skupiny v záujme zachovania týchto charakteristýk viedli dokonca vojny s inými skupinami.A toto,akoby v nás stále pretrvávalo.I my ,poľovníci vytvárame skupinu s určitými charakteristickými znakmi,ako sú oblečenie ,reč, správanie sa ,alebo aj ten odveký pud ,kedy človek lovil v skupinách.Máme hierarchiu v ktorej má každý svoje miesto.Máme pravidlá ktoré určujú kde,čo a koľko môže jednotlivec uloviť aby neohrozil stavy zveri a aby mohol loviť každý kto má na to právo a zaslúži si to.Je pekné že vieme držať po kope,a družne nažívať v tejto našej poľovníckej skupine.Ale je tu celá rada problémov ktoré by sme maly riešiť a nie sa ako šimpanzi mlátiť do hrude že sme tý pravý a jediný ochráncovia prírody,a kto sa chce dostať medzy nás tak to nebude mať ľahké.Mi sami by sme sa mali starat o to aby to mladý nieže nemali ľahké dostať sa medzy nás ale pomôcť ím to zvládnuť.Vychovávať ich a naučiť ich všedkému dobrému čo vieme.Deti poľovníkov to majú ľahšie lebo sa učia od narodenia.Ale čo ostatný?Takisto tu vznikajú rôzne ochranárske spolky,ktoré nič nevedia o poľovníctve ale využívajú svoj vliv na verejnosť aby našu prácu pošpinili.A to je myslím v prvom rade naša chyba pretože viazne osveta.Ale za to neviním zodpovedných našich predstavených,ale každého z nás.Pretože my všedci prichádzame denno denne do stiku s verejnosťou a mladými ľudmi,a priznajme si či preto niečo robíme.Často stretám na rôznych poľovníckych podujatiach ľudí ktorý sú vyobliekaný v krásnych poľovníckych kamizolách čo je samozrejme plus ale chovajú sa odmerane a namyslene a má problém pozdraviť človeka trebárz aj staršieho.V historii slovenského poľovníctva bolo veľa významných ľudí ktorý preň spravili veľa,a preto si zasluhujú úctu, ale takímto ľuďom nemôžem prísť stále na chuť.Tak isto ako som spomínal vsťah medzy nami a ostatnými ochráncami prírody.Keby sme lebšie spolupracovali tak by sme určite vyriéšili problém s kormoránom ,či krkavcom.Veď na základe našich poznatkov,poznatkov ormitologov a ochráncov prírody by sme mohli stanoviť aspoň na skušobnú dobu odstrel a pozorovať aký to bude mať vpliv.Toto su len útržky toho čo máme vo svojich rukách keď budeme ťahať za jeden koniec.Preto priatelia nešanujme úsilia ktoré na to vynaložíme.Verím že to bude prínosom k ochrane prírody a poľovníctva.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 mesiacmi #470 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Prepáčťe že sa miešam.Môj osobný názor,musíme si pozametať aj doma.Delíme sa na lovcov,poľovníkov a karieristov.Skúšal som sa kontaktovať s ochrancami vtáctva poslalimi poštovú poukážku na 150 korún-údajne ma upozornia na prílet lastovičiek.
<br/>Čítali ste stránky zelených?Ortodoxný musia byť veľmi zlý ľudia.
<br/>No napriek tomu je spolupráca všetkých nutná!!
<br/>Je treba viac osvety a vysvetlovania o čom poľovníctvo je.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 mesiacmi #489 od jager
Odpoveď od jager na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Je to jednoduché, vráťme sa k základom poľovníctva. Môj názor je ten a nemusí byť správny, ale ja to takto vidím, že si dosť dobre neuvedomujeme, že divina nie je cieľ poľovníctva, ale že je to vedľajší produkt spoločného hospodárenia, ktorému predchádza veľa iných podstatných priorít, ktoré ľudí združujú , zbližujú a vytvárajú priateľstvá medzi skutočnými chlapmi. Dovolím si uviesť spoveď obyčajného poľovníka. Túto spoveď som napísal vladosynovi na jeho web stránku.
<br/>
<br/>Poľovnícka spoveď
<br/>
<br/> Som úplne obyčajný poľovník.
<br/>
<br/>Takých ako som ja, je na Slovensku skoro päťdesiat tisíc.
<br/>
<br/>Milujem vôňu jari, ohnivé leto so srnčími zásnubami, uplakanú jeseň, plnú jelenieho ručania aj iskrivú zimu, keď sa diviaky brodia snehovými závejmi. Milujem prírodu, milujem všetko živé v nej.
<br/>
<br/>Som úplne obyčajný poľovník.
<br/>
<br/>Na jar vyčistím studničky, aby v nich zver našla vždy čistú pramenistú vodu, prekopem chodníky a ošetrím zariadenia na prikrmovanie zveri. Keď tráva na lúkach vábne rozvoniava, nakosím dostatok objemového krmiva, aby zver v zime nehladovala. Pripravím jej dosť jadrového a dužinatého krmiva, ako aj letniny na ohryz.
<br/>
<br/>Som úplne obyčajný poľovník.-- Na jar pomáham pri zalesňovaní a na jeseň pri poľnohospodárskych prácach. Celý rok dopåňam solisko a starám sa o svojho pomocníka - štvornohého priateľa, Hann. farbiara, Britu. Na jeseň pripravím krmelce a zásypy, aby som mohol počas celej zimy pomáhať zveri prežiť nástrahy krutého obdobia núdze. Som úplne obyčajný poľovník. Áno, ako poľovník mám zbraň a zver aj lovím. Pri plnení plánov odstrelu sa snažím loviť zver chorú, telesne slabšiu alebo trofejovo nevhodnú pre ďalší chov.
<br/>
<br/>Správny poľovník žiadnu zver vyhubiť nechce, iba jej stavy tlmí, je predsa stredobodom jeho záujmu. So zánikom poľovnej zveri by predsa zaniklo aj samotné poľovníctvo.
<br/>
<br/>Milujem prírodu, milujem všetko živé v nej. Srdce sa mi poteší, keď počujem čirikať jarabičku, kovový hlas bažanta, bäkanie srnca, či ručanie jeleňa.
<br/>
<br/>Sediac pod stromom v lone nešej krásnej prírody mám jediné prianie - aby nám takáto sinfónia, ktorú nám hrá sama príroda, navždy vydržala.
<br/>
<br/>Som predsa úplne obyčajný poľovník, a som na to hrdý.
<br/>
<br/> :)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 mesiacmi #497 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Pekné JAGRE.Mal by si to aj inde uverejniť,myslím tým aj v nepolovnickych časopisoch či novinách aby sme prispeli k lebšej osvete.A možno časom sa nám podarí zaviesť taký štandart medzi poľovníkmi,že sa nebudú snažiť mladý ľudia stať poľovníkmi preto aby zabíjali ale aby s prírodou žili.Ešte by som chcel dačo.Niekto tu spomenul etiku obliekania poľovníkov.Súhlasím.Najmä na spoločných poľovačkách a iných spoločenských akciách by sme mali dôstojne reprezentovať našu jednotu a tradície.Azda by som oponoval nejakej jednotnej uniformovanosti.Priznám sa ja som vyznávačom maskáčov aspoň čo sa týka indyviduálnych poľovačiek.Mám pasiu z toho keď sa dostanem ku zveri čo najbližšie a môžem ju tak nespozorovaný pozorovať a cítiť tak oto intenzívnejšie spojenie s prírodou.Je to pocit ako keď prídete do ZOO a môžte byť v blýskosti zvieraťa ktoré inak nemáte možnosť stretnúť.Máte pocit že sa ho môžte dotknúť.A pritom sa chová prirodzene pretože o vás nevie.A k tomu mi dopomáhajú maskáče.Ale súhlasím ,že na iných podujatiach, ako je aj spoločná polovačka,pratože to je pre poľovníka sviatok,je treba sa patrične obliecť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 mesiacmi #498 od Vladosyn
Odpoveď od Vladosyn na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Ahoj lankaster je to zverejnené ako článok týždňa v mojej web stránke všetkým sa to páči . Je to naozaj dobré:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 mesiacmi #503 od jager
Odpoveď od jager na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Otvoril som túto tému a nedúfal som že by vás to až natoľko vzalo.Začínam byť pišný na Vás všetkých ktorý ste svojou maličkosťou prispeli a prispejete a podelili sa s nami o vaše postrehy. Som rád priatelia, že ste ma neslkamali. Teší ma a zaroveň povzbudzuje, Váš záujem o toto téma. Som hrdý na všetkých poľovníkov ktorým posolstvo starých jágrov je otčenášom poľovníctva. :)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 mesiacmi #506 od Daxelkopov
Odpoveď od Daxelkopov na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Jager,po prečitaní tvojho príspevku som sa blažene zasnil a predstavil si človeka, prírodu,polovníka...... jedným slovom...je to je to hrejiva krasa,,,BRAVO,BRAVO.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 mesiacmi #511 od Baikal
Odpoveď od Baikal na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Ahojte! Citam citam tento bohate rozvinuty diskusny prispevok, a vidim, ze vsade na celom slovensku su rovnake problemy. len ma štve akesi motanie sa v bezvychodiskovej situacie. V jednom z prispevkov som cital, ze niekto ma to stastie ze stale funguje v PZ.. Ano, toto je dost dobra vychodiskova situacia, ale ako sam autor dalej pise, ze nie su vsetci schopni sa dostatocne zjednotit, aby clenska schodza prijala potrebne opatrenia v prospech zveri a polovnictva. Ja som sa ale pokusal zamysliet nad tym, kde sa vzal tento stav slovenskeho polovnictva, ze zrazu nie sme schopni sa na nicom prospesnom dohodnut... Vidim to asi takto: V poslednych rokoch SPZ ako ozranizacia zdruzujuca polovnikov si serie sama do vlastneho hniezda.... V case, kedy okrem PZ ktore su organizacnymi zlozkami SPZ, vznikaju ako huby po dazdi PS ako obcianske zdruzenia mimo struktur SPZ, uz davno SPZ malo prehodnotit svoje stanovy, pretoze pokial mne je zname ich znenie, len velmi malo sa tieto stanovy dotykaju clenov SPZ organizovanych v tychto mimo strukturach SPZ. Druha vec, ktora ma irituje je, ze kazda OKO a RgO SPZ vo vidine rychleho prijmu penazi kazdorocne v kurzoch uchadzacov o prvy polovny listok produkuje aj takych, ktory o polovnictve nemaju mozno ani minimalnu sajnu co ma za nasledok to, ze k clenstvu v SPZ a k polovnym listkom sa dostanu individua, ktore sposobuju polarizovanie polovnictva a cez vlastnictvo pody a peniaze postupne nicia to, do nasi otcovia a dedovia vybudovali a dochovali. Takze sa krasne prizerajme na toto produkovanie lovcov-nepolovnikov! Vivat SPZ!?! .....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 mesiacmi #518 od gabo
Odpoveď od gabo na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Myslím si, že postavenie SPZ je rozhodne treba udržať. Druhú stránka problematiky je, prečo vznikajú PS a pod., nezávislé na SPZ. Plakať nad rozliatym mliekom, to robí len slaboch. V tom máš pravdu, že SPZ je treba zmodernizovať. Mala by to byť úloha pre odborníkov (právnikov). SPZ sa musí prezentovať ako organizácia príťažlivá pre väčšinu poľovníkov. Na druhej strane musí to byť organizácia, ktorá je schopná konať. Pustiť do SPZ ľudí, ktorí by od začiatku pracovali na jeho rozklade by bolo nešťastné a neprezieravé. Rozhodne je to na hlbšie úvahy. Číta to niekto z ústredia SPZ? Nevyjadríte sa? gabo

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 mesiacmi #522 od Taki
Odpoveď od Taki na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Ahojte Chlapi!
<br/>
<br/>Uisťujem Vás, že nečakám na to, či z tých orgánov ktorých sa to týka vyhľadá niekto a otvorí si toto fórum. Z vašich námietok a otázok sa okamžite urobí duplikát a je zaslaný e-mailom k dotyčným.
<br/>
<br/>S pozdravom,
<br/>
<br/>Takács Fridrich
<br/>redaktor

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 mesiacmi #524 od Baikal
Odpoveď od Baikal na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Ahojte!
<br/>ma tak v tejto suvislosti napadlo, skusme si urobit taky mali odpocet, co pre nas radovych polovnikov robi SPZ a ako to pocitujeme?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 mesiacmi #525 od Baikal
Odpoveď od Baikal na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Mam to chapat tak, ze doteraz bes mojeho vedomia sa emailovali prispevky niekam?
<br/>Nie ze by mi to vadilo, pretoze inet je verejne medium, moze si to tu na fore precitat kazdy kto sem pride, ale dobre vediet, ze sa to automaticky kamsi forwarduje.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 mesiacmi #554 od spz
Odpoveď od spz na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Milí priatelia,
<br/>
<br/>Zaznela tu diskusia o tom, či SPZ vôbec sleduje túto stránku. Musím poznamenať, že vznikla oficiálna stránka SPZ, ako ste to už určite zaregistrovali - www.spz-ustredie.sk Táto stránka beží už jeden a pol roka. Bola konštruovaná ako všeobecný prehľad v rámci činnosti SPZ, s kontaktmi na K SPZ a organizačné zložky SPZ. Absentovala stránka typu ako je www.polovnictvo.com, ktorú zostrojil nadšenec pre poľovníctvo, pán F. Takács. Bol som nesmierne rád, keď nás pred zrodom tejto stránky kontaktoval a i SPZ okrem toho, že je priame prepojenie medzi oboma stránkami, prispel mnohými údajmi a pravidelne ju sledujeme. Na našej stránke SPZ sme si nemohli dovoliť pocek alebo chat z časového hľadiska, ale prichádzajú nám mnohé podmety a dotazy okrem bežnej pošty formou e-mailu, ktoré pri pracovnej vyťaženosti K SPZ sa nám darí odúradovať. Dennodenne sa zapájať a reagovať na príspevky na pokece a chate žiaľ nie je v našich silách. I preto bol predloženým materiál do P SPZ, na základe ktorého bola stránka www.polovnictvo.com schválená ako komunikačný partner SPZ a nahrádza absentujúce časti našej www stránky. I touto cestou chcem vysloviť poďakovanie nadšencovi a dobrému poľovníkovi za vynikajúcu spoluprácu s SPZ a za to, že mnohé aktuality z poľovníctva i priamo z SPZ. Ohľadom príspevku Bajkala je to téma na širokú diskusiu. Legislatívne postavenie SPZ zo všetkými negatívami sa začalo v roku 1993, keď sa stratilo postavenie jednotnej poľovníckej organizácie, ale i napriek tomu náš SPZ i momentálne združuje 95% poľovníkov na Slovensku. Neuvádzam to ako údaj, ktorý by nás mal uspokojiť, ale práve naopak, existuje tu hrozba, že sa jednota, ktorá vždy panovala medzi poľovníkmi, postupom času rozbije a okrem toho sú tu i snahy niektorých „tiež-poľovníkov“, pre ktorí sa riadia tvrdením - nech mi do toho nikto nehovorí. Určite vidíme i vlastné chyby, ktoré sa postupom času snažíme odstrániť. Žiaľ, musím podotknúť, že i v rámci našej organizácie sa nachádzajú „vnútorní nepriatelia“. Ale naopak môžem konštatovať i pozitívum, že väčšina našich členov i organizačných zložiek je pre poľovníctvo zanietená, ochotná obetovať svoj voľný čas bez nároku na finančné prostriedky. Vznikajú i nové poľovnícke organizácie, ktorých prínos pre poľovníctvo je na základe skúseností a poznatkov asi príliš pozitívny nebude. Za všetko hovorí ich poistenie pre zodpovednosť pri spôsobenej škode pri výkone práva poľovníctva, keďže ich poistka bola protizákonná a poľovné lístky im boli taktiež vydané protizákonne. Ich jediným zámerom je „podviesť“ členské príspevky, z čoho chcú financovať širokú škálu činnosti pre osoh poľovníctva, ktorú momentálne vykonáva SPZ. Na druhej strane SPZ je poverený určitými kompetenciami MP SR. Na výkon týchto kompetencií však dostáva len zlomok finančných prostriedkov a ostatnú činnosť financuje členská základňa a sponzori získaní Ústredím SPZ a organizačnými zložkami.
<br/>Ohľadom našich stanov prebiehala a prebieha stále široká diskusia, prehodnotiť naše stanovy. Od roku 1993 je SPZ ako združenie občanov podľa zákona združením občanov. Tento zákon neumožňuje, aby sa v našich štruktúrach objavovali podnikateľské subjekty, ale umožňuje, aby sa do našej štruktúry prihlasovali poľovnícke spoločnosti, čo sa i v mnohých prípadoch deje. Naopak, niektoré poľovnícke spoločnosti na Slovensku i napriek tomu, že majú svoje stanovy v súlade s našimi stanovami, sa nechcú prihlásiť do štruktúry nášho SPZ z dôvodu, že sa nechcú podriadiť demokratickému hlasovaniu v orgánoch SPZ. Na druhej stane niektoré poľovnícke spoločnosti majú hlasovacie právo rozdelené napríklad tak, že výbor má 100 hlasov a členovia po jednom hlase. Vzniká situácia, kde sa poľovníci rozdeľujú do „áčka“ a „béčka“. Otázne je, čo je menšie zlo pre poľovníkov, našich členov?! Skúšky z poľovníctva - to je problém, ktorý nás trápi už dlhšiu dobu. Žiaľ, môžeme konštatovať, že týmito skúškami si pílime konár pod sebou. Je to jeden z limitujúcich príjmov našich organizačných zložiek, ktorý sa vracia späť do činnosti a aktivít organizačných zložiek SPZ. Na druhej strane sa obávam faktu, alebo tlaku, aby tieto skúšky vykonávali podnikateľské subjekty, ktoré by sa určite snažili príjmy zo skúšok z poľovníctva použiť pre vlastnú potreby a nie pre spoločný záujem poľovníctva. Je dôležité vidieť vlastné chyby, snažiť sa o ich odstránenie, ale v žiadnom prípade nesmieme dopustiť zrútenie celého systému SPZ, kým nie sme na 110% presvedčení, že nový systém by zaručoval kvalitné fungovanie poľovníctva, dobrú komunikáciu MP SR - jednotná poľovnícka organizácia (ktorá združuje všetky osoby vykonávajúce právo poľovníctva) - poľovníci. Som presvedčený, že len takýto trojuholník a dobrá spolupráca môže zaručiť kvalitný management poľovníctva na Slovensku.
<br/>
<br/>S pozdravom,
<br/>
<br/>spz

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 mesiacmi #555 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Poľovnícke zvyky a tradície
SPZ - som velmi rad ze ste si nasli cas a napisali to co ste napisali . Ja sa dotknem temy - polovne skusky : SPZ produkuje rychlokvasenych &quot; polovnikov &quot; , ktori neabsolvuju ziadnu prax , to je kamenom urazu . Pokial sa jedna o cloveka , ktory ma zaujem o polovnictvo v pravom slova zmysle tak mu ta prax nevadi a vela sa nauci . No je tu velke mnozstvo tych co pridu vyplazia povedzme 30 000sk , na kurz vobec nechodia , skusok sa nezucastnia a 1 polovny listok si kupia . Toto nie su polovnici ale bohapusty lovci !!!!! a pritom ich organizacia ako SPZ zastresuje . Tito ludia sa len trasu na to aby mohli co naskor strelit kapitalneho srnca , jelena , diaviaka a pod. Nemaju ani paru o com polovnictvo je ! Kolko z nich by malo zaujem o 1 polovny listok keby bola povinna prax aspon 1 rok aby sa mohli uchadzat o 1 polovny listok znie moja otazka ??? Poznam mnozstvo ludi co mi na rovinu povedali ze on si tu trofej radsej zaplati ako keby mal hrabat chodnik , kosit seno , nosit sol do solisk a pod. citujem jedneho nemenovaneho cloveka z vysej spolocnosti &quot; ON sa moze na taku polovacku vydrbat keby musel aj robit &quot; !!!!!!!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 mesiacmi #556 od Baikal
Odpoveď od Baikal na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Mily SPZ!
<br/>
<br/>Som rad, ze sa niekto z kompetentnych k tejto teme vyjadril, a do istej miery by som povedal dost sebakriticky priznal existenciu problemov v oblasti cinnosti ako aj kurzov uchadzacov o prvy polovny listok. K tomuto by som rad podotkol jednu poznamku, ze OKO a RgO SPZ nie su jedine subjekty, ktore poriadaju kurzy a skusky pre ziskanie PL ale treba spomenut, ze o prvy PL sa mouz uchadzat aj ti, ktori potrebne skusky absolvovali ako sucast studia na odbornych skolach. Momentalne sa v dost pripadoch stava, ze o prvy PL ziadaju aj osoby, ktore si spomenuli, ze kedysi davno pocas studia napriklad na VŠP v Nitre absolvovali potrebne skusky. je vzak zaujimave, ze PL bez preskusania dostanu aj napriek tomu, ze od vykonania skusky uplynulo napriklad aj niekolko desiatok rokov... Taketo osoby vdaka dlhemu uplynulemu casu od vykonania skusok, kedy nevykonavali ziadnu prax spojenu s polovnictvom, nemaju postacujuce vedomosti a skusenosti, a toto povazujem za jeden z dovodov, preco sa uchyluju iba vyhradne k lovu, pretoze o ostatnom nemaju ani pary... A toto povazujem za velmi smutny stav. Dalsia vec, ktoru by som rad pripomenul je, ze aj ked vznikaju PS mimo struktury SPZ, to znamena, ze spolocnost sice nie je v strukture SPZ, ale clenovia ako taki, pokial nie su cudzinci alebo iny osoby, ktore specifikuje zakon, musia byt clenmi SPZ, takze cinnost tychto osob je mozne upravit stanovami SPZ, pretoze stanovy SPZ sa vztahuju na kazdeho jej clena bez ohladu na to, ci je alebo nie je clenom nejakeho PZ alebo PS alebo ineho subjektu. Dost ma v tomto smere zaujima najma bod v stanovach SPZ, ktory pojednava o tom, ze clen SPZ je povinny podla paragrafu 7 odstavec 1 písmeno c) &quot;angažovať a zúčastňovať sa aktívne na práci v SPZ, zachovávať disciplínu, plniť všetky úlohy vyplývajúce z členstva alebo zverenej funkcie a dôsledne rešpektovať pravidlá občianskej a poľovníckej morálky&quot;. V tejto suvislosti si dost casto kladiem otazku, ci system prerozdelovania hlasov ako bolo uvedene aj v prispevku od SPZ, ze vybor 100 hlasov a clenovia ostatní ledva jeden, nie je proti obcianskej a polovnickej moralke? Chcem tym naznacit, ze porusovanie stanov SPZ moze viezt k zaniku clenstva v SPZ a nasledne aj k odobratiu PL. Bol by som rad, leby si tieto rozkladajuco posobiace individua v slovenskom polovnictve uvedomili, ze skutocnost, ze ich PS alebo ina pravnicka osoba nie je v strukture SPZ, neznamena, ze si naozaj mozu robit co chcu a ako chcu, pretoze pre nic platia nie len stanovy ich spolocnosti ale aj stanovy SPZ.
<br/>
<br/>Dakujem za pozornost.
<br/>
<br/>Baikal.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 mesiacmi #558 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Pravidlá sú stanovené.V tomto by som problém nevidel.Otázka je či má SPZ dostatok prostriedkov kontrolovať činnosť PZ,a či má dostatok prostriedkov na vymáhanie sankcií a zabespečenie nápravy.Ja si myslím že nie.Keď vydím čo sa okolo deje tak pochybujem že SPZ má dostatok prostriedkov ,aj keď je prepojené na MP SR aby zriadila nápravu.Myslím že treba zatlačiť na pilu a nastoliť poriadok.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 mesiacmi #560 od jager
Odpoveď od jager na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Tak tomuto sa hovorí, Zobudil Spiaceho Medveďa. Začína sa ni to páčiť, snáď sa tu ešte aj pobavíme.;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 mesiacmi #575 od jager
Odpoveď od jager na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Ano lankasret, trafil si do čierneho. Pravidlá sú, ale len malá časť členov hrá fér. Je čas zasiahnúť nespratníkov, ktorý pod rúškom čestného a etiky dodržiavajúceho člena, je sám škodnou v revíry. Toto je príčina nedôvery a nevraživosti medzi poľovníkmi. Ak by poľovníci videli, že takto sa správajúci človek nemá miesto v SPZ a že represívné orgány jednajú spravodlivo a bezodkladne, bez ohľadu či sa previnil jano, paľo alebo ktokoľvek iný, potom by sme dali za dobrý sistém (SPZ)aj kus života. Keď by som to prirovnal k pravidlám cestnej premávky tak ak má jano s prava prednosť, prečo ju nemá aj Fero. Na ceste to znamená garambol a pár stratených životou v poľovníctve to nie je tiež bez následkov, lebo niektorý poľovníctvu zasvetili celý svoj život poľovníctvu a dali mu zároveň aj kus svojho srdca, ím patrý moja úcta. Som hrdý na to že som obyčajný poľovník!!!!!!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 mesiacmi #585 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Z ľudmi je najťašia práca,koľko ľudí toľko chuťí a názorov.Snažím sa presadiť názor,i keď
<br/>sa nepohodneme zver nesmie trpieť.Dosť horkosti som musel prehltnúť kým som bol
<br/>mladým poľovníkom.Mňa dedo ani otec nevodil za ručičku po revíri,nedostal do PZ.
<br/>musel som sa presadiť sám.Všade je skupina ľudí ktorá chce niečo iné.(hovorím tomu
<br/>desať ročný ciklus,alebo keď je koze dobre ide sa šmýkať naľad)Zo zásady syn nebude
<br/>hlasovať proti otcovi či dedovi.Napr.PZ.má 15členov,dvaja otcovia tam majú po dvoch synoch a tretí syna deda.To je deväť ľudí , ak stredná generácia odhlasuje čokoľvek na 99% sa k ním pridajú i ostatný rodinný príslušnici. Jednoduchá matematika , rozvrat v združení alebo v rodine. Daľší príklad otec dotiahne syna do združenia , lebo je to tradícia i dedo bol dobrý poľovník. Ako náhle sa stane členom zoberie auto a uvidíteho až na polovačke. Keď sa ho spýtate či bol krmiť , odpoeď znie : ,,kto pôjde tak ďaleko, do takéj zimy,otec zakrmí. &quot; Aj toto považujem za problém v združeniach na ktorí sa nabalujú iné a priamo alebo napriamo sa prenášajú do činnosti SPZ .
<br/>Nikdy nebudem nútiť svoje deti aby sa stali poľovníkmi ak ich to nebaví .
<br/>Na tému zbohatlíkov len toto :,, Koľko je dosť ?Sto ,päťsto trofejí ?&quot; No poznám i zopár zámožných ľudí ktorí jednoducho vyhlasujú :,,Na pľovníctvo nemám čas nechcem zaberať niekomu miesto ,nechcem ani len bažantíka , cítim sa s vami dobre ak ma občas pozvete viem sa odvďačiť .&quot; Vážim si týchto zopár čestných jednotlivcov. V podstate všetky problémy od medziľudských vzťahov až po legislatívu , sa točia okolo jednej veci - peňazí .
<br/>Nechcem sa nikoho dotknúť - môj osobný názor .
<br/>Želám všetkým veľa úspechov tibo

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 2 mesiacmi #650 od Lippai
Odpoveď od Lippai na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Vážení prijatelia poľovníctva
<br/>
<br/>Po prečítaní viacerých Vaších príspevkov píšem jeden príspevok aj ja, keďže vidím, že Vám nie je osud nášho poľovníctva ľhostajný. Nechcem veľa rozoberať lebo v predchádzajúcich článkoch je už veľa správných vecí popísaných, ale myslím si, že do tejto rubriky patrí aj článok, ktorý bol uverejnený dňa 4. 5. 2005 v reginálnom denníku Korzár, konkrétne v Zemplínskom denníku Korzár, kde sa píše o tom ako zasiahol minister pôdohospodárstva do uznávania poľovného revíru. Nebudem to teraz celé rozoberať lebo všetci zrejmä máte prístup na internet a tam si to môže každý prečítať. Len toľko. že dobrý postrech je to, že v poľovníctve všetko ide ľaho, keď človek má peniaze, známosti, a politický plyv, ale keď to nemáš jeto na ....... Uvedený článok najdete na adrese www.korzar.sk v archíve.
<br/>
<br/>Ku skúškam na získanie prvého poľovného lístka, by som chcel len dodať toľko, že súhlas s Vami chlapci. Ale nie je to všade tak. Ak sa k Vám ešte nedostala informácia, ale Ústredie SPZ v nedávnych dňoch potvrdilo rozhodnutie o odňatí možnosti organizovať prípravnú časť, ako aj skúšky z poľovníctva jednej OkO SPZ v Košickom kraji. Takže nie všade sa to robí rovnako a najdu sa ľudia, ktorí na nedostatky poukážu a tak sa to stalo aj s touto OkO SPZ. Vykonávali prípravnú časť skúšky nepoctivo a mysleli si, že sa im to stále prepečie lebo predseda OkO je členom Rady SPZ.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.074 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 740 návštevníkov a žiadni členovia on-line